چطوری از یه گربه مراقبت کنیم(قسمت اول)

گربه ها با شخصیت بازیگوش، رفتار مهربون و قیافه بانمک و خواستنی ای که دارن، می تونن گزبنه خوبی برای حیوون خونگی باشن. اما برخلاف چیزی که به نظر می رسه، نگهداریشون آسون نیست! برای این که گربه تون رو خوشحال و سالم نگه دارید، نیاز هست که بدونید چطوری ازش مراقبت کنید و چطوری بهترین شرایط ممکن رو براش فراهم کنید.

بخش ۱: گرفتن گربه

تصمیم بگیرید که آیا یه بچه گربه می خواید یا یه گربه بالغ.

۱-تصمیم بگیرید که آیا یه بچه گربه می خواید یا یه گربه بالغ.

مسلما بچه گربه ها خیلی وسوسه کننده ان، اما بهتره با خودتون روراست باشید و ببینید آیا می تونید به اندازه کافی، انرژی برای نگهداریشون بذارید؟پناهگاه های نجات حیوانات پر از گربه های بالغ دوست داشتنیه که زمان سخت تری رو برای خو گرفتن با محیط گذروندن. گربه بالغ ممکنه آروم تر از یه بچه گربه باشه، اما از طرف دیگه ممکنه از زندگی قبلیش یه سری مشکلات رفتاری هم داشته باشه. همچنین نسبت به بچه گربه ها، گربه های بالغ احتمالا زودتر به دامپزشک نیاز خواهند داشت. این رو هم در نظر بگیرید که بچه گربه ها اغلب چنگ میندازن! بنابراین همونطور که میبینید هر کدوم خوبی ها و بدی های خودشون رو دارن و این شمایید که باید با توجه به شرایطتون تصمیم بگیرید.

ملاحظات پزشکی ای که ممکنه با اومدن یه گربه خاص لازم بشه رو در نظر داشته باشید.

۲-ملاحظات پزشکی ای که ممکنه با اومدن یه گربه خاص لازم بشه رو در نظر داشته باشید.

اگر چشمتون گربه خاصی رو گرفته، سابقه پزشکی اش رو بپرسید تا بفهمید آیا نیاز به مراقبت طولانی مدت داره یا نه.

 • -حتی اگر گربه سالمه، نژادش رو درنظر داشته باشید. گربه های اصیل از نژادهای مختلف می تونن مشکلات ژنتیکی مخصوص به خودشون رو داشته باشن. مثلا، گربه های صورت تخت (flat-faced) مثل مانکس و اسکاتیش فولد اغلب مشکلات تنفسی دارن.
 • -گربه های اصیل نسبت به گربه های غیراصیل مشکلات پزشکی بیشتری دارن.
 • حساب کنید که چقدر وقت برای نگهداری از یه گربه دارید.

۳-حساب کنید که چقدر وقت برای نگهداری از یه گربه دارید.

این که گربه ها مثل سگ ها نیاز به پیاده روی روزانه ندارن دلیل نمی شه که نگهداری ازشون زمان بَر نیست. بلکه گربه ها هم حیوونای خونگی پرجنب و جوشی هستن که نیاز به یه عالمه بازی و دوستای مهربونی دارن که بهشون توجه کنن. علاوه بر این باید زمانی رو هم به تمیز کردن جای گربه و غذا دادن بهش صرف کنید.

 • -متوسط طول عمر یه گربه بین ۱۳ تا ۱۷ ساله، بنابراین حواستون باشه که دارید به عضو جدیدی از خانواده، تعهد طولانی مدت می دید.
 • حساب کنید که آیا استطاعت خرید گربه رو دارید؟
 • ۴-حساب کنید که آیا استطاعت خرید گربه رو دارید؟

 • قیمت یه گربه می تونه از ۲۰۰ هزار تومن تا چند میلیون باشه. علاوه بر این، باید حساب هزینه غذا، جعبه خاک، اسباب بازی و هزینه های پزشکی اش رو هم بکنید.
 • این رو هم در نظر داشته باشید که می تونید یه گربه از پناهگاه های نجات حیوانات، به سرپرستی قبول کنید.

۵-این رو هم در نظر داشته باشید که می تونید یه گربه از پناهگاه های نجات حیوانات، به سرپرستی قبول کنید.

هزینه این کار با توجه به مزیت هایی (یه گربه کاملا واکسینه شده که سلامتیش بررسی شده و می تونه بنا به درخواستتون عقیم باشه یا نباشه) که در قِبالش به دست میارید، خیلی کمه.در حالیکه اگر بخواید گربه های ولگرد (و رایگان) رو انتخاب کنید، و البته اگر صاحب وظیفه شناسی باشید، باید این هزینه ها رو براش بکنید.

بخش ۲: تربیت گربه برای زندگی داخل خونه

گربه رو تشویق کنید که از جعبه خاک استفاده کنه.

۱-گربه رو تشویق کنید که از جعبه خاک استفاده کنه.

بیشتر گربه ها جعبه خاک رو به خاطر خاکی که داره، به جاهای دیگه خونه ترجیح می دن. اما، باز هم باید یه سری اقدامات رو انجام بدید تا مطمئن بشید که جعبه خاک رو به بهترین مکان تبدیل کردید که گربه ازش برای دستشویی استفاده کنه.

 • -جعبه رو تو یه جای آروم بذارید که آدما، سگ ها یا صداهای بلند گربه رو اذیت نکنه.
 • -جعبه خاک رو تمیز نگه دارید، هر روز اون رو با بیلچه تمیز کرده و هر هفته هم اون رو بشورید. حداقل یک بار در هفته هم باید خاکش رو عوض کنید.
 • -اگه بیشتر از یه گربه دارید، به اندازه کافی جعبه خاک براشون فراهم کنید. اگر ۲ تا گربه دارید، نیاز به ۳ تا جعبه خاک توی قسمتای مختلف خونه دارید. یه گربه ممکنه نذاره گربه ای که ازش ضعیف تره از جعبه استفاده کنه.
 • تا می تونید کاری کنید جعبه خاک جای راحتی باشه.
 • ۲-تا می تونید کاری کنید جعبه خاک جای راحتی باشه.

 • -وقتی گربه تون از جعبه استفاده می کنه، اون رو نترسونید، در این صورت نمی تونه خوب با جعبه ارتباط برقرار کنه و به جاش ازش دوری می کنه. سعی کنید یه جعبه بزرگ بخرید، حتی اگر مجبور بشید یه کم بیشتر پول خرجش کنید. گربه ها توی جعبه بزرگ تر راحت ترن (منظور ارتفاعش نیست، بلکه وسعتشه).
 • -یهو نوع خاک جعبه گربه تون رو عوض نکنید، چون گربه ها تغییرات ناگهانی رو دوست ندارن. مثلا اگه یهو خاک رس رو با خاک توده ای عوض کنید (و یا برعکس) ممکنه گربه رو ناراحت کنه، طوری که دیگه از جعبه استفاده نکنه.
 • -از خاک های زیادی معطر استفاده نکنید، ممکنه گربه دیگه از جعبه استفاده نکنه.

برای گربه تون تیرک خراش انداختن درست کنید.

۳-به این که گربه تون پیره یا جوون توجه کنید.

یادتون باشه که بچه گربه ها و گربه های پیرتر که مشکل آرتروز و یا مشکلات سلامتی دیگه دارن، ممکنه سختشون باشه که به جعبه های بلند ورود و خروج داشته باشن. برای بچه گربه ها و گربه هایی که نیازمندی های خاصی دارن، جعبه های کوتاه تر بخرید و اون ها رو توی جایی بذارید که دسترسی بهش راحته و یا اینکه یه جعبه خاک قابل تنظیم بخرید.

برای گربه تون تیرک خراش انداختن درست کنید.

۴-برای گربه تون تیرک خراش انداختن درست کنید.

چنگ انداختن جزو رفتار طبیعی گربه هاست و هیچ راهی هم وجود نداره که کاری کنید این رفتار رو ترک کنن. اگه گربه تون چنگال داره، احتمالا نیاز به یکی دو تا تیرک خراش انداختن داره تا به جاش نره سراغ مبلمان و وسایل چوبی و …. اگه براش تیرک فراهم کنید، بهش کمک می کنید که این نیازش رو از راه سالم و نرمال تخلیه کنه.

 • -ممکنه چنگالهای گربه تون رو با استفاده از عمل جراحی از ریشه درآورده باشن. در این صورت گربه نمی تونه چنگ بندازه و شما هم نیازی به تیرک خراش انداختن ندارید.
 • کاری کنید گربه تون سراغ سطوح ممنوعه نره

۵-کاری کنید گربه تون سراغ سطوح ممنوعه نره.

گربه ها کنجکاون و روی میز و یا جاهای دیگه ای که شما دوست دارید تمیز بمونن می پرن. استفاده از اسکات مت ها (پدهای حساس لمسی که مخصوص این کار هستن) و اسپری آب و یا حتی یه (نه) محکم و جدی می تونه این رفتارشون رو اصلاح کنه. اگه صبور باشید و باندازه کافی وقت بذارید، می تونید به گربه تون یاد بدید که از جاهایی که می خواید دور بمونه.

 • -می تونید از یه قوطی پرسروصدا هم استفاده کنید (یه قوطی خالی نوشابه رو با یه مقدار سنگریزه پر کنید و درش رو چسب بزنید). به آرومی اون رو به سمت گربه بغلتونید تا بترسه و از جاهای ممنوعه دور بشه. حواستون باشه قوطی رو به سمت گربه پرت نکنید.
 • استفاده از محصولات فرومون گربه رو هم در نظر داشته باشید.
 • ۶-استفاده از محصولات فرومون گربه رو هم در نظر داشته باشید.

 • این محصولات، که هوا رو با فرومون های مصنوعی آرام بخش پر می کنن، به شکل اسپری یا پخشگرهایی هستن که که به پریز برق وصل می شن. این محصولات می تونن به حل مشکلات چنگ زدن یا جعبه خاک کمک کنن و همچنین ثابت شده که می تونن گربه های مضطرب یا عصبی رو آروم کنن.

 

زبان گربه ها را یاد بگیرید!

 

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. هادی گفت:

  بسیار عااالی، ممنون از زحمتی که کشیدین

 2. Hannaneh گفت:

  عالی!حالا میدونم چجور از گربه نگهداری کنم
  من عاشق گربه ام

 1. آذر ۲۹, ۱۳۹۵

  […] برای مطالعه بیشتر در خصوص نحوه نگهداری از گربه می تونید… […]

 2. آذر ۲۹, ۱۳۹۵

  […] قسمت قبل خواندیم که چه گربه ای باید انتخاب کنیم و در داخل خونه […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *