چجوری فلش کارت هامون رو حفظ کنیم که یادمون نره

برای یاد گیری یا امتحان، فلش کارت ها خیلی میتونن موثر باشن. فلش کارت ها در یک نگاه اطلاعات زیادی راجع به موضوع خاصی میدن. درست کردن و استفاده کردن از  این ابزارها راحته و هر جا دلت خواست میتونی با خودت ببری. راه های زیادی برای حفظ این فلش کارت ها وجود داره.  درست کردن این فلش کارت ها با دست های خودتون و تمرین راه هایی برای حفظ این ها موضوع این مقاله هستش که با هم میخوایم یاد بگیریم.

مرحله اول:درست کردن فلش کارت

فلش کارت 1

  ۱- خودت فلش کارت هات رو درست کن

درست کردن فلش کارت با دست های خودت و نوشتن اون ها باعث میشه کلی مطلب یاد بگیری و حتی بتونی حفظشون کنی. البته میشه اون ها رو از کس دیگه ای هم قرض گرفت اما هیچ وقت به اندازه مانی که خودت فلش کارت درست میکنی موثر نخواهد بود.

۲- کاغذ ضخیم استفاده کن

کاغذ ضخیم این حسن رو داره که طرف دیگه رو نمیبینی پس نمیتونی تقلب کنی.

*یادت نره که همه ی فلش کارت ها رو با سایز یکسان درست کنی.

*بیرون فلش کارت های آماده وجود داره که میتونی بخری و خودت با اطلاعات خودت پرشون کنی.

*اگه هم از بیرون نخریدی با برگه خودت میتونی درست کنی، فقط یادت نره باید مرتب و خوش خط بنویسی که بعدا دچار مشکل نشی

۳- فلش کارت ها رو زودتر درست کن

منتظر نمون تا یه شب قبل امتحان فلش کارت درست کنی. سعی کن هر روز بعد کلاس این کار روانجام بدی. این کار باعث میشه اطلاعات در ذهنت خوب تر جاری بشه.

*این کار همچنین باعث میشه سوالات در ذهنت شکل بگیرن و از معلمت بپرسی. هر سوالی که داری در یه سمت فلش کارت بنویس و جواب رو در سمت دیگه. این کار در طول ترم باعث میشه  واسه امتحانات بهتر یاد بگیری.

۴- کارت ها رو ساده تهیه کن

سعی کن بیشتر از یکی دو جمله تو هر کارت ننویسی تا حفظ کردنش راحت تر بشه.

*این کار رو برای هر درسی انجام بده و در نهایت خواهی دید که یادگیری با یکی دو جمله چقدر ساده تر خواهد بود.

*اگه تو فلش کارت ها میخوای سوال جواب بنویسی، سعی کن در هر کارت فقط یه سوال جا بدی.

فلش کارت 2

۵-از عکس استفاده کن

مطالعات نشون داده که یادگیری مغز با عکس ها بهتره و هنگام یادگیری با ارتباط دادن تصاویر و جملات به هم بهتر یاد میگیره. حتی یه عکس از هزار تا جمله بهتره و این طوری فلش کارتت پر نمیشه

*این روش برای یادگیری زبان خیلی مناسبه. برای یادگیری لغت ها، عکس میتونه خیلی تاثیرگزار باشه.

فلش کارت 3

۶- از فلش کارت الکترونیکی استفاده کن

مزیت این کارت ها این هستش که میتونی در تلفن، لپ تاپ یا …. ذخیره شون کنی. برنامه های زیادی وجود دارن که میتونی ازشون برای درست کردن این فلش کارت ها استفاده کنی.

مرحله دوم: مطالعه ی کارت ها

 ۱- حداقل سه بار در روز مطالعه کن

تمرین تو رو بهتر میکنه. هرچی بیشتر بخونی بهتر یاد میگیری.

*اگه وقت کم آوردی نباید مطالعه ات طوری باشه که سریع از روشون رد بشی و سعی در انجام هول هولکی خوندن فلش کارت ها داشته باشی. یادت نره که استراحت بین این سه بار خوندن داشته باشی. این کار باعث تمرکز بیشتر میشه.

۲- سعی کن کم کم بخونی

بهترین راه برای حفظ کردن و یادگیری فلش کارت ها اینه که یواش یواش بخونی به جای این که سعی در حفظ همه ی فلش کارت ها با هم داشته باشی.

*از هر لحظه ای برای حفظ و خوندن فلش کارت هات استفاده کن، مثلا زمانی که در صف اتوبوس هستی، زمانی که منتظر ناهارت هستی و یا هر زمان دیگه ای.

۳- خودت رو درگیر بحث کن

وقتی داری فلش کارتت رو میخونی سعی کن خودت رو درگیر بحث کنی. مثلا وقتی داری فلش کارتت رو میخونی و جواب رو بلدی بلند به خودت بگو من جواب این رو بلدم یا بر عکس. درگیر شدن در بحث ، تمرکز و یادگیری رو بالا میبره.

۴- فلش کارت هات رو بهم بریز 

با بهم ریختن سری فلش کارت ها، خواهی دید که چقدر از موضوع رو فهمیدی. چون اگه هر دفعه به ترتیب فلش کارت ها رو نگاه کنی معلومه که جواب ها رو میدونی، اما با بهم ریختن فلش کارت ها و به چالش کشیدن مغزت دقیقا شرایط امتحان رو واسه خودت آماده میکنی و این طوری میفهی که چقدر یاد گرفتی.

فلش کارت 4

۵- سری های جداگانه از فلش کارت ها درست کن

مثلا جواب اونایی که میدونی رو در یه سمت و فلش کارت هایی که نمیدونی رو در سمت دیگه قرار بده. این طوری خواهی فهمید  بر روی کدوم کارت ها برای یادگیری بیشتر باید تمرکز کنی.

*اگه عجله داری و مثلا فردا امتحان داری، لازم نیست فلش کارت ها رو از هم جدا کنی چون شانس این که مطالب رو فراموش کنی خیلی کمه

۶- همیشه کارت هات رو پیش خودت نگه دار

فلش کارت ها، کم وزنن و به راحتی قابل حملن، پس اگه پنج دقیقه وقت اضافی بین کلاس هات یا تو صف اتوبوس گیر آوردی ازش برای حفظ و خوندن فلش کارت هات استفاده کن.

مرحله سوم: تمرین عادت های خوب مطالعه

 ۱- یه زمان خوب مطالعه پیدا کن

حفظ کردن میتونه سخت باشه اگه نتونی روی موضوع تمرکز کنی. دقت کن زمانی از روز که کاملا آزاد هست  و هیچ کار اضافه ای برای انجام نداری و کسی مزاحمت نیست رو به مطالعه اختصاص بدی. این زمان برای هر کسی متفاوته پس تو باید سعی کنی که این زمان بخصوص رو برای خودت شناسایی و پیدا کنی.

۲- موزیک گوش کن

موزیک زمینه با صدای کم در به خاطر سپاری و حفظ کردن مطالب کمک زیادی میکنه. مغز مسائل رو با موزیک بهتر بهم ربط میده.

*از موزیک با کلمات دوری کن. اگه موزیک با کلمه گوش کنی، مغزت روی کلمات تمرکز خواهد کرد و دیگر تمرکزش رو به درس نخواهد داد. و این یعنی که یادگیری کارت ها میسر نخواهد بود.

۳-در زمان مطالعه از بقیه ی دنیا جدا شو

اگه مغزت و فکرت جای دیگه ای باشه، مطالعه سخت میشه. اگه میخوای مطالعه کنی باید تلفنت رو خاموش کنی، و همچنین تلویزیون و کامپیوترت رو. هم چنین ممکنه ساعت کوک کنی و این باعث میشه مغزت بفهمه تا زمانی که ساعت زنگ نزده باید فکرت فقط وفقط روی یادگیری فلش کارت ها متمرکز باشه.

۴- حرکت کن

اگه امکان داره در حین خوندن فلش کارت ها به اطراف حرکت کن. لازم نیست که خیلی دور بری، فقط برای به جریان افتادن خون در بدن چند دقیقه قدم زدن کافیه. میتونی اطراف تختت حرکت کنی یه چایی بخوری و….هر کاری میتونی انجام بدی . .

۵- از دیگران بخواه ازت امتحان بگیرن

از یکی بخواه از فلش کارت هات ازت امتحان بگیره. حتی از اعضای خانواده ت که رشته ش مثل تو نیست هم میتونی کمک بخوای که ازت امتحان بگیره. مثلا خواهرت،  برادرت ، دوستت، پدر مادرت و… میتونن در این راه خیلی کمکت کنن.

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. علی گفت:

    سلام خیلی ممنون حیلی خ.ل ب.دن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *