همه رباتها بالاخره ما رو می کشند؟ این درسته؟

راجع به هوش مصنوعی چی میدونی؟

کامپیوترها می تونند برنامه نویسی بشن تا تصمیم گیری کنند. آیا این کار، کامپیوترها رو هوشمند می کنه؟ یک تصمیم گیری هوشمند دقیقا یعنی چی؟ به نظرت این تصمیم گیری کامپیوتر، بر اساس اطلاعاتی هست که از تجربه های شخصی کامپیوتر یا افراد دیگه بدست اومده؟ آیا منظور از تصمیم گیری هوشمند، انجام دادن کارهایی برای کم کردن نتایج منفی هست؟

کامپیوتر و هوش مصنوعی
چرا کامپیوترها وجود دارند؟

شاید فکر کنی کامپیوترها وجود دارند چون انسان ها تنبل و کسل هستند!  در حالیکه اینطور نیست. ما به کامپیوتر ها نیاز داریم. اون ها اطلاعات ما رو ذخیره میکنن و با اون ها میشه به سرعت محاسباتی رو انجام داد که برای انسان خیلی سخت و پیچیده اس و مدت ها طول میکشه.

کامپیوتر ها از محاسبات مربوط به هواپیماها گرفته تا انجام عمل جراحی، انتقال اطلاعات، انجام کارهای درس و مدرسه و اداره و… به ما کمک میکنن. و جزیی از زندگی ما شدن.

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی

از زمانیکه کامپیوترها اختراع شدند، دانشمندان رویای یادگیری و انجام وظایف هوشمند توسط کامپیوتر رو داشتند.

هوش مصنوعی شاخه ای از علم هست که میخواد ماشین ها رو توانمند بکنه تا مثل انسان فکر کنند. این ماشین ها یا کامپیوتر ها میتونند مقدار زیادی اطلاعات رو ذخیره کنند و روی اون ها عملیات های مختلفی رو با دقت و سرعت بسیار زیاد انجام بدند.  تنها کمبود اون ها، توانایی یادگیری و تصمیم گیری هوشمندانه است. با یه مثال بیشتر برات توضیح میدم.

اگه یه اجاق رو لمس کنی ممکنه داغ باشه و دستت بسوزه و فورا دستت رو عقب میکشی. وقتی برای اولین بار این اتفاق میفته، ترتیبی از اتفاقات و نتایج این اتفاقات در ذهنت ذخیره میشه. به این میگیم تجربه.

وقتی دفعه دیگه مجددا یه اجاق رو ببینی فورا بهش دست نمیزنی. چرا؟ چون یادت میاد که قبلا دستات رو سوزوندی و سعی میکنی قبل از دست زدن بهش بفهمی که آیا این اجاق هم داغ هست یا نه. ینی تو از تجربه قبلیت و از دانشت استفاده میکنی و تصمیم میگیری.

این روند یادگیری، مقایسه تجربه قبلی با موقعیتی که الان روبروته، تصمیم گیری و انجام کار، کلید هوشمندی انسان هاست. یعنی توانایی بدست آوردن تجربه و دانش و استفاده از اون در زندگی. به یاد آوردن سوخته شدن دستات هوشمندی نیست بلکه هوشمندی یعنی توانایی استفاده از حافظه و انجام دادن کارهایی براساس تجربه ها و جزئیاتی هست که در حافظمون قرار گرفتن. ما میتونیم با یادگرفتن از تجربه های قبلیمون تصمیمات خیلی پیچیده تری رو بگیریم.

بنابراین چیزی که برای هوشمندی ماشین ها نیاز هست: حافظه یا جایی که تجربه ها و اطلاعات در اون ذخیره بشه، یه روش برای استفاده از این تجربه ها در برخورد با موقعیت های جدید، مقایسه تجربه های مختلف برای رسیدن به نتیجه منطقی مثلا نگه داشتن اجسام داغ یا کار با اجاق با دستکش. این میشه یک ماشین هوشمند.

اتو رو در نظر بگیر. وقتی دمای اون بیشتر از حد مورد نیاز هست اتو این رو متوجه میشه و به طور خودکار خاموش میشه. میتونیم بگیم که اتو هوشمند هست چون به یه حالت خاص (داغ بودن اتو) واکنش نشون میده بعد یه تصمیم براساس اون حالتش میگیره و خودش رو خاموش میکنه. با این حال اما چون اتو این رو از تجربه های خودش یاد نگرفته یک ماشین واقعا هوشمند نیست.

تست تورینگ

تست تورینگ

در سال ۱۹۵۰ میلادی، ریاضیدان معروف آلن تورینگ، روشی رو برای تشخیص هوشمند بودن کامپیوتر ها درست کرد. در این آزمون سه نفر در سه اتاق جداگانه قرار میگیرن. یه کامپیوتر که قراره آزمایش بشه، یه انسان به عنوان رقیب کامپیوتر و یه انسان به عنوان داور. داور سوالاتی رو هم از کامپیوتر و هم انسان میپرسه. کامپیوتر و رقیبش هم هر دو سعی می‌کنن تا به داور ثابت کنن که انسانن! اگر بعد از آزمایش داور نتونه بگه که کدوم شرکت‌کننده کامپیوتره و کدوم انسان، کامپیوتر برنده میشه. یعنی هوشمند بودن خودش رو ثابت می‌کنه. ینی تونسته مثل انسان رفتار کنه و اون شخص متوجه نشده که ماشین هست. با این حال تا الان هیچ ماشینی وجود نداشته که بتونه این در این آزمایش برنده بشه!

 

رباتها بالاخره ما رو می کشند؟
چالش بزرگ: زمانیکه هوش کامپیوتر از هوش انسان پیش بیفته…

همه رباتها بالاخره ما رو می کشند؟ این درسته؟

احتمالش هست! اما این نباید دلیل ترس ما از هوش مصنوعی باشه. بذار توضیح بدم.

اول از همه، ما نباید از چیزهایی بترسیم که فیلم ها بهمون میگن که از اون ها بترسیم از فیلم هایی مثل “ترمیناتور” یا “من ربات هستم”. ما نباید چون فکر میکنیم ربات ها از ما ناراحت هستن و اینکه اون ها میخوان از ما انتقام بگیرن ، بترسیم. حتی اگه ما برای اون ها بد و ترسناک باشیم.

ما نباید از این چیزها بترسیم چون حتی اگه از انسان ها هم باهوش تر بشن باز هم کامپیوتر هستن و کار اونها مسائل محاسباتی هست. خشم، انتقام، دوست داشتن، خستگی و سرخوردگی تصمیمات محاسباتی نیستن بلکه عاطفی و احساسی هستن. اهمیتی نداره قراره کامپیوتر ها چه شکلی بشن و چقدر پیشرفت کنن، هیچ نشونه ای وجود نداره که نشون بده اون ها احساسات رو توسعه خواهند داد. ترس از هوش مصنوعی ممکنه به شکل دیگه ای باشه.

افرادی مثل الون ماسک میگن که هوش مصنوعی میتونه از بمب اتم هم خطرناک تر باشه(گفتن میتونه نه حتما). مشکلی که اونها نگرانش هستن مشکل کنترل کامپیوترهاس: واقعیت اینه که وقتی کامپیوترها سوپر هوشمند بشن ما راهی برای کنترل اونها نداریم.

فرض کن دستگاه هوش مصنوعی داره گیره کاغذ تولید میکنه. چون طوری برنامه ریزی شده که بیشترین تعداد گیره رو تولید کنه بنابراین هرکاری میکنه تا به هدفش برسه! مثلا بین کارش به این فکر میکنه که اگه هیچ انسانی نباشه میتونم گیره بیشتری تولید کنم چون اون ممکنه تصمیم بگیره منو خاموش کنه و اگه اینکارو بکنه من تعداد گیره های کمتری تولید خواهم کرد. هم چنین ممکنه از بین ذرات بدن انسان بتونم گیره های بیشتری تولید کنم! بنابراین ممکنه به انسان صدمه بزنه.

ممکنه بگی چرا به اونها اخلاقیات رو یاد نمیدن یا اینکه طوری برنامه ریزی نمیکنن که انسان ها رو نکشن باید بهت بگم که کار خیلی سختیه.

مشکل کنترل مهم ترین مشکلی هست که ذهن دانشمندان رو درگیر کرده.

هوش مصنوعی خوبه یا بد
هوش مصنوعی خوبه یا بد؟

آیا هوش مصنوعی برای انسان ها خوب هست یا نه؟ مثل هر تکنولوژی جدید، این سوال یه سوال باز هست. ینی جواب معین و مشخصی نداره. میتونه خوب باشه یا بد.

هوش مصنوعی چیزیه که هر روز ازش استفاده میشه: وقتی موبایل هوشمندت به صورت خودکار دستوز زبان تو رو درست میکنه یا ساعت گوشیت رو درست میکنه، عکسات رو درست میکنی و …

یا اینکه ممکنه جایی آتش گرفته باشه و آتش نشان ها نتونن وارد اونجا بشن بنابراین از ربات ها استفاده میشه

اما در آینده هوش مصنوعی شغل بسیاری از مردم رو مال خودش میکنه و مردم رو از کار بیکار میکنه در عین حال شغل های جدیدی مثل برنامه نویسی یا رباتیک رو ایجاد میکنه. حتی امکان این وجود داره که در آینده ماشین ها یا ربات هایی با هوش مصنوعی وجود داشته باشن که با مردم بد رفتاری کنن یا حتی اون ها رو بکشن. این یه واقعیته.

اما همون طور که گفتم سوال جالب تر و مهم تری که وجود داره اینه که چطور انسان ها میتونن برای کامپیوترهای هوشمند محدودیت تعیین کنن تا بتونن اون ها رو کنترل کنن و چطور باید این محدودیت ها رو به اون ها اعمال کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. روزبه گفت:

    بسیار عالى فقط دوست عزیز یعنى رو ینى ننویس لطفاً.

  2. بیتا گفت:

    وقتی اسم هوش مصنوعی میاد سرتا پام میلرزه😑
    امیدوارم هیچوقت هیچوقت هیچوقت هیچوقت دانشمندا نتونن رباتی اختراع کنن که از انسانها بهتر باشه.
    اصلا آرزو میکنم بیخیال این صنعت بشن😭

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *