هری پاتر، قهرمان دنیای سحر و جادو

جی کی رولینگ نویسنده هری پاتر

جی کی رولینگ نویسنده هری پاتر

یکی از زیباترین، جذّاب‌ترین، هیجان‌انگیزتربن و پرمخاطب‌ترین داستان‌های تخیلی دنیا «هری پاتر» نام دارد. شما نیز حتی اگر از طرفداران پر و پا قرص این مجموعه نباشید، حتماً تا به حال نامش را از دوستان و آشنایانتان شنیده‌اید!

در سال ۱۹۹۰ در ایستگاه قطار منچستر، زنی به نام «جوآن رولینگ» که بعدها به «جی. کی. رولینگ» مشهور شد، در ازدحام و شلوغی منتظر قطار بود که ناگهان ایده‌ی «پسرکی لاغر و نحیف که خودش نمی‌داند جادوگری قوی است» در ذهنش شکل گرفت.

۵ سال بعد اولین کتاب از آن مجموعه با نام «هری پاتر و سنگ جادو» نوشته شد و اندکی بعد، پس از کش و قوس‌های فراوان توسط انتشارات «بلومزبری» چاپ شد. تا سال ۲۰۰۷ رولینگ ۶ رمان دیگر در ادامه همین داستان نوشت و مجموع این ۷ کتاب در کنار جوایز جهانی معتبر و متعدد، ثروتی بسیار را نیز برای او به ارمغان آورده است. هم‌چنین این کتاب‌ها به بیش از ۶۵ زبان دنیا ترجمه شده و به طور تقریبی در ۴۰۰ میلیون نسخه چاپ شده است.

در این‌جا به اختصار هر کتاب و شخصیت‌های مهم را معرفی می‌کنیم:

هری پاتر و سنگ جادو

هری پاتر و سنگ جادو

۱-هری پاتر و سنگ جادو

«هری پاتر» نام شخصیت اصلی داستان است. او در ابتدای داستان، پسری ۱۱ ساله است که پدر و مادرش را در یک سالگی از دست داده و با خاله و شوهرخاله‌اش زندگی می‌کند. اما به طور ناگهانی، توسط فردی به نام «هاگرید» می‌فهمد پدر و مادرش جادوگر بوده‌اند و توسط جادوگری بسیار قوی و شرور به نام «لُرد وُلدِمورت» کشته‌شده‌اند و تنها خودش به طور عجیبی از آن واقعه نجات یافته‌است.

هری پاتر

هری پاتر

همچنین هاگرید برای او دعوتنامه‌ی مدرسه‌ی جادوگری «هاگوارتز» را می‌آورد؛ بزرگترین مدرسه جادوگری که پدر و مادرش هم در همان مدرسه تحصیل کرده بودند و مدیر آن یکی از بزرگترین جادوگران دنیا یعنی پروفسور «آلبوس دامبلدور» بود. هری پاتر سرانجام پس از سختی‌های فراوان توانست به هاگوارتز راه یابد. در آن‌جا با بهترین دوستانش یعنی «رونالد ویزلی» و «هرماینی گرینجر» آشنا شد و باهم ماجراجویی‌های زیادی در ادامه خواهندداشت.

هری پاتر و دوستانش در مدرسه جادوگری هاگوارتز

هری پاتر و دوستانش در مدرسه جادوگری هاگوارتز

این کتاب بیشتر به معرفی شخصیت‌های مهم و داستان کلی می‌پردازد. هم‌چنین هری پاتر برای نخستین بار با «اسمشو نَبَر» یا همان لُرد ولدمورت مواجه می‌شود.

داستان این کتاب در سال ۲۰۰۱ توسط توسط شرکت «برادران وارنر» ساخته می‌شود و «دانیل رادکلیف» به عنوان بازیگر نقش هری پاتر با عینک گرد و زخمی بر پیشانی بازی بسیار درخشانی از خود برجای می‌گذارد.

هری پاتر و تالار اسرار

هری پاتر و تالار اسرار

۲-هری پاتر و تالار اسرار

داستان این کتاب پس از اتمام سال اول تحصیل هری پاتر در هاگوارتز اتفاق می‌افتد و در آن هری پاتر به نحوی دیگر با ولدمورت و گذشته‌اش مواجه می‌شود. این داستان مایه‌های ترسناک و رمزآلودی دارد که باعث شده جزو بهترین نوشته‌های جی.کی.رولینگ محسوب شود.

در سال ۲۰۰۲ شرکت برادران وارنر فیلمی بسیار جذاب و پر تعلیق بر اساس این رمان ساخت و در میان پرفروش‌ترین فیلم‌های آمریکا قرار گرفت.

هری پاتر و زندانی آزکابان

هری پاتر و زندانی آزکابان

۳-هری پاتر و زندانی آزکابان

داستان این کتاب در سال سوم تحصیل هری پاتر می‌گذرد و در مورد زندانی فراری از زندان آزکابان به نام «سیریوس بلک» و ارتباط و نسبت او با هری پاتر است.

همانند بقیه رُمان‌ها، این داستان نیز توسط شرکت برادران وارنر به فیلم درآمده و در سال ۲۰۰۴ اکران شد.

هری پاتر و جام آتش

هری پاتر و جام آتش

۴-هری پاتر و جام آتش

در این کتاب، هری پاتر با این‌که ۱۷ ساله‌است به طور اعجاب‌آوری مجبور می‌شود در مسابقات جادوگری بین مدرسه‌ای که مخصوص ۱۸ساله‌هاست شرکت کند! از طرف دیگر نیز لُرد ولدمورت پس از تلاش‌های بسیار توانسته جسم خود هرچند نه به شکل اولیه‌اش، بدست آورد و آماده‌ی نبرد با هری پاتر شود. هری پاتر تنها کسی است که از حمله‌های پیاپی او نجات یافته است.

این کتاب نیز در سال ۲۰۰۵ به فیلم سینمایی تبدیل شده و اکران شد.

هری پاتر و محفل ققنوس

هری پاتر و محفل ققنوس

۵-هری پاتر و محفل ققنوس

در این داستان، هری پاتر با محفلی به ریاست آلبوس دامبلدور آشنا می‌شود که به طور مخفی بر علیه لرد ولدمورت کار می‌کند. هری به طور شگفت‌انگیزی خواب‌هایی می‌بیند که به واقعیت تبدیل می‌شوند و سپس متوجه می‌شود که با ذهن ولدمورت در ارتباط است و کارهای او را می‌بیند.

این داستان نیز در سال ۲۰۰۷ اکران شده است.

هری پاتر و شاهزاده دورگه

هری پاتر و شاهزاده دورگه

۶- هری پاتر و شاهزاده دورگه

هری پاتر که در کتاب قبلی به راز زنده ماندن خویش پی برده، در این کتاب به صورت اتفافی با کتاب جالبی در مورد معجون‌سازی مواجه می‌شود که متعلق به شخصی است که خود را «شاهزاده دورگه» می‌نامد. شما در نهایت با فهمیدن اینکه این فرد کیست شگفت زده خواهید شد.

شرکت برادران وارنر فیلم برگرفته از این کتاب را در سال ۲۰۰۹ اکران کرد.

هری پاتر و یادگاران مرگ

هری پاتر و یادگاران مرگ

۷- هری پاتر و یادگاران مرگ

این کتاب که آخرین داستان این مجموعه است، سرنوشت هری پاتر و دیگر شخصیت‌های داستان را معلوم می‌کند. همچنین بسیاری از راز و رمزهای داستان در این کتاب گشوده می‌شود و هری پاتر آخرین و سرنوشت‌سازترن مبارزه‌اش با ولدمورت را انجام می‌دهد و از تجربیات گذشته‌ی خود و دیگران برای شکست دادن او استفاده می‌کند.

آخرین فیلم سینمایی هری پاتر

آخرین فیلم سینمایی هری پاتر

داستان این کتاب در دو فیلم با همین نام ساخته شد که فیلم اول در سال ۲۰۱۰ و فیلم دوم در سال ۲۰۱۱ اکران شد. هری پاتر و یادگاران مرگ ۲ با فروش ۱.۳میلیارد دلاری پرفروش ترین فیلم در بین این سری شد. مجموعه هری پاتر نیز با فروش ۷.۷ میلیارد دلاری، به طور کلی پرفروش‌ترین مجموعه شناخته شده است.

در سال ۲۰۱۶ نیز نمایشنامه‌ای توسط جی. کی. رولینگ و دو نفر دیگر به نام «هری پاتر و فرزند نفرین شده» نوشته شده که داستانش مربوط به ۱۹سال پس از داستان یادگاران مرگ است و هری پاتر کارمند وزارت جادو شده، ازدواج کرده و ۳ فرزند دارد.

همچنین خانم رولینگ برای کمک به درک بهتر دنیای هری پاتر چند کتاب به نام‌های «افسانه‌های بیدل نقال»، «کوییدیچ در گذر زمان» و «حیوانات اسرار آمیز» نوشته است. همه ی این کتاب‌ها توسط «ویدا اسلامیه» که مترجم رسمی و قانونی ایشان در ایران است ترجمه و چاپ شده است.

هری پاتر و فرزند نفرین شده

هری پاتر و فرزند نفرین شده

این مجموعه علی‌رغم تحسین‌های فراوان، مورد نقد نیز قرار گرفته است. شرکت برادران وارنر خبر داده است که اسپین آف هایی در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ براساس این مجموعه تولید خواهدکرد که به سال‌های قبل از به دنیا آمدن هری پاتر می‌پردازد.

 

مقالات مرتبط :

نسخه کامل فارسی کتاب «هری پاتر و فرزند طلسم شده»

لینک دانلود کتاب هشتم هری پاتر

 

 

 

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. آرمیتا گفت:

  بهترین
  زیباترین
  و عالی ترین
  رمان جهان ????????????
  راستی یک اشتباه کوچک داشتید در کتاب هری پاتر و جام آتش هری پاتر ۱۷ ساله نیست ۱۴ ساله است ????

 2. F گفت:

  سلام عالی ولی هری پاتر در جام اتش ۱۴ ساله است نه ۱۷ ساله و اینکه این مسابقه جام اتش مخصوص ۱۷ ساله ها بوده و به عمد ولدرموت هری پاتر وارد این مسابقه شده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *