هرى پاتر بر صحنه تئاتر

هری پاتر بر روی صحنه

هری پاتر بر روی صحنه

هم‌زمان با هجدهمین سالگرد انتشار «هرى پاتر و سنگ جادو»، در سال ۹۴رولینگ خبر مهمى را اعلام کرد. او نوشت: «امروز به دو دلیل روز بسیار ویژه‌اى براى من است؛ اول این‌که امروز هجدهمین سالگرد انتشار هرى پاتر و سنگ جادو در انگلیس است. دیگر این‌که در پایان تابستان سال ۱۳۹۵ (۲۰۱۶ میلادى) نمایشى به نام هرى پاتر و فرزند نفرین‌شده در لندن اجرا خواهد شد. بیش‌تر از این نمى‌خواهم چیزى از داستان را لو بدهم. با این حال مى‌توانم بگویم این پیش در آمد داستان‌هاى هرى پاتر نیست.

براى پاسخ به سوال «چرا فرزند نفرین‌شده یک رمان نیست و به‌صورت نمایش اجرا مى‌شود؟» باید بگویم وقتى مخاطبان، این نمایش را ببینند متوجه مى‌شوند که این داستان فقط براى قالب نمایش مناسب است.

این پیام، آغاز راه کتاب هشتم هرى پاتر بود و پس از آن، موجى از پیش‌بینى‌ها درباره‌ى این نمایش‌نامه در میان هواداران هرى پاتر به‌راه افتاد. همه مى‌خواستند زودتر اطلاعات تازه‌اى از این نمایش، داستان تازه و بازیگران آن به‌دست بیاورند.

* * *

هر ی پاتر بروى صحنه

پنج سال پس از افتتاح سایت پاترمور ( سایت طرفداران هری پاتر ) و هم‌زمان با تولد رولینگ و هرى پاتر، نمایش هرى پاتر و فرزند نفرین‌شده در لندن افتتاح شد. از فرداى افتتاحیه نیز نمایش‌نامه‌ى هرى پاتر در اختیار خوانندگان هرى پاتر قرار گرفت. صف‌هاى طولانى خرید کتاب تازه‌ى هرى پاتر، یادآور روزهاى اوج هرى پاتر در سراسر جهان بود. روزهایى که نوجوان‌ها (و حتى بزرگ‌سال‌ها) از ساعت‌ها قبل جلوى در کتاب‌فروشى‌ها مى‌نشستند تا اولین کسانى باشند که کتاب تازه‌ى هرى پاتر را مى‌خرند و می‌خوانند.

این نمایش در چهار پرده طراحى شده که به دلیل طولانى‌بودن زمان نمایش، در دو بخش و دو سانس مجزا اجرا مى‌شود. بخش اول ۱۶۰ دقیقه و بخش دوم ۱۵۵ دقیقه است. قیمت بلیت آن براى هر دو بخش، از ۱۵ پوند (حدود ۷۰هزار تومان) شروع مى‌شود و تا ۷۰  پوند (حدود ۳۳۰ هزار تومان) ادامه دارد. برنامه‌ى نمایش طورى چیده شده که مخاطبان در تماشاى آن آزادى عمل داشته باشند. به این صورت که اگر مایلند هر دو بخش را در یک روز ببینند، یا اگر بخواهند بتوانند در دو روز مختلف تماشا کنند یا حتى اگر دوست دارند فقط بلیت یکى از بخش‌ها را تهیه کنند.

این نمایش حدود ۳۱ بازیگر اصلى و فرعى دارد که برخى از آن‌ها مثل «جیمى پارکر» بازیگر نقش هرى پاتر بزرگ‌سال، تک‌نقش‌اند و برخى از آن‌ها مثل «هلنا لیمبری» در چند نقش «خاله پتونیا»، «مادام هوچ» و «دولورس آمبریج» بازى مى‌کنند. در برخى از نقش‌ها هم مثل «لیلى لونا پاتر» (دختر کوچک هرى و جین ویزلی) یا هرى پاتر نوجوان، از چند بازیگر نوجوان و کودک براى ایفاى نقش در پرده‌ها و سانس‌هاى مختلف نمایش استفاده شده است.

* * *

بازگشت ولدمورت

به عقیده‌ى بسیارى از هواداران هرى پاتر، کتاب و فیلم سوم هرى پاتر، یعنى «هرى پاتر و زندانى آزکابان» بهترین کتاب و فیلم مجموعه‌ى هرى پاتر است. یکى از دلایل این انتخاب، عدم حضور «ولدمورت» در این داستان است. یک درام شگفت‌انگیز، معمایى و گاهى ترسناک، در راستاى گذشته و حال هرى و مرگ پدر و مادرش، لحظه‌هاى جذابى را براى مخاطبان خلق مى‌کنند. اما در کتاب‌هاى دیگر، تقابل نیروى خیر و شر (آن هم شرى که تمام نمى‌شود و مدام بر مى‌گردد) تا حدودی تکرارى و ملال‌آور است. این‌بار هم با این‌که ۱۹ سال از مرگ ولدمورت گذشته، باز هم شایعه‌ى بازگشت او دنیاى جادوگرى را پر کرده و این بازگشت ملال‌آور را نوید مى‌دهد. اما در صحنه‌ى نوزدهم پرده‌ى سوم با عنوان «هاگوارتز، زمین کوییدیچ»، گره تازه‌اى از داستان رو مى‌شود که مخاطب انتظارش را ندارد. یک پیش‌گویى وحشتناک: «وقتى اضافى‌ها کنار گذاشته مى‌شوند، وقتى زمان واژگون مى‌شود، وقتى فرزندان نادیده، پدرانشان را به‌قتل مى‌رسانند؛ آن‌گاه لرد سیاه باز مى‌گردد.» که قرار است توسط فرزند ولدمورت به حقیقت بپیوندد.

رفت و برگشت آلبوس و «اسکورپیوس» در زمان با «زمان‌برگردان» و تغییر آینده و سلطه‌ی سیاهی بر دنیای جادوگران، هیجان بسیار زیادى را به همراه دارد و پیش‌بینى پایان داستان را سخت مى‌کند.

* * *

رمان یا نمایش‌نامه؟

پایان کتاب، همان آغاز راه است. همان لحظه‌ى دلخراش کشته‌شدن پدر و مادر هرى به‌دست ولدمورت در «دره‌ى گودریگ» و ماجراى «پسرى که زنده‌ ماند»؛ یعنی هرى پاتر. گذشته‌ای که نباید تغییر کند تا آینده همان‌طوری بشود که بود. این چرخش دوباره‌ی همه‌ی اتفاق‌های هشت کتاب هری پاتر به سمت دره‌ی گودریک، زنجیره‌ی داستانی درستی را پدید می‌آورد که چندان هم دور از انتظار نبود.

درباره‌ی نمایش‌نامه‌ی هری پاتر و فرزند نفرین‌شده مى‌شود گفت که این کتاب، نه به‌درستی یک نمایش‌نامه است و نه یک رمان. نه مختصات یک رمان کامل را دارد و نه قابلیت نمایش‌نامه بودن را. اگر شیوه‌ی دیالوگ‌نویسی و توضیح صحنه‌ها را نادیده بگیریم، بیش‌تر شبیه یک رمان ناپخته است تا یک نمایش‌نامه. اما هرچه که هست، آن‌قدر برای هواداران هری پاتر مهم است که تنها در دو روز اول فروش کتاب در آمریکا و کانادا، دو میلیون نسخه در ایران، به همت «ویدا اسلامیه» و انتشارات «کتابسراى تندیس» (۸۸۹۱۳۸۷۹)، ترجمه‌ی فارسی آن به دست مخاطبان بی‌شمار هری پاتر در ایران رسید.

* * *

پدران، مادران و فرزندان

پس از انتشار کتاب «هری پاتر و فرزند نفرین‌شده»، سؤالی اساسی در بین هواداران و مخاطبان این اثر شکل گرفت. آیا این کتاب را واقعاً رولینگ نوشته است؟ خبرهایی که در حاشیه‌ی نگارش این کتاب شنیده می‌شد حاکی از آن بود که رولینگ از ابتدا اعلام کرده که نمایش‌نامه‌نویس نیست و باید کس دیگری این نمایش‌نامه را بنویسد. ضمن این‌که شنیده می‌شد زمانی که این سه‌نفر در حال بحث درباره‌ی داستان بودند، این جک تورن بود که روابط و دیالوگ‌های داستان را می‌نوشت چون مجموعه‌ای تلویزیونی را درباره‌ی دوره‌ی حساس نوجوانی نوشته بوده و آشنایی بهتری درباره‌ی روابط سخت نوجوان‌ها و والدینشان دارد. پس احتمالاً او سهم بیش‌تری از این کتاب دارد و شکل‌گیری روابط عاطفی این کتاب، دست‌رنج اوست.

* * *

«جیمی پارکر» در نقش هری پاتر

«جیمی پارکر» در نقش هری پاتر

 

هری ۴۰ساله، موجود عجیب و غریبی است! کم‌تحمل، غیرمنطقی و زیادی بزرگ‌سال! از آن بزرگ‌سال‌هایی که یادشان رفته روزى خودشان هم نوجوان بودند و مشکلات زیادى داشتند. هری بزرگ‌سال که از کارآگاه‌های وزارت سحر و جادو است، آن‌قدر که در کارش دقیق است و جادوگر ماهری است، پدر خوبی نیست و همین موضوع رابطه‌ی او پسرش را سخت می‌کند.

* * *

«نوما دومزوئنی» در نقش هرمیون گرنجر

«نوما دومزوئنی» در نقش هرمیون گرنجر

 

یکی از پرحاشیه‌ترین خبرهای نمایش، انتخاب یک بازیگر سیاه‌پوست برای نقش هرمیون، وزیر تازه‌ی سحر و جادو بود که حسابی سر و صدا به‌پا کرد. رولینگ ادعا کرد که هرگز ننوشته هرمیون سفیدپوست است و هرمیون سیاه‌پوست را بیش‌تر دوست دارد. اما هواداران متعصب هری پاتر معتقدند شاید ننوشته باشد، اما نمی‌تواند تصویرگری‌های کتاب و تصویر فیلم‌ها را نادیده بگیرد.

* * *

«پل تورنلی» در نقش رون ویزلی

«پل تورنلی» در نقش رون ویزلی

 

رون برخلاف هری، روحیه‌ی نوجوانی‌اش را فراموش نکرده.  مدام سربه‌سر همه می‌گذارد و مغازه‌ی شوخی‌های جادویی باز کرده است. هنوز هم کمی خنگ‌ است و گاهی حرف‌های نابه‌جایی می‌زند، اما هم‌چنان قابل اعتمادترین دوست است و در بخش «دنیای تاریک» کتاب که هری‌ پاتر کشته‌ شده است، در نقش یک قهرمان ظاهر می‌شود.

* * *

«سام کلیمت» در نقش آلبوس سوروس پاتر

«سام کلیمت» در نقش آلبوس سوروس پاتر

 

آلبوس به‌جز تنهایی و غرور، شباهت زیادی به پدرش ندارد. اسلایترینی است و تنها دوستش اسکورپیوس مالفوی. او برخلاف هری، آن‌قدر زودجوش و بی‌فکر است که گاهی اسکورپیوس که معتقد است پسر باهوشی نیست، باهوش به‌نظر می‌رسد! او با اشتباهش و اختلافش با پدرش تمام دنیای جادوگری را به خطر می‌اندازد و درنهایت به لطف اسکورپیوس نجات پیدا می‌کند.

* * *

«الکس پرایس» در نقش دراکو مالفوی و «آنتونی بویل» در نقش اسکورپیوس مالفوی

«الکس پرایس» در نقش دراکو مالفوی و «آنتونی بویل» در نقش اسکورپیوس مالفوی

 

بی‌تردید تحول غیرقابل‌پیش‌بینی دراکو بیش‌تر از همه‌ی شخصیت‌ها به‌چشم می‌آید. دراکوی بزرگ‌سال، اهل خانواده است و صفت‌های بد گذشته‌اش را ندارد. حتی در جایی به هری می‌گوید که همیشه به دوستان هری حسودی می‌کرده و کاش او هم دوستان خوبی مثل رون و هرمیون داشت!

* * *

«اِستر اسمیت» در نقش دلفی دیگوری (ریدل)

«اِستر اسمیت» در نقش دلفی دیگوری (ریدل)

 

یکی از شخصیت‌های تازه‌ی کتاب که پیش از این هرگز وجود نداشت. دختر ولدمورت و «بلاتریکس لسترنج» می‌تواند بدون جادوکردن پرواز کند و درتلاش است با تغییر در زمان، قدرت را به پدرش برگرداند. شاید اگر کتاب هری پاتر و فرزند نفرین‌شده یک رمان بود، شخصیت او بهتر و بیش‌تر ساخته و پرداخته می‌شد؛‌ اما فرصت محدود نمایش شخصیت او را گنگ باقی می‌گذارد. با این‌که دلفی مهارت‌های جادویی فراوانی دارد و حتی به‌نظر می‌رسد از پدرش هم قوی‌تر باشد، در پایان کتاب، ضعیف و ناتوان است و خیلی راحت‌تر از چیزی که تصور می‌شود شکست می‌خورد!

منبع: همشهری آنلاین

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *