چطوری با مردم صحبت کنیم

کسی رو برای صحبت کردن، تعیین کنین. به طور ایده آل، اون شخص نباید کسی باشه که مشغول به کاری هست!! خودتون رو به زبون ساده و خودمانی توی یک خط معرفی کنین. سوالاتی بپرسین که پرسشی و جوابی باشه. مثلا میتونی بگی: امروز چطوری؟ با این سوال میتونی منتظر جواب باشی!

اطلاعات حساس و شخصی خودتون رو در میون نذارین مگر اینکه از قبل با شخص مورد نظر آشنایی داشته باشین. گاهی هم اجازه بدین که سکوت بینتون باشه. خب بالاخره قرار نیست که بزنین روی گاز و فقط حرف بزنین! مجبور هم نباشین که یک مکالمه رو طولانی کنین! البته به شرطی که این مکالمه حس راحت نبودن بهتون میده، بهتره که طولانی نشه! اگر هم مکالمه طولانی هست بهتره که موضوعات بحث را تغییر بدین. یک شنونده فعال باشین یعنی با تکون دادن سر و کلماتی مثل: خب، بعد.. نشون بدین که به خوبی دارین گوش میدین. لبخند بزنین (جوری که دندوناتون هم دیده بشه!). ارتباط چشمی برقرار کنین و از لحن مثبت استفاده کنین. به عبارتی دیگه حسابی گرم و مشغول مکالمه بشین.

۱- با یک شخص جدیدی صحبت کنین

گاهی اوقات، سخت ترین بخش از صحبت کردن برای مردم این هست که بدونن چطوری میشه یه مکالمه رو شروع کرد! این میتونه بخصوص موقعی براتون ترسناک بشه که بخواهین با یه شخصی صحبت کنین که قبلا باهاش برخورد نداشتین. برای همپا شدن با یه شخص جدید برای گفتگو، لازمه که نقاط مشترک پیدا کنین.

 • – برای مثال، اگه شما توی صف باشین، اونم صفی که توی کافی شاپ محله تون هست! شما میتونین از شخصی که جلوی شماست بپرسین که: اینجا چجوریه؟ خوبه؟ من هیچ وقت از نوشیدنی های مخصوصشون امتحان نکردم…
 • – شما همچنین میتونین درباره موقعیت هم، نظر بپرسین. سعی کنین بگین که : به نظرت امروز بیرون رفتن خوب نیست؟؟ اگه اون شخص مقابل با لحن خوبی بهتون جواب بده یعنی اخم و ترشرویی نکنه! شما میتونین که در مورد زمینه های مشخص تری صحبت کنین.
 • – یکی دیگه از روشهایی که میشه برای شروع مکالمه با شخصی استفاده کنین، این هست که بهش بگین : من واقعا دوست دارم که توی حمل ساکتان یا چمدانتان به شما کمک کنم!

شخص مناسبی رو انتخاب کنین که بهش نزدیک بشین

۲- شخص مناسبی رو انتخاب کنین که بهش نزدیک بشین

دنبال شخصی بگردین که مشغول به کاری نباشه و بیان دوستانه ای هم داشته باشه. برای مثال، اگه شما توی صف ایستادین و شخصی میخواهد که با شما ارتباط چشمی برقرار کنه، بهش لبخند بزنین و سوالات باز بپرسین. اگه یک شخصی در حال گفتگو با دیگری است یا مشغول فعالیتی دیگر هست، از صحبت باهاش خودداری کنین.

 • – توی یک مهمانی، یه جای خوب برای گفتگو کردن، نزدیک میز غذا یا بار هست. اینها چیزهایی براتون فراهم میکنن که یه مکالمه نرمال داشته باشین. مثلا میتونین بگین: آیا این بسته اسفناج رو امتحان کردی؟؟ یا میتونی به من نشون بدی که این درب بازکن شراب چطوری استفاده میشه؟؟
 • – اگه شما مشکل دارین که توی مهمونی قاطی بشین، به سمت آشپرخونه برین. اینجا اغلب، فضای جمع شدن است و شما میتونین قاطی بشین و کمک کنین به جمع کردن نوشیدنی ها و انواع تنقلات.
 • – یه قانون مشابه ای رو باید اعمال کنین برای زمانی که تصمیم گرفتین به یه همصحبت نزدیک بشین. صبر کنین تا آنها به طور واضح مشغول به کاری با دیگری در آن زمان نیستن! وقت ناهار ایده آل ترین زمان برای شروع یک گفتگو هست.

 

۳- به شخص که شناخت دارین، نزدیک بشین

شاید شما میخواهین که با کسی هم صحبت بشین که ملاقاتش کردین. اما شما نمیدونین که چطوری یخ طرف رو آب کنین!! یه روش موثر برای نزدیک شدن به شخصی، این هست که در مورد خودشون سوال بپرسین. سوالات یه روش عالی هستن برای اینکه مکالمه شما روی غلتک بیفته!!

 • – اگه شما میخواهین با یه همکار توی کافه تریا صحبت کنین. سوال پرسیدن یه روش خوبی برای شروع هست. سعی کنین بگین که: آخر هفته ات چطور بود؟؟ آیا آب و هوای عالی برات مفید بوده؟؟
 • – شاید شما تمایل دارین که همسایه جدید بعدیتون رو بشناسین. موقعی که شما ازش ایمیلی دریافت میکنین، بهش بگین که: با همسایه جدیدت چطوری وفق پیدا کردی؟ اجازه بده تا برات یه محل پیتزا فروشی خوب توصیه کنم.
 • اون رو ساده نگه دارین

۴- اون رو ساده نگه دارین

نیازی نیست که شما یه روش عالی برای شروع مکالمه با شخصی داشته باشین. شما میتونین با گفتن بعضی چیزهای اساسی هم شروع کنین، مثل: سلام. یا حالت چطوره؟ شخصی که اغلب بخواهد با شما صحبت کنه، به مکالمه ادامه میدهد.

 • – شما میتونین یه توضیح ساده و مختصری در مورد خودتون بگین. بعد از یه کلاس، به چالش بکشین و به شخص بعدی بگین که: وای! من می خواهم که درد بکشم بعدا!
 • – چیزهای ساده رو نگه دارین. شما شروع کننده مکالمه هستین. اما اجازه بدین که شخص دیگری هم به شما در شروع کردن کمک کند. همچنین بعضی از فشارها از دوشتون برداشته میشه و شما چیزهای شفافی برای گفتن پیدا میکنین.

 

۵- از اشتراک گذاری بیش از حد خودداری کنین

وقتی که شما سعی میکنین یه مکالمه ای رو شروع کنین، این مهم هست که خودتون رو بی دست و پا نشون ندین! (البته دست و پا که دارین! منظور هول نشین!!) تعدادی از مردم تمایل دارن که با لحن نامفهومی صحبت کنن یا بطور عصبی حرف میزنن، موقعی که یه بحث کوتاهی پیش میاد! این میتونه منجر به یه مشکل اجتماعی شناخته بشه اگر بیش از حد اشتراک گذاری بشه!

 • – مگر اینکه شما به طور خصوصی صحبت کنین با شخصی که به خوبی می شناسین. بهتره که برای جلوگیری از به اشتراگ گذاری، اطلاعات حساس در مورد خودتون به کسی ندین! برای مثال، سعی نکنین که شروع به مکالمه کنین و طرف مقابل را مطلع کنین از نتایج معاینه اخیرتان در دفتر زنان و زایمان!!
 • – اغلب مردم راحت نیستن که شما با آنها اطلاعات شخصیتان را به اشتراک بگذارین! صندوقدار یک فروشگاه، دوست نداره که از شما بشنوه که دخترتون توی مدرسه به خوبی عمل نمیکنه!! وقتی شروع به مکالمه میکنین، از موضوعات حساس هم دوری کنین.

بدانین که چه زمانی صحبت نکنین

۶- بدانین که چه زمانی صحبت نکنین

بعضی وقتها سکوت میتونه به شما حس بی دست و پا بودن بدهد! شما به طور طبیعی ممکنه که برای پر کردن سکوت، به گفتگو بپردازین! اما به هر حال، یه زمانهایی هست که بهتره سکوت اختیار کنین و لام تا کام حرفی نزنین!!

 • – اگه شما توی هواپیما خسته هستین، شما ممکنه که بخواهین با کسی که کنارتون هست همصحبت بشین. اما اگر اون شخص از لحاظ برخورد اجتماعی خاص باشه (یعنی تمایل به همصحبتی نداشته باشه)، بهتره که سر خودتون رو با چیز دیگه ای گرم کنین!
 • – اگه کسی از تماس چشمی برقرار کردن، دوری میکنه. این نشون میده که تمایلی به همصحبت شدن نداره. کسی هم که در حال خواندن یا گوش دادن به هدفون هست، تمایل داره که ساکت بمونه.

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *