چرا مغولها به ایران حمله کردند?

ایران پیش از حمله ی مغول

هشتصد سال پیش ، خوارزمشاهیان در ایران حکومت مى کردند. مردم زندگى پیشرفته ای داشتند و توانسته بودند شهرهای بزرگی بسازند. در هر شهر، کتاب خانه ها، مدرسه ها و مساجد بزرگ و زیبایی دیده می شد. دانشمندان بزرگی در ایران زندگی می کردند.

مغول ها چه کسانی بودند؟

مغول ها چه کسانی بودند؟

مغول ها، لوس و ننر و وسواسى نبودند! اما شورش را درآورده بودند… اگر چیزى براى خوردن گیر نمی آوردند، شپش سرشان را مى خوردند. گاهى براى تنوع، گوشت موش، گربه یا سگ هم می پختند. آن ها هر جانوری را که در اطرافشان مى جنبید، به عنوان شام انتخاب مى کردند! مغول ها دامدار بودند. شتر و گوسفند و اسب داشتند. ولى خیلى وقت ها خشکسالى پیش مى آمد و هیچ موجود زنده اى هم براى خوردن پیدا نمی شد. بنابراین به قبیله هاى یکدیگر حمله مى بردند و با دزدى از هم، روزگار مى گذراندند. آن ها عاشق بیابان و صحرا بودند و از شهرها نفرت داشتند. مغول ها با هم متحد نبودند. یعنی یک رهبر مشترک نداشتند.

چنگیز خان مشهورترین وحشی تاریخ

چنگیز خان مشهورترین وحشی تاریخ

بالاخره یک نفر در بین مغول ها پیدا شد که زورش به همه ى قبیله ها رسید. پدرش اسم او را «تموچین» گذاشته بود. او بعداً اسم خودش را گذاشت چنگیز. مغول ها به او مى گفتند خان بزرگ. بعدها به او گفتند: قاآن. چنگیزخان بعد از این که شهر پکن در چین را تسخیر کرد، با ایران همسایه شد. او دوست داشت با ایرانیان تجارت کند، اما سلطان محمد خوارزمشاه دوست نداشت. چنگیزخان چهارصد و پنجاه نفر را به همراه انواع کالا به ایران فرستاد. وقتى آن ها به شهر مرزی اترار رسیدند، سلطان محمد، دستور داد همه ى آنُ ها را بکشند و کالاهایشان را از آن ها بگیرند. یک نفر از مغول ها که زبل تر بود فرار کرد. بعد هم همه چیز را برای چنگیز تعریف کرد.

هجوم مغولان به ایران

برای اینکه اطلاعات بیشتری از علت حمله مغولان به ایران بدست بیارید بهتره مقاله زیر را بخونید:

هجوم مغولان به ایران

ایرانیان در حکومت

کم کم وزیران و مشاوران ایرانی، وارد حکومت ایلخانان شدند. آن ها با زیرکی نگذاشتند که خونریزی و خرابی های بیشتری صورت بگیرد. مغول ها به تدریج مسلمان شدند. به جای آن که مسجدها و مدرسه ها را خراب کنند، خودشان هم مسجد و مدرسه و حمام عمومی می ساختند. به سفارش وزیران ایرانی، کتاب های مهم با هزینه ی حاکمان مغولی نوشته شد.

 

مشهورترین حمله به ایران

چنگیز خان ، با دویست هزار مغول خونخوار به ایران حمله کرد. در این حمله، مهم ترین شهرهاى ایران با خاک یکسان شدند، شهرهایی مثل : بخارا، سمرقند، نیشابور، مرو و…. آن ها انسان ها، حیوانات و خانه ها، کتاب خانه ها و مسجدها را از بین می بردند. مغول ها بیشتر شهرها و روستاهای ایران را ویران کردند. ایرانی ها تا سال ها خواب راحت نداشتند. جلال الد ین، فرزند محمد خوارزمشاه، در مقابل مغولان ایستادگی کرد و در چند جنگ آن ها را شکست داد. اما در آخر مغول ها بر سلطان محمد خوارزمشاه هم فرار کرد همه ی ایران مسلّط شدند. خود بعد، در جزیره ى آبسکون در دریاى خزر از تنهایى و غصُه مرد.

 

مشهورهاى دوران ایلخانی

خواجه نصیر الدین طوسی : او ریاضی دان و ستاره شناس بزرگ ایرانی بود که وزیر هلاکوی مغول شد. می گویند هلاکو بدون اجازه ی خواجه نصیر آب نمی خورد

سعدى: شاعر و نویسنده ای شیرازی بود. به او می گویند : استاد سخن… بوستان و گلستان، کتاب های مشهور سعدی هستند.

مولوى : او شاعر بزرگی بود. نام کتاب مشهور او «مثنوی معنوی» است. داستان های این کتاب خیلی شیرین است.

 

اولین اسکناس دنیا

گیخاتو، یکی از شاهان تنبل و خوشگذران مغول بود. در زمان او برای اولین بار در دنیا پول کاغذی(اسکناس) اختراع شد. نام آن را «چاو» گذاشتند. ولی مردم آن را به چشم کاغذ پاره می دیدند و نمی توانستند ارزش یک سکه ی نقره را با یک کاغذ معمولی برابر بدانند. بنابراین اسکناس ها جمع شد.

 

بناهای مشهور

گنبد سلطانیه: غازان خان شهری به نام سلطانیه ایجاد کرد. ایرانی ها گنبد زیبایی در این شهر ساختند. غازان، در همان جا دفن شده است.

رصدخانه ی مراغه: در زمانی که شهر مراغه پایتخت ایلخانان بود، به دستور خواجه نصیرالدین طوسی رصدخانه ای ساخته شد که مانند آن ، در دنیا وجود نداشت. رصدخانه، محلّی است که در آن به ستاره شناسی می پردازند .

 

مقاله مرتبط : تیمور گورکانی، جهانگشایی دیگر از نسل چنگیز

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. آبان ۲۶, ۱۳۹۶

    […] مقاله مرتبط : چرا مغولها به ایران حمله کردند? […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *