همه چیز درمورد کار دانشجویی در آلمان

طبق گزارش بیست و یکم اداره امور دانشجویی آلمان، بیش از دو سوم دانشجویان در سال ۲۰۱۶ در کنار تحصیل‌شان به کاری مشغول بودند. این برای کشور آلمان یک رکورد جدید محسوب می‌شود. و از آنجایی این مسئله بیش از هر زمان دیگر اهمیت یافته، ما به شما در این گزارش به صورت فشرده از ایده های کار دانشجویی می‌گوییم و اطلاعاتی درمورد آنها برایتان گردآوری می‌کینم.

همه چیز درمورد کار دانشجویی در آلمان

انواع مدل‌های کار دانشجویی

کار کردن برای شرکت ها

کسی که مثلا در یک شرکت کارت می‌کند می‌تواند از تجربیاتی که به دست می‌آورد برای زندگی کاری آینده اش استفاده کند. درآمد قانونا در آلمان شامل مالیات می‌شود اما مالیات زمانی باید پرداخت شود که درآمد از حد معاف از مالیات بیشتر بشود. حد درآمد معاف از مالیات در آلمان سالیانه ۹۰۰۰ یورو است. شما می‌توانید در سال حداکثر ۹۰۰۰ یورو درآمد داشته باشید بدون اینکه مجبور باشید مالیات بپردازید.

کارکردن با پروانه کسب (شغل آزاد)

هرکسی که می‌خواهد در آلمان شغل آزاد داشته باشد به پروانه کسب نیاز دارد. استثنا: کسانی که به فعالیت های هنری یا انتشاراتی مشغول هستند نیازی به پروانه کسب ندارند (مانند خبرنگار ها). اطلاعات بیشتر را می‌توانید از اداره مالیت بگیرید. برای گرفتن پروانه کسب نیز باید در اداره مالیات اقدام کنید.

شغل های کوچک

فعالیت شغلی کلاسیک بین دانشجویان! اگر درآمد شما از مرز ۴۵۰ یورو در ماه عبور نکند، می‌توانید بدون پرداخت مالیات کار کنید. باکمترین میزان درآمد که امروزه ۸ یورو در ساعت است و همینطور حداکثر ساعات کاری برای دانشجویان (آلمانی) که حدود ۵۰ ساعت در ماه است، شما از مرز مالیات بر درآمد عبور نخواهید کرد.

می-دی جاب

هرکس که بیشتر از ۴۵۰ یورو در ماه درآمد داشته باشد باید مبلغی را جهت بیمه و تامین اجتماعی بپردازد و این مبالغ معمولا زیاد هستند. قانون می-دی جاب مبالغی که باید جهت بیمه درمانی، بیمه بیکاری و… به اداره تامین اجتماعی پرداخت شود را برای دانشجویان کاهش داده است. با استفاده از این قانون دانشجویان و کارفرمایان هرکدام ۳۵/۹ درصد این مبالغ را می‌پردازند.

کارکردن در تعطیلات بین ترم

بسیاری از دانشجویان برای کم کردن استرس طول ترم، در تعطیلات بین دو ترم به شغلی مشغول می‌شوند. مهم این است که بدانید شما اجازه ندارید بیش از ۷۰ روز به صورت تمام وقت (تقریبا سه ماه) مشغول به کار باشید. توجه: در طول ترم ساعات کاری شما نباید بیشتر از ۲۰ ساعت در هفته بشود. البته استثنائاتی برای کارهای شبانه و آخر هفته وجود دارد.

محبوب ترین شغل های دانشجویی در آلمان

 

چی؟

چقدر؟ مزیت مناسب برای

کارمند دفتری

۱۰-۱۳ یورو در ساعت نشستن طولانی مدت کسانی که استعداد سازماندهی دارند

پرستار بچه

۱۰-۱۲ یورو ساعات کاری انعطاف پذیر کسانی که توانایی آموزش دارند

مرکز تلفن

۱۰-۱۳ یورو شب کاری و کار در آخرهفته کسانی که روابط عمومی بالا دارند

پیشخدمت

۹-۱۳ یورو+انعام شب کاری و کار در آخرهفته

کسانی که توانایی انجام چند کار همزمان را دارند

دستیار تحقیق ۹-۱۳ یورو محل کار در دانشگاه

کسانی که می‌خواهند در آینده دکتری بگیرند

بازاریاب ۱۰-۱۵ یورو مسافرت، کار در آخر هفته

متخصصان بازار

مدرس ۱۰-۲۰یورو ساعات کاری انعطاف پذیر

کسانی که توانایی آموزش دارند

باریستا ۹-۱۳ یورو+انعام شب کاری و کار در آخرهفته

کسانی که اهل خوش‌گذرانی هستند

 

مصاحبه با متخصص: سه سوال از مانوئلا کونته، رئیس اتحادیه جوانان

دانشجویان هنگامی که به دنبال کاردانشجویی می‌گردند به چه نکاتی باید توجه کنند؟ مهمترین نکته این است که آنها نباید فریب بخورند. آنها هم برابر با بقیه افرادی که مشغول به کار پاره وقت هستند حقوقی دارند. مثلا حق دارند که هزینه مسافرت کاری را از کارفرما درخواست کنند. و همینطور باید دستمزد قانونی به آنها پرداخت شود. درصورت بروز مشکل هم می‌توانند با ما مشورت کنند.

آیا باید برای امضای قرداد کاری پافشاری کنند یا توافق کلامی هم کفایت می‌کند؟ توافق کلامی هم در آلمان مانند قرار داد کاری است. اما بهتر است که دانشجویان قرارداد کاری با جزئیات داشته باشند.

معلم تقویتی، پرستار بچه و غیره؛ دانشجویان با کارسیاه (کاری که به اطلاع ادارات مربوطه نرسیده است) چه طور کنار می‌آیند؟ وقتی شما به عنوان پرستار بچه مشغول به کار می‌شوید، باید توسط خانواده ای که از بچه آنها پرستاری می‌کنید در اداره مربوطه ثبت شوید. چیزی که خیلی از دانشجویان از آن بی‌خبرند این است که برخی از کارهای سیاه به عنوان شغل آزاد محسوب می‌شود و شما برای اشتغال به آنها نیاز به پروانه کسب دارید. شما قانونا مسئولید که برای پروانه کسب اقدام کنید.

 

کارهای دانشجویی عجیب:

مشتری اسرارآمیز: کسب درآمد از راه قدم زدن در فروشگاه؟ اگر مشتری اسرار آمیز باشید این کار ممکن است. مشتری اسرار آمیز به کسی گفته می‌شود که خرید انجام می‌دهد تا محصول را تست کند. اغلب برای هر خرید آژانس های مخصوص این کار دستمزدی را معین کرده اند.

مسئول چک بلیط: “بلیط لطفا!” هر روز بیشتر می‌بینیم که دانشجویان در اتوبوس و مترو بلیط چک می‌کنند. برای انجام این کار باید تخصیلات مدرسه را به پایان برده باشید. هنگام انجام این کار ممکن است گاهی با مسافرینی که عادت به خرید بلیط ندارند جر و بحث کنید.

بیمار دروغی: دانشجویان پزشکی در دوران کارآموزی باید نشان دهند که می‌توانند با بیماران خوب برخورد کنند. بخاطر همین به کسی نیاز است که نقش بیمار را بازی کند. به همین دلیل خیلی از کلینیک ها نیاز به بیمار دروغین دارند.

راننده دوچرخه: پیک پیتزا برای گذشته است! در اکثر شهرهای بزرگ آلمان هر روز بر تعداد دوچرخه سوارانی که برای شرکت های دلیوری غذا کار می‌کنند افزوده می‌شود. آنها ممکن است دانشجویانی باشند که تلاش می‌کنند هرچه سریع تر سفارش گرسنگان را به دستشان برسانند. برای وارد شدن به این کار اغلب فقط و فقط به یک دوچرخه نیاز است. مزیت این کار هوای آزاد است که بعد از مدتی پشت میز نشستن به آن نیاز دارید.

جسی کرِفت: “بدون یک برنامه توپ اصلا نمیتونید در فضای مجازی بازاریابی کنید”

جسی کرفت (۲۳ ساله) در رشته زبان آلمانی و جامعه شناسی تحصیل می‌کند و در کنار تحصیل وبلاگ نویس دنیای مُد است. او در اینستاگرام بیش از ۱۳۰۰۰۰ دنبال کننده دارد.

چطور موفق شدی بازاریاب فضای مجازی بشی؟ بیش از هفت ساله که توی اینستاگرام و بقیه شبکه های اجتماعی فعالیت می‌کنم؛ در ابتدا فقط سرگرمی بود. اما کم کم تعداد دنبال کننده هام زیاد شد و همین نظر شرکت‌ها رو به من جلب کرد و از من پرسیدند که آیا حاضرم با اونها همکاری کنم؟ تقریبا دوسال است که این کار رو به طور حرفه ای انجام می‌دم.

چهطور فهمیدی که برای این شغل به چه چیزهایی نیاز هست؟ من در ابتدا با یک مشاور مالی صحبت کردم و ازش خواستم که به من یک دید کلی از این کار و اینکه به چه چیزهایی باید توجه کنم بده. اون به من گفت که یکی از مهمترین چیزها این است که حساب کتاب هات درست و دقیق باشه تا با اداره مالیات به مشکل نخوری و منم تا الان به این مسئله به خوبی توجه کردم.

در هفته چه قدر کار می‌کنی؟ کار در شبکه های اجتماعی خیلی زمان می‌بره. هشت ساعت در روز برای کار و دانشگاه کمه. به همه اینها امتحانات، تکالیف و ارائه ها هم اضافه میشه و تازه اغلب برای عکاسی هم باید سفر کنی. بدون یک برنامه ریزی توپ اصلا نمی‌تونید توی فضای مجازی کار کنید.

درخواست کار دانشجویی دادن

حتی برای کار دانشجویی هم به یک تقاضای کار مجاب کننده نیاز است. قبل از درخواست سعی کنید که شغل مورد نظر چه ویژگی ها و توانایی هایی را مطالبه می‌کند. طبق آن می‌توانید انگیزه نامه برای این شغل را بنویسید و در آن توضیح بدهید که چرا برای این شغل مناسب هستید. اما یادتان باشد زیاده روی و بزرگنمایی نکنید!

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *