چجوری می تونیم یه پرستار خوب بشیم؟

بهتره قبل از ایکه مدرک پرستاری بگیرید ، پرستار خوب بودن رو یاد بگیرید. برای اینکه یه پرستار خوب باشید نیاز هست که مهارت های خاصی رو بلد باشید و بتونید به یک بیمار رسیدگی کنین . از جمله ی این ویژگی ها می شه به مراقبت واقعی و نه در ظاهر، توانایی آموزش ، توانایی برقراری ارتباط موثر رو نام برد که یک پرستار خوب باید این ها رو خوب یاد گرفته باشه. وقتی می گن یک پرستار کارشو خوب انجام می ده این به این معنی هست که اون پرستار هر چیزی رو که یاد گرفته و هر مهارتی رو که داره توی برخورد با یه بیمار ازشون استفاده می کنه و به بهترین نحو به بیمار خدمت ارایه می ده . خیلی از این مهارت ها رو می تونید قبل این که کار تون رو به عنوان یک پرستار شروع کنید یادشون بگیرید و بعضی از این ها رو هم فقط می تونید موقع کار کردن یاد بگیرید.

۱- منتقدانه فکر کنید

چجوری می تونیم یه پرستار خوب بشیم؟

منتقدانه فکر کنین

پرستاری خیلی شبیه بازی شطرنج هست. این یه بازی و یه کار خیلی سختی هست و شما چندین حرکت پیش رو دارید. توی شغل پرستاری باید شما همه ی جوانب رو بسنجید و از نیاز های بیمار آگاه باشید و با در نظر گرفتن عوامل متعدد و نتایج بالقوه تصمیم گیری کنید.
– تفکر انتقادی یک فرایندی هست که شما در اون شرایط هر آنچه را که در حال انجام هست را بررسی و تجزیه و تحلیل می کنین و پرسش هایی رو برای فهم بیشتر خودتون مطرح می کنین . این تفکر انتفادی می تونه طی این ۵ مرحله انجام پذیر باشه :
مرحله ی اول : شناسایی هدف ، مشکل یا مسئله .
مرحله ی دوم : بررسی و تشخیص هدف ، مشکل یا مسئله . در مورد هدف ، مشکل یا مسئله چه اطلاعاتی دارید ؟ بر اساس اطلاعاتی که دارید به نظر شما بهترین انتخاب و عملکرد شما چیه ؟
مرحله ی سوم : گزینه های پیش روتون رو بررسی کنین . در مورد انتخاب ها و کار هایی که پیش رو دارید فکر کنید و ببینید که چجوری و در چه حالتی می تونید به این انتخاب ها برسید .
مرحله چهارم : کار پایانی رو باید انجام بدی و ببینی کدوم گزینه مناسب هست ، انتخاب و بهش عمل کن .
مرحله پنجم : در مورد موفقیت و شکست هاتون فکر کنین . در نظر خودتون کدوم کار رو خوب شد که انجام دادین و کدوم کار رو که انجام دادین ازش پشیمونین و یا کدوم کار رو خوب شد که انجام ندادین . چی کار می تونین بکنین که دفعه ی بعدی اگه توی همچین شرایطی بودید عملکردتون بهتر از این دفع بشه ؟ چجوری باید از تجارب خودمون و دیگران استفاده کنیم ؟

۲- به طور موثر با بیمار ها ارتباط برقرار کنین

چجوری می تونیم یه پرستار خوب بشیم؟

به طور موثر ارتباط برقرار کنین

یه پرستار خوب باید بتونه با بیمار ها به راحتی و موثر ارتباط برقرار کنه و بتونه خودشو جای بیمار ها بذاره و متوجه بشه که بیمار ها در این شرایط چه احساسی دارن و از چه چیزی رنج می برن و یا توی این موقعیت نگران چی هستن. برقراری ارتباط موثر به این معنی هست که شما به عنوان یه پرستار باید به خوبی به حرف های کسی که با شما حف میزنه گوش کنین و با احترام و شفاف با بقیه صحبت کنید ( برای مثال با مریض ها ، دکتر و ساید پرستاران و یا همراهان مریض با احترام و مودبانه صحبت کنید. به عنوان یک پرستار شما باید خیلی از اوقات یادداشت های زیادی بنویسید و وضعیت بیمار رو ثبت کنید حالا چه به صورت دستی و چه به صورت کار با رایانه پس لازم هست که همه ی این ها رو بلد باشید انجام بدید و جوری یادداشت برداری کنین که نخوایید برای یکی دیگه دوباره توضیح بدهید که منظور شما چی هست .
– این رو در نظر داشته باشید که شما به عنوان یک پرستار با آدم ها و مریض هایی با ملیت و قومیت های مختلفی سرو کار دارین که این ها شامل اون افرادی هم می شن که هم زبون شما و یا دکترتون نیستن . توی بیمارستان اگه کسی باشه که بتونه شما رو راهنمایی کنه و زبون بیمار رو متوجه بشه رو پیدا کنین و یا کسی رو که می تونه نقش یه مترجم رو داشته باشه رو پیدا کنین تا تو کار ها بتونه به شما کمک کنه . علاوه بر زبان ممکن هست فرهنگ اون بیمار هم با فرهنگ شما یکی نباشه ، در اینجور مواقع سعی کنین که از کلیات فرهنگا بیمارتون آگاه بشید .
– شما به عنوان یه پرستار خوب و نمونه باید به دستورالعمل های دکتر خوب گوش بدید و به سرعت منظور دکتر رو متوجه بشید و انجامشون بدید و جوری نباشه که لازم باشه دکتر به شما همه چیز رو با جزییات توضیح بده و وقت بیمار گرفته بشه . علاوه بر این که در شرایط عادی باید به درستی حرف ها ی دکتر رو متوجه بشید ، در شرایط سخت و دشوار هم و در حالیکه کار دیگه ای دارید انجام بدید باید متوجه بشید که دکتر چه توصیه هایی داره می کنه و اون ها رو به سرعت انجام بدید. در عین حال باید هر چیزی را که نمی دونید از دکتر بپرسید تا ابهاماتتان رفع بشه و موضوع برای شما روشن تر بشه. پزشکان هم درست مانند پرستارا نیاز به برقراری ارتباط موثر دارند. اگر پزشک یا پرستار نمیدونه که الان باید چیکار بکنه، بهتره سوال بپرسه.
– پرستار نمونه نه تنها با حرف های پزشک و بیمارش گوش می ده و مواردی رو به بیمار یاد می ده بلکه در موارد زیادی هم از بیمار خودش حمایت هم می کنه . به خاطر مهارت بالای گوش کردن که یه پرستار داره باعث می شه متوجه بشه که یه بیمار چه حسی داره و الان داره به چی فکرئ می کنه و اینجوری باعث پیشرفتش می شه. شما باید این را هم در نظر بگیرید که ممکن مریض بخواد از وضعیتی که توش قرار داره از شما بخواد که از دکترش سوال کنین. شما می تونید با مهربانی با اون ها رفتار کنید و بهشون بگید که هر سوالی دارن می تونن از شما بپرسن.
– برای اینکه در مورد چگونگی برقراری ارتباط موثر اطلاعاتی کسب کنید می تونمید به مقاله ای با همین عنوان که توی همین سایت منتشر شده رجوع کنین.

۳- جزیی نگر باشید

چجوری می تونیم یه پرستار خوب بشیم؟

همه ی جوانب رو در نظر بگیرین

جزئی نگر بودن به این معنی هست که هم به مسائل بزرگ و هم به مسائل کوچک توجه داشته باشین. وقتی به یه مریض دارید رسیدگی می کنین، هم به کوچکترین نشانه ها و هم به بزرگترین نشانه های مریض باید دقت داشته باشید. بین بیمارانتون باید همه ی علایم رو نگاه کنید و یه گزینش خوبی ازشون داشته باشین. گزینش دقیق به این معنی هست که به همه ی بیماران با توجه به علایم و نشانه هایی که دارند به صورت منظم رسیدگی کنین.
– در حقیقت جزئی نگر بودن با سازمان یافتگی به یه معنی نیست. وقتی شما یه فردی هستید که کار هاتون سازمان یافته است به جزئیات بیشتر توجه می کنین.
– جزئی نگر بودن به معنی دقیق بودن هست. توی زمینه ی پزشکی شما نمی تونید مقدار دارویی رو که می خوایید به یه بیمار بدید رو حدس بزنید و کلا با حدس و گمان نباید کار داشته باشین. باید همه چیز دقیق و مشخص باشد چون زندگی بیمار شما کاملا به اون وابسته هست.
– جزئی نگر بودن همچنین به معنی توجه بسیار است . همه چیز هایی که باعث ناراحتی می شن معمولا توی ذهن و عملکرد شما ها تاثیر میذارن . در اینجور مواقع شما نباید به ذهنتون اجازه ی ناراحتی و خستگی بدید بلکه باید همیشه تمرکز لازمه رو داشته باشین و کار ها و وظایفتون رو به خوبی انجام بدید.

آیا خصوصیات یک پرستار خوب رو دارید؟

تا حالا از خودتون پرسیدین «پرستاری مناسب من هست؟» یا مردم تا حالا به شما گفتن که میتونین پرستار خوبی بشین؟ ما سوالات زیر رو برای شما گذاشتیم! به این ده سوال صادقانه پاسخ بدین و توضیح بدین که نظرتون چیه و چه فکر میکنین!

شما از نظر بالینی صلاحیت دارین. داروها، بیماری ها و تشخیص اونها رو بلدین. اما آیا واقعا خصوصیات یک پرستار خوب رو دارین؟ طبق گفته های آگاتا للیس، بهترین پرستارها میدونن که چه خصوصیاتی داشته باشن و چطور رفتار کنن. این سوالات رو جواب بدین تا ببینیم چه امتیازی میگیرین.

مترجم : سما معروف

شاید شما به مقاله زیر نیز علاقه مند باشی:

یه پرستار خوب چه ویژگی هایی داره؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *