چرا هنرستان را انتخاب کنیم؟

بچه های عزیز در این مقاله به بررسی علل موفقیت هنرستان های فنی و حرفه ای و همینطور مشکلات آن از زبان معلمها و دانش آموزان می پردازیم که امیدواریم به انتخاب رشته شما کمک کند .

در هنرستان برنامه ریزی آموزشی و تربیتی متناسب با نیاز هنرجویان ، با به کارگیری نیروهای متخصص مجرب و علاقمند و کوشا ، همدلی و هماهنگی کادر اجرایی و آموزشی در جهت پیشبرد برنامه ها، ایجاد فضای مفرح برای هنرآموزان و هنرجویان ، بهره گیری از امکانات موجود و به روزرسانی تجهیزات مورد نیاز هنرستان ، ترغیب هنرجویان به تلاشی بیشتر و تقدیر از هنرآموزان و هنرجویان صورت می پذیرد.

همینطور ارتباط خوب و مستمر با خانواده هنرجویان نیز یکی دیگر از عوامل موفقیت هنرجویان هنرستان به شمار می رود . تشکیل کلاس های مهارت های زندگی برای هنرجویان و والدین یکی از امتیازهای هنرستان است .مهارتهایی که آموزش داده میشود شامل نحوه گفت و گو ، مهارت نه گفتن، آموزش مهارت ها قبل از ازدواج ، آموزش بالا بردن عزت نفس ، ارتباط دختران و پدران ، ارتباط دختران ، مادران و هستند .

چرا هنرستان را انتخاب کنیم؟

یکی از کلیدی ترین کارهایی که برای هنرجویان در هنرستان انجام شود تصویر سازی روشن و مثبت از رشته ها برای هنرجویان است .

در این خصوص هنر آموز رشته معماری میگوید :

ما معمولا فراتر از کتابهای درسی ، به بچه ها در رشته تحصیلی شان ، اطلاعات و آگاهی می دهیم . درباره آینده کارشان ، برای آنها تصویر سازی می کنیم و ذهنیت آنها را نسبت به آینده کارشان ، روشن و مثبت می کنیم . به هنرجویان می گوییم که شما حتی در خانه هم می توانید کار کنید . اتوکد و نقشه کشی را در حد بالا به آنها یاد می دهم . به گونه ای که برخی از هنرجویان ما در دوره هنرجویی خود مشغول به کار می شوند . من به هنرجویانم می گویم : اگر الان من دانش آموز بودم ، حتما به  هنرستان می آمدم ، چون اکثر هنرآموزان هنرستان ، تجارت کارهای بیرونی دارند و از تجارب علمی خود در آموزش استفاده میکنند همین موضوع عامل مهمی در موفقیت تحصیلی بچه هاست .هزینه وسائل و تجهیزات معماری بالاست اما ما در بعضی از هنرستان ها سعی میکنیم از وسایل و ابزارهای موجود به خوبی استفاده کنیم تا بچه ها با حداقل ها ، بهترین کارها را انجام دهند .

هنر آموز رشته گرافیک می گوید:

در رشته گرافیک برنامه‌ریزی دقیقی برای انجام کارها وجود دارد و هنرآموزان و هنرجویان بر اساس رشته برنامه ریزی کار می کند . یکی از مشکلات هنرستان عدم ارتباط با بازار کار و همینطور صنعت است. آنچه ما آموزش می‌دهیم با نیاز بازار کار متفاوت است بر اساس یکسری ضوابط و قوانین آموزش می‌دهیم که بازار کار آنها را قبول ندارد .

چرا هنرستان را انتخاب کنیم؟

هنر آموز رشته حسابداری میگوید:

در جامعه شناخته کمتری نسبت به رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش دارد و بر اساس سوابق ذهنی خود که دانش آموزان ضعیف به هنرستان می‌روند.خانواده ها دوست ندارند بچه شان به هنرستان برود و حتی مانع رفتن بچه ها به هنرستان می‌شود برخی از خانواده ها هم فکر میکنند که فقط پسران باید به هنرستان برود چون در هنرستان رشته هایی رشته های مکانیک و برق درس می‌دهند که رشته‌های پسران است در مورد رشته حسابداری حجم کار رشته حسابداری زیاد است مخصوصاً حجم زیاد کتاب های جدید که زمان و انرژی زیادی میبرد .

زینب که در رشته معماری تحصیل میکند، می گوید من از طریق خواهرم که در رشته معماری درس می‌خواند با این رشته آشنا و علاقه مند شدم و از انتخاب هنرستان اصلا پشیمان نیستم.

مهدیه سال سوم رشته رایانه است می گوید  من به رشته رایانه علاقه داشتم و خواهرم به من گفت وقتی به این رشته علاقه داری و میخواهی در این رشته ادامه تحصیل بدهیم چرا از همین حالا و از مدرسه شروع نمی کنی و به هنرستان نمی‌روی همین استدلال موجب شد که من به هنرستان بیایم و در رشته رایانه درس بخوانم حالا هم از اینکه هنرستان آمده ام خیلی راضی هستم من اکنون خودم به بسیاری از دانش‌آموزان توصیه می‌کنم که در هنرستان ادامه تحصیل بدهند . هنرستان فایده های زیادی برای دانش آموزان دارد اولین فایده تحصیل در هنرستان این است که هنرجویان بعد از مدتی حداقل در یک رشته کاری مهارت پیدا می کنند و زمینه جذب آنها در بازار کار از فارغ التحصیلان دانشگاه بیشتر است دومین فایده هنرستان این است که در هنرستان امکان انجام کارهای عملی وجود دارد و بروی روحیه انسان اثر مثبتی دارد و موجب شادابی می شود در شرایطی که در دبیرستان بیشتر کارها تئوری و کسل کننده هستند سومین فایده رفتن به هنرستان این است که یک سال زودتر درسمان تمام میشود.

لیلا هنرجوی سال سوم رشته حسابداری می گوید قبل از اینکه به هنرستان بیایم مشاور اولویت انتخاب رشته مرا رشته ریاضی و تجربی تعیین کرد خواهرم در هنرستان رشته حسابداری خوانده بود به من توصیه کرد که به هنرستان برود اما الان هم از این که در هنرستان تحصیل می کنم خوشحالم .مردم فکر میکنند که بچه هایش حتما نباید دکتر مهندس شوند و کار پیدا میکنند نمی دانند که بچه هایشان می توان از طریق دیگر هم کار کنند .

هنرجویان رشته گرافیک می گوید من خودم از اول به رشته هنر گرافیک علاقه داشتم و به همین دلیل هنرستان را برای ادامه تحصیل انتخاب کردند الان هم احساس خیلی خوبی دارم و تحصیل در این رشته نشاط آور است و خسته کننده نیست من معتقدم اگر دانش آموز دوره اول متوسطه برای ادامه تحصیل به هنرستان بروند خیلی بهتر است .در هنرستان رشته های هنری زیادی وجود دارد که باعث شادابی می‌شود نکته دیگر این است که این دانش آموز هنرستان نسبت به دبیرستان زودتر وارد بازار کار می‌شوند.

مقالات مرتبط :

هنرستان فنی و حرفه ای، دنیای رشته های کاربردی

تست رغبت و استعداد نهم به دهم

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. تیر ۳۰, ۱۳۹۷

    […] چرا هنرستان را انتخاب کنیم؟ […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *