چجوری تو مدت کم یه متن طولانی رو حفظ کنیم؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده که مجبور باشید توی یه مدت زمان کوتاه متنی رو حفظ کنین. به نظر حفظ کردن کلماته یه متن طولانی برای یادگیری و یا حتی بازی سخت به نظر می رسه اما امکان پذیره! اگه می خوایین توی یه مدت زمان کوتاه یه متن طولانی رو حفظ کنین، به راه حل های ارائه شده توی این قسمت توجه کنین، ممکنه کمک کننده باشه!

قسمت اول- با صدای بلند بخونید

چجوری می تونیم توی یه مدت کم یه متن طولانی رو حفظ کنیم؟

خلاصه کنید

۱- هرچیزی رو که می خوایید یاد بگیرید رو روی یه تیکه کاغذ بنویسید.

۲- متن رو به به چند تا جمله ی مناسب تبدیل کنین. البته این بستگی به خوده متن هم داره. هرچقدر متن طولانی تر باشه مکنه تعداد جملات بیشتری برای خلاصه کردن اون متن لازم بشه و هر چقدر متن کوتاه تر، تعداد جملات استفاده شده برای خلاصه سازی هم کمتر می شه. اگه متنتون خیلی طولانی باشه می تونین اون رو به چنتا بخش تبدیل کنین و بعد هر بخش رو توی چنتا جمله خلاصه کنن. به این ترتیب اگه دیدید نمی تونین اون جمله یا بخش طولانی رو حفظ کنین در عوضش می تونین با حفظ جملات کوتاه تر، مفهوم متن رو یاد بگیرید و حفظ کنین.

۳- جمله هایی رو که نوشتید رو حفظ کنین.

چجوری می تونیم توی یه مدت کم یه متن طولانی رو حفظ کنیم؟

کاغذتون رو جوری نگه دارید که بتونین ببینینش

۴- کاغذتون رو جوری روی میز بذارید که بتونید هر موقع خواستید به راحتی ببینینش.

۵- بخش اول رو با صدای بلند بخونید. انقدر بخونید تا بتونین بدون نگاه کردن به کاغذ هر چیزی رو که نوشتید رو به خاطر بیارید و از حفظ بگید.

۶- همین کار رو برای بخش های بعدی هم تکرار کنین.

چجوری می تونیم توی یه مدت کم یه متن طولانی رو حفظ کنیم؟

خلاصه ای رو که نوشتین مرور کنین

۷- اگر احساس خستگی نمی کنید بخش اول رو باز با صدای بلند بخونید و مرور کنید( با صدا خواندن خیلی به حفظ مطالب کمک می کنه) یا فقط توی ذهنتون تکرارش کنین. این کار رو برای بخش های دوم و سوم و بقیه هم تکرار کنین تا کل بخش هاتون تموم بشن. تا جایی این کارها رو انجام بدین که مطمئن شید توی یادآوری هیچ کدوم از بخش ها هیچ مشکلی ندارین و می تونین بدون اینکه به متنتون نگاهی بندازید نوشته هاتون رو به درستی به یاد بیارید. هر جایی احساس کردید که قسمتی از مطلب از خاطرتون رفته و نمی تونید متن رو به یاد بیارید جلو برید و به نوشتتون یه نگاهی بندازید.

۸- بخش های بعدی را مثل بخش اول هی تکرار کنین تا جایی که همه ی متن رو بدون نگاه کردن به نوشته هاتون بتونین به خاطر بیارین. بعد از این کار ها همه ی بخش ها رو با هم مرور کنین( به صورت کلی و پیوسته نه بخش بخش).

۹- پاسخ های سوالات رو با تصویرسازی حفظ کنین. به این صورت که با خوندن هر پاسخ اون رو به شکل یک داستان و تصویر در بیارید و تو ذهنتون مرور کنین و به این صورت متن رو حفظ کنین.

قسمت دوم- بنویسید

چجوری می تونیم توی یه مدت کم یه متن طولانی رو حفظ کنیم؟

بنویسید

۱- متن رو باز نویس کنین. سعی کنین اون متنی رو که می خوایید حفظ کنین رو دقیقا عین خودش رو بنویسید البته با دست خط خودتون نه با استفاده از کامپیوتر. هر موقع که می خواستید اون متن رو بنویسید سعی کنین موقع نوشتنش به تک تک کلمات توجه داشته باشید تا تو ذهنتون بمونه. خوندن یه متنی که با دست خط خودتون نوشتینش خیلی به حفظ کردن اون متن کمک می کنه.

۲- متنی رو که نوشتید رو چندین بار بخونین. توی روز چندبار از روی اون متنی که نوشتید بخونید و مرور کنین. می تونین این کار رو هم با صدای بلند انجام بدین هم تو ذهتون مرورش کنین. هر کلمه ی کلیدی رو هم هایلایت کنین.

۳- متن رو کنار بذارید و سعی کنین باز نویسیش کنین. متن اصلی کتاب رو و یا هر چیزی رو که می خوایید کنار بذارید و سعی کنین با توجه به چیزهایی که از اون متن یاد گرفتید از حفظ باز نویسی کنین. بعد از نوشتن با متن اصلی تطبیق بدید. البته نیاز نیست که دقیقا عین متن رو بنویسید بلکه نوشتن کلمات کلیدی مربوط به متن کافی هست.

چجوری می تونیم توی یه مدت کم یه متن طولانی رو حفظ کنیم؟

بازنویسی کنین

۴- متنی رو که نوشتید رو بررسی کنین. هر بار که متنی رو بازنویسی کردین رو با نسخه ی اصلی مقایسه کنین و دقت کنین که موضوع و یا نوشته و یا نکات مهمی رو جا ننداخته باشین.

۵- دوباره تلاش کنین. اگه دیدین که نکات اصلی متن رو جا انداختید اصلا نگران نشید. دوباره از اول شروع کنین. اول یه دور دوباره متن اصی رو بخونین و به خاطر بیارین، بعدش دوباره متن رو کنار بذارید و سعی کنین دوباره از اول باز نویسیش کنین. این پروسه رو تا زمانی که بتونین کل متن رو حفظ کنین ادامه بدید.

نکات مهم:
– سعی کنین فقط جمله هایی رو که باعث می شه شما بتونین کل متن رو به خاطر بیارید رو بنویسید و نه کل متن رو. اول بخش مربوطه رو بخونین و بعد جمله ای که در برگیرنده ی کل مفهوم اون بخش هست رو بنویسید و سپس به متن نگاه دوباره ای بیندازید و ببینید این یه جمله معنی لازمه رو می رسونه یا نه؟ ممکن هست که اوایل کار با این روش اشتباهاتی رو مرتکب بشید اما اشکالی نداره . با تمرین و تکرار زیاد می تونین کاملا به این روش مسلط بشید و متن های طولانی رو به راحتی و در زمان کمتری حفظ کنین. تا زمانی که اون بخش رو حفظ نکردید به سراغ بخش های بعدی نرید.
– مطالب رو با صدای بلند بخونید. با صدای بلند خوندن باعث می شه که شما زودتر مطالب رو حفظ کنین.
– متنی رو می خوایید حفظ کنین رو بارها و بارها بخونین و تکرار کنین تا با جملاتی که می خوایید حفظش کنین آشنا شین. این کار باعث می شه سرعت حفظ کردنتون بالا بره .
– می تونین وقتی که با صدای بلند متنی رو می خونین صدای خودتون رو ضبط کنین. تجربه نشون داده که این راه کار باعث افزایش سرعت یادگیری اون متن می شه.
– متن را ۲-۳ بار روی یه کاغذ دیگه بنویسید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *