نگاهی به مشکلات نوجوانان در مدرسه

محیط آموزشی و نمره ها

بزرگ­تر شدن و تموم شدن مدرسه همیشه کلی از چیزای زندگی رو عوض میکنه، یکی از اونا که همۀ ما متوجه میشیم و خیلیامون هم بدون ­شک بیشتر از بقیه نسبت به آن حساسیت نشان دادیم نمره ­هایی است که گرفتیم و نسبت به آن واکنش داشتیم. در کلاسای پایین تر با ابراز احساسات بیش­تر و تشویق­های متفاوت تری روبه رو شدیم و با جملاتی نظیر چه قدر خوب، باریکلا و آفرین مواجه شدیم در حالی که وقتی سالها میگذرد نمره ها که با عدد نشان داده می­شود بیانگر وضعییّت آموزشی ماست و خیلی وقتا همین نمرات دانش­آموزان را حساس­تر و عصبی­تر از گذشته می­کند. ملاک و معیار آموزشی که حالا تغییر کرده  و به جای تشویق به نمره تبدیل شده بعضیا رو به خصوص اونایی حساس­تر هستند دچار واکنش میکنه چون یکی از اولین چیزایی که ذهن بچه های حساسو درگیر می­کنه اینه که آینده درخشان و خوب تحصیلی و کاری آن­ها در گروی نمراتشان است.

این مسئله در پسرها نیز جالب توجه است. به خصوص اونایی که تحت تأثیر دوستاشون هستند. در جامعه شناسی اصطلاحی به نام فشار همسالان داریم و به این معناست که در سنین نوجوانی آدم بیشترین تأثیر را از همسالانش میگیرد، حتی در مسائل شخصی تری مانند لباس پوشیدن نزدیک به سلیقه دوستان نزدیک و همسالش عمل میکند. همین باعث میشه اگر کسی دوستی داشته باشد که بخاطر نمرات خوبش توسط آنها مسخره بشه و یا مورد تحقیر قرار بگیره، مسئله نمره بیش از پیش براش مهم می­شه و سعی میکنه که درس را رها کنه زیرا به جای نمره این دوستانش هستند که برای او الویت پیدا میکنند. در چنین شرایطی بی­شک کمک گرفتن از بزرگترهاست که خیلی مهم و کار راه بندازه، در اینجا معمولا والدین اولین کاری که انجام می­دهند آشنا کردن فرزندانشان با شاگردان زرنگ و درسخوان است تا اینجوری بچه هاشون دوستای درسخون و تحصیل­کرده داشته باشند و توسط آن­ها بخاطر نمراتشان مسخره و تحقیر نشند، اگرچه در این سنین نوجوانان به شدت با تغییر دوستاشون از طرف پدر و مادر به شدت مقاومت میکنند، در عین حال میتوان از راه های دیگه­ای کمک گرفت. مثلا اگر معلم شما از اونایی هست که نمرات برتر کلاس را اعلام میکنه تا شاید باعث تشویق بچه های ضعیف تر بشه، شما از معلمتون بخواین این کار را انجام نده و نمرن هارو را از دوستان و همسالانتان مخفی کنید.

از نمره چه میدانی

از نمره چه میدانی؟

وقتی نمره بدی گرفتی فکر میکنی هیچ چیز بلد نیستی. این یک تفکر کاملا اشتباه است. درسته که در سیستم آموزشی نمره نشون میده که تو چه قدر درس خوانده ای امّا نمیتونه نشون دهنده این باشه که چه قدر یاد گرفتی یا نه. بعضی وقتا نمره پایین توی یک درس سخت نشون میده تو بیشتر از یک درس آسون که نمره خوبی گرفته­ای، مطلب و نکته های مختلف بلدی.

بچه های زرنگ و درسخون هم گاهی نمرات کم میگیرن. نمرۀ کارنامه نشون دهنده باهوش بودن و یا خدایی نکرده کودن بودن نیست. اصلا شاید تو در درس دیگر و یا مهارت دیگه­ایی توانایی داری. پس بهتره تمرکزت را روی همونی بذاری که مهارت داری و میتونه به درخشش تو و تشویقت توسط دیگران منجر شود.

طبیعی است که بعضی از درس ها را بیشتر از بقیه دوست داشته باشید و در آن نمرات بهتری بیاورید ولی این دلیل محکمی نیست که بقیه درس ها را رها کنید و فقط درسی را که دوست داری بخوانی، به جای آن شاید بهتر باشد در درسی که نمره کمتری در آن داری از دوستانت که در آن قوی هستند کمک بخواهی و برای نمره خوب گرفتن در آن درس خودت را حتی تشویق هم کنی.

اگر در مدرسه و امتحان و حتی در مرور برخی دروس مشکلاتی پیش آمد با :

  • گفت و گو با معلم مربوط به همان درس بعد از کلاس و بیان مشکلات و کفتن نکته هایی که بلد نیستی و پرسیدن اشکالات و سوالات
  • درس خوندن با دوستان به ویژه کسانی که در آن درس بهتر هستند تا به نقطه ضعف هایت کمک شود
  • حتما و حتما رفتن به گردش های کوتاه با دوستان که حسابی خوش بگذرد
  • استفاده از کتابخوانه
  • یاری گرفتن از بزرگترها و والدین

به حل مشکل پیش آمده بپردازید و آن را به حال خودش رها نکنید.

مهارت مطالعه دروس

مهم

حالا میخوایم یک پیشنهاد بدیم که هم اوقات گردش و خوش گذشتن با دوستان و خانواده خراب نشه، هم درس ها به ویژه نکات مهم رو به راحتی بتونین بخونین و مرور کنین. بنا بر توانایی و نقاط قوت و ضعفی که در درسهاتون دارین دفتری تهیّه کنید و نقاط ضعفتون رو بنویسید و مرور کنید. در اوقاتی که شاید از روی بیکاری بیهوده می­گذره خودتون متوجه نیستید امّا اینجوری هم درساتونو را خوندین و هم زمانی که بیکار بودید گذشته تازه از اوقات تفریحتون هم نگذشته درحالی ک شما درسارو به خصوص نقطه ضعفاتون رو مرور کردین.

مهارت مطالعه

درمورد مهارت های اصلی و بیشتر در مطالعه از کتابخانه نزدیک به خونه یا مدرستون کمک بگیرید امّا ما هم یک کمک هایی بهتون میکنیم و چیزای ساده و راحتی بهتون میگیم که موقع مطالعه کردن بازده بیشتری داشته باشید و بهتر و بیشتر بخونید و یاد بگیرید.

نمیدانم کلید آموختن

  • برای درس خواندن زمان مشخصی داشته باشید. بلافاصله پس از رسیدن به خانه و یا بعد از نهار و استراحت فرقی ندارد. مهم این است که زمان انجام تکالیف و درس خواندن شما مشخص باشد تا به آخر شب نیفته چون بازده و تمرکز شما در آخر شب خیلی کمه و خستگی اجازه نمیده مطلبی را یاد بگیرین، علاوه بر این اگر سوالی داشته باشید احتمالش خیلی کمه که از کسی بتونید کمک بگیرید
  • بهتره جایی که درس میخونین مشخص باشه. خیلی خوبه که از جای خلوت و آرامی برای مطالعه استفاده کنید و اگر در منزل امکانش نیست حتما به کتابخانه های عمومی نزدیک محل یک سری بزنین

سازگاری و توافق با معلم

از والدین بخواهید از معلم ها و خاطرات دوران تحصیلشون بگند ، چه اونهایی که دوسشون داشتند و چه معلمایی که از اونها بیزار بودند. خاطراتی که در یادشون مونده بعد از این همه سال نشون میده که معلم چه نقش کلیدی و مهمی در زندگی آموزشی دانش آموزان داره.

طبیعی است که همۀ معلم هاتون رو دوست نداشته باشید. یکی از آنها محبوب باشه و از بقیه چندان دل خوشی نداشته باشید. این نه تنها طبیعی است بلکه در زندگی همه آدما دیده میشه. بزرگتر ها هم گاهی در محیط هایی کار میکنند که علاقه ای به رئیس آنجا و یا محیط اداری اش ندارند ولی مجبورند زیرا این تا حدی روند و جریان طبیعی زندگی است. در مدرسه هم اوضاع تا حدی مشابه است. معلم رئیس به حساب می­آید و در موارد بسیاری باید از او حساب برد و به حرف هایش گوش کرد پس بهتر است با آنها به توافقی برسید و سعی کنید که با شرایط جدید خیلی آروم آروم تطبیق پیدا کنید. به ویژه در آغاز سال تحصیلی یادت باشه که میتونی با استفاده از این زمان که معلم ها به کارهای دیگری میپردازند تا امور آموزشی روی روال بیفته خودت را با شرایط جدید هرچند ناخوشایند تا حدی تطبیق بدهی

مهم

همیشه به یاد داشته باش هرچند رفتار معلم تند و یا ناعادلانه باشد تو به عنوان دانش­آموز شاید حتی به اجبار آموزشی مجبور به رعایت برخی قوانین هستی به این معنا که تکالیفت را انجام دهی، سر کلاس به وقع حاضر باشی و درس هایت را آماده کنی و اگر درسی و یا نکته ای را متوجه نشدی حتما چندین و چندباره بپرسی

یادت باشد که گاهی دانش ­آموزهای سخت­گیر و کوشا بیشتر توی دید معلم هستند و شاید به همین دلیل بر آن­ها بیشتر و بیشتر سخت می­گیرد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *