هنرستان فنی و حرفه ای، دنیای رشته های کاربردی

**بچه های عزیز  در  این مقاله خیلی از رشته های فنی حرفه ای معرفی شدند(لینک مقالات معرفی رشته ها در ادامه مقاله قرار داره)، حتما مطالعه اونها را از دست ندید.**

 

دانش آموزان پایه نهم  در خردادماه ،باید برای سال دهم انتخاب رشته کنن. این انتخاب رشته خیلی مهمه، چون زندگی فردی، اجتماعی و شغلی آینده شون را تحت تاثیر قرار میده. یکی از شاخه های مهم در سه سال دوم متوسطه ، شاخه فنی حرفه ای هست. به همین دلیل، ما در این مقاله میخوایم شما را با این شاخه و مشاغل اون بیشتر آشنا کنیم.

معرفی شاخه فنی و حرفه ای و رشته های متنوع آن

مهمترین عوامل موثر بر انتخاب رشته و گروه تحصیلی چیه؟

مهمترین عاملی که در انتخاب رشته خیلی مهمه اول خودمون هستیم. یعنی چی؟ یعنی اینکه اول باید ببینیم خودمون رشته ای که داریم انتخاب میکنیم بهش علاقه داریم یا نه و آیا توانایی و استعداد اون رشته رو داریم!

خب سوال اینه که چطور می تونیم بفهمیم واقعا به  یه رشته علاقه مند هستیم یا اینکه بیشتر تحت تاثیر اطرافیان مون داریم انتخاب رشته می کنیم. پیشنهاد ما در این زمینه به شما دوستان اینه که سعی کنید تا می تونید راجع به رشته های مختلف تحقیق کنید. مقاله بخونید و توی اینترنت بگردید. توی همین سایت نوجوان شاد هم کلی مقاله در خصوص رشته های مختلف وجود داره که می تونید بخونید. همین طوری که وقتی میخواهید یه کفش بخرید، کلی مغازه را میگرددید و ده ها خیابون را زیر رو می کنید، همینطور هم در خصوص رشته های مختلف جستجو کنید. بپرسید، به محل کار رشته های مختلف سر بزنید. با فارغ التحصیل های رشته های مختلف صحبت کنید.

دومین عاملی که بر انتخاب رشته تاثیر گذاره محیط اطرافمونه یعنی اینکه باید بررسی کنیم و ببینیم که رشته ی مورد علاقه ما در دبیرستان ها و هنرستانهای اطراف محل زندگیمون وجود دارن یا نه و همچنین باید در مورد نیاز جامعه به شناخت کافی برسیم. یعنی ابتدا در مورد آینده شغلی رشته مون اطلاعات به دست بیاریم و بعد بیایم خیلی دقیق بررسی کنیم که محل زندگیمون، استانمون و کشورمون به چه شغلهایی در حال حاضر بیشتر نیازمنده. این که یه رشته مورد نیاز جامعه باشه خیلی مهمه، چون که همه ما به درآمد احتیاج داریم. بنابراین وقتی تقاضا برای یه شغل بالا باشه ، با خوندن رشته فنی حرفه ای مرتبط با اون ، راحتر میشه کار گیر آورد.

انتخاب رشته سال نهم

چرا هنرستان را انتخاب کنیم؟

تست رغبت و استعداد نهم به دهم

مهمترین عوامل موثر بر انتخاب رشته و گروه تحصیلی چیه؟

انواع شاخه و رشته در دوره دوم متوسطه چیه؟

 

شاخه فنی و حرفه ای

انواع شاخه و رشته در دوره دوم متوسطه

 

انواع شاخه و رشته در دوره دوم متوسطه

سه نوع شاخه مختلف وجود داره: شاخه نظری، شاخه کاردانش و شاخه فنی و حرفه ای

 • -شاخه نظری شامل چهار رشته، ریاضی و فیزیک، ادبیات و علوم انسانی، علوم تجربی و علوم و معارف اسلامی هست.
 • -شاخه کاردانش دارای چهار زمینه صنعت، کشاورزی، خدمات و هنره که هر زمینه شامل یک یا چند گروه و هر گروه دارای یک یا چند رشته اصلی و هر رشته دارای یک یا چند رشته مهارتیه.
 • -شاخه فنی و حرفه ای که تو این مقاله قراره بیشتر راجع بهش صحبت کنیم شامل ۴۱ رشته تو چهار زمینه صنعت، کشاورزی، خدمات و هنره که هر زمینه شامل یک یا چند گروه و هر گروه دارای یک یا چند رشته اصلیه. واحدهای آموزشی مربوط به این شاخه هنرستان فنی وحرفه ای نامیده میشن.
 • انواع شاخه فنی و حرفه ای

خوبی رشته های فنی حرفه ای در چیه؟

رشته های فنی حرفه ای واقعا کاربردی هستن، یعنی برخلاف رشته های نظری که کلی مفاهیم حفظی و تئوری را باید به ذهنتون بسپارید، اینجا از سال دهم کارگاه دارید و در رشته ای که علاقه مند هستید تحصیل می کنید. بنابراین خوبی این شاخه در اینه که هنرجویان پس از فارغ التحصیلی می تونن به راحتی وارد بازار کار شوند(با توجه به شایستگی های فنی و غیر فنی کسب نموده)

تازه یه خوبی دیگه هم که داره اینه که در صورتیکه علاقه مند به ادامه تحصیل باشید به راحتی می تونید تا مقطع کاردانی ادامه تحصیل بدید و بعد هم در کنکور ناپیوسته تا مقطع کارشناسی ادامه تحصیل بدید. اونها حتی می تونن تحصیلات شون را تا مقطع دکترا هم ادامه بدن

شاخه فنی و حرفه ای چه رشته هایی داره؟

زمینه ی صنعت

شامل ۱۸ رشته هست که ۱۳ رشته از اون مخصوص پسران و ۵ رشته از اون بین دختران و پسران مشترکه. گروه های زمینه صنعت با رشته های اون رو در زیر میتونین ببینین.

_گروه مکانیک: مکانیک خودرو، چاپ، ماشین ابزار، تأسیسات مکانیکی، مکاترونیک، صنایع فلزی، صنایع چوب و مبلمان.

-گروه برق و رایانه: شبکه و نرم افزار رایانه، الکترونیک و مخابرات دریایی، الکترونیک، الکتروتکنیک.

-گروه معماری و ساختمان: ساختمان

-گروه مواد و فرآوری: متالورژی، معدن، صنایع شیمیایی، صنایع نساجی، سرامیک.

-گروه تعمیر و نگهداری ماشین آلات: مکانیک موتورهای دریایی.

برای آشنایی با این رشته ها می تونید مقالات زیر را بخونید:

معرفی رشته مکانیک خودرو

معرفی رشته شبکه و نرم افزار

معرفی رشته الکترونیک

معرفی رشته الکتروتکنیک( رشته برق هنرستان)

معرفی رشته صنایع شیمیایی

معرفی رشته متالورژی

معرفی رشته ساختمان

معرفی رشته تاسیسات مکانیکی

آشنایی با رشته صنایع نساجی

معرفی رشته مکاترونیک

 

زمینه کشاورزی

 • شامل ۵ رشته هست که از میان اون ۴ رشته مخصوص پسران و ۱ رشته مشترک بین دختر و پسره. رشته های گروه زمینه کشاورزی و غذا شامل موارد زیر هست.

گروه کشاورزی و غذا: صنایع غذایی، امور زراعی، امور باغی، امور دامی، ماشین های کشاورزی.

معرفی رشته امور زراعی

معرفی رشته امور دامی

رشته صنایع غذایی

زمینه ی خدمات

 • شامل ۵ رشته هست که ۱ رشته مخصوص دختران و ۲ رشته مشترک بین دختران و پسران و ۲ رشته مخصوص پسرانه. زمینه خدمات دارای سه گروهه که به همراه رشته های هر کدوم در زیر اومده.

گروه خدمات: حمل و نقل، ناوبری.

گروه بهداشت و سلامت: تربیت کودک، تربیت بدنی.

گروه بازرگانی و امور اداری: حسابداری

برای آشنایی با این رشته ها می تونید مقالات زیر را بخونید:

معرفی رشته حسابداری

معرفی رشته تربیت بدنی

آشنایی با رشته تربیت کودک

زمینه ی هنر 

 • شامل ۱۳ رشته هست که ۱ رشته مخصوص دختران و ۹ رشته مشترک بین دختران وپسرانه.

رشته های گروه هنر عبارتند از: صنایع دستی، نقاشی، چاپ، پویانمایی، تولید برنامه های تلویزیونی، سینما، فتوگرافیک، نوازندگی ساز ایرانی، نوازندگی ساز جهانی، معماری داخلی، گرافیک، طراحی دوخت، نمایش، نقشه کشی معماری.

شکل زیر همه گروه ها و رشته های فنی و حرفه ای رو نشون میده.

 

برای آشنایی با این رشته ها، می تونید مقالات زیر را بخونید:

رشته نقشه کشی معماری

معرفی رشته گرافیک

معرفی رشته فتو گرافیک

معرفی رشته معماری داخلی

معرفی رشته طراحی و دوخت

معرفی رشته سینما

معرفی رشته نقاشی

رشته موسیقی نوازندگی ساز ایرانی

رشته تولید برنامه های تلویزیونی

دانش آموزان ورودی رشته های شاخه فنی و حرفه ای چه ویژگی هایی باید داشته باشن؟

دانش آموزان ورودی رشته های شاخه فنی و حرفه ای چه ویژگی هایی باید داشته باشن؟

دانش آموزانی که قصد دارن به رشته های شاخه فنی و حرفه ای وارد بشن باید یه سری ویژگی های شخصیتی مثل علاقمندی و توانایی در اون رشته و ویژگی های جسمانی شامل توانایی های حرکتی و فیزیکی و ویژگی های علمی خاصی داشته باشند که به طور جزئی تر در طرح زیر آورده ایم.

ویژگی های دانش آموزان ورودی رشته های شاخه فنی و حرفه ای

ویژگی های دانش آموزان ورودی رشته های شاخه فنی و حرفه ای

 

 

اهداف شاخه فنی و حرفه ای چیه؟

همانطور که میدونین امروزه با گسترش صنعت و تکنولوژی به افراد متخصص در مراکز تولیدی، صنعتی و خدماتی نیاز اساسی داریم. آموزش های فنی و حرفه ای همه تلاش خودش رو انجام میده تا افرادی آگاه به تکنولوژی روز و کار آمد رو تربیت و وارد بازار کار کنه.

اهداف شاخه فنی و حرفه ای

اهداف شاخه فنی و حرفه ای

در حقیقت اصلی ترین اهداف آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی اینه که سطح فرهنگ و دانش عمومی دانش آموزان رو بالا ببره. به دانش آموزان کمک کنه که استعدادها و علایق خودشون رو بهتر بشناسن و همچنین زمینه مناسب رو فراهم کنه تا دانش آموزان توانایی ها و مهارت های لازم رو کسب کنن و به سمت اشتغال و یا ادامه تحصیل هدایت بشن تا در آینده بتونن تو فعالیت های صنعتی و بازار کار مشغول بشن.

 

دروس رشته های شاخه فنی و حرفه ای در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم چی هستن؟

علاوه  بر دروس پایه و عمومی دو دسته درس دیگه هم توی برنامه درسی رشته های هنرستان گذاشته شده که اونها را برای محیط کار آماده می کنه. این خوشه مخصوص بچه های هنرستانی هست.

دسته اول خوشه دروس شایستگی های فنی و کارگاهی

دسته دوم خوشه دروس شایستگی های غیر فنی است

یکی از نقاط قوت رشته های فنی حرفه ای اینه که همه رشته ها دارای ۶ کارگاه تخصصی ۸ ساعته مرتبط با رشته هستند و دو درس دانش فنی پایه و تخصصی نیز مفاهیم پایه مورد نیاز در اختیار هنرجویان قرار میده.   در پایه دهم یک درس مشترک گروه که کارگاهی هم هست برای دانش آموزها در نظر گرفته شده.

خوشه دروس شایستگی های غیر فنی شامل چهار درس مستقل(الزامات محیط کار، کارگاه نوآوری و کارآفرینی، کاربرد فناوری­های نوین/مدیریت تولید، اخلاق حرفه­ای)  هست. هدف این دروس  آموزش مهارت­های انسانی، اخلاقی، عقیدتی، اجتماعی،است. مثلاً درس الزامات محیط کار به هنرجو برای بدست اوردن موقعیت شغلی مناسب، پیشرفت در شغل و توسعه اون، ،و همینطور افزایش اعتماد به نفس  در محیط کار  کمک میکنه.

درس کارآموزی هم  در پایه دوازدهم قرار داره که در  اون هنرجویان آموخته های خودشون را در محیط واقعی کار تکمیل می کنند.

خوشه دروس شایستگی های فنی و غیر فنی هنرستان فنی حرفه ای

خوشه دروس شایستگی های فنی و غیر فنی هنرستان فنی حرفه ای

 

 

پایه دهم

پایه دوازدهم

 

پایه دوازدهم

 

 

دروس مشترک شاخه فنی و حرفه ای چی هستن؟

دروس مشترک شاخه فنی و حرفه ای در شکل زیر آورده شده.

دروس مشترک شاخه فنی و حرفه ای

دروس مشترک شاخه فنی و حرفه ای

مشاغل شاخه فنی و حرفه ای چی هستن؟

دانش آموزانی که از هنرستانهای فنی وحرفه ای فارغ التحصیل میشن چون تو کارگاه های مختلف کار کردن و با دستگاه ها و ابزار آلات فنی و صنعتی آشنا هستن و نحوه ی کار با اونها رو یاد گرفتن زمینه ی کاریابی و اشتغال اونها بیشتر از رشته های دیگه هست. اونها میتونن تو کارخونه های تولیدی و مراکز خدماتی، شرکت ها اداره ها کار کنن و یا کارگاه های خصوصی و تعاونی های تولیدی تاسیس کنن.

البته این دانش آموزان میتونن به دو صورت زیر وارد بازار کار بشن:

گروه اول: مربوط به مشاغلیه که فارغ التحصیلان دوره سه ساله دوم متوسطه میتونن به عنوان کمک تکنسین به طور مستقیم به دست بیارن.

گروه دوم: مربوط به مشاغلیه که برای اشتغال در اون لازمه فارغ التحصیلان دوره های آموزشی دوره کاردانی (تکنسین) و بالاتر (تکنسین ارشد و مهندس) رو بگذرونن و بعد وارد بازار کار بشن.

 

مقاله مرتبط :

آشنائی با شاخه کاردانش

 

 

مطالب مرتبط

۱۰۰ دیدگاه‌

 1. امیرعلی گفت:

  با سلام من ریاضی خوبی دارم در حد ۱۷ الی ۱۹ میخوام بدونم تئی رشته حسابداری میتونم موفق باشم ؟؟؟؟

 2. فاطمه گفت:

  باسلام وخسته نباشید
  ببخشید من بین دورشته حسابداری و تولید برنامه تلویزیونی تردید دارم و چون استعداد ذاتی و صدای خوبی برای کارهایی مثل مجری گری دارم ولی میترسم که بازار کار خوبی مثل حسابداری نداشته باشه و از طرفی میترسم بارفتن به رشته حسابداری استعدادمو پایمال کنم و بعدا افسوس بخورم میشه یه راهنمایی کنید ؟ ممنون

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   میتونی توی هنرستان رشته حسابداری را انتخاب کنی و در کلاس های آموزش بازیگری که موسسات مختلف برگزار میکنن هم شرکت کنی و به این ترتیب هر دو تخصص را پیدا کنی

   • ملالی گفت:

    سلام من میخواستم برم رشته انیمیشن ولی شهرمون نداشت میتونم رشته فتوگرافیک رو انتخاب کنم در هنرستان و بعد در دانشگاه انیمیشن رو بخونم؟

 3. ali گفت:

  سلام ببخشید ما وار هنرستان که میشیم چند سال باید تحصیل کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 4. سینا گفت:

  سلام من یه سوال داشتم خیلی مهمه من رشتم فنی حرفه ای شاخه حسابداری بازرگانی هستش میخواستم بدونم آیا میتونم توی بانک ها به عنوان متصدی بانک کار کنم چون من به این شغل خیلی علاقه دارم

 5. مهران گفت:

  سلام خسته نباشید
  من داخل تابستون پام شکست و مجبور ب عمل شدم و بعد کل تابستون رو خونه نشین شدم و اصلا وقت نکردم ک انتخاب رشته کنم یا بهتره بگم اصلا ب مدرسه فکر هم نمیکردم تا اینکه چند روز پیش پدر و مادرم بهم گفتن باید بری مدرسه
  من الان چند روزه ک دارم تصمیم میگیرم و کاملا گمراه و گیج شدم میشه گفت حتی افسرده هم شدم!
  من معدلم تو پایه نهم۱۹٫۷شد
  ریاضیم ۱۶شد فک کنم
  من مهندسی مکانیک رو ک داخل ریاضی فیزیک هست رو دوست دارم اما میدونم ک سخته و البته از محل زندگی من خیلی فاصله داره
  ی مدرسه خوبه ریاضی فیزیک غیردولتی حدودا ۴۰دقیقه با خونه ما فاصله داره

  مدیر و مشاور مدرسه هم بهم میگن داخل رشته های فنی بهترم
  اما من الان کاملا گیجم و از ی طرف فشاره خانوادم دارع اذیتم میکنه
  تورو خدا کمکم کنید?

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   نگران نباش، رشته های فنی حرفه ای هم خیلی خوب هستن. در خصوص شما فکر کنم که حتی برای شما بهتره که فنی حرفه ای بری. رشته های فنی حرفه ای شما را درگیر کار و فعالیت میکنن و همزمان مطالب تئوری را هم یاد میدن. هر رشته مهندسی هم قابل دسترس هست. تازه نکته خوبش هم اینه که کنکورش را هم برداشتن و کافیه که خوب درس بخونی تا بدون کنکور وارد دانشگاه بشی بعد از گرفتن مدرک کاردانی هم توی آزمون کاردانی به کارشناسی شرکت کن و مهندس بشو

 6. رویا گفت:

  سلام. خسته نباشید. من توی دانشگاه دولتی روانشناسی خوندم.اما حالا تصمیم گرفتم رشته هنر رو کنکور بدم و در دانشگاه موسیقی بخونم. آیا امکانش هست؟ لطفا راهنماییم کنید.چه دانشگاه هایی می تونم برم؟

 7. امیر عباس گلباف گفت:

  اشپزی تو کدام زمینه است؟

 8. آزاده کشاورزی گفت:

  سلام
  میشه بگید در محدوده منطقه ۳ چه هنرستانی هست که رشته انیمیشن داشته باشه
  هنرستان یا فنی حرفه ای دخترانه
  ممنون

 9. اسرا صالحی گفت:

  سلام من دو تا سوال دارم لطفا جواب بدید
  اول اینکه برای رشته کامپیوتر یا شبکه نرم افزار دقیقا چه درس هایی مهمه ؟؟؟
  و دوم اینکه ساعت کار فنی و حرفه ایه تقریبا چقدره ؟؟؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   دانش آموزانی که به رشته های مکانیک خودرو، تأسیسات، نقشه کشی عمومی، صنایع فلزی، ساخت و تولید، صنایع چوب و کاغذ، الکترونیک، الکتروتکنیک، صنایع شیمیایی، صنایع نساجی، متالورژی، ساختمان، نقشه برداری و سرامیک تمایل دارن باید به رشته های زمینه صنعت وارد بشن. برای ورود به این رشته کسب حد نصاب نمرات دروسی که در طرح زیر اومده الزامیه.
   computer

   اهمیمت دروس در رشته های زمینه صنعت مثل کامپیوتر
   برای اطلاعات بیشتر مقاله زیر را بخون:
   نحوه انتخاب رشته نهم به دهم(محاسبه سوابق تحصیلی)

 10. عالیه گفت:

  سلام
  من برای انتخاب رشته واقعن گیج شدم لدفن راهنمایی کنید…
  من عاشق شغل پرستاری و اینجور چیزا هستم
  اما علوم من ضعیفه و چطور بگم از رشته تجربی متنفرم… تو کنکور تجربی هم رقابت زیاده و من بعید میدونم قبول شم…
  از حفظیات هم ک ب شدت متنفرم…و خیلی ضعیفه… من درسای فهمیدنی مثل ریاضی رو خیلی بهتر یاد میگیرم و نمراتم بالاست…
  اما با این حال اصن دوست ندارم برم تو رشته ریاضی چون شغل توش نیست. ومن از شغلهاش خیلی خوشم نمیاد…
  عربی و زبانم خیلی خوبه و علاقه دارم مخصوصن زبان…
  حالا نمیدونم برم تجربی چون واقعن عاشق پرستاری هستم یا اینکه برم هنرستان خیلی درباره هنرستان چیزی نمیدونم و رشته هاشم جالب نیس…
  به نظر شما من توی چه رشته ای برم؟؟

 11. Fatima گفت:

  سلام خسته نباشیدمن رشتم تجربیه و میخوام کنکور هنرهم بدم ولی اطلاعی ازش ندارم میشه لطفا راهنماییم کنید?

  • nojavanshad گفت:

   بخشی از سؤال های تخصصی گروه آزمایشی هنر از کتاب های: مبانی هنرهای تجسمی (کد:۲۱۰۶۳۹)، طراحی۱ (کد:۲۱۰۶۳۸)، طراحی۲ (کد:۲۱۱۶۴۴)، آشـنایی با بنـاهای تـاریخی (کد:۲۱۰۶۲۸)، خط در گرافیک (کد:۲۱۲۶۲۱)، ترسیم فنی و نقشه کشی (کد:۲۱۰۶۲۶)، کارگاه نقاشی (کد:۲۱۱۶۴۸)، عکاسی۱ (۲۱۰۶۴۴)، عکاسی۲ (کد: ۲۱۱۶۱۸) طراحی اندام و لباس (کد:۸/۴۹۴)، کارگاه طراحی نقوش سنتی۱ (کد:۷۷/۳۵۹)، ‌حجم سازی۱ (کد:۲۱۲۶۳۸)، آشنایی با صنایع دستی ایران۱ (کد:۳۰/۳۵۹) ، مبانی نظری و ساختار موسیقی ایرانی (کد:۲۱۰۶۵۹)، شناخت سازهای ارکستر سمفونیک۱ (سازهای زهی ارشه ای)(کد:۲۱۰۶۶۰)، شناخت سازهای ارکستر سمفونیک۲ (سازهای بادی و ضربی)(کد:۲۱۱۶۶۴) سازشناسی ایرانی(کد:۲۱۰۶۵۸) شناخت مواد و مصالح (کد: ۲۱۰۶۲۷)، کاربرد رایانه در نقشه کشی (کد: ۲۱۲۶۶۴)، حجم شناسی و ماکت شناسی (کد: ۲۱۲۶۲۷)، پایه و اصول صفحه آرایی (کد:۲۱۲۶۲۰)، مبانی تصویرسازی (کد: ۲۱۲۶۱۹)، اصول و مبانی طراحی صحنه (کد:۲۱۱۶۲۴)، اصول و مبانی ماسک و گریم (کد: ۲۱۲۶۲۵) ، طراحی خواهد شد.

 12. -qzl گفت:

  سلام
  ببخشید من توی انتخاب رشتم دچار تردید هستم
  من از یک طرف خیلییییییی به رشته پویانمایی علاقه دارم و توش مهارت زیادی دارم و میتونم برای ساخت یه انیمیشن وقت و حوصله زیادی بزارم و لذت ببرم 🙂
  ولی اون طوری که شنیدم رشته فنی حرفه ای کلا بازار کار خوبی نداره و بعدش بیکاریه محضه:/
  البته اینم بگم که خانوادم خودشون میگن من توی هنر خیلی استعداد دارم ولی خودم یه چیز دیگه میگم و به نظرم استعدادم خیلی کافی نیست:/
  خب من از یه طرف دیگه به رشته تجربی خیلی علاقه دارم و توانایی درس خوندن بالای ۷-۸ ساعت پشت سرهم بدون خستگی رو دارم.من الان توی یه مدرسه نمونه دولتی عالی درس میخونم و معدلم هم برای ترم اول ۲۰ کامل شد
  من الان تا زیست یازدهمو با اینکه نهمم خوندم و بهش علاقه دارم
  ولی خب یه سری مشکلات هس! من از دیدن حشرات چندشم میشه و واقعن حالم بد میشه! و مشکل بزرگ تر اینکه خیلی ها توی کنکور تجربی شرکت میکنن و من ممکنه اصلن قبول نشم:/
  من واقعن الان نمیدونم چیکار کنم
  لطـــــــــــــــــفا راهنمایی کنین هرچه زودتر

 13. سعادتمند گفت:

  سلام میخواستم بدونم بازیگری تورشته فنی حرفه ای هست؟
  چون من تو کتابی که دارم نوشته شده تو کارودانشه
  بعد چیزی که چند وقت من دارم دنبالش میگردم اینکه تو رباط کریم هنرستان نمایش داره
  ممنون از کمک هاتون

 14. pouya. گفت:

  سلام ببخشید آیا میشه درس فنی رو فقط تئوری خوند و بعد بعنوان شاگردکار کنیم؟

 15. نگین گفت:

  سلام
  من این چن وقته به این فکر میکنم که برم رشته فنی حرفه ای …..بااینکه معدل هفتم وهشتم ونوبت اول نهمم ۲۰ شده وهیچ مشکلی با دروس تجربی ندارم ریاضی و علومم هم همیشه۲۰ .ولی من به کارهای هنری بیشتر علاقه دارم و دوست دارم تو این زمینه کارکنم من به راهنمایی نیاز دارم اگه میشه راهنماییم کنید

 16. pouya. گفت:

  ممنون ک پاسخ دادید . اما دوره برق خودرو ک میخواستم ارائه نمیشه الان چندماه گفتم بهم خبر بدن ندادن

 17. محمد گفت:

  سلام
  در سایت های مختلف خوانده ام کامپیوتر در شاخه خدمات
  اما اینجا نوشته صنعت؟؟!!

 18. Ghazal8888 گفت:

  سلام ببخشید من همه جا پرسیدم،کسی جواب درست نمیده،من رشته امور اداری هستم،هنرستان کوثر،میخواستم ببینم مدارس دیگه هم هست این رشته را در شیراز داشته باشه..

 19. mehrzad گفت:

  سلام
  من به فتوشاپ خیلی علاقه دارم و خیلی دنبالش رفتم چون همه میگن برو دنبال علاقت اما یکی از دوستانم که رشته تجربی میخونه بهم گفت چرا نمیری رشته کامپیوتر توی رشته کامپیوتر خیلی پول هست اما توی فتوشاپ و طراحی و دیزاین پول درست حسابی نیست الان من سر در گمم که چیکار باید کنم مقالات شما رو در مورد رشته کامپیوتر خوندم اما هنوزم سر درگمم آخه علاقه چندانی به ریاضی ندارم اما تا حالا نشده کارنامم کمتر از۱۸/۵یا۱۹بشه توی دوسال هفتم و هشتم اگه میشه راهنماییم کنین ممنون

  • nojavanshad گفت:

   سلام
   فتوشاپ یه نرم افزاره ، تو میتونی با هر رشته ای ، این نرم افزار را یاد بگیری، و بنابراین برای یاد گرفتن فتوشاپ لازم نیست که به رشته کامپیوتر بری ، بلکه بهتره توی دوره هایی که آموزشگاههای آزاد میذارن شرکت کنی یا اینکه از طریق سایت هایی که آموزش فتوشاپ دارن ، یاد بگیری. اتفاقا این نرم افزار خیلی خیلی کاربردی هست و درصورتیکه بتونی خیلی خوب یاد بگیری می تونه منبع درآمدی برای تو بشه. کارهایی که میتونی با این نرم افزار انجام بدی و پول در بیاری شامل طراحی و ویرایش عکس ، طراحی بنر برای سایت های اینترنتی ، طراحی لوگو و طراحی پوستر هست. البته اگه به کارهای طراحی علاقه مند هستی بهتره رشته گرافیک هنرستان را بررسی کنی چون اینطوری با اصول طراحی هم آشنا میشی و در واقع دانش کافی در خصوص طراحی هم بدست میاری
   رشته کامپیوتر بیشتر به دو قسمت نرم افزار که شامل برنامه نویسی هست و سخت افزار و شبکه که به تجهیزات کامپیوتری می پردازه هست و چندان با طراحی که مد نظر توست ، نزدیک نیست

  • علی اصغر گفت:

   به نظر من برو دنبال علاقت چون منم خر کردن گفتن برق رشته ی خوبیه پال پارو میکنی و از این حرفا.
   حالا که رفتم میبینم برام خیلی سخت و غیر قابل تحمله، یه عالمه آدمم میشناسم که برق خوندن و به جایی نرسیدن فقط به امید دیپلم و با اینکه معدلاشون کم شده بود.
   من الآن میخوام رشتم رو عوض کنم و دنبال دیپلمم نیستم تا جایی که بشه میخونم به حرف کسی هم گوش نمیدم شما سعی کن به حرف این و اون گوش نکنی راه خودت رو دنبال کن

 20. علی اصغر گفت:

  سلام
  ببخشید رشته ی پویانمایی رو توصیف نکردین.
  با تشکر

 21. امیر گفت:

  سلام.
  من امسال انتخاب رشته دارم خواستم ببینم راسته که میگن معدل سه سال ریاضیت باید بالای ۱۲باشه؟؟؟
  من نمره ریاضیم هفتم۱۶وهشتم۱۰و نهم۱۵شدم آیا میتونم برم؟؟؟
  سوال بعدی اینکه آیا رشته مکانیک خودرو اشباع شده آیا اصلاً درآمد خوب داره؟؟

  • nojavanshad گفت:

   سلام
   با نمرات گفته شده مشکلی برای رفتن به رشته مکانیک خودرو نیست
   بازار تعمیر خودرو همیشه وجود داره اگه بتونی یه متخصص خوب توی این زمینه بشی هیچوقت بیکار نمی مونی

 22. fateme گفت:

  سلام
  برای رشته کامپیوتر {IT} هنرستان بهتره برم یا ریاضی؟

  • nojavanshad گفت:

   سلام
   در صورتیکه دوست داری از همون اول وارد این رشته بشی بهتره به هنرستان بری ولی در صورتیکه میخواهی به مباحث تئوری وارد شوی و به دانشگاههایی مثل شریف و تهران راه پیدا کنی و به ریاضیات هم علاقه داری بهتره به رشته ریاضی بروی

 23. مهدی گفت:

  با سلام
  من در اولویت انتخاب رشته نهم به دهم انسانی رو انتخاب کردم، ولی الان میخوام فنی حرفه ای برم؛) میخوام بدونم میشه یا نه؟

 24. مجتبی گفت:

  سلام.لطفا یک منبع یا مقاله در مورد رشته صنایع چوب ( تولید سازه های چوبی – طراحی و ساخت صنایع چوبی – کار با ماشین آلات سی ان سی که برای تولیدات چوبی به کار میره – تولید مبلمان و … ) معرفی بفرمایید و لطفا نظر خودتون رو هم در مورد این رشته بفرمایید. سپاسگزارم.

 25. Sajjad گفت:

  با سلام ببخشید من یه سوال خیلی مهم دارم.آیارشته صنایع چوب و مبلمان سخته،پردرآمده،چه جوریه اگه میشه دربارش توضیح بدین خیلی ممنون.

 26. Hamid.m گفت:

  باسلام
  ببخشید رشته فنی حرفه ای آخر لیسانس هستش

 27. رضا گفت:

  ببخشید رشته مدیرت اشپزی وقنادی زیر مجموعه کدام گروه است

 28. سهند گفت:

  سلام.
  من بین دو رشته عمران و برق گیر کردم به نظر شما کدام رشته بهتر است ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *