پولساز ترین رشته های کاردانش

  حتما میدونی که حساس ترین ومهمترین تصمیم برای یه نوجوان توی دوران تحصیلش، انتخاب رشته هس. یه انتخاب رشته مناسب دغدغه اکثر این دانش آموزانه. به طوری که اگه به درستی انتخاب کنی میتونی مسیر آینده ات رو تضمین کنی که به کجاها برسی! اگه یه رشته ای بری که هیچ علاقه و استعدادی در اون نداری، حتما در جا میزنی و شایدم بزنی به جاده خاکی!! اما اگه با چشم و گوش باز به خوبی با شناخت علایق و توانمندی هات انتخاب کنی حتما برای خودت اسم و رسمی پیدا میکنی و صد البته میتونی پولی هم به جیب بزنی با این رشته و شغل دلخواهت. البته نه اینکه جیب بر بشی! یعنی حتما پولدار میشی و نونت توی روغنه… میتونی از لحاظ علمی و اجتماعی هم پیشرفت کنی.

اینجا قراره برات در مورد رشته کاردانش توضیحاتی گفته بشه و اینکه پردرآمدترین رشته های کاردانش کدومه؟ پس با ادامه این مطلب همراه باش تا کاملا با این رشته ها آشنا بشی و مسیر زندگی تحصیلیت رو با دقت تعیین کنی.

رشته های کاردانش کدومه؟

 

رشته های کاردانش کدومه؟

در کل رشته های متنوعی توی شاخه کاردانش وجود داره که تعداد اونها ۱۵۰ تا است. در واقع ۳۲ رشته توی زمینه کشاورزی، ۱۱ رشته توی زمینه خدمات، ۴۹ رشته در زمینه هنر و ۵۸ رشته هم زمینه صنعت داره. البته بستگی به این که کدوم منطقه زندگی کنی، رشته متفاوتی وجود داره. به طور مثال توی بعضی مناطق رشته پرورش میگو و ماهی هس و بعضی مناطق هم رشته پرورش خرما و زعفران دارن یا توی شهرهایی که ساختمان های چند طبقه هس، رشته تعمیر و نصب آسانسور وجود داره.

توی این رشته تعداد هنرجوها در حدود ۴۰۰ هزار نفر است که این هنرجوها هر کدوم توی رشته های مختلفی مثل: طراحی و تراش سنگ‌های قیمتی، پرورش گیاهان دارویی و آپارتمانی، تابلوساز برق صنعتی، بازرسی جوش و مرغداران صنعتی و خیلی رشته های دیگه در حال تحصیل هستند.

به نظرت پردرآمدترین رشته های کاردانش کدومه؟

توی رشته کاردانش چون با یادگیری مهارت خاصی سر و کار داری، پیدا کردن شغل خیلی راحت تره. اما توی کدوم رشته اش میتونی پول پارو کنی؟ این جای سوال داره که در ادامه به جوابش میرسی…

در آمد  میلیونی هنرجوی پرورش کندوی عسل!

در آمد  میلیونی هنرجوی پرورش کندوی عسل!

توی بعضی از استانها رشته پرورش کندوی عسل جزو پردرآمدترین هاست. به طوری که ۲ هنرجوی کارآفرین توی بجنورد، سودی که از این رشته دارن معادل ۱۶۰ میلیون تومانه..

درآمد 4 میلیونی هنرجوی قنادی و آشپزی!

درآمد ۴ میلیونی هنرجوی قنادی و آشپزی!

رشته قنادی و آشپزی هم جزو اون رشته هایی هس که میتونی هم کامت رو شیرین کنی هم زندگیت با درآمد بیشتر، شیرین تر میشه… جالبه بدونی هنرجوی این رشته که هنوز درسش هم تموم نشده، ماهیانه حقوقی معادل ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان میگیره.

رشته خیاطی و درآمدهای نجومی...

رشته خیاطی و درآمدهای نجومی…

هنرجویان این رشته هم که حسابی برای خودشون کاسبی راه انداختن به طوری که یه هنرجو توی این رشته میگه: اونقد سرم شلوغه که دیگه تا عید نمیتونم سفارشی قبول کنم!  رشته طراحی، دوخت و لباس شب عروسی از رشته های موفق و پردرآمد توی شاخه کاردانش محسوب میشه.

رشته طراحی صفحات وب، رشته فرش بافی، قلم زنی، پرورش گیاهان دارویی و آپارتمانی، گلیم بافی، رشته طراحی طلا و جواهر، آموزش کابینت چوب، آموزش مرغداری صنعتی، تابلوساز برق صنعتی، بازرسی جوش، طراحی و تراش سنگ های قیمتی و بسیاری از رشته هایی که با آموزش مهارت به تولید منجر میشه جزو پردرآمدترین رشته های کاردانش هستن.

اما اینکه چه زمانی وارد بازار کار بشی به خودت بستگی داره، یه گروهی بعد از گرفتن دیپلم وارد بازار کار میشن. یه عده هم بعد از فوق دیپلم و در نهایت گروهی هم بعد از گرفتن مدرک لیسانس وارد بازار کار میشن.

امروزه خیلی از رشته های دانشگاهی دیگه طرفداری نداره و صندلی هاش خالی مونده چون در آینده بازار کاری نداره…به قولی دیگه مدرک تحصیلی برات شغل نمیاره.. اما با کسب یه مهارت میتونی به راحتی جذب بازار کار بشی و دیگه نیازی نیست بعد از دانشگاهت مدرکت رو قاب بگیری بزنی به دیوار و کنج اتاق غصه بخوری..بجاش توی رشته کاردانش با یادگرفتن یه مهارت خاص میتونی گلیم خودت رو از آب بکشی بیرون و شغل مناسبی پیدا کنی.

بعد از اینکه توی شاخه کاردانش هنرجو بودی و تونستی مدرک دیپلمت رو بگیری، علاوه بر اون میتونی یه گواهی هم برای یادگیری مهارتت داشته باشی تا هرجا رفتی و بهت گفتن از کجا بفهمیم تو اصول یه مهارت رو بلدی؟ میتونی راحت گواهی رو نشون بدی و بگی من همه فن حریفم و این هم مدرکش!

در کل اگه آینده زندگیت برات اهمیت داره و دلت میخواد که به یه جایگاهی برسی، شاخه کاردانش میتونه برات مناسب باشه و البته باید حواست جمع کنی که توی کدوم یکی از رشته هاش استعداد و توانمندی های بیشتری و علاقه ات بیشتره. اینجوری هم نباشه که فقط محض اینکه بازار کار داره انتخابش کنی چون اینجوری با کله میفتی…. پس انتخاب دقیق با اطلاعات کامل بهترین شیوه است. در نهایت موفق باشی….

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *