۱۰ روش درس خوندن

هر روشی که برای مطالعه‌ات انتخاب میکنی، همیشه یادت داشته باش که مطالعه فقط برای قبل از خوابیدن یا شب امتحان نیستش. یادت باشه که هیچ وقت دیر نیست که روش های مطالعه‌ات رو تصحیح کنی. هر چه زودتر وارد روش درست مطالعه بشی همه چیز واست راحت تر میشه و همه چیز واست بهتر تغییر خواهد کرد، از جمله ی این تغییرات اینه که حتما نمرات بهتری کسب خواهی کرد. اینجا بهت بهترین روش های مطالعه رو نشون دادم. پس بریم با همدیگه‌ یک به یک  بررسیشون کنیم .

۱- انتخاب یه جای آرام و زمان خوب

۲- مطالعه هر روز

۳- سازماندهی کردن زمان

۴- کشف روش درست مطالعه

۵-مرور کردن

۶- استراحت کردن بین زمان های مطالعه

۷-درخواست کمک از دیگران در مواقع ضروری

۸-در حالت برانگیختگی و مشتاق ماندن برای مطالعه

۹-بهتر کردن مطالعه با نرم افزارها

۱۰-استراتژی های مطالعه‌ات رو با توجه به ساختار ذهنت بهتر کن و خودت رو با شرایط وفق بده

حالا بریم که با هم جزئیات این ده روش رو مطالعه کنیم

۱-انتخاب یه جای آرام و زمان خوب

هرکسی نظر شخصی خودش رو در رابطه با محل مطالعه داره، ممکنه این مکان اتاق خوابت، یا کتابخونه ی دانشگاه یا مدرسه ت باشه. فرقی نمیکنه، یه مکانی که توش راحتی رو انتخاب کن همراه با یه زمان مناسب و مطالعه رو شروع کن.

محیط مطالعه‌ات رو آماده کن

*محیط مطالعه‌ات رو آماده کن

مکان مطالعه‌ات باید یه مکان آروم و ساکت و راحت باشه و کسی در این زمان مزاحمت نشه. این مکان باید حس خوبی بهت منتقل کنه. مکان مطالعه‌ات رو میتونی با هر چیزی که دوست داری تزئین کنی مثلا با عکس های مورد علاقه ت یا چیزهای دیگه. اگه میخوای همراه با مطالعه موزیک گوش بدی حتما یه مکان مناسب برای این کار پیدا کن.

* بهترین زمان ممکن رو برای مطالعه پیدا کن.

بعضی از مردم صبح ها بهتر مطالعه میکنن. بعضی ها هم شب ها. تو هم میتونی در هر زمانی که احساس آرامش میکنی مطالعه کنی. یادت باشه که هیچ وقت اضافه تر از زمان خوابت مطالعه نکنی. این کار میتونه باعث بشه که خسته بشی و انرژیت رو برای انجام کارهای روزمره ی روز بعد از دست بدی و کاراییت پایین بیاد.

۲-هر روز مطالعه کن

اگه هر روز مطالعه کنی، مطالب در ذهنت میمونن و یادگیریت افزایش پیدا میکنه، این کار بهت کمک میکنه که قدرت فهمت بالاتر بره، همچنین باعث میشه که استرس امتحان ها رو نداشته باشی و نمرات خوب بگیری.

حالا اوایل سال ممکنه زیاد به این کار عادت نداشته باشی اما بعدها مطالعه‌ات روی روال میفته و میتونی زمان مطالعه‌ات رو بیشتر سازماندهی کنی. اگه فکر میکنی که پیدا کردن زمان برای مطالعه خیلی سخته، میتونی از زمان کارهای دیگه‌ات کم کنی و اون زمان رو به مطالعه اختصاص بدی. میتونی کم تر وقتت رو در اینترنت بگذرونی یا مثلا آخر هفته کمی از زمانت رو میتونی به این کار اختصاص بدی، مطمئنا برای مطالعه زمانی پیدا خواهی کرد پس نگران این موضوع نباش.

زمانت رو سازماندهی کن

 

۳- زمانت رو سازماندهی کن

این کار بهت کمک میکنه که درست و دقیق مطالعه کنی و طبق برنامه پیش بری.

ساعت کوک کن

*ساعت کوک کن

میتونی برای هر قسمتی که برنامه ریزی کردی تا سر ساعت مشخصی انجام بدی، ساعت کوک کنی تا بهت یادآوری کنه که اون کار رو سرساعت انجام بدی. این کار بهت کمک میکنه که به همه ی جنبه ها و کارهای اون روزت با دقت رسیدگی کنی و کارهایی که براشون برنامه ریزی کردی رو انجام بدی.

پانل های دیواری

* از پانل های دیواری استفاده کن که برنامه اون روز داخلش قید شده باشه

یه تقویم یا پانل رو روی دیوار بچسبون و برنامه ها و کارهای مهم رو روشون مشخص کن. حتی میتونی اون ها رو با ماژیک هایلایت کنی تا بهت یادآوری کنن این مسائل میتونه شامل امتحان های کلاسی یا آخر ترم باشه و حتی میتونی جدول مطالعه‌ات رو هم روی این پانل بکشی.

 

*برای هر کدوم از کارهای مهمی که باید انجام بدی یه جدول جداگانه بکش

در اول هر هفته، کارهای مهم مربوط به اون هفته رو زمان های مهمی که باید اون کارها انجام بشن رو در لیستت بنویس، این کار بهت کمک میکنه که بر اوضاع کنترل داشته باشی و بدونی که هر کاری رو در چه زمانی باید انجام بدی.

* برای خودت محدودیت زمانی بزار

قبل از این که مطالعه‌ات رو شروع کنی نگاهی به جدولت بنداز و برای هر کار اون روز در جدول یه زمان بزار و مثلا به خودت بگو که من باید این کار رو در یه ساعت تموم کنم تا به کارهای دیگه‌ام هم برسم. این کار بهت کمک میکنه که بتونی به همه ی کارهات با دقت رسیدگی کنی.

۴-روش درست مطالعه‌ات رو کشف کن

همه ی ما یه روش خاصی برای مطالعه مون داریم. سعی کن روش مطالعه ای که باهاش بهترین ساز گاری رو داری پیدا کنی. دقت کن که این راه ها فقط روش هایی برای مطالعه کردن متفاوت برای یادگیری بهتر هستن. هیچ قانونی وجود نداره که بهت بگه فقط این روش برای مطالعه درسته، نه. میتونی هر کدوم از روش هارو انتخاب کنی و ببینی که با کدوم بیشترین سازگاری رو داری.

یادگیری از طریق گوش دادن

*یادگیری از طریق گوش دادن

بعضیا ترجیح میدادن که با گوش دادن یاد بگیرن. سعی کن نوت برداری کنی و نوت هات رو با صدای بلندی بخونی و حتی میتونی برای کسی نوت هات رو بخونی و توضیح بدی، اینطوری سطح یادگیریت بالاتر میره. ممکنه صدای خودت رو ضبط کنی و دوباره گوش بدی. اینم یه روش جالب برای یادگیریه.

*یادگیری از طریق بینایی

این دسته با دیدن یاد میگیرن. میتونی از رنگ ها، ماژیک های رنگی برای هایلایت کردن نکات مهم متنت استفاده کنی. تصاویر هم کمک مهمی در یادگیری میتونن داشته باشن.

*یادگیری از طریق ایفای نقش

افراد لمسی، دوست دارن که با انجام دادن، بعضی چیزهارو یاد بگیرن. میتونین نقش ایفا کنین و در یه نقشی فرو برین تا این که بتونین اون چیز خاص رو به خوبی یاد بگیرین.

مرور کردن

۵-مرور کردن

حداقل یه بار در هفته باید برگردی و چیزهایی که در کلاس یادداشت کردی و نوت برداری کردی رو بخونی. تکرار این کار باعث میشه که بخش های مورد نظر رو به درستی یاد بگیری و مطالب به مدت طولانی تری در ذهنت باقی بمونن.

از خودت امتحان بگیر

* از خودت امتحان بگیر

از دوست هات یا افراد خانواده‌ات بخواه که ازت امتحان بگیرن، میتونی در عوض این کار به دوست هات کمک کنی. امتحان چیز خوبی هستش که بتونی خودت رو محک بزنی و ببینی که سطح یادگیریت چقدر بوده و بعد در راستای بهتر شدن قدم بر داری.

*وسایل مطالعه‌ات رو آماده کن

این وسایل میتونه شامل آماده کردن سوال امتحانی یا درست کردن فلش کارت ات باشه، این روش باعث میشه که سطح مطالعه و یادگیریت بهتر بشه، انگار که دو بار مطالعه کردی، یکی زمانی که داری مواد مطالعه رو آماده میکنی و دیگری زمانی که ازشون برای مطالعه استفاده میکنی.

به خودت استراحت بده

۶-به خودت استراحت بده

اختصاص دادن زمان هایی بین مطالعه برای استراحت خیلی مهمه  مخصوصا زمانی که احساس خستگی میکنی. کار کردن به مدت طولانی میتونه کاراییت رو کاهش بده.

زمانی که استراحت میکنی، دقت کن که از میز مطالعه دور بشی و به یه مکان دیگه بری. حرکات ورزشی انجام بده یا حتی میتونی یه پیاده روی کوچک داشته باشی. این کارها باعث میشن که ذهنت بازتر بشه و اگه مشکلی داری در این زمان بهش فکر کنی و شاید یه راه حلی براش گیر بیاری.

۷-از دیگران کمک بگیر

اگه فکر میکنی که مشکلی داری یا احساس میکنی یه جای کار میلنگه از دیگران کمک بگیر، اگه درس هایی رو متوجه نشدی بامعلمت صحبت کن تا کمکت کنه. یا با دانش آموزای دیگه و دوستت در این باره مشورت کن.

۸-برای مطالعه مشتاق بمون

زمانی که مطالعه میکنی، همیشه در ذهنت داشته باش که چرا داری این همه کار سخت رو انجام میدی. این کار همیشه بهت اهدافت رو یادآوری میکنه و مشتاق ترت میکنه. حتی میتونی محیط مطالعه‌ات رو با عکس های افراد مهمی که میخوای در جایگاهشون قرار بگیری تزئین کنی و این ها مطمئنا تو رو مشتاق تر خواهند کرد.

۹-استفاده از برنامه های خاص

اپلیکیشن ها یا برنامه هایی وجود دارن که به دانش آموزان کمک میکنن روش های درست مطالعه رو یاد بگیرن، میتونی با دوست هات، معلمهات یا دانش آموزای دیگه در رابطه با استفاده از بهترین برنامه ها صحبت کنی.

از خودت مواظبت کن

۱۰-از خودت مواظبت کن

تو زمانی خوب مطالعه خواهی کرد که به خودت اهمیت بدی. مطمئن شو که درست و به موقع غذا میخوری، به موقع و به اندازه میخوابی و به اندازه ورزش میکنی. سعی کن از غذاهای قند دار زیاد استفاده نکنی. و حتما مطالعه ی دیر وقت رو کنار بزار. همچنین نوشیدن مقدار زیاد آب رو فراموش نکن.

حالا میتونی برنامه‌ات رو تنظیم کنی و بهترین روش مطالعه‌ات رو انتخاب کنی و خودت رو با شرایط وفق بدی. این ها تنها چند روش خوب و آزموده شده بودن که برات آماده کردم. ممکنه اصلا خودت روش های خاص مطالعه داشته باشی. حتما ببین که دیگران از چه روش هایی برای مطالعه استفاده میکنن. ممکنه که معلمت هم در این زمینه بتونه چیزهای جالبی بهت یاد بده. روش های مختلف رو امتحان کن و ببین با کدوم سازگاری داری، حالا مطالعه‌ات رو شروع کن و در راستای موفقیت گام بردار.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. مرداد ۱۱, ۱۳۹۶

    […] معرفی رشته الکتروتکنیک هنرستان […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *