چطوری برای زندگیمون هدف گذاری کنیم?

اهداف بهمون کمک میکنن تا جایی که دوست داریم رو بریم، کاری که میخواهیم رو انجام بدیم و همون آدمی بشیم که میخواهیم باشیم. یوگی بِرا؛ بازیکن توپگیر بیس بال میگه “اگه ندونی که به کجا میری ممکنه سر از ناکجا دربیاری!”

تعیین هدف یکی از مهم ترین توانایی هایی هست که در زندگی میتونی داشته باشی

تعیین هدف یکی از مهم ترین توانایی هایی هست که در زندگی میتونی داشته باشی. در واقع هدف زندگی رو پر از شور و شوق میکنه و بهش معنا و جهت میده. بنابراین لازمه ی موفقیت و داشتن زندگی پر از شوق، هدف گذاری درست و تلاش برای رسیدن به اون هاست. در ادامه ۱۰ قدم برای تعیین اهداف و رسیدن به اون ها رو ذکر کردیم.

 

فهرستی از امیدها، رویاها و آرزوهات تهیه کن

به طور مشخص تمام امیدها، آرزوهات و چیزهایی که باعث انگیزش تو میشه و خودت رو با اون ها تصور میکنی روی یک برگه کاغذ بنویس. بنویس که چه چیزی رو واقعا میخوای؟ چه چیزی تو رو سر ذوق میاره؟ چه چیزی هست که به خاطرش حاضری از خواب و راحتی و تفریحاتت کم کنی؟ بیشتر در مورد چی خیال پردازی میکنی؟  چه چیزهایی هستند که تو رو به هیجان میاره و واقعا خوشحالت میکنه؟ اگه توانایی انجام همه کارها رو داشتی کدوم
یکی رو انجام میدادی؟

تمام چیزهایی که برات ارزشمند هستند رو بنویس

چه چیزهایی برات مهم هستند؟ چه چیزهایی هستند که بیشتر بهشون اهمیت میدی؟ چه چیزی به زندگیت معنا و جهت میده؟ در مورد افرادی که نمونه ای از ارزش های تو هستند فکر کن. آدمایی که وقتی بهشون نگاه میکنی از عمق وجودت تحسینشون میکنی.

استعداد ها، نقاط قوت و مهارت هایت رو بنویس

موهبت هایی که بهت داده شده چیا هستند؟ کجاها خوب میتونی بدرخشی و خودت رو نشون بدی؟ خوبه که لیستی از استعداد ها، نقاط قوت و مهارتهایی رو که میخوای پروش بدی، فهرست کنی.

یک هدف مشخص کن

هدفت باید مرتبط با رویاهات، ارزش هات و نقاط قوتت باشه. (یعنی براساس مواردی که توو ۳ قسمت قبلی نوشتی). به عبارت دیگه، این هدف باید چیزی باشه که تو میخوای و دوس داری، چیزی باشه که برات مهمه و چیزی که فکر میکنی که میتونی انجامش بدی.

به هدفت ۳ تا قدرت باید بدی:

 • مثبت نگهش داری.
 • شخصی و منحصر بفردش کنی، یعنی این هدف مختص تو باشه.
 • بدونی که امکان پذیره.

هدفت باید هوشمندانه باشه
هدفت باید هوشمندانه باشه، یعنی:

 • خاص و معین: یعنی جزئیات اهدافت رو به دقت و صریح و روشن مشخص کن. مثلا اگه هدفت موفقیت در امتحانات پایان ترم هست به جای:” میخوام در امتحانات موفق بشم” باید با جزئیات مشخص کنی که مثلا: ” میخوام در امتحانات در همه درسهام حداقل نمره ۱۴ بگیرم.”
 • قابل اندازه گیری: مشخص کن دقیقا که چیو میخوای به سرانجام برسونی، وقتی هدفت قابل اندازه گیری باشه میتونی اندازه بگیری که چقدر به سمت هدفت پیش رفتی و وقتی موفق بشی متوجه موفقیتت میشی. مثلا برای گرفتن نمره حداقل ۱۴ در درسها باید مشخص کنی که هر روز چقدر باید مطالعه کنی و با چه کیفیتی مطالعه کنی.
 • قابل دستیابی: با اینکه هدفت باید چالش برانگیز باشه ولی یادت باشه باید اهدافی رو در نظر بگیری که بتونی بهشون برسی و رسیدن بهشون از نظر منطقی ممکن باشه. در غیر اینصورت هیچ انگیزه ای برای تلاش کردن برای هدفت رو نخواهی داشت.
 • واقع بینانه و مرتبط: اهداف باید واقع بینانه و قابل دسترس باشن، مرتبط و متناسب با تو باشن یعنی با خصوصیات شخصیتی تو سازگار باشن و با توانایی ها و امکانات تو سازگار باشن. در غیر اینصورت وقتتو تلف نکن.
 • زمان بندی شده: تاریخ شروع و پایان برای هدفت مشخص کن یعنی یه تاریخ شروع برای وقتی که شروع به کار کردن روی هدفت میکنی تنظیم کن و یه تاریخ برای موقعی که میتونی بگی “انجامش دادم!”. وقتی محدوده زمانی برای هدفت مشخص میکنی براش اقدام میکنی و اون رو پیش میبری تا اینکه تمومش کنی در غیر اینصورت هیچوقت شروع نخواهی کرد. اگه یه هدف بزرگ و بلند مدت داری اون رو به چند سری از اهداف کوچک و کوتاه مدت تقسیم کن و برای اون اهداف کوچک زمان شروع و پایان مشخص کن.

برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی کنید

گاهی برنامه ریزی معکوس هم میتونه نتیجه بخش باشه. از تاریخ رسیدن به هدفت شروع کن. یعنی اول به مراحل بزرگتر فکر کن بعد اون رو به مراحل کوچکتر بشکن. یه برنامه روزانه، یه برنامه هفتگی، یه برنامه ماهانه و یه برنامه سالیانه درست کن. راجع به تمام چیزهایی که برای دستیابی به هر مرحله نیاز داری مثل مهارت ها، منابع، زمان، دانش و اطلاعات یا کمک از دیگران و … ایده پردازی کن و روی کاغذ بنویس. با چه مشکلاتی ممکنه مواجه بشی؟ چه چیزی ممکنه مانع از رسیدن تو به هدفت بشه؟ مشکلات و موانع و راه حل رو پیش بینی و بررسی کن.

**موانع و مشکلات همون چیزهای ترسناک و ناامیدکننده ای هستند که وقتی چشم از هدفت برمی داری اون ها رو می بینی.**

به عملکردتون فکر کنید نه به نتایج

از کلمات فعال و کاربردی برای اینکه همیشه به سمت جلو پیش بری، استفاده کن. مثل “انجام میدم”، “یاد میگیرم”، “میپرسم”،”شروع میکنم”، “توجه میکنم”،”جستجو میکنم”،”کامل میکنم” و… . روی عملکرد خودت تمرکز کن نه نتایجی که میگیری. بخاطر اینکه تنها چیزیه که تو میتونی کنترلش کنی اما نتایج میتونه تحت تاثیر اتفاقاتی باشه که تو کنترلی روی اون ها نداری. اگه همیشه به نتایج اهمیت بدی احساس شکست خوردگی خواهی کرد.

برنامت رو با جزئیات بنویس

لازمه که حتما برنامت رو روی یه کاغذ بنویسی. اون رو با جزئیات کامل شرح بده. حتی اگه نیاز بود اتاقت رو ترک کن تا بعدا بتونی جزئیات بیشتری بهش اضافه کنی. بعد برنامه ای که نوشتی رو امضا کن اینطوری با خودت یه قرارداد میبندی.

** اگه از زندگی خسته هستی و حوصلت سر رفته و صبح ها با میل سوزان و اشتیاق فراوان برای انجام دادن کارهات از خواب بیدار نمیشی یعنی به اندازه کافی هدف نداری**

 

پیگیر پیشرفت هات باش

هر روز (یا هر هفته یا هر ماه، با توجه به هدفت و کوتاه یا بلند مدت بودن اون) بررسی کن ببین کجا هستی. آیا برنامت رو دنبال میکنی؟ آیا قدم های  ضروری برای رسیدن به هدفت رو برمیداری؟ چه چیزهایی رو نادیده گرفتی و رد کردی؟ آیا خیلی دورتر از اون جایی هستی که فکر میکردی باید باشی؟

انعطاف پذیر باش

انعطاف پذیر باش

اگه لازمه برنامت رو اصلاح کن. این هدف توئه و تو تصمیم میگیری که چطوری بهش برسی. برنامه باید برای تو کار کنه نه علیه تو.

در هر مرحله به خودت پاداش بده

در هر مرحله به خودت پاداش بده

جایزه هات رو متنوع کن. قدم کوچیک پاداش کوچیکی داره و قدم های بزرگ شایسته پاداش های بزرگه.

اهداف همون آرزوها و رویاها هستند که براشون مهلت تعیین میکنیم. هدف گذاری باعث میشه روی هدفت متمرکز بشی و وقتی هدف گذاری رو به درستی انجام بدی نصف راه رسیدن به اون ها رو طی کردی. یادت باشه زمان (عمر) محدوده اگه زود نجنبی هیچوقت به هدفات نمیرسی پس دست به کار شو و تنبلی رو بذار کنار، هدفاتو مشخص کن و بچسب بهشون. آروزهات منتظرن که بهشون برسی!

 

مترجم: سعیده بیات

 

T

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. shmila! گفت:

  اگر از زندگی خسته باشیمو ذوقو شوقی نداشته باشیم چی؟ نوشتید هدف نداری…خب حالا که هدف ندارم و شوقیم ندارم باید چیکار کنم؟ تازه کل خانواده ازم انتظار دارن… خسته شدم که نمیتونم کاری بکنم

  • nojavanshad گفت:

   سلام
   برای اینکه هدفت را پیدا کنی باید زیاد جستجو کنی. بیشتر مخترعین و آدم های موفق، هدفشون را توی کارشون پیدا کردن و معنی زندگی را در کاری که به اون علاقه دارن پیدا کردن. حالا اینکه واقعا به چه کاری علاقه مند هستی را بتونی پیدا کنی خودش یه معمای بزرگ است که برای هر کسی جواب مخصوص خودش را داره. راه و روش اون هم اینه که مسیرهای مختلف را امتحان کنی ، مطالعه کنی، صحبت آدم های موفق هر رشته را بشنوی، و از جستجو نترسی!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *