چجوری با والدینمون صحبت کنیم؟

خیلی وقتا توی زندگی همه ما مسائل و مشکلاتی پیش میاد که تنهایی نمیتونیم حلش کنیم و به همفکری احتیاج داریم. خب بدون شک ما بهترین همفکری و دلداری رو میتونیم از والدینمون بگیریم. حالا این وسط گاهی نمیتونیم حرفمون رو بزنیم، رومون نمیشه یا خجالت میکشیم و یا حتی با اینکه میدونیم به همفکریشون احتیاج داریم غرور جوونی مانع از این میشه که بریم و ازشون نصیحت بخوایم و بگیم که به کمک احتیاج داریم.  یادتون باشه خیلی طبیعیه و برای همه آدما سخته که از مسائل و مشکلات شخصی زندگیشون حرف بزنند. این ها مسائل پنهان ماست و هرکسی نباید بشنوه. خب حالا این جور وقتا ما باید چکار کنیم. چه زمانی میتونیم از یک همفکری خوب برخوردار بشیم. اول از همه باید حواسمون باشه که موقع صحبت و همفکری باید وقتی باشه که اعضای خانوادمون خسته نباشند، موقع استراحتشون نباشه، موقع سرکار رفتن و بیرون رفتن و عجله هم نباشه. هودمون هم خسته و بی حوصله نباشیم. اون وقته که با یک قرار قبلی ، آماده کردن یک ظرف میوه و یا یک نوشیدنی خوشمزه میتونیم بشینیم دورهم و حسابی صحبت کنیم.

 

آهسته پیش برید

آهسته پیش برید

شما با یک مشکل مواجه هستید، ممکنه استرس و یا ترس داشته باشید و با این مسائل که اذیتتون میکنه حسابی درگیر باشید. اما بدونید بی وقفه حرفارو زدن به هیچ کس کمکی نمیکنه علاوه بر این مهمه که شما به جزئیات مسائلتون هم توجه کنید و کلی گویی نداشته باشید. آروم جلو برید و همۀ حرفتون رو بزنید، به حرف طرف مقابلتون هم گوش بدید و یادتون باشه که گوش دادن خیلی مهم و راهگشاست. حتما حواستون رو جمع کنید که این مشکل شماست و این شمایید که از همه جنبه ها خبر دارید ولی طرف مقابلتون که نمیدونه چی به چیه! پس خیلی ضروریه که جزئیات رو فراموش نکنید و همه جنبه ها رو مطرح کنید و چیزی رو جا نندازید. وقتی آهسته و راجع به همه جوانب نظرتون و از همه مهم تر خواسته خودتون رو گفتید و مشکلتون رو مطرح کردید، حالا باید به نظر طرف مقابلتون گوش بدید همونجوری که اونا به شما گوش کردن و آماده هستند که با فکرشون شما رو راهنمایی کنند.

راستشو بگو

همیشه راستشو بگید

اکر همیشه راستشو بگید و پدر و مادرتون به این راستگویی شما ایمان داشته باشند شک نکنید که درکتون میکنند و حق رو به شما میدند. ولی حواستون باشه اگر میخواین اونا حق رو بهتون بدند و باورتون داشته باشند این شما هستید که نقش مهم تری دارید ، یعنی چی؟ یعنی نباید بگید نه تقصیر من نبود بلکه اگر واقعا اشتباهی کردید باید مسئولیتشو بپذیرید، این یعنی همون راستگویی. چیزی رو پنهان نکنید و مهمتز از اون همه تقصیرها رو گردن بقیه نندازید، یادتون باشه قبول کردن مسئولیت کارهاتون اول از همه نشون میده شما بزرگ شدید و اینکه راستشو میگید و چیزی رو پنهان نکردید باعث میشه به شما به عنوان یک انسان مستقل و بزرگ باور داشته باشند. علاوه بر این اگر دچار خشم بشید میتونید بخواین که تنهاتون بذارند تا آروم بشید. به جای داد و بیداد کردن و از کوره در رفتن این خیلی قشنگ تره که بگید منو چند لحظه تنها بذارید تا آروم بشم و فکرم برگرده سرجاش. این نشون میده شما نه تنها منطقی هستید بلکه میتونید روی اعصابتون کنترل داشته باشید. اینجوری والدینتون متوجه میشند شما نه تنها مسئولیت پذیرید بلکه هم برای خودتون و هم اونها احترام قائلید، میخواین که واقعا مشکلتون حل بشه و برای همین به تمرکز احتیاج دارید و از همه مهمتر از زیر بار کارها و مشکلات شونه خالی نکردید و این یعنی روز به روز بزرگ شدن و قوی تر بودن

شجاع باشید و نترسید

شجاع باشید و نترسید

ترس آدم رو نه تنها ضعیف میکنه بلکه کوچک نگه میداره و نمیذاره که بزرگ بشی. پس باید شجاع باشید، اعتماد به نفس یادتون نره. این رو بدونید که اعتماد به نفس کمک میکنه به راحتی حرفاتون رو بزنید. حالا کار درست چیه؟ باید از خودتون مطمئن باشین  و نظرتون رو محکم بگین، از طرف دیگه آماده باشید که حرفای اعضای خانواده رو بشنوین و همه نظرهارو باهم جمع کنین، همیشه به یاد بسپرین هیچ کس ما آدم ها رو اندازه خانوادمون دوست نداره حتی اگر کدروتی پیش بیاد و یا جر و بحثی باشه باز این خانواده ما هستند که از همه بیشتر دوستمون دارند و تنهامون نمیذارند. پس آماده ایم که با یک اطلاع قبلی زمان مناسبی رو بذاریم،  به پدر و یا مادر و یا به هردوشون، مهم اینه با کدوم راحت تر باشیم و بتونیم حرفامون رو بگیم، خبر بدیم، میوه و یا آبمیوه و یا چای آماده کنیم. دورهم بشینیم و از مسائلی که درگیرشون هستیم بگیم، شجاع باشیم و حرفامون رو پنهان نکنیم. حرفمون رو بزنیم و جزئیات دقیقشو فراموش نکنیم. بعد تموم شدن حرفامون منتظر کمک باشیم و بدونیم تنهایی از پس همه دنیا بر نمیایم. ما فقط تنها میتونیم برای محکم بودن و جلو رفتن تمرین کنیم، در عین حال خانوادمون ما رو قوی تر میکنند پس باهاشون حرقامون رو بزنیم و بعد از اینکه حرفاشون رو شنیدیم پیش خودمون بهترین نظرها رو جمع بندی کنیم.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *