چطوری عادت های مطالعاتی خوبی رو در خودمون ایجاد کنیم

اگه توی طول سال درس نخونده باشین و فقط شب آخر برای امتحان می خونین، امتحان دادن می تونه باعث ایجاد اضطراب و دلهره در شما بشه. با مدیریت زمان در طول سال تحصیلی، نه تنها می تونین استرستون رو در زمان امتحان کاهش بدین، بلکه می تونین نتایج و نمراتتون رو به حداکثر برسونین.

گام ها:

۱-اول هر سال یه دفتر جداگانه واسه هر درس بخرین تا به بتونین بعد از اتما هر بخش از درس، یادداشت ها و خلاصه هاتون رو توی اون دفتر بنویسین. کارهای کلاس توی ذهنتون باقی می مونه و در زمان امتحان شما فقط باید دفتر رو از مدرسه به خونه ببرین. نکات کلیدی که از هر درس یاد گرفتین رو روی یه فلش کارت یادداشت کنین. آخر هر هفته به این کارت ها نگاه بندازین. از والدین یا دوستانتون بخواین که از روی ین کارتا از شما آزمون بگیرن.

ضبط کردن درسها در کلاس

ضبط کردن درسها در کلاس

۲-درس ها رو توی یه دستگاه ضبط صدا ثبت کنین ( همچنین می تونین از گوشیتون استفاده کنین) ، در اوقات فراغتتون به اون ها گوش بدین، مثل یه کتاب صوتی به اون ها گوش بدین، روی کلمات تمرکز کنین و سعی کنین همزمان با شنیدن، اون ها رو به خاطر بسپرین. تحقیقات نشون داده که گوش دادن در هنگام خواب باعث افزایش حافظه تون میشه.

۳٫یاد بگیرین که چطور میشه نقشه های ذهنی، نمودار، اسلایدهای پاورپوینت و سایر کمک رسان های حافظه رو ساخت. نقشه های ذهنی، تصویرهای گرافیکی راجع به یه موضوعن و یه ابزار حافظه ای قوی برای ایام امتحانا محسوب میشن. این ابزارها برای فلش کارت ساختن و مرور خیلی مناسبن.

دنبال اطلاعات تکمیلی از درس باشید

دنبال اطلاعات تکمیلی از درس باشید

۴٫هر وقت یه موضوع جدید توی کلاس یاد گرفتین، به کتابخونه برین و دنبال اطلاعات بیشتری راجع به اون موضوع باشین. به دنبال سوالایی که راجع به اون موضوع داشتین بگردین تا ابهاماتتون برطرف بشه. ازش یادداشت بردارین تا در زمان امتحانات بتونین دوباره اون ها رو بخونین.

  1. برای مقاله نوشتن، لازم نیس یادداشت های خیلی سنگینی رو بنویسین. فقط سعی کنین درست و به طور کامل. نسخه برداری کنین در شرایط امتحان، شما زمان کافی رو برای نوشتن یه پیش نویس کامل رو ندارین، پس یاد بگیرین که چطور میشه خوب یه مطلب رو نسخه برداری کرد. یادتون باشه که یه نسخه برداری خوب باید مرتب، با علائم نگارشی و املای درست باشه و اطلاعات مرتبط با موضوع باشن.
استفاده از تقویم

استفاده از تقویم

۶-با استفاده از یه تقویم، یه جدول زمانی برای روزهای امتحانتون درست کنین تا بتونین خودتون رو برای روز امتحان آماده کنین.

۷٫یه لیست از کلاس ها و موضوعات هر کلاس تهیه کنین. وقتی شما یه موضوع رو می خونین، کنار اون موضوع علامت بزنین، تا بعدا بتونین بفهمین که کدوم مطالب رو خوندین.

استراحت کنید

استراحت کنید

  1. زمانی از روز رو که خیلی خسته یا گرسنه نیستین، برای خوندن مشخص کنین. اگه قراره برای دراز مدت بخونین، یادتون باشه که بینش استراحت بکنین، ترجیحا هر ۲۰ دقیقه یا مثل این.

۹٫یه گروه برای خوندن تشکیل بدین. توی گروهتون، یادداشت ها، افکار و عقاید و یا راه حل ا شیوه درک مسائل خاص رو با هم به اشتراک بذارین. یادتون باشه که به قوانین کلاس در مورد این که چه کارهایی رو میشه یا نمیشه توی این گروه ها مطرح کرد، احترام بذارین.

از خودتون امتحان بگیرید

از خودتون امتحان بگیرید

۱۰٫برای خودتون آزمون های آزمایشی ترتیب بدین. کاری که باید بکنین اینه که یکی از آزمون های قدیمی تون رو با تعیین زمان آزمون، دوباره حل کنین. فقط برگه ی امتحان و خودکار و وسیله هایی که برای امتحان نیاز دارین رو روی میزتون بذارین، تا شرایط امتحان براتون تداعی بشه.

برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی کنید

۱۱٫برای موفقیت تحصیلیتون برنامه داشته باشین و برنامتون رو با جدیت دنبال کنین. اگه در سلامت کامل روحی و جسمی به سر می برین، باید سعی کنین که در همه ی شرایط برنامه تون رو اجرا کنین، چه احساس قوی بودن بکنین چه ضعف، چه خسته باشین ئ چه سحال، چه تنبل باشین و چه با انگیزه، چه متمرکز باشین و چه پریشان، چه دلسرد باشین و چه با شوق. یادتون باشه که به خودتون بستگی داره که از لحظه هایی که دارین استفاده کنین و اجازه ندین که چیزی باعث کم شدن انگیزه ی شما بشه.

۱۲٫شب ها به اندازه ی کافی بخوابین. اگه کمتر از ۶ ساعت بخواین، روز بعد براتون تکرکز کردن خیلی سخت میشه. پس سعی کنین هشت تا ده ساعت خواب عمیق داشته باشین تا روز بعد کاملا احساس نشاط داشته باشین و آماده ی خوندن همه چیز باشین.

۱۳٫وقتی قراره یه موضوع خاص رو بخونین، سعی کنین با یه موضوعی که سخت تره یا خیلی جذاب نیست، خوندن رو شروع کنین. سعی کنین بر موضوع مسلط بشین، اینطوری در انتها می بینین که اون موضوع رو دوس دارین. حداقلش اینه که دیگه نگران این نخواهید بود که اون موضوع رو به خاطر دوس نداشتنش کنار گذاشتین و خیلی دیر بشه برای خوندنش.

برنامه روزانه داشته باشید

برنامه روزانه داشته باشید

۱۴٫از یه برنامه زمانی روزانه پیروی کنین، روز اول ممکنه براتون سخت باشه، اما روز دوم  مثل یه تمرین میشه واستون و روز سوم دیگه تبدیل به عادت شده براتون. خیلی مهمه که بتونین کاری کنین که به یه رفتار همیشگی عادت کنین که باعث بشه بتونین بهترین عملکرد رو در شرایط دشوار تحصیلی داشته باشین.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *