هنرستان فنی و حرفه ای، دنیای رشته های کاربردی

**بچه های عزیز  در  این مقاله خیلی از رشته های فنی حرفه ای معرفی شدند(لینک مقالات معرفی رشته ها در ادامه مقاله قرار داره)، حتما مطالعه اونها را از دست ندید.**

 

دانش آموزان پایه نهم  در خردادماه ،باید برای سال دهم انتخاب رشته کنن. این انتخاب رشته خیلی مهمه، چون زندگی فردی، اجتماعی و شغلی آینده شون را تحت تاثیر قرار میده. یکی از شاخه های مهم در سه سال دوم متوسطه ، شاخه فنی حرفه ای هست. به همین دلیل، ما در این مقاله میخوایم شما را با این شاخه و مشاغل اون بیشتر آشنا کنیم.

معرفی شاخه فنی و حرفه ای و رشته های متنوع آن

مهمترین عوامل موثر بر انتخاب رشته و گروه تحصیلی چیه؟

مهمترین عاملی که در انتخاب رشته خیلی مهمه اول خودمون هستیم. یعنی چی؟ یعنی اینکه اول باید ببینیم خودمون رشته ای که داریم انتخاب میکنیم بهش علاقه داریم یا نه و آیا توانایی و استعداد اون رشته رو داریم!

خب سوال اینه که چطور می تونیم بفهمیم واقعا به  یه رشته علاقه مند هستیم یا اینکه بیشتر تحت تاثیر اطرافیان مون داریم انتخاب رشته می کنیم. پیشنهاد ما در این زمینه به شما دوستان اینه که سعی کنید تا می تونید راجع به رشته های مختلف تحقیق کنید. مقاله بخونید و توی اینترنت بگردید. توی همین سایت نوجوان شاد هم کلی مقاله در خصوص رشته های مختلف وجود داره که می تونید بخونید. همین طوری که وقتی میخواهید یه کفش بخرید، کلی مغازه را میگرددید و ده ها خیابون را زیر رو می کنید، همینطور هم در خصوص رشته های مختلف جستجو کنید. بپرسید، به محل کار رشته های مختلف سر بزنید. با فارغ التحصیل های رشته های مختلف صحبت کنید.

دومین عاملی که بر انتخاب رشته تاثیر گذاره محیط اطرافمونه یعنی اینکه باید بررسی کنیم و ببینیم که رشته ی مورد علاقه ما در دبیرستان ها و هنرستانهای اطراف محل زندگیمون وجود دارن یا نه و همچنین باید در مورد نیاز جامعه به شناخت کافی برسیم. یعنی ابتدا در مورد آینده شغلی رشته مون اطلاعات به دست بیاریم و بعد بیایم خیلی دقیق بررسی کنیم که محل زندگیمون، استانمون و کشورمون به چه شغلهایی در حال حاضر بیشتر نیازمنده. این که یه رشته مورد نیاز جامعه باشه خیلی مهمه، چون که همه ما به درآمد احتیاج داریم. بنابراین وقتی تقاضا برای یه شغل بالا باشه ، با خوندن رشته فنی حرفه ای مرتبط با اون ، راحتر میشه کار گیر آورد.

انتخاب رشته سال نهم

چرا هنرستان را انتخاب کنیم؟

تست رغبت و استعداد نهم به دهم

مهمترین عوامل موثر بر انتخاب رشته و گروه تحصیلی چیه؟

انواع شاخه و رشته در دوره دوم متوسطه چیه؟

 

شاخه فنی و حرفه ای

انواع شاخه و رشته در دوره دوم متوسطه

 

انواع شاخه و رشته در دوره دوم متوسطه

سه نوع شاخه مختلف وجود داره: شاخه نظری، شاخه کاردانش و شاخه فنی و حرفه ای

 • -شاخه نظری شامل چهار رشته، ریاضی و فیزیک، ادبیات و علوم انسانی، علوم تجربی و علوم و معارف اسلامی هست.
 • -شاخه کاردانش دارای چهار زمینه صنعت، کشاورزی، خدمات و هنره که هر زمینه شامل یک یا چند گروه و هر گروه دارای یک یا چند رشته اصلی و هر رشته دارای یک یا چند رشته مهارتیه.
 • -شاخه فنی و حرفه ای که تو این مقاله قراره بیشتر راجع بهش صحبت کنیم شامل ۴۱ رشته تو چهار زمینه صنعت، کشاورزی، خدمات و هنره که هر زمینه شامل یک یا چند گروه و هر گروه دارای یک یا چند رشته اصلیه. واحدهای آموزشی مربوط به این شاخه هنرستان فنی وحرفه ای نامیده میشن.
 • انواع شاخه فنی و حرفه ای

خوبی رشته های فنی حرفه ای در چیه؟

رشته های فنی حرفه ای واقعا کاربردی هستن، یعنی برخلاف رشته های نظری که کلی مفاهیم حفظی و تئوری را باید به ذهنتون بسپارید، اینجا از سال دهم کارگاه دارید و در رشته ای که علاقه مند هستید تحصیل می کنید. بنابراین خوبی این شاخه در اینه که هنرجویان پس از فارغ التحصیلی می تونن به راحتی وارد بازار کار شوند(با توجه به شایستگی های فنی و غیر فنی کسب نموده)

تازه یه خوبی دیگه هم که داره اینه که در صورتیکه علاقه مند به ادامه تحصیل باشید به راحتی می تونید تا مقطع کاردانی ادامه تحصیل بدید و بعد هم در کنکور ناپیوسته تا مقطع کارشناسی ادامه تحصیل بدید. اونها حتی می تونن تحصیلات شون را تا مقطع دکترا هم ادامه بدن

شاخه فنی و حرفه ای چه رشته هایی داره؟

زمینه ی صنعت

شامل ۱۸ رشته هست که ۱۳ رشته از اون مخصوص پسران و ۵ رشته از اون بین دختران و پسران مشترکه. گروه های زمینه صنعت با رشته های اون رو در زیر میتونین ببینین.

_گروه مکانیک: مکانیک خودرو، چاپ، ماشین ابزار، تأسیسات مکانیکی، مکاترونیک، صنایع فلزی، صنایع چوب و مبلمان.

-گروه برق و رایانه: شبکه و نرم افزار رایانه، الکترونیک و مخابرات دریایی، الکترونیک، الکتروتکنیک.

-گروه معماری و ساختمان: ساختمان

-گروه مواد و فرآوری: متالورژی، معدن، صنایع شیمیایی، صنایع نساجی، سرامیک.

-گروه تعمیر و نگهداری ماشین آلات: مکانیک موتورهای دریایی.

برای آشنایی با این رشته ها می تونید مقالات زیر را بخونید:

معرفی رشته مکانیک خودرو

معرفی رشته شبکه و نرم افزار

معرفی رشته الکترونیک

معرفی رشته الکتروتکنیک( رشته برق هنرستان)

معرفی رشته صنایع شیمیایی

معرفی رشته متالورژی

معرفی رشته ساختمان

معرفی رشته تاسیسات مکانیکی

آشنایی با رشته صنایع نساجی

معرفی رشته مکاترونیک

 

زمینه کشاورزی

 • شامل ۵ رشته هست که از میان اون ۴ رشته مخصوص پسران و ۱ رشته مشترک بین دختر و پسره. رشته های گروه زمینه کشاورزی و غذا شامل موارد زیر هست.

گروه کشاورزی و غذا: صنایع غذایی، امور زراعی، امور باغی، امور دامی، ماشین های کشاورزی.

معرفی رشته امور زراعی

معرفی رشته امور دامی

رشته صنایع غذایی

زمینه ی خدمات

 • شامل ۵ رشته هست که ۱ رشته مخصوص دختران و ۲ رشته مشترک بین دختران و پسران و ۲ رشته مخصوص پسرانه. زمینه خدمات دارای سه گروهه که به همراه رشته های هر کدوم در زیر اومده.

گروه خدمات: حمل و نقل، ناوبری.

گروه بهداشت و سلامت: تربیت کودک، تربیت بدنی.

گروه بازرگانی و امور اداری: حسابداری

برای آشنایی با این رشته ها می تونید مقالات زیر را بخونید:

معرفی رشته حسابداری

معرفی رشته تربیت بدنی

آشنایی با رشته تربیت کودک

زمینه ی هنر 

 • شامل ۱۳ رشته هست که ۱ رشته مخصوص دختران و ۹ رشته مشترک بین دختران وپسرانه.

رشته های گروه هنر عبارتند از: صنایع دستی، نقاشی، چاپ، پویانمایی، تولید برنامه های تلویزیونی، سینما، فتوگرافیک، نوازندگی ساز ایرانی، نوازندگی ساز جهانی، معماری داخلی، گرافیک، طراحی دوخت، نمایش، نقشه کشی معماری.

شکل زیر همه گروه ها و رشته های فنی و حرفه ای رو نشون میده.

 

برای آشنایی با این رشته ها، می تونید مقالات زیر را بخونید:

رشته نقشه کشی معماری

معرفی رشته گرافیک

معرفی رشته فتو گرافیک

معرفی رشته معماری داخلی

معرفی رشته طراحی و دوخت

معرفی رشته سینما

معرفی رشته نقاشی

رشته موسیقی نوازندگی ساز ایرانی

رشته تولید برنامه های تلویزیونی

دانش آموزان ورودی رشته های شاخه فنی و حرفه ای چه ویژگی هایی باید داشته باشن؟

دانش آموزان ورودی رشته های شاخه فنی و حرفه ای چه ویژگی هایی باید داشته باشن؟

دانش آموزانی که قصد دارن به رشته های شاخه فنی و حرفه ای وارد بشن باید یه سری ویژگی های شخصیتی مثل علاقمندی و توانایی در اون رشته و ویژگی های جسمانی شامل توانایی های حرکتی و فیزیکی و ویژگی های علمی خاصی داشته باشند که به طور جزئی تر در طرح زیر آورده ایم.

ویژگی های دانش آموزان ورودی رشته های شاخه فنی و حرفه ای

ویژگی های دانش آموزان ورودی رشته های شاخه فنی و حرفه ای

 

 

اهداف شاخه فنی و حرفه ای چیه؟

همانطور که میدونین امروزه با گسترش صنعت و تکنولوژی به افراد متخصص در مراکز تولیدی، صنعتی و خدماتی نیاز اساسی داریم. آموزش های فنی و حرفه ای همه تلاش خودش رو انجام میده تا افرادی آگاه به تکنولوژی روز و کار آمد رو تربیت و وارد بازار کار کنه.

اهداف شاخه فنی و حرفه ای

اهداف شاخه فنی و حرفه ای

در حقیقت اصلی ترین اهداف آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی اینه که سطح فرهنگ و دانش عمومی دانش آموزان رو بالا ببره. به دانش آموزان کمک کنه که استعدادها و علایق خودشون رو بهتر بشناسن و همچنین زمینه مناسب رو فراهم کنه تا دانش آموزان توانایی ها و مهارت های لازم رو کسب کنن و به سمت اشتغال و یا ادامه تحصیل هدایت بشن تا در آینده بتونن تو فعالیت های صنعتی و بازار کار مشغول بشن.

 

دروس رشته های شاخه فنی و حرفه ای در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم چی هستن؟

علاوه  بر دروس پایه و عمومی دو دسته درس دیگه هم توی برنامه درسی رشته های هنرستان گذاشته شده که اونها را برای محیط کار آماده می کنه. این خوشه مخصوص بچه های هنرستانی هست.

دسته اول خوشه دروس شایستگی های فنی و کارگاهی

دسته دوم خوشه دروس شایستگی های غیر فنی است

یکی از نقاط قوت رشته های فنی حرفه ای اینه که همه رشته ها دارای ۶ کارگاه تخصصی ۸ ساعته مرتبط با رشته هستند و دو درس دانش فنی پایه و تخصصی نیز مفاهیم پایه مورد نیاز در اختیار هنرجویان قرار میده.   در پایه دهم یک درس مشترک گروه که کارگاهی هم هست برای دانش آموزها در نظر گرفته شده.

خوشه دروس شایستگی های غیر فنی شامل چهار درس مستقل(الزامات محیط کار، کارگاه نوآوری و کارآفرینی، کاربرد فناوری­های نوین/مدیریت تولید، اخلاق حرفه­ای)  هست. هدف این دروس  آموزش مهارت­های انسانی، اخلاقی، عقیدتی، اجتماعی،است. مثلاً درس الزامات محیط کار به هنرجو برای بدست اوردن موقعیت شغلی مناسب، پیشرفت در شغل و توسعه اون، ،و همینطور افزایش اعتماد به نفس  در محیط کار  کمک میکنه.

درس کارآموزی هم  در پایه دوازدهم قرار داره که در  اون هنرجویان آموخته های خودشون را در محیط واقعی کار تکمیل می کنند.

خوشه دروس شایستگی های فنی و غیر فنی هنرستان فنی حرفه ای

خوشه دروس شایستگی های فنی و غیر فنی هنرستان فنی حرفه ای

 

 

پایه دهم

پایه دوازدهم

 

پایه دوازدهم

 

 

دروس مشترک شاخه فنی و حرفه ای چی هستن؟

دروس مشترک شاخه فنی و حرفه ای در شکل زیر آورده شده.

دروس مشترک شاخه فنی و حرفه ای

دروس مشترک شاخه فنی و حرفه ای

مشاغل شاخه فنی و حرفه ای چی هستن؟

دانش آموزانی که از هنرستانهای فنی وحرفه ای فارغ التحصیل میشن چون تو کارگاه های مختلف کار کردن و با دستگاه ها و ابزار آلات فنی و صنعتی آشنا هستن و نحوه ی کار با اونها رو یاد گرفتن زمینه ی کاریابی و اشتغال اونها بیشتر از رشته های دیگه هست. اونها میتونن تو کارخونه های تولیدی و مراکز خدماتی، شرکت ها اداره ها کار کنن و یا کارگاه های خصوصی و تعاونی های تولیدی تاسیس کنن.

البته این دانش آموزان میتونن به دو صورت زیر وارد بازار کار بشن:

گروه اول: مربوط به مشاغلیه که فارغ التحصیلان دوره سه ساله دوم متوسطه میتونن به عنوان کمک تکنسین به طور مستقیم به دست بیارن.

گروه دوم: مربوط به مشاغلیه که برای اشتغال در اون لازمه فارغ التحصیلان دوره های آموزشی دوره کاردانی (تکنسین) و بالاتر (تکنسین ارشد و مهندس) رو بگذرونن و بعد وارد بازار کار بشن.

 

مقاله مرتبط :

آشنائی با شاخه کاردانش

 

 

مطالب مرتبط

۹۰ دیدگاه‌

 1. علیرضا کاظمی گفت:

  عجب وبسایت عالی..ممنونم از اطلاعاتتون…

 2. توسکا گفت:

  سلام رشته ی حسابداری میخوام برم یکم میترسم و استرس دارم میترسم برم و ببینم که نمیتونم درساشو تحمل کنم اخه من هنوز استعداد های خودمو پیدا نکردم و اصلا نمیدونم به چی علاقه دارم کلا هدف ندارم راهنمایی کنید منو درسمم تقریبا خوبه معدل نوبت اول سال نهم شدم ۱۹/۷۹

  • nojavanshad گفت:

   سلام توسکا خانم
   لازم نیست نگران باشی ، مطمئن باش که می تونی به خوبی از عهده رشته حسابداری بر بیایی. در خصوص شناختن استعداد ها ، سعی کن خودت را توی زمینه های مختلف امتحان کنی، مثلا توی یه دوره کوتاه مدت هنری شرکت کن یا در خصوص رشته های مختلف مقاله بخون. کتابهای زیادی هم در خصوص انتخاب شغل نوشته شده ، می تونی اونها را از کتابفروشی ها یا کتابخونه تهیه کنی و مطالعه کنی.

 3. hadis گفت:

  سلام
  من مقاله رو خوندم اما بعضی چیزا رو نفهمیدم
  بین چند تا رشته سردرگمم نمیدونم چکار کنم لطفا راهنمایی ام کنید

  • nojavanshad گفت:

   سلام
   مقاله های رشته ها را که توی سایت نوجوان شاد و یا سایت های دیگه گذاشته شده اند را هم بخون، این مقاله ها هر رشته را معرفی میکنه، نکته دیگه اینکه سعی کن بصورت آزمایشی توی یه دوره مرتبط با اون رشته شرکت کنی مثلا اگه دوست داری رشته کامپیوتر بری، حتما توی یه دوره مقدماتی برنامه نویسی توی یه آموزشگاه اسم نویسی کن و خودت را محک بزن که آیا این رشته بدرت می خوره یانه؟
   خیلی از رشته های دیگه هم می تونی به همین صورت خودت را بسنجی مثل رشته های هنری ، که مرتبط با رشته گرافیک هستن و غیره..

 4. Armin گفت:

  سلام من گیج شدم رشته اصلی کامیپوتر که یه تعمیرات موبایل در سخت افزار و نرم افزار ختم میشه در صنعته یا خدمات لطفا راهنمایی کنید

 5. نازگل گفت:

  من بین رشته های کامپیوتر و حسابداری موندم.لطفا کمکم کنید.
  معدل نوبت اولم ۱۹/۸۶ بوده.

  • nojavanshad گفت:

   سلام
   باید ببنی به کدام رشته علاقه بیشتری داری. بهتره یه دوره برنامه نویسی کامپیوتر توی یه آموزشگاه ثبت نام کنی و ببینی بهش علاقه داری یا نه؟
   رشته حسابداری هم از رشته های خیلی خوب و کاربردی هنرستان هست. بازارکار بهتری نسبت به بقیه رشته ها داره . می تونی مقاله سایت نوجوان شاد در این زمینه را بخونی

 6. نازگل گفت:

  در ضمن مقالات سایتتون عالی بود.ممنون☺

 7. Ayda گفت:

  سلام .. ببخشید میخواستم بپرسم رشته ای بنام شیرینی پزی وجود داره توی کاردانش و فنی حرفه ای؟

 8. مریم گفت:

  به طور کلی رشته رایانه رشته پویایی است و اشخاصی که این رشته را انتخاب می کند باید قدرت تجزیه و تحلیل مسایل را دارا باشد. در دنیای کنونی که رایانه درتمام کارهای کنترلی، محاسباتی، تولیدی و …..حرف اول را می زند و به عنوان ابزاری برای رشته رایانه است،باعث شده این رشته اهمیت خاصی داشته باشد. اگر رشته رایانه را به عنوان رشته تحصیلی انتخاب می کنید باید انسان ماجرا جویی باشید و با طبع همیشه در حال پیشرفت این رشته سازگار باشید. همچنین باید منابع به روز را پیدا کرده و دانش خود را مطابق با تازه های این رشته به روز نمایید.
  ادامه مطلب در لینک زیر
  yon.ir/90uEj

 9. Mohsen گفت:

  سلام گواهی پایان تحصیلات متوسطه نظام جدید پایه چندم میشه ؟ یعنی در واقع میخوام بدونم دانش اموخته ی سال ۱۱ امسال میتونه برای دانشگاه فنی حرفه ثبت نام کنه یا کی سال دیگه هم باید بخونه ؟

  • nojavanshad گفت:

   سلام
   در سیستم جدید نظام آموزش و پرورش همه دانش آموزهای دبیرستان، هنرستان فنی و حرفه ای و کاردانش باید ۱۲ پایه درس بخونن

 10. Kosar گفت:

  سلام ببخشید یه سوال داشتم
  من به رشته گرافیک خیلی علاقه دارم ولی میگن خرجش خیلی بالاس وبهم میگن که رشته حسابداری یاعلوم تجربی برم به نظر شما چیکارکنم
  راستی ریاضیم تاهفتم بالای۱۷ بود ولی هشتم و نهم اوفت کرد یعنی معلم دوتا سال ریاضیم یکی بود درسشو نمیفهمیدم

  • nojavanshad گفت:

   سلام
   بهتره دنبال علاقه ات بری. میشه وسایل دست دوم تهیه کرد که قیمت ارزون تری دارن. مثلا توی سایت دیوار می تونی وسایل خوبی پیدا کنی

 11. Hadis گفت:

  سلام خسته نباشید
  من علایقمو پیدا کردم و به این نتیجه رسیدم ک میخوام گرافیک بخونم و خیلی سفت و محکم روی این موضوع وایسادم و تصمیمو گرفتم
  اما مشکلی ک دارم اینه ک از یه دانش آموز عالی به یه دانش آموز متوسط تبدیل شدم یعنی سال هفتم و هشتم معدلم کمتر از ١٩/٨٠نمیشد ولی امسال افت تحصیلی داشتم
  توی درس ریاضی مخصوصا
  میخواستم بدونم
  برای انتخاب رشته و اینکه ثبت نام کنن مارو توی مدارس فنی حرفه ای ،نمرات هر سه سال رو در نظر میگیرن یا فقط تمرکزشون رو نمرات سال نهمه؟
  و اینکه اگر یه درس رو سال نهم پاس نکرده باشیم،برای ثبت نام شدن تو هنرستان حتما باید شهریور ماه امتحان اون درسو بدیم؟یا نه با توجه به نمره های هر سه سال بدون نیاز به امتحان ثبت نام میکنن؟(اونقدر افت تحصیلی نداشتم ک نتونم درسی رو پاس کنم فقط برام سواله:|)

  • nojavanshad گفت:

   سلام
   نگران نباش ، اینکه نمراتت کمی کاهش پیدا کنه طبیعی هست چون هر سال درس ها مقداری سخت تر میشه. این را هم بدون که ملاک نمرات سه سال هست

 12. حسین گفت:

  سلام ببخشید رفتن به کارآموزی واجب است حتما باید بریم ممنون میشم اگه جواب بدهید

 13. Hadis گفت:

  ممنون از پاسخ گوییتون
  ولی منظورتون از اینکه ملاک هر سه سال هست اینه که اگر پایه نهم درسی پاس نشده باشه ،با توجه به میانگین هر سه سال تصمیم گیری میکنن که ثبت نام بشیم و امتحان دادن تو شهریور ماه لازم نیست؟

 14. زهره گفت:

  سلام
  من گیج شدم ! به کارگردانی علاقه دارم اما تویه شهرمون امکانتش نیست! میخواستم برم انسانی و بعد درکنار درسم کارگردانی بخونم اما الان پشیمون شدم باخودم میگم من به کامپیوتر علاقه دارم پس برم تدوین یا انیمیشن که مرتبط به علاقم یعنی کارگردانی هم باشه میشه منو راهنمایی کنید؟ و درباره هزینه های این دوتا رشته بگین؟ مرسی

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   با توجه به امکانات شهرتون و چون به کامپیوتر علاقه داری بهتره بری رشته کامپیوتر، در کنارش هم میتونی نرم افزارهای انیمشن سازی را کار کنی. خب برای کار با نرم افزار هم باید یک کامپیوتر یا لپ تاب تهیه کنی

 15. تینا گفت:

  ببخشید میخواستم بدونم رشته علوم ارتباطات و میشه از راه فنی خوند؟

 16. کژال گفت:

  سلام
  من به موسیقی علاقه ی زیادی دارم و الان هم ساز میزنم .الان هشتم هستم و میخوام برای هنرستان موسیقی امتحان بدم اما همه میگن هزینه اش زیاد و به همین دلیل که شاید نتونم هزینه اشو پرداخت کنم میترسم
  درضمن در رشته ی ریاضی هم استعداد دارم و هر سال برای المپیاد قبول میشم
  من الان چیکار کنم
  وفقط یک هنرستان موسیقی دختران تو تهران وجود داره که شهریه اش زیاد
  والدینم بهم میگن به پول فکر نکن و اونی که میخوای رو برو ولی خودم استرس دارم که بعدا حتما برای ادامه ی رشته ی موسیقی باید به خارج از ایران برم .

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   شما هم می تونی رشته ریاضی را بخونی و کنارش هم در کلاس های موسیقی شرکت کنی اتفاقا حتی اگه در آینده پشیمون شدی میتونی توی کنکور هنر شرکت کنی

 17. farzad گفت:

  با سلام
  من بین سه رشته مکانیک و الکترو تکنیک و حسابداری موندم بنطرتون باز کار و درامد و اشتغال کدوم یکی بهتره؟

 18. ناشناس گفت:

  سلام
  من از چند نفر پرسیدم که گفتن اکثر رشته ی فنی تا مدرک لیسانس داره و اگر این رشته رو انتخاب کنی نمیتونی تا مدرک دکترا درس بخونی می خواستم بدونم که چقدر این حرف صحت داره؟؟؟؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   خیر این حرف صحیح نیست، شما بعد از دریافت مدرک لیسانس میتونید در آزمون کارشناسی به کارشناسی ارشد شرکت کرده و وارد دوره کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس بشید بعد از گرفتن مدرک کارشناسی ارشد می تونید در رشته هایی که دکترا دارن در آزمون دکترا شرکت کنید و در صورت قبولی در دوره دکترا مشغول به تحصیل بشید

 19. علی کاظمی گفت:

  ایا امکان حضو در کنوور سراسری برای هنرستانی ها وجود داره؟از سال ۹۸؟.

 20. Aidin گفت:

  سلام
  من به رشتهی کامپیوتر و حسابداری علاقه دارم
  میخواستم بپرسم میتونم سه سال دبیرستان برم رشتهی کامپیوتر بعد موقع کنکور برم حسابداری اینجوری کامپیوترمم خوب میشه.
  نمیدونم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید.

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   مشکل تو اینه که دقیقا نمیدونی به کدام رشته بیشتر علاقه داری؟ خب با اجی مجی که نمی تونی رشته انتخاب کنی ، بهتره اول خودت را توی یه دوره کوتاه مدت برنامه نویسی کامپوتری ثبت نام کنی و اگه علاقه مند بودی به این رشته بری.

 21. کوثر گفت:

  سلام من تو دو رشته سردرگمم و تردید دارم یکی ریاضی فیزیک ودیگری هنرستان گرافیک واقعا نمی دنم کودومو انتخاب کنم به هردوشون هم علاقه دارم

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   اول فکر کن که در آینده دوست داری چیکاره بشی؟ آیا به رشته های مهندسی علاقه مندی ، یا دوست داری توی زمینه هنری فعالیت کنی. بعد هم ببین آیا با درس های ریاضیات یا فیزیک مشکل داری یا نه؟

 22. عرفان ! گفت:

  سلام وقتتون بخیر اولا تشکر فراوان بابت مطلب کامل و خوب سایت دوما من میخوام در دانشگاه رشته مهندسی صنایع برم از خدمات میشه؟ هنرستان بهتره یا برم ریاضی؟ راستی موسیقی هم کار میکنم کلا به هنر علاقه دارم خواستم بدونم میشه مثلا چند تا درس دیگه هم بردارم کنار رشته اصلی؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   برای اینکه مهندسی صنایع بخونی باید بری ریاضی فیزیک. خب اگه به هنر هم علاقه مند هستی وقتی دیپلمت را گرفتی علاوه بر رشته خودت ، می تونی همزمان توی کنکور هنر هم شرکت کنی. کلاس های جانبی موسیقی را هم میتونی ضمن درس در دبیرستان ، توی موسسات خصوصی بگذرونی.

 23. سینا گفت:

  سلام سایت شما عالیه خیلی اموزشی هستش من رشته فنی حرفه ای اوردم اما بین رشته ساختمان و نقشه کشی معماری موندم نمیدونم کدوم انتخاب کنم به نظر شما درامد کدوم بهتره اگه میشه زود جواب بدین چون باید زود یکیشون انتخاب کنم در ضمن به هردوتاشون علاقه دارم اما میخوام بدونم اگه بخونم برم دانشگاه قبول بشم کدومشون درامد بهتری داره

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   خب این دو رشته خیلی با هم مرتبط هستن و بازار کار نزدیکی هم به هم دارن. ولی نقشه کشی معماری به هنر و رسم بیشتر نزدیکه تا ساختمان. اگه از طراحی و ترسیم خوشت میاد بهتره بری نقشه کشی معماری

 24. محمد امین جعفری گفت:

  سلام دوستان من همین چند روز پیش برگه هدایت تحصیلی رو گرفتم رشته ریاضی فیزیک و علوم انسانی رو هم اویت اول دارم از کلاس هفتم دوست داشتم شغلی که در آینده می خوام داشته باشم مرتبط با کامپیوتر باشه از کلاس هشتم توی آموزشگاه های فنی حرفه ای برنامه نویسی خوندم و یادگرفتم ولی حتما می خواید بگید که چرا ریاضی فیزیک یا علوم انسانی نرفتی دوستان توی کشوری که ما الان داریم به اندازه کافی دکتر و مهندس هست البته هر کس طبع خودش رو داره و من به نظر همه احترام میزارم و امیدوارم شما هم همین کارو بکنید ولی اگر یه استعلام از شرکت ها یا سازمان ها بگیرید متوجه میشید الان در پایتخت کشور خیلی از مهندس ها بیکار و خیلی از پزشک ها جایی مشغول نیستند چون بازار کار بد شده و رشته هایی مثل ریاضی فیزیک و علوم تجربی به قول گفتنی اشباه شده هرچند عوامل زیادی در تعیین رشته دخیل هستندولی در نتیجه می خوام بگم که دوستان هدف تعیین کنید کشور رو بسنجید دنبال تخیل و فکر و خیال نباشید دوستان که مثلا آره من پس فردا دکتر میشم ماهی ۶/۰۰۰/۰۰۰ هم میگیرم ولی خب فکر بد هم نکنید دوستان (نفوس بد نزنید) بگردید ببینید کجا به چه شغلی نیاز داره امیدوارم هم من هم شما در آینده یه شغل خوب و آبرومندانه داشته باشیم

 25. تهمینه گفت:

  متشکر از راهنمایی های عالی و واضحتون. من سه ساله هنرستانم ولی اینها برام جا نیفتاده بود ولی الان روشن روشن شدم.

 1. تیر ۲۷, ۱۳۹۶

  […] هنرستان فنی و حرفه ای، دنیای رشته های کاربردی […]

 2. تیر ۲۸, ۱۳۹۶

  […]  آشنایی با رشته های خوب و جدید هنرستان […]

 3. مرداد ۲, ۱۳۹۶

  […] هنرستان فنی و حرفه ای […]

 4. مرداد ۱۱, ۱۳۹۶

  […] هنرستان فنی و حرفه ای […]

 5. آبان ۲۶, ۱۳۹۶

  […] هنرستان فنی و حرفه ای […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *