وقت کم میارم برای انجام دادن تکالیفم

از صبح مدرسه میرم و بعد کلاسهای فوق برنامه دارم وقتی هم خونه میرسم خیلی خسته هستم اصلا وقت نمی کنم تکالیف را انجام بدم ”

از همین الان روی این موضوع شروع به کار‌کردن کنید.

۱-از همین الان روی این موضوع شروع به کار‌کردن کنید

خیلی آسونه که دلایلی پیدا کنید که کار‌های دیگه ای به جای درس و تکلیف‌هاتون انجام بدین . اما اگه مصمم هستین که تکلیف‌هاتون رو تمومم کنین و وقتی برای انجام دادن اونا پیدا کنید، در این شرایط اگه یه زمانی ، وقت تلف کنین ، خودتون رو سرزنش خواهید کرد. آسان‌ترین راه برای پیدا کردن وقت اضافه جهت انجام تکالیف چیه؟ همین حالا فقط انجامش بدین.

 • -آیا واقعا بلافاصله بعد از مدرسه به یک ساعت بازی کامپیوتری و یا تلویزیون نگاه کردن ، نیاز داری ؟ولی در واقع اگه بعد از مدرسه و بعد از کمی استراحت ، شروع به خوندن درسا و انجام تکالیف کنی ، در این صورت ذهنت آماده تره و راحت‌تر می‌تونی از پسش بربیای . و مرور یادداشت‌هایی که سر کلاس برداشتی برای ساده تر خواهد بود.
 • -اگه سه روز وقت داری تا یه درسی رو بخونی ، خوندنش رو به بعد از ظهر روز سوم موکول نکن. برای تموم کردنش یه مقدار وقت بیشتری اختصاص بده . این که چن روز بیشتر برای انجامش وقت داری ، دلیل نمیشه که راحت میتونی از پسش بربیای و  بایدخوندنش رو از الان شروع کنی.

همیشه سعی کنید که صبح زود از خواب بیدار شید یا شب ها  کمی دیر‌تر بخوابید ، تا بتونید وقت اضافه برای درس خوندن داشته باشید ، ولی نباید جوری باشه که در طول روز خیلی خسته بشید.

از وقت اضافتون در اتوبوس برای انجام تکالیف استفاده کنید.

۲- از وقت اضافتون در اتوبوس برای انجام تکالیف استفاده کنید

قطعا اگه متوجه بشید که چقدر وقت اضافه  در طول روز می‌تونید داشته باشید ، شگفت‌زده خواهید شد .که میتونید از این اوقات پنهان شده به طور موثر استفاده کنید.  برای مثال ، وقتی که تو یه اتوبوس نشستید و اتوبوس مسافت زیادی رو طی خواهد کرد ، میتونید از این زمان برای انجام تکلیفی که نیاز به تمرکز زیادی نداره ، استفاده کنید. یا حداقل این که یه نگاهی بهش بندازید  تا روند حلشو متوجه بشید و بقیشو تو خونه انجام بدید.

 • -اگه برای انجام تکلیف نیازه که چند تا مطلب مختلف رو بخونید ، بعضی از اون ها رو تو اتوبوس بخونید. برای این کار یه هدفون تو گوشتون قرار بدید تا صداهای مزاحم اطراف خودتون رو نشنوید.
 • -داخل اتوبوس میتونه ، عامل حواس پرتی باشه ، یا این که یه جو خوبی داشته باشه . پس سعی کنید دوستاتون رو با خودتون همراه کنید تا تو اتوبوس با هم کارهاتون رو انجام بدین . مثلا مسئله‌های ریاضی رو سعی کنید با هم فکری هم داخل اتوبوس حل کنید. با این وضعیت ممکنه دوستای جدیدی هم پیدا کنید.
 • در زنگ های تفریح ، روی تکالیفتون کار کنید.

۳-در زنگ های تفریح ، روی تکالیفتون کار کنید

بعضی مواقع زنگ‌های تفریح  ، به مقدار نیاز طولانی‌ هستند . برای مثال ۱۰ دقیقه . شما میتونید از این وقت‌های اضافه برای انجام دادن تکلیف‌هاتون استفاده کنید. بریا مثال می‌تونید در این زمان ها روی روش حل یه مسئله‌ریاضی سخت فکر کنید.

 • -برای تموم کردن تمرین‌هاتون به این وقت اضافه‌ی زنگ تفریح دل نبندید. چون اگه بخواین مثلا تو ۵ یا ۱۰ دقیقه تمرین رو انجام بدین ، این باعث می‌شه که تو نوشتن عجله کنید و غلط‌های زیادی داشته باشین و همچنین وقتی برای مرور کردن و بررسی اون‌ها نخواهید داشت.
 • در زمان هایی که منتظر کسی یا چیزی هستید ، روی تکالیفتون کار کنید.

۴-در زمان هایی که منتظر کسی یا چیزی هستید ، روی تکالیفتون کار کنید

اگه تا وقت تمرین ورزشی هنوز یک ساعت وقت دارید ، می‌تونید این وقت رو با گشتن و این ور اون ور رفتن تلف کنید ، یا این که این وقت رو به انجام تکالیفتون اختصاص بدین. هیچ وقت بهونه نیارید که برای انجام کارتون وقت نمی‌کنید ، چون تو طول روز وقت‌های زیادی رو  در منتظر موندن برای انجام یه کار دیگه ، هدر میدین. در طول  روز  به  طور عاقلانه  از زمان‌های خودتون استفاده کنید ، در این صورت وقت کافی  برای انجام تکالیفتون پیدا می کنید.

 • -زمان‌هایی که منتظر دوچرخه سواری هستین و یا وقتی که به بازی فوتبال برادرتون نگاه می‌کنید ، یا وقتی که منتظر دوستتون هستید که بیاد . می‌تونید از این زمان‌ها برای کار روی تکالیفتون استفاده کنید. از هر وقت اضافه‌ای که تو طول روز به دست می‌آرید ، استفاده کنید.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. فروردین ۲۷, ۱۳۹۶

  […] این که شاید اینطور به نظر برسه که اضافه کردن زمان استراحت به برنامه ی روزانتون نادرست باشه اما اینکار واقعا […]

 2. اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۶

  […] چطور میشه برای انجام دادن تکالیف برنامه داشت […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *