نکات مربوط به شغل پرستاری

پرستار کسی هست که از بقیه مراقبت و نگه داری می کنه . کسی که ما به عنوان یه پرستار می شناسیمش خیلی از اوقات ممکنه خودش تو اوقاتی که سره کار نیست مشکلاتی داشته باشه اما این باعث نمی شه که روی کارش تاثیر منفی بذاره . کسی که به عنوان یه پرستار مشغول کار میشه از سختی هایی که ممکن هست توی کار براش اتفاق بیفته آگاه هست اما با عشق وارد این رشته شده. اگه شما هم به عنوان یه پرستار می خوایید مشغول به کار بشید بهتره قبل از شروعش بدونید که چجوری می تونین به یه پرستار خوب و نمونه تبدیل بشید. برای اینکه یه بیمار حالش رو به بهبودی بذاره علاوه بر اینکه مرحله ی بیماریش مهم هست، کار هایی که پرستار هم انجام میده براش مهم هست. برای اینکه با این جنبه از کار پرستاری آشنا بشید پیشنهاد می کنم این مطلب رو بخونید.

۱- کار هاتون به صورت سازمان دهی شده و کارآمد باشد

نکات مربوط به شغل پرستاری

کارهات نظام مند باشه

پرستاران به ویژه آن هایی که در بیمارستان کار می کنند ، همزمان با چند بیمار سرو کار دارند . هر بیمار نیاز های متفاوتی داره که باید رفع بشه و به عبارت دیگر برای بهبود حال بیمار لازم هست که نیاز های حیاطی آن ها رفع شده و در رفاه باشند. علاوه بر آن ها هر بیمار نیاز های عاطفی خود را دارند . به عنوان یک پرستار ، شما باید خودتان و کار هایتان را نظام مند کنین تا بتونین به همه ی بیمار هاتون برسید و مراقبت های لازم رو انجام بدین چه این مراقبت مربوط به درمان آن ها باشد و چه مراقبت هایی که باعث می شود این بیماران احساس بهتری داشته باشند ( از نظر جسمی و عاطفی ) . توانایی ساز مان دهی به صورت کارآمد به معنای توانایی انجام کار های زیر در زمان مناسب و مورد نیاز است :
– توانایی نه گفتن داشته باشید . ممکن هست تو محل کارتون نتونید به بقیه زیاد نه بگویید ، اما حداقل می تونید تو زندگی شخصیتون نه گفتن رو داشته باشید . گفتن نه ه کار هایی که باعث می شه تمرکزتون کاهش پیدا می کنه باعث می شه علا وه بر اینکه سطح استرستون تو زندگی شخصیتون کاهش پیدا کنه ، باعث می شه توی محل کار هم آسوده تر و با خیال راحت تر و با تمرکز بیشتر به کار هاتون برسید .
– تو زندگیتون تعادل رو رعایت کنین. بعضی موقع ها ممکن هست که زمان های طولانی رو توی بیمارستان و صرف مراقبت از بیمار ها بکنین و به عبارت دیگه بیش از حد کار بکنین . قبل از اینکه به جای بقیه هم شیفت واییستید و یا شیفت های زیادی رو قبول کنین به چنتا نکته توجه کنین : این زمان های طولانی چه سود و هزینه ای برای شما داره ؟ هزینه هایی مثل از دست دادن سلامتی ، خواب ، لذت ها در مقابل به دست آوردن پول اضافی این زمان ها به نظر زیاد به صرفه نیست .
– از دیگران کمک بگیرین . اگه شما هنوز وقت زیادی نیست که پرستار شدین بهتره که از بقیه کمک بگیرین. نگران نباشین و چیز هایی رو که بلد نیستید و یا در انجام دادنش استرس دارید بهتره از بقیه کمک بگیرین. کمک گرفتن از بقیه مثل یه شانس می مونه که باعث حرکت رو به جلو ی شما می شه. شما کار ها رو یاد می گیرید و متوجه می شید که اگه باز اینچنین موقعیتی پیش آمد چی کار باید بکنین و باعث می شه کارتون رو موثر تر انجام بدین.
– اولویت بندی کنین. سازمان دهی موثر به معنی اولویت دادن به وظایفی هست که در طی روز شما موظف به انجام دادن اون هستید . باید بدونید که کدوم کارتون مهمتر هست و کدوم کار رو باید سریعتر انجام بدین .

– از وقت خود به صرفه استفاده کنید . اگه مجبور هستید که به انباری بروید و دارو یا وسیله ای رو بیارید ، فکر کنید ببینید طی چند ساعت آتی چه وسایلی لازمتون می شه و بعد اون ها رو هم با خودتون بیارید تا نخوایید هی بین بخش ها و ساختمون ها حرکت کنین . از وقت خودتون به خوبی استفاده کنین و نذارید که با انجام دادن کار های تکراری و غیر ضروری هدر بره .

۲- نیروی جسمانی و فیزیکی تون رو حفظ کنین

نکات مربوط به شغل پرستاری

نیروی جسمانی و فیزیکی تون رو حفظ کنین

اغلب پرستار ها به خاطر کاری که انجام می دهند و مراقبت هایی که از افراد بیمار می کنند اغلب اوقات بیشتر از ۱۲ ساعت سر پا می ایستن . پرستار ها ممکنه به بیمار ها توی راه رفتنشون کمک کنن یا اون ها رو بین بخش ها راهنمایی کنن و از تختی به تخت دیگه ببرنش و ازشون نگه داری کنند و کلی کار سخت دیگه انجام بدن . اگه وضعیت بدنی شما برای اینجور کاری مناسب نیست ، احتمال اینکه بعد از یه شیفت کاری دچار درد و ناراحتی بشید خیلی زیاده .
– اول از همه سلامتی خودتان باید برایتان مهم باشد . اگر شما خودتون سلامتی تون رو نگه ندارید و بیمار بشید دیگه چه انتظاری می ره که بقیه به مشاوره های شما گوش کنن و بهشون عمل کنن .
– منظور از استقامت فیزیکی فقط توان بالای جسمانی نیست بلکه این هست که شما قادر باشین که کار ها رو در مدت زمان طولانی تر و بار ها و بار ها انجام بدین .
– به عنوان یه پرستار شما موظف هستید که کفش های راحت بپوشید . تحمل کردن کفش های تنگ و نامناسب که به پا های شما آسیب میزنند و آن هم برای مدت طولانی مثلا ۱۲ ساعت واقعا دردناک به نظر می رسد .

۳- عکس العمل هایتان سریع و با فکر باشد

 

نکات مربوط به شغل پرستاری

عکس العمل هایتان سریع و با فکر باشد

شغل های مربوط به پزشکی و علوم پزشکی معمولا این گونه نیستند که شما پشت یک میز بنشینید و صبر کنید تا نتایج کارتان را ببینید . در بسیاری از مواقع وقتی پرستار چیزی رو متوجه می شه باید با فکر و به سرعت عکس العمل نشون بده . شما همیشه می تونید کمی صبر کنید و تمام گزینه های موجود رو ارزیابی کنید می تونید با یه پرستار که وارد تر از شما هست هم مشورت بگیرید و در آخر کارتون رو انجام بدید .
– توانایی فکر کردن و عکس العمل سریع اغلب از تجربه نشات می گیرد . وقتی شما تجربه کسب می کنید ، اعتماد به نفس شما بیشتر می شه و واکنشتون با فکر و سرعت عکس العملتونبیشتر می شه .
– این واکنش سریع و با فکر می تونه نشات گرفته از این باشه که در گذشته در این چنین موقعیتی شما از یه نفر دیگه که به مسئله آگاه وده کمک گرفتین و دیگه یاد گرفتین که در اینجور مواقعی چی کار باید انجام یدین . اصلا نگران درد کشیدن مریض نباشید ! درست خوندید ! وقتی عکس العمل سریع و با فکر داشته باشین ممکن هست که بیمار رو ناراحت کنین و بیشتر دردش بگیره این ها مهم نیستند . مهم این هست که سلامت بیمار و حال عمومیش رو به بهبودی بذاره. الان و تو این وضعیت مهمترین چیز رفاه بیمار هست و وقتی رفاهش به خطر میفته شما باید به سرعت واکنش نشون بدین .
– واکنش سریع به معنی تفکر انتقادی نیست بلکه به این معنی هست که به سرعت فکر می کنین و بلافاصله تصمیم می گیرین .

آیا خصوصیات یک پرستار خوب رو دارید؟

تا حالا از خودتون پرسیدین «پرستاری مناسب من هست؟» یا مردم تا حالا به شما گفتن که میتونین پرستار خوبی بشین؟ ما سوالات زیر رو برای شما گذاشتیم! به این ده سوال صادقانه پاسخ بدین و توضیح بدین که نظرتون چیه و چه فکر میکنین!

شما از نظر بالینی صلاحیت دارین. داروها، بیماری ها و تشخیص اونها رو بلدین. اما آیا واقعا خصوصیات یک پرستار خوب رو دارین؟ طبق گفته های آگاتا للیس، بهترین پرستارها میدونن که چه خصوصیاتی داشته باشن و چطور رفتار کنن. این سوالات رو جواب بدین تا ببینیم چه امتیازی میگیرین.

مترجم: سما معروف

شاید علاقه مند باشی مقاله زیر را هم بخونی:

یه پرستار خوب چه ویژگی هایی داره؟

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *