نکاتی برای گذراندن امتحانات

وقتی قراره معلم امتحان بگیره استرس میگیری، عرق میکنی، مدادتو می جوی یا دل پیچه میگیری؟ بسیاری از افراد حتی بزرگترها هم وقتی قراره امتحان بدن میترسن.

داشتن کمی استرس درباره گذراندن امتحان طبیعی هست در واقع کمی آدرنالین (هورمونی که بدن موقع استرس یا هیجان می سازه) برای شروع و حرکت برای درس خوندن مناسب هست.

با این حال با رعایت چند نکته میتونی امتحاناتت رو به خوبی و با استرس کمتر پشت سر بگذاری.

باید مطمئن باشی به درستی و به طور کامل مطالعه کردی.

۱-باید مطمئن باشی به درستی و به طور کامل مطالعه کردی.

اگه درسات رو به خوبی بخوبی و از اطلاعات خودت مطمئن باشی، دلایل کمتری برای نگرانی خواهی داشت.

شب قبل از امتحان خوب و کافی بخواب

۲-شب قبل از امتحان خوب و کافی بخواب.

اگه به اندازه کافی استراحت کرده باشی یادآوری مطالب از حافظه هم بسیار بهتر میشه. معمولا کسانیکه شب رو به اندازه کافی استراحت میکنن امتحاناتی مثل ریاضی رو بسیار بهتر از کسانیکه کل شبو بیدار می مونن و درس میخونن، میگذرونن.

۳-سوالات رو با دقت بخون و راهنمایی های معلم رو به دقت گوش کن

وقتی معلم امتحان رو میگیره باید مطمئن باشی که میدونی سوالات چی هستند و هر سوال دقیقا از تو چی میخواد. اگر منظور سوالی رو به خوبی متوجه نشدی حتما از معلمت درباره اش بپرس.

۴-یکبار کل سوالات رو از اول بخون

وقتی برگه سوالات رو مقابلت میگذارن، یکبار کل سوالات رو بخون. چک کن ببین چند تا سوال داری و هر سوال چند قسمت داره. این کار باعث میشه در ابتدا تخمین بزنی که برای هر قسمت چقدر زمان نیاز داری. اگه چیزی به نظرت واضح نیست، نترس: سوال بپرس.

روی هر سوال جداگانه تمرکز کن و پاسخ بده.

۵-روی هر سوال جداگانه تمرکز کن و پاسخ بده.

موقعی که امتحان میدی، اگه جواب سوالی رو نمیدونی وسواس بیش از حد براش به خرج نده. به جاش به بهترین حالتی که میتونی به اون سوال جواب بده و یا اگه نمیتونی اون رو جواب بدی از روش بپر و به بقیه سوالات جواب بده. بعدا میتونی دوباره برگردی و به سوال فکر کنی.

آروم باش

 

۶-آروم باش

اگه خیلی اضطراب داشتی که فکر کردی مغزت خالی شده و هیچی نمیدونی باید یه استراحت خیلی کوتاه داشته باشی. البته وسط امتحان نمیتونی بلند بشی و حرکت کنی ، اما میتونی کمی انگشتای دست و پات رو تکون بدی. میتونی ۴ یا ۵ تا نفس عمیق بکشی و خودتو در ساحل و یا یه جای آروم دیگه تصور کنی.

همونطور که میدونیم ما به راحتی میتونیم مسائل رو فراموش کنیم حتی اونهایی که خیلی خوب بلدیم و میدونیم. مثل رمز. تفاوتی که میدونیم وجود داره و باعث میشه رمزمون رو به خاطر بیاریم اینه که ما ازش صدها بار استفاده کردیم  بنابراین ما بدون اینکه بترسیم و یا مضطرب بشیم اونو بخاطر میاریم. در طول آزمون هم اگه جواب مسئله ای رو ندونیم و ناگهان مضطرب و هیجانزده بشیم به یادآوری جواب هم به سختی انجام خواهد گرفت.

امتحانتون رو زود تموم کردید؟

با اینکه اکثر معلم ها اجازه میدن تا برگه امتحانی رو زودتر تحویل بدی اما ایده بهتر اینه که وقت اضافیتون رو برای بررسی جوابهایی که دادی صرف کنی. یا جزئیاتی رو که میخواستی بنویسی اما فکر میکردی زمان برای نوشتنشون نداری رو بنویس. از طرف دیگه اگه تنها چند دقیقه تا انتهای امتحان باقی مونده یه نتیجه گیری برای سوالات بنویس و نوشتن رو بدون هیچ ترس و اضطرابی تموم کن.

این نکات به بیشتر افراد کمک میکنه. اما اگه تو وحشت از امتحان داری یا اضطراب و استرست از امتحان خیلی بالاست حتما موضوع رو به پدرومادرت معلمت یا مشاور بگو. اونها حتما کمکت خواهند کرد.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. محمد مهدی گفت:

    بسیار خوب بود . ممنونم

  2. عالی ییییییییییییییییییییییییییییییییی
    اااابجبهیحهیحهیخهیعزران تبحهیحیعیح

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *