چجوری چیزهایی که خوندیم رو به خاطر بیاریم؟(قسمت اول)

 

آیا هیچ وقت برات اتفاق افتاده که وقت امتحان هر چی که خوندی یادت بره؟ مطالعه یه چیز پیچیده است و راه های درست و غلط برای مطالعه وجود داره و ممکنه که تو راه غلط رو برای مطالعه انجام بدی. حالا میخوایم با همدیگه راه هایی رو برای تقویت این بخش از مطالعه و به یادآوری مطالب در موقع امتحان یاد بگیریم.

مرحله اول : شستن مغز

 ۱-به اندازه بخواب

اولین چیز مهمی که باید انجام بدی این هستش که به اندازه بخوابی. اگه به اندازه نخوابی مغزت هنگام مطالعه درست کار نخواهد کرد. باید مهمونی رفتن و بیرون رفتن با دوست هات رو تا زمانی که حس کنی نتایج مطالعه ت بهتر شده کنار بزاری.

*مطالعات نشون داده که خوابیدن چیزهای بد رو از ذهن دور میکنه و اون رو آماده برای فعالیت های دیگه میکنه. اگه به اندازه نخوابی این چیزهای بد در ذهنت میمونن و حتی زیادتر شکل میگیرن.

چجوری چیزهایی که خوندیم رو به خاطر بیاریم 2

۲- تغذیه خوب داشته باش

بدنت برای درست کار کردن به مواد غذایی مختلفی نیاز داره، مواد غذایی باید سالم و سرشار از انرژی باشه. باید یه برنامه ی غذایی سالم برای خودت داشته باشی، در حالت کلی برنامه ی خوب به این صورته:

سی درصد سبزیجات، مثل اسفناج، بروکلی و…

*بیست درصد میوه هایی مثل کیوی، میوه های فیبر دار مثل سیب، موز و…

*سی درصد حبوبات مثل برنج قهوه ای، و..

*بیست درصد پروتئین مثل گوشت ماهی، شیر، ماست، پنیر، تخم مرغ و…. همه ی اینا  باید تو برنامه ی غذایی باشه.

*سعی کن مثلا از شیر کم چرب استفاده کنی که برای بدنت سالم باشه. هم چنین خوردن غذاهای کلسیم دار یادت نره.

چجوری چیزهایی که خوندیم رو به خاطر بیاریم 3

۳- مقدار زیادی آب بنوش

میدونی که بیشتر بدنت از آب ساخته شده، پس باید بدونی که مقدار کافی آب برای بدن ضروریه. این کار برای سالم بودن و تمرکز خیلی لازمه. دهیدراته شدن مشکلات کمبود تمرکز و یادگیری رو به دنبال میاره.

*اگه به اندازه ی کافی ادرار داشته باشی این نشون میده که آب به اندازه ی کافی به بدنت میرسه. روزانه هشت لیوان آب برای بدن ضروریه، از طرف دیگه آب خوردن  زیاد هم مشکلاتی به بار میاره. یه بطری آب همیشه برای اطمینان همراهت داشته باش تا در مواقع ضروری ازش استفاده کنی.

چجوری چیزهایی که خوندیم رو به خاطر بیاریم 4

۴- لباس راحت بپوش

در زمان مطالعه، راحت ترین لباس ها رو بپوش. این کار باعث میشه دقت . تمرکزت رو فقط به درس بدی به جای این که نگران سردی و گرمی محیط باشی

۵- از کافئین محتاطانه استفاده کن

کافئین به مطالعه کمک میکنه اما فقط زمانی که بعد از شروع مطالعه بخوری. اگه قبل از مطالعه بخوری زیادی انرژی ایجاد میکنه که خوب نیست، به مضرات کافئین دقت کن.

*جنبه های منفی کافئین، معتاد شدن به کافئین، سردرد، کم شدن آب بدن ، خستگی و به هم ریختن سیکل خواب هست.

 

مرحله دوم: گسترش روش های یادگیری 

۱- سطح یادگیریت رو ارزیابی کن

این طبیعیه که افراد مختلف از راه های مختلف نکات رو یاد میگیرن. و این یه چیز آزموده شده است که هرچند یه راه رو بیشتر تکرار کنی بیشتر واست جا میفته. باید انقدر راه ها و روش های مختلف یادگیری رو امتحان کنی تا ببینی کدومش برای تو بهتر کار میکنه.

*میتونی چند تا امتحان آنلاین رو برای پیدا کردن متد یادگیریت امتحان کنی. باید دقت کنی و ببینی که با اون متد خاص چه احساسی داری و چگونه رو تو اثر میزاره.

۲- با متدهای یادگیری دیداری کار کن

آیا هیچ وقت دقت کردی که با نمودار و جدول مطالب رو بهتر یاد میگیری؟وقتی به ارائه ی معلمت سر کلاس فکر میکنی آیا هیچ وقت دقت کردی که ببینی کدوم اسلاید  حتی از حرف های معلم هم گویاتر بوده?این یه نشونه ست که نشون میده مردم از طریق دیداری و عکس و… مطالب رو بهتر یاد میگیرن. سعی کن مطالبی که میخونی رو به تصویر تبدیل کنی در این صورت یادگیریش برات راحت تر خواهد بود.

*برای مثال میتونی از ماژیک هایلایت های با رنگ های مختلف برای هایلایت کردن بخش های مورد نظرت استفاده کنی.

۳- سعی کن از طریق شنوایی یاد بگیری

دقت کردی وقتی مطالب توسط کسی مثل معلمت توضیح داده میشه خیلی بهتر از زمانی هستش که خودت کتاب رو میخونی؟ آیا احساس میکنی جذب اطلاعات زمانی که به موزیک گوش میدی بهتره؟ آیا زمانی که موزیک مشابه پخش میشه حس نمیکنی تمام اطلاعات یادت میاد? این یه نشونه هستش که میگه از طریق شنوایی مطالب رو بهتر یاد میگیری.

*سعی کن مطالب رو سر کلاس ضبط کنی و قبل از این که بشینی کتاب رو بخونی یه دور مزالب رو گوش کن.

 

۴-روش یادگیری فیزیکی رو به کار ببر

آیا دقت کردی وقتی با دست هات کار میکنی خوشحال تری؟ دقت کردی وقتی چیزی رو توضیح میدی دست هات رو تکون میدی یا شرو به قدم زدن تو کلاس میکنی? این یه نشونه ست که میگی یادگیری با فعالیت فیزیکی بالاتره.

*سعی کن بین مطالعه به خودت استراحت بدی، یه قدمی بزنی و فعالیتی بکنی. این ها به جذب اطلاعات در ذهن خیلی کمک میکنن.

این دیدن ادامه این مطلب لطفا بروی لینک زیر کلیک کنید.

چجوری چیزهایی که خوندیم رو به خاطر بیاریم؟(قسمت دوم)

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *