چجوری معذرت خواهی کنم ؟

وقتی میخوای از یکی معذرت بخوای فکر می کنی کار خیلی ساده ای هست ولی توی عمل متوجه می شی که یکی از سخت ترین کارها هست . برای اینکه از یکی عذرخواهی کنیم و اون شخص معذرت خواهی ما رو قبول کنه باید چنتا نکته رو رعایت کنیم . رعایت کردن این نکات به ما کمکم می کنه که وقتی کار اشتباهی انجام دادیم و متوجه اشتباهمون شدیم طرف مقابلمون ما رو ببخشه و اینجوری رابطه ای رو که نزدیک بود خراب شه رو ترمیم کنیم . توی این مقاله به شیوه ی بیان عذر خواهی موثر پرداخته شده . اگه نمی دونین که چجوری باید معذرت خواهی کنین بهتره تا آخر بخونینش .

۱- با روی گشاده با طرف مقابلتان حرف بزنید

چجوری معذرت خواهی کنم ؟

با روی گشاده با طرف مقابلتان حرف بزنید

وقتی می خواهید از کسی عذرخواهی کنید با روی گشاده با او حرف بزنین و طوری نباشین که طرف فکر کنه دارین تهدیدش می کنین، به این مدل می گن ” ارتباط کامل و یکپارچه” که هر دو طرفبه درک مقابل دست پیدا می کنن . این مدل و تکنیک باعث می شه که در دراز مدت دو نفر به شناخت کافی از هم برسن و اثرات مثبتی روی روابطشون داشته باشه .

۲- از زبان بدن باز و فروتنانه استفاده کنید

چجوری معذرت خواهی کنم ؟

از زبان بدن باز و فروتنانه استفاده کنید

حالات و رفتار بدن شما به عنوان یک راه ارتباطی غیر کلامی در نظر گرفته می شود . این حالات به اندازه ی حرف هایی که می خوایید بزنید مهم هستن . نوع ایستادن شما ، طرز استفاده از دست ها و ابرو ها و حالات چهره می تونه تصدیق کننده ی حرف های شما باشه . وقتی برای عذر خواهی اقدام می کنید توجه داشته باشین که از حالت بدن باز و راحت استفاده کنید چون امکان داره حالت بدن بسته باعث بشه که طرف مقابل شما فک کنه دوست ندارید با اون حرف بزنید و در مقابل شما جبهه بگیره .
– فراموش نکنین که موقع حرف زدن و شنیدن حتما تماس چشمی با طرف مقابلتون برقرار کنین . شما باید به گونه ای عمل کنید که ۵۰ % موقع سخن گفتن و ۷۰% هم موقع گوش دادن با طرف مقابلتون تماس چشمی داشته باشین .
– سعی کنید راحت بایستید و دست هاتونم در حالت راحتی باشن و دست به سینه نایستاده باشین چون ناخودآگاه حالت دفاعی و جبهه گیری به شما دست می ده .
– سعی کنید ظاهر خودتون رو آروم نگه دارید . مجبور نیستید که حتما لبخند زورکی داشته باشین همون آروم بودن کافیه . اگه احساس کردین که ماهیچه هاتون در حال انقباض هستن چند لحظه برای آروم شدن وقت بگیرید .
– اگه فردی که دارین ازش عذر خواهی میکنین خیلی با شما صمیمی هست می تونید از لمس کردن برای انتقال احساساتتون استفاده کنین . دستشو بگیرین و … این باعث ی شه فرد مقابل متوجه بشه که براش ارزش قائلین .

۳- احساس پشیمانی و همدردی کنین

وقتی یه کار اشتباهی انجام دادین بهتره به اون فرد بگید که از کاری که کردید پشیمون هستید . بگید که می دونین کار بدی کردین و ناراحت کردینش . به احساسات دیگران ارزش قایل شید و بذارید اون ها هم بدونن که برای خودشون و احساساتشون ارزش و احترام قائلید .
– تحقیقات نشون داده که وقتی فردی توی عذر خواهی از احساس گناه و شرمی که به خاطر انجام اون کار حرف می زنه امکان اینکه عذرخواهیش پذیرفته بشه خیلی زیاده . در حالی که احساس تاسف یا همان متاسف بودن کمتر موثر هست و کمتر پذیرفته می شه چون اینطور به نظر می رسه که صادقانه نیست .
– برای مثال می تونین بگین ” من از کاری که دیروز کردم به شدت پشیمنم و احساس گناه می کنم ”

۴- مسئولیت پذیر باشین

چجوری معذرت خواهی کنم ؟

مسئولیت پذیر باشین

مسئولیت کار هایی که انجام دادین رو بر عهده بگیرین .توی یک عذر خواهی ویژه فردی که مرتکب اشتباه شده ، اشتباهشو می پذیره و مسئولیتش رو بر عهده می گیره. توی این عذر خواهی فرد صدمه دیده متوجه می شه که فرد به کار اشتباهی که انجام داده فکر کرده .

  • البته سعی کنید بیش از حد خودتون رو مقصر جلوه ندین . یعنی جوری نباشه که آدم تصور کنه شما چقدر موجود وحشتناک و نامهربانی هستین . بهتره توی مسئولیت پذیریتون جانب احتیاط رو هم رعایت کنین .

۵- چجوری می تونین جبران کنین؟

چجوری معذرت خواهی کنم ؟

چجوری می تونین جبران کنین؟

توی عذر خواهی می تونین به طرف مقابلتون بگین که چیکار می تونین انجام بدین که جبران کننده ی اشتباهتون باشه و باعث شه حالش خوب شه . وقتی دیدید که یه نفر از دست شما ناراحت شده اول کمی فکر کنین و ببینین مشکل اصلی چی هست؟ و بعد به او بگویید که قصد جبران دارید و برای جبرانش حاضرید کاری براش انجام بدید .
– یک مثال برای این موضوع می تواند این باشد که : ” من به شدت پشیمونم که دیروز اون حرف ها رو زدم و تو رو ناراحت کردم . الان خیلی احساس پشیمونی و گناه می کنم . قول می دم دیگه همچین کاری انجام ندم و رفتارم رو اصلاح کنم ! ”

۶- به حرفاش گوش بده

وقتی کسی از شما ناراحت و دلگیره امکان داره بیاد و با شما دربارش حرف بزنه . این مسئله نشاندهنده ی این هست که هنوز از دست شما ناراحته . الانم سوالای خیلی زیادی داره و می خواد از شما بپرسه . بهترین کاری که می تونین انجام بدین این هست که آروم باشین و به حرف هاشون گوش بدین.
– ممکنه یه فردی از دست شما ناراحت باشه اما نخواد با شما در این مورد حرف بزنه و بخواد از یه راه دیگه ای تلافی کنه یا مثلا به شما توهین کنه و سرتون داد بکشه توی این جور مواقع سعی کنین که باهاش حرف بزنین و آرومش کنین.

۷- ازش تشکر کنین

چجوری معذرت خواهی کنم ؟

ازش تشکر کنین

در پایان بهش گوش زد کنین که شما دوسش دارید و دلتون نمی خواد به رابطه ای که با او دارید آسیب بزنید و اون شخص خیلی مهمی توی زندگی شماست . و به او بگویید ادامه ی زندگی بدون او برای شما غیر قابل تصور است .

۸- صبور باشین

چجوری معذرت خواهی کنم ؟

اگه عذر خواهی شما پذیرفته نشد ، صبور باشید

اگه عذر خواهی شما پذیرفته نشد ، صبور باشید و از او تشکر کنید که زمانی رو برای شنیدن حرفهاتون به شما اختصاص داد ه و بگویید که مایلین بعدا هم در این باره حرف بزنید . برای مثال می تونید بگید ” من متوجه شدم که شما هنوز ناراحت هستین و خودم هم پشیمونم و همه ی حرف هام رو هم بهتون گفتم ، اگه نطرتون عوض شد با من یه تماس بگیرید .” خیلی وقتها آدم ها شما رو می بخشن اما هنوز هم به زمان نیاز دارند تا کاملا عصبانیتشون رفع شه .
– به یاد داشته باشید که وقتی کسی شما رو نمی بخشه به این معنا نیست که کاملا از دستتون نارحته بلکه به این معنیه که زمان لازم داره تا قضیه رو هضم کنه و باهاش کنار بیاد و بتونه ببخشدتون . اگه فردی واقعا برای شما ارزشمنده پس بهش این زمان رو بدین که شما رو ببخشه و انتظار نداشته باشین که بلافاصله به عقب برگرده و بگه ” اوکی همه چی خوبه و من بخشیدمت . ”

۹- از کلمات خودتون استفاده کنین

بهترین عذر خواهی ، عذرخواهیی هست که شامل بیان پشیمانی از کار انجام شده و تمایل به جبران اشتباه باشه . شما قول می دهید که کار اشتباهتون رو جبران کنید این قول شما باید صادقانه باشه در غیر این صورت عذرخواهی شما نه تنها پذیرفته نمی شه بلکه ممکنه باعث بشید طرف مقابلتون از دست شما بیشتر ناراحت بشه .
– می تونید بگید ” من متوجه شدم که چند روز پیش فلان حرفم باعث شد ناراحت بشی، سعی می کنم دیگه تکرار نکنم و می تونم ازت بپرسم چیکار بکنم که برات جبرانش کنم ؟ ”

مترجم : معروف

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *