چطوری روی مطالعه کردن تمرکز کنیم ؟(قسمت اول)

مطالعه کردن برای هر مسابقه، امتحان و یا تست می تونه سخت و پر از استرس باشه و ممکنه هر قدرم تلاش کنید باز ذهنتون گیج باشه. برای این که واقعا روی مطالعه کردن تمرکز کنید یه محیط آروم پیدا کنید، هر از گاهی به ذهنتون استراحت بدید و عواملی که باعث میشه حواستون پرت بشه (مثل کامپیوتر و موزیک) رو به حداقل برسونید. این کارها و کارهای ساده دیگه ای باعث میشه توانایی تون برای تمرکز روی مطالعه، بهبود پیدا کنه.

بخش ۱: بایدها

یه مکان مناسب برای مطالعه پیدا کنید.

۱-یه مکان مناسب برای مطالعه پیدا کنید.

اتاق یا کلاستون همیشه بهترین مکان ممکن نیست. یه جای آروم و خوب با یه صندلی بزرگ و راحت پیدا کنید، مثل اتاق نشیمن، که ترجیحا تلویزیون، کامپیوتر و یا تلفن توش نباشه.

 • -کتابخونه معمولا یه جای خوب برای مطالعه اس، چون آرومه. دفترکار پدر و مادرتون هم می تونه جای خوبی باشه، چون آرومه و عوامل مزاحم هم توش کمتره.
 • چیزایی که برای درس خوندن نیاز دارید رو از قبل آماده کنید.

۲-چیزایی که برای درس خوندن نیاز دارید رو از قبل آماده کنید.

وسط مطالعه تازه یاد پیدا کردن خودکار یا هایلایتر و … نیفتید. این کار واقعا می تونه حواستون رو پرت کنه، بنابراین هر چیزی که فکر می کنید بهش نیاز دارید رو آماده کنید.

برای مطالعه کردن یه دوست و همراه پیدا کنید.

۳-برای مطالعه کردن یه دوست و همراه پیدا کنید.

کسی رو پیدا کنید که باندازه شما، روی موضوعی که می خواید مطالعه کنید، حساس و متمرکز باشه. بهتره که بهترین دوستتون رو برای این کار انتخاب نکنید، چون ممکنه با صحبت زیاد تمرکز جفتتون به هم بریزه. داشتن یه همراه برای مطالعه کردن ایده خیلی خوبیه، چون می تونید فکرهای همدیگه رو بشنوید و به مسائل از زوایای دیگه ای هم نگاه کنید.

 • -بعضیا اگر برای مطالعه کردن، همراه داشته باشن، حواسشون پرت می شه. اگر برونگرا باشید، به این معنیه که شما واقعا مردم دیگه و صحبت کردن باهاشون رو دوست دارید، در این صورت داشتن یه همراه برای مطالعه احتمالا بهترین گزینه برای شما نخواهد بود. ولی اگر درونگرا باشید، به این معنیه که یه کم خجالتی هستید و در این صورت همراه داشتن برای مطالعه می تونه براتون خیلی خوب باشه. گرچه، اگه با یه کسی که خیلی برونگراست مطالعه کنید، اون ها احتمالا سعی می کنن وقتی دارید درس می خونید مرتب باهاتون حرف بزنن.
 • -با کسی مطالعه کنید که ازتون باهوش تره. این نکته ممکنه خیلی بدیهی به نظر برسه، ولی خیلیا نادیده اش می گیرن. اگر می خواید چیزی یاد بگیرید، کسی رو انتخاب کنید که باهوش و فداکاره و می تونه بهتون چیزی یاد بده. در این صورت درس خوندنتون خیلی بهتر و پربارتر می شه.
 • خوراکی و تنقلات مناسب رو آماده کنید.

۴-خوراکی و تنقلات مناسب رو آماده کنید.

از قهوه یا نوشیدنی های انرژی زا استفاده نکنید چون دیر یا زود باعث تحلیل رفتنتون می شن. میوه و آب می تونن گزینه خوبی باشن چون به راحتی و به خوبی باعث آزادسازی کربوهیدرات می شن.

ستراحت های کوتاه داشته باشید.

۵-استراحت های کوتاه داشته باشید.

بعد از ۴۵ دقیقه مطالعه، یه استراحت ۱۰ دقیقه ای داشته باشید و یه کار متفاوت انجام بدید. سعی کنید بعد از استراحتتون دوباره مطالعه کنید؛ استراحت نباید بیشتر از ۲۰ دقیقه بشه.

 • -با آلارم وقتای استراحتتون رو مشخص کنید. اگه وقتای استراحتتون برنامه ریزی شده باشه، احتمال اینکه یادتون بره استراحت کنید کمتره، و مهم تر ازون کمتر احتمال داره که بیشتر از زمان مشخص شده استراحت کنید.
 • -چرا باید استراحت کنیم؟ مغز شما بعد از پردازش یه سری اطلاعات برای شارژ مجدد، نیاز به زمان داره. گاهی وقتا، استراحت کردن و قدم زدن توی دور و اطراف بازدهی ذهن رو بیشتر می کنه و باعث میشه بتونیم نمره بهتری توی امتحانات بگیریم.
 • انگیزه بگیرید.

۶-انگیزه بگیرید.

اگر به خوبی درساتون رو مرور کنید و برای امتحان آماده بشید، امتحانتون رو خوب خواهید داد. تاجایی درساتون رو مرور کنید که به نقطه ای برسید که بتونید از امتحان دادن لذت ببرید. فکر نکنید که امتحان یه اتفاق وحشتناک و بزرگه، این طور فکر کردن می تونه برای یادگیری مشکل ایجاد کنه.

 • -برای خودتون یه هدف معین کنید، حتی اگه یه کم غیرواقعی باشه. خودتون رو مجبور کنید که از چیزی که فکر می کنید، بهتر عمل کنید و کسی چه می دونه، شاید یه روزی حتی خودتون رو هم سورپرایز کنید.
 • -با یه جایزه به خودتون انگیزه بدید. می تونید از کس دیگه ای بخواید این کار رو براتون کنه. اگه خوب مطالعه کردید، حس کردید که کاملا آماده اید و امتحانتون رو خوب دادید به خودتون جایزه بدید.
 • -به خودتون بگید که چرا مطالعه کردن مهمه. این می تونه برای هر کس متفاوت باشه. شاید براتون مهمه که نمره کامل بگیرید. شاید واقعا به درسی که مطالعه می کنید و موضوعی که می خونید اهمیت می دید. شاید با پدرتون شرط بندی کردید و نمی خواید که ببازید. دلیلش هر چی که هست، اون رو مرتب به خودتون یادآوری کنید تا بفهمید چرا باید سخت کار کنید و چرا این کار ارزش داره.
 • بشینید و درس بخونید.

۷-بشینید و درس بخونید.

حالا هر چیزی که لازمه رو جلوی خودتون دارید و بهانه ای برای عقب انداختن ندارید. فقط شمایید و کتاباتون. خب؟ منتظر چی هستید؟

 • -از فلش کارت استفاده کنید و از چیزایی که فکر می کنید مهمه یادداشت بردارید. فلش کارت ها برای بعضیا خیلی به درد می خورن، چون اطلاعات مهمی رو توی فضای خیلی کوچیکی جا می دن. اگه فکر می کنید می تونن به دردتون بخورن ازشون استفاده کنید. می تونید اون ها رو پشت سر هم مرتب کنید و یا اگر می خواید بهشون یه کم بیشتر معنا بدید، براساس الگوی مشخص دیگه ای که توی ذهنتونه مرتبشون کنید.
 • -از شگردهای به یادسپاری استفاده کنید. این شگردها برای به خاطر سپردن مطالب از کلمات جذاب و جالب استفاده می کنند. مثلا مطالب رو تبدیل به یه آهنگ خنده دار می کنن و یا اطلاعات رو مخفف می کنن و… تا بهتون کمک کنن که چیزی رو که می خواید به راحتی به خاطر بسپارید.
 • -اول مطمئن بشید که مهم ترین قسمت های درس رو یاد گرفتید و بعد استراحت کنید. مطالعه کنید و قبل از این که ذهنتون از درس منحرف بشه، مفاهیم کلیدی رو یاد بگیرید. این کار باعث می شه یه درک اولیه ای پیدا کنید.
 • -از خودتون بپرسید که چرا دارید مطالعه می کنید، فواید درس خوندن براتون چیه و اون رو روی یه تیکه کاغذ بنویسید. هر وقت خسته شدید یه نگاهی به این برگه بندازید و به خودتون یادآوری کنید که چرا مطالعه کردن براتون مهمه.

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

 1. دی ۷, ۱۳۹۵

  […] عزیز در قسمت قبلی  چطور روی مطالعه کردن تمرکز کنیم یاد گرفتیم که چه […]

 2. دی ۷, ۱۳۹۵

  […] عزیز در قسمت قبلی چطور روی مطالعه کردن تمرکز کنیم یاد گرفتیم که چه کارهایی را باید برای تمرکز بهتر و […]

 3. دی ۷, ۱۳۹۵

  […] یک استراحت کوتاه داشته باشید. مهم است که ذهن خود را تازه نگه دارید. در بین حفظ کردن ۲۰ […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *