همه چیز درباره دوره بلوغ دختران ۱

شاید از خودت بپرسی بلوغ چیست ؟ که والدین ، معلم ها و دوستانت دایم درباره اش حرف می زنند و باید چطور با آن روبه رو شوی . بلوغ نام فرآیندی است که هنگام گذر از دوره ی کودکی به بزرگسالی ، در بدنت رخ می دهد . بلوغ ، رشد و تغییرهای بسیاری همراه داشت . بعضی از این تغییرها ، بیرونی و بعضی دیگر درونی هستند . اغلب دخترها به بلوغ و فرآیند رشد فکر می کنند ، بلافاصله به یاد قاعدگی می افتند اما در حالی که قاعدگی ، یکی از نشانه های بارز بلوغ است دوره ی بلوغ نشانه های دیگر هم دارد .

تغییرات بلوغ با تغییر در ترشح غده ی هیپوفیز آغاز می شود . غده ی هیپوفیز که زیر مغز قرار گرفته است ، به دو غده ی کوچکی که تخمدان نام دارند ، پیام می فرستد . در پاسخ به این پیام ، تخمدان ها شروع به رشد می کنند و ماده ای از آن ها ترشح می شود که استروژن نام دارد .

همه چیز درباره دوره بلوغ دختران

همه چیز درباره دوره بلوغ دختران

این جا چه خبر است ؟

اغلب رشد ناگهانی ، نخستین نشانه ی ترشح استروژن و تاثیر آن روی بدن است . معمولا ابتدا دست ها و پاها رشد می کنند ، بعد قدرت بلندتر می شود ، عضلات رانت پهن تر و دور کمرت باریکتر می شود . اغلب بعد از نخستین قاعدگی ، سرعت رشد کم می شود . اما بیشتر دخترها ، بعد از نخستین قاعدگی شان ، چند سانت بلندتر می شوند .

دوره بلوغ

دوره بلوغ

سینه هایم متورشده است

کمی بعد احتمالا در اواسط دوره ی رشد ناگهانی – کمی سینه هایت برآمده می شوند. در آغاز این فرآیند ، سینه ها ابتدا کمی برآمده می شوند . این برآمدگی های کوچک زیر نوک سینه ها و پوست تیره تر اطراف آنها ( حلقه ی رنگی دوره نوک سینه) شکل می گیرند .

همچنین طبیعی است که رشد سینه هایت ابتدا با کمی درد همراه باشند . اما هر چه سینه هایت بزرگتر و رشد آنها کامل تر میشود .

دوره بلوغ

دوره بلوغ

این موها از کجا آمدند ؟

بله. درست همزمان با رشد سینه ها ، روی آلت تناسلی بیشتر دخترها مو می روید . ابتدا ممکن است این موها تعدادشان زیاد نباشد و بسیار نازک و نرم باشند . در بعضی از دخترها ، موهای زیربغل هم در همین زمان رشد می کنند و در بقیه دیرتر . در بعضی از دخترها ، موهای زیربغل تا پایان دوره بلوغ رشد نمی کنند .

و نکته ای دیگر … ترشح های رحمی

ممکن است متوجه لک های سفید یا زردی لباس زیرت شوی که ترشح های رحمی نام دارند . ترشح های رحمی ، یکی از راه های خرج مواد زاید از بدن است . بنابراین هر روز باید لباس زیرت را عوض کنی .

منبع : کتاب فقط دخترها بخوانند

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *