همه چیز در مورد رشته دامپزشکی

آیا شما هم می خواهید دامپزشک شوید؟ دامپزشک بودن به معنای سر کار داشتن دایمی با حیوانات نیست، بلکه راهیه که به و سیله ی اون می تونید توانایی کمک کردن به همه ی انواع حیوانات رو به دست بیارید.

قسمت اول: آمادگی برای وارد شدن به رشته دامپزشکی

کسب تجربه در دامپزشکی

۱-کسب تجربه تو رشته ی دامپزشکی

باید قبل از ورود به دانشگاه تا جایی که می تونید به کسب تجربه با حیوانات مختلف بپردازید. این گونه تجربه ها شما رو در معرض مواجهه با دنیای حیوانات قرار میده.

۲-فارغ التحصیل شدن از دبیرستان

وقتی شما تو دبیرستان مشغول تحصیل هستید، باید به درسایی مثل زیست شناسی، شیمی و فیزیک توجه ویژه ای داشته باشید. اگه شما توی این حوزه ها علاقمند هستید، این نشون میده که رشته های گروه پزشکی میتونه برای شما مناسب باشه. همین طور سایر درس ها مثل ریاضی و دروس عمومی  را جدی بگیرید. هم چنین به کلاس های زبان انگلیسیتون هم توجه داشته باشید. چون دام پزشک ها افرادی هستن که نیاز دارن با بقیه مردم تعامل و گفت و گو داشته باشن.

 

۳- بدونید که در گروه تجربی این رشته در دو مقطع کاردانی و دکترا پذیرش دانشجو داره:

دامپزشکی مقطع کاردانی

ا- دامپزشکی مقطع کاردانی:

هدف این رشته  کنترل ،پیش گیری و ریشه کنی بیماریهای دامی و درمان بیماری های دامی هست همین طور فارع التحصیل های این رشته می تونن در  کنترل بهداشتی محصولات  دامی و  کنترل و ریشه کتی بیماریهای مشترک انسان و دام به فعالیت بپردازن.

ادامه تحصیل در رشته کاردانی دامپزشکی

البته باز هم باید بدونید که  اگه رشته کاردانی دامپزشکی را خوندید و بخواهید در دوره دکترای حرفه ای دامپزشکی ادمه تحصیل بدن باید دوباره کنکور بدید و  از طریق کنکور سراسری قبول بشید.

دکترای دامپزشکی

۲-گرفتن مدرک دکترا

در حال حاضر  ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته دکترای دامپزشکی در ایران حدود ۷۵۰ نفره که این افراد در ۱۲ دانشگاه دولتی پذیرش میشن. به غیر از دانشگاههای دولتی ، دانشگاه آزاد هم توی این رشته دانشجو میگیره.  اگه توی این رشته قبول شدید، حتما سعی کنید واحد های پیش نیاز دروس اصلی را به خوبی پشت سر بذارید. این واحد ها می تونن تو دانشکده های مختلف، تنوع داشته باشن. این واحد های علوم پایه شامل مباحثی هستن از بیوشیمی، شیمی آلی و معدنی و فیزیک. توجه داشته باشید که این علوم پایه خیلی برای پایه گذاری این رشته در شما مهم هستن.

طول مدت تحصیل رشته دامپزشکی در ایران

برای اینکه در ایران دکترای دامپزشکی بگیرید بایستی ۲۲۴ واحد درسی را پاس کنید که بطور متوسط ۷ سال طول می کشه. این دروس شامل دروس عمومی ، علوم پایه ، دروس بالینی و دروس عملی هست.

۳-راه های دیگه برای تحصیل تو رشته دامپزشکی

این حالت ها ممکنه برای شما هزینه و قت زیادی صرف کنه. در کشورهای اروپایی و آمریکایی ،خیلی از دانشجو ها هستن که مستقیما از طریق رشته ی دامپزشکی دام پزشک نشدن، بلکه مثلا اول تو رشته ای مثل علوم جانوری تحصیل می کنن و بعدش از طریق راه های میانبری با پاس کردن واحد های خاصی وارد دام پزشکی میشن.

قبول شدن تو رشته دامپزشکی  سخته یا آسون؟

برای قبول شدن تو این رشته باید سخت تلاش کنید. چون قبول شدنش سخته.  دانشکده های دامپزشکی کمی وجود داره و از طرف دیگه طرفدارای این رشته هم کم نیست. بهتره برای آمادگی تو این رشته تجربه های زیادی رو در ارتباط با حیوانات مختلف کسب کنید. کسب این گونه تجربه ها بهتره زیر نظر یه دام پزشک انجام بشه.

تحصیل در رشته دامپزشکی

قسمت دوم : تحصیل در رشته دامپزشکی

۱- تمرکز بر علوم پایه

در طی دو سال اول تحصیلتون روی علوم پایه متمرکز باشید، چون علومی هستن که پایه و اساس رشته ی شما رو تشکیل میدن. در طی سال های آخر تحصیل روی کیس های دامپزشکی متمرکز میشید، مثل کار کردن مستقیم با حیوانات و شرکت کردن در کار های تحقیقاتی و پروژه ها. در همین حین که تحصیل میکنید دوره هایی از کارورزی و دستیاری رو هم پشت سر خواهید گذاشت. این امر باعث میشه مهارت های عملی بیاموزید و دیدتون نسبت شغل و آیندتون شکل بگیره. در حین تحصیل سعی کنید به دوره های کارآموزی و کارورزی هم مشغول بشید. که این کار نتایج مثبتی تو پیشرفت کار های عملی شما خواهد داشت.

۲-دروس رشته دامپزشکی

همانگونه که قبلا گفته شد، دروس رشته دامپزشکی ، شامل دروس عمومی و تخصصی است. در اینجا بعضی از دروس تخصصی را معرفی می کنیم

– فیزیولوژی

-ژنتیک حیوانی

-بیماری های دام

– بهداشت و پرورش دام

-اصول اصلاح نژاد

۳-قبول شدن در آزمون ها

بعد از گذروندن دورهاتون در آخر از شما آزمون هایی گرفته میشه تا خودتون و مهارت هاتونو تو این رشته محک بزنید. این آزمون ها به شکلیه که مهارت های طبابت در حیوانات رو در شما مورد آزمایش قرار میده. البته آزمون های مختلفی بسته به اینکه در کدوم دانشکده مشغول تحصیل هستید، هم در دوره ی تحصیل و هم در انتهای اون از شما به عمل میاد. که تو این آزمون ها باید بتونید حداقل نمره ی قبولی رو کسب کنید که مجوز کار کردن به عنوان دام پزشک رو داشته باشید.

شرکت در دوره کاروزی دامپزشکی

۴-شرکت در دوره کاروزی

به عنوان کارورز آموزش ببینیدتا بتونید یه موقعیت دایمی برای خودتون داشته باشید. این کار باعث میشه که بتونید در آینده تو یکی از رشته های تخصصی، مثل داخلی یا جراحی متخصص بشید. به این ترتیب شما یه شغل تخصصی برای خودتون خواهید داشت. دوره ی تحصیل شما تو این رشته باید به مسیر درستش هدایت بشه. این دوره های کارورزی مسیر شغلی شما رو در آینده تعیین می کنن. تحت هر شرایطی سعی کنید یه استاد راهنما داشته باشید که بتونه شما رو تو این مسایل بیشتر راهنمایی کنه.

دامپزشک شدن

قسمت سوم: دامپزشک شدن

۱-بازار کار  رشته دامپزشکی

بیشتر دانشجو های دام پزشکی در سال آخر تحصیلشونمیرن دنبال پیدا کردن شغل. بیشتر دامپزشک ها در کلینیک های خصوصی دامپزشکی که از حیوانات خانگی و کوچیک مراقبت می کنن، مشغول کار میشن. بعضی دیگه هم سراغ کار کردن با حیوونای بزرگتری مثل اسب، گاو، گوسفند و… در مزرعه ها و مناطق روستایی میرن. همین طور بعضی دیگه از دام پزشکا تو باغ وحش ها یا مناطق نگه داری از حیوانات مشغول به کار میشن. دام پزشک ها می تونن برای دولت و ارگان های دولتی هم کار کنن، یا اینکه به کارای تحقیقاتی بپردازن. فرصت های شغلی دیگر:

– تاسیس مطب دامپزشکی

 • – داروخانه دامپزشکی
 • – کنترل سلامت دام در کشتارگاهها
 • – فروشگاههای حیوانات خانگی
 • – مسول بررسی بهداشت حیوانات
 • – سرم و واکسن سازی
 • – استخدام در سازمان دامپزشکی
 • – استخدام در وزارت جهاد کشاورزی

۲-این توانایی رو داشته باشید که هم با حیوانات و هم با انسان ها ارتباط بر قرار کنید

برای موفقیت در این شغل شما باید دلسوز باشید و اعتماد به نفس داشته باشید و توانایی برقراری ارتباط و تصمیم گیری مناسب هم مهمه. در عین داشتن توانایی درمان حیوانات خونگی (و سایر حیوانات) شما به عنوان یه انسان باید خودتون رو مسئول بدونید و در قبال اون حیوانات بهترین خدماتتونو ارائه بدید.

۳-تحصیلات در مقاطع بالاتر

بعضی از دامپزشک ها تمایل دارن بیشتر تحصیل کنن و تخصص های ویژه ای بگیرن. اگه شما به کار های تحقیقاتی در این رشته علاقمند هستید، ادامه تحصیل تون میتونه ایده ی خوبی باشه. داشتن مدارک بالاتر دام پزشکی هم چنین باعث میشه بتونید درآمد بیشتری هم از این شغل داشته باشید.برای مثال میشه به موارد زیر اشاره کرد:

تخصص های رشته دامپزشکی
 • – بهداشت و بیماری های طیور
 • -پاتولوژی دامپزشکی
 • -بهداشت آبزیان
 • – جراحی
 • – بیماری های تولید مثل دام
 • -انگل شناسی دام
 • – بافت شناسی

آمار ها نشون میده نیاز به دام پزشک در سال های آینده بیشتر هم میشه. چون تعداد دانشکده های دام پزشکی محدوده، تعداد فارغ التحصیل محدودی هم داریم. بنابراین احتمال ایجاد فرصت شغلی تو این رشته به شکل مناسبی وجود داره.

مطالب مرتبط

۱۶ دیدگاه‌

 1. Sara گفت:

  ممنون خوب بود
  لطفا دانشگاهایی که بدون کنکور دانشجوی دامپزشکی میگیرن معرفی کنید

 2. علی گفت:

  سلام و خسته نباشید من رشته کاردانی دامپزشکی قبول شدم و بعدش به من گفتن که میتونی تا تخصصش بری ولی نمیتونی مطب و داروخونه بزنی میخواستم منو راهنمایی کنین و بگین که آیا این حرف درسته؟و اگر هم که درسته میشه که یه آزمون داد که بشه این کارو انجام داد؟و آیا اگه از کاردانی ادامه تحصیل بدی تو تخصص گرفتن محدودیتی داری؟یعنی همون تخصص هایی که میتونی با دکترای تخصصی بگیری و بگیری؟

  • par گفت:

   تنها راهی که بشه دکتر دامپزشک بشی و بعد تخصصش رو بگیری اینه که کنکور تجربی بدی و دکترای عمومی دامپزشکی قبول بشی،کاردانی دامپزشکی یچیزی مثل کمک های اولیه یا فوریت های پزشکی که هلال احمر کلاسهاش رو برگزار میکنه هست،نمیشه کسی که این کلاسها رو رفته فکر کنه میتونه بدون اینکه پزشکی بخونه،تخصص مغز و اعصاب قبول بشه!

 3. salar گفت:

  سلام من رشته ام کامپیوتر هست، کاردانش، ولی میخوام دامپزشکی بخونم چیکار باید بکنم؟ با انواع حیوانات هم سر و کار دارم

  • hhh گفت:

   باید اول دیپلم تجربی بگیرید،یعنی درسهای زیست و شیمی و فیزیک و ریاضی تجربی رو بخونید و امتحان بدید و قبول بشید همه رو،هر سه سال تجربی رو،بعد کنکور سراسری بدید،رتبه ای بین دوهزار تا چهارهزار بیارید و وارد این رشته بشید:) برای این رتبه هم باید حداقل هشت ماه روزی ده ساعت درس خوند و تست زد

  • محمد گفت:

   دامپزشکی فقط اسمش دکتری هس وگرنه شرایط کارش و درامدش از کاردانی های پزشکی هم پایین تره. نا امیدی محضه

 4. فاطمه گفت:

  سلام، خسته نباشید
  من دانشجوى رشته ى علوم دام هستم، میخواستم بپرسم که براى کارشناسى ارشد و دکترا میتونم رشته هاى مربوط به دامپزشکى رو انتخاب کنم؟ و اینکه با این مدرک میتونم در حوضه ى درمان دام فعالیت داشته باشم؟؟
  ممنونم از کمکتون

 5. میلاد گفت:

  باسلام
  من لیسانس کامپیوتر دارم فنی حرفه ای میخواستم دامپزشکی بخونم میشه راهنمایی کنید؟
  باتشکر

 6. دانشجو گفت:

  سلام
  من دانشجوی دکتری دامپزشکیم
  این رشته فوق العاده سخته ،بیش از حد تصور
  اگه با هر ترم افتادنو مشروط شدن مشکلی ندارن تو انتخاب رشته کنکور دامپزشکی بزنین

 7. Susan گفت:

  سلام بنظر من که فارغ التحصیل مقطع دکترای این رشته هستم اون هم از دانشگاه تهران حیف وقتی که حروم این رشته مزخرف کردم

 8. Amir گفت:

  سلام ،معدل یک هنرجو باید جقدر باشه تا تو این رشته بتونه تحصیل کنه

 9. یحیی گفت:

  این شغل حدودا چقدر درآمد داره؟

 10. فربد گفت:

  سلام خسته نباشید.من فوق دیپلم صنایع شیمی از دانشکده فنی حرفه ای دارم .میتونم کنکو بدم؟

 11. M.k گفت:

  چرا همه میگن سخته من ۵ساله از درس فاصله گرفتم حالا میخوام بدم این رشته باید چیکار کنم ج بدید لطفا

 12. s.r گفت:

  من عاشق رشته دامپزشکی هستم.امسال انتخاب رشته دارم اگه خدا بخواد و با تلاش خودم میرم تجربی.لطفا برام دعا کنید قبول بشم:)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *