چرا ناخن می جویم ؟چرا ناخن می جویم ؟

ناخن جویدن علاوه براینکه در کودکان و نوجوانان بسیار به چشم می آید در بزرگسالان نیز هنگامی که دچار ترس ، هیجان ، استرس می شوند خود را نشان می دهد .

عملی که در ظاهر بدون ضرر می آید ولی برای بدن بسیار ضرر دارد . دستها هر چقدر هم زیاد شسته شود زیر ناخنها پر از میکروب و باکتری است . این میکروبها از طریق دهان وارد گلو ، معده و روده می شود و باعث انگل در بدن می شود .

علت اصلی ناخن جویدن ، به خاطر مسائل روانی است . هر چقدر عمل تکرار شود ، ترک کردن آن سخت تر است . این عمل نشاندهنده موضوعی است که شما نیاز دارید ، بررسی شود یا با کسی صحبت کنید .

در دوره بلوغ معمولا هنگامی که مشکلاتی در روابط عاطفی ، روابط دوستی و یا مسائل تحصیلی و خانوادگی پیش می آید باعث بروز استرس و در نتیجه عمل ناخن جویدن در نوجوانان می شود .

چرا ناخن می جویم ؟

راهکارهای درمان ناخن جویدن

درمان ناخن جویدن که منشا روانی دارد از هر فرد به فرد دیگری متفاوت است . هر چقدر این بیماری در یک فرد درمان شده باشد ممکن است با بروز مشکل احساسی دوباره خود را نشان دهد .

  • در بعضی از خانواده ها ممکن است این عادت از اعضای خانواده به فرد انتقال داده شده باشد ، باید خانوادگی روی این عمل کار کنند ، که دیگر انجام ندهند .
  • باید دور از استرس باشید .
  • ناخن های خود را همیشه کوتاه نگه دارید که ناخنی برای خوردن وجود نداشته باشد .
  • روی ناخنی که عادت به خوردن آن دارید ، چسب زخم بزنید .
  • روی ناخنی که عادت به خوردن آن دارید می توانید سیر یا سرکه بزنید! ( البته برای کودکان این کار توصیه می شود )

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۶

    […] که بخاطر استرس دوست داشته باشید غذاهای نا سالم بخورید که باعث میشوند […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *