چجوری چیزهایی که خوندیم رو به خاطر بیاریم؟(قسمت دوم)

مرحله سوم :در مدرسه فعال باش

چجوری چیزهایی که خوندیم رو به خاطر بیاریم 6

۱- همیشه چیزهایی برای لذت بردن پیدا کن

اگه چیزی واقعا واست جذاب باشه، جذب اطلاعات واست راحت تر خواهد بود. بعضی چیزها تو مدرسه واست جذابن و بعضی چیزها هم نه! اگه دیدی چیزی واست جذاب نیست میتونی دنبال راه هایی بگردی که اون چیز رو برای خودت جذاب کنی. برای مثال میتونی به ریاضی به این دید نگاه کنی که محاسبه کنی چقدر پول در زمان بازنشستگی لازم خواهی داشت و… باهوش باش، مطمئنا راهی پیدا خواهی کرد که حتی زودتر از موعود بازنشسته بشی.

*اطلاعات رو به داستان تبدیل کن. این جوری یادگیری فوق العاده راحت خواهد بود.

۲-فعالانه گوش کن

اگه سر کلاس درست و حسابی درس رو گوش بدی، نه تنها اطلاعات توی مغزت خوب تر جا میگیرن بلکه زمانی که داری مطالعه میکنی مطالب رو بهتر یاد خواهی گرفت چون همه چی از کلاس یادت مونده. سر کلاس سعی کن درست و حسابی گوش بدی و خودت رو درگیر موضوع کنی. پرسیدن سوال سر کلاس و درگیر بحث شدن از راه های بهتر یادگیریه

چجوری چیزهایی که خوندیم رو به خاطر بیاریم 7

۳-یادداشت برداری کن

یه راه دیگه ی خوب برای خوب گوش کردن، یادداشت برداری سر کلاس هستش. این کار نه تنها باعث میشه دقتت رو بالا ببری، بلکه یه سری اطلاعات اضافی خواهی داشت که بعدا موقع مطالعه خیلی کمکت خواهد کرد. یادت نره هنگام یادداشت برداری نباید همه چیز رو بنویسی، به جای این چیزا فقط نکات مهم رو یادداشت کن

*جملات مهم حاوی کلیدی ترین لغات هستن که با خوندن اون ها میتونی به کل متن پی ببری،

۴-خودت تحقیق کن

با تحقیق کردن میتونی یه خودت کمک کنی.  هرچیزی که تازه یاد میگیری رو به خاطر بسپاری و یا این که به چیزی که داری میخونی بیشتر علاقه نشون بدی، حتی میتونی غیر از معلم خودت هم بیشتر تحقیق کنی و بیشتر یاد بگیری.

*برای مثال در نظر بگیرید که دارید شیمی میخونید و معلمتون داره درباره کل مواد کشف شده بین سال های ۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ بحث میکنه. میتونی با خودت فکر کنی که مردم با این مواد جدید چیکار میکردن! مثلا میتونستن برای آتیش بازی مورد استفاده قرار بگیرن، شعبده بازی و…

مرحله چهارم : استفاده از ابزارهای حافظه ای

چجوری چیزهایی که خوندیم رو به خاطر بیاریم 8

۱-از نقشه ی ذهنی استفاده کن

نقشه ی ذهنی یکی از بهترین ابزارها برای به خاطر سپردن مسائل هستش. اگه میخوای مطالب رو از طریق نقشه ی ذهنی یاد بگیری، مسائل رو به اطلاعات کوچک بشکن و سپس هر کدوم رو به ایده های جداگانه تفکیک کن. سپس این ایده ها رو رو کاغذ بویس و هر کدوم رو جداگانه دسته بندی کن. میتونی هرکدوم رو با رنگ خاصی بنویسی که در این صورت به خاطر سپرنش خیلی راحت خواهد بود.

*موقع امتحان هم فقط کافیه نقشه ی مورد نظر رو تو ذهنت مجسم کنی و ببینی سوال مورد نظر در کدوم دسته بندیت جا میگیره. این جوری به یاد آوری اطلاعات راحت تره.

۲-برای خودت رمز درست کن

این علائم و رموز میتونه شامل رمز، آوا، عبارات و یا کلمه ای که خلاصه شده ی جمله یا عبارت مورد نظرته.

*میتونی مثال های مختلفی برای خودت در رابطه با هر درس مورد نظر درست کنی و به این ترتیب حفظ کردن واست راحت تر بشه و از طرف دیگه سال های زیادی احتمالا در ذهنت ماندگار خواهد بود.

چجوری چیزهایی که خوندیم رو به خاطر بیاریم 9

۳- گروهی مطالعه کن

این کار به دلایل مختلفی نتایج خیلی خوبی داره. برای مثال وقتی میخوای درس رو به هم گروهیت یا بدی یا یه چیزی رو واسش توضیح بدی این باعث میشه که خودت موضوع رو بهتر بفهمی. همچنین مطالعه در گروه باعث میشه مطالبی که نمیدونی رو بتونی از بقیه بپرسی و برای امتحان آماده تر باش.

*از هم کلاسی هات بخواه که با هم در یک گروه مطالعه کنید، اما یادت نره که هر هم کلاسی برای این کار مفیده و تو نباید از بین ون ها مثلا فقط دوست هات رو انتخاب کنی. باید این افراد کسانی باشن که در مطالعه جدی اند.

چجوری چیزهایی که خوندیم رو به خاطر بیاریم 10

۴-در یه زمان فقط یه کار انجام بده

مغز ما بر روی تمرکز کردن روی چیزهای مختلف در آن واحد مشکل داره و ما نمیتونیم روی دو یا سه موضوع در یک زمان مامرکز بشیم. به خاطر همین در زمان مطالعه باید یه جایی ساکت بشینی و یه عنوان رو مطالعه کنی.

*از موزیک با کلام و تلویزیون هم دوری کن، چرا که اگه در حین مطالعه تلویزیون نگاه کنی یا موزیک با کلام گوش بدی مغزت رو خیلی درگیر و خسته میکنی چون مغز باید در یه زمان هم تلویزیون نگاه کنه هم درس بخونه و…

۵-مسائل رو به هم ربط بده

سعی کن وقتی داری مطالعه میکنی، مسائل جدید رو به مسائلی که قبلا یاد گرفتی ربط بدی. با این کار یادگیری بهتر خواهد بود و از طرف دیگه مسائل رو بهتر حفظ خواهی کرد.

*برای مثال میدونی که در انگلیسی بعضی لغات عجیب و غریب وجود داره که میتونی اون ها رو به مطالبی که تو  تاریخ  میخونی ربط بدی و…

۶-مطالعه رو زودتر شروع کن

بهترین راهی که میتونی برای بهتر حفظ کردن مطالب و دروس انجام بدی این هستش که بلافاصله بعد از مدرسه مطالب تدریس شده رو بخونی. هر چه زودتر شروع کنی بهتر حفظ خواهی کرد چون بعد از کلاس مطالب هنوز تو ذهنتن و میتونی با زود خوندن اون ها رو زودتر تو ذهنت موندگار کنی. مطالعه شب قبل از امتحان اصلا فایده نداره و نتیجه بخش نیست. مطمئن باش اگه چند روز قبل از امتحان بشینی و درست درس بخونی در این صورت میتونی انتظار نمره ی خوب از خودت داشته باشی

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *