نویسنده ای با نام هانس کریستین اندرسن

 

وقتی از ادبیات کودک و نوجوان حرف می زنیم یعنی داریم از یک موضوع خیلی خیلی مهم حرف می زنیم ! این خیلی واضحه! اما شاید بسیاری از ما به خوبی ندونیم که بهترین نویسنده ها و شاعران ِ کودک و نوجوان چه کسانی هستن تا ما با خوندن آثارشون لذت ببریم. یا مثلا شاید ندونیم بهترین نشریات ِ این حوزه کدوما هستن تا با خوندن اون ها از اطلاعات ِ روز ِ ادبیات کودک و نوجوان با خبر باشیم.

حالا ما تصمیم داریم دریک پروژه ی نسبتا طولانی به معرفی بهترین نویسنده های کودک و نوجوان جهان و ایران بپردازیم و حتا نشریات معتبر این حوزه رو هم بهتون معرفی کنیم. حالا با یکی از معروف ترین نویسنده های جهان آغاز می کنیم :

هانس کریستین آندرسون

 

هانس کریستین اندرسن

هانس نویسنده ی معروف اهل دانمارکه. ایشون در حدود ۲۰۰ سال پیش به دنیا اومدن . یعنی اوایل قرن ۱۹ میلادی. هانس هوش بالایی داشته و از همون دوران کودکی به تئاتر و ادبیات هم علاقه مند بوده . جالبه که بدونین این علاقه به تئاتر اونقدر زیاد بوده که هانس در کودکی برای خودش صحنه ی تئاتر درست می کرده و با استفاده از عروسک نمایشنامه های شکسپیر رو اجرا می کرده !

هانس بعد از این که پدرش رو از دست میده برای گذران زندگی بعنوان شاگرد پیش یه خیاط مشغول میشه و بعدها هم در یک کارخانه . اما وقتی یکی از همکاراش بهش میگه استعداد شاعری داره حرفش رو جدی می گیره و سعی می کنه تمرکز بیشتر و بهتری روی نوشتن داشته باشه. تا بالاخره در سال ۱۸۲۹ اولین کتابش رو چاپ می کنه و بعد از این تاریخ ایشون به طور پیوسته و حرفه ای کتاب می نویسن .

این نویسنده ی بزرگ در سال ۱۸۷۵ از دنیا میره و پیش از مرگش به آهنگساز ِ مراسم خاکسپاری اش میگه :

« بیشتر کسانی که در مراسم تدفین مرا بدرقه خواهند کرد کودکان هستند،ضربات موسیقی را برای قدم های کوچک شان هماهنگ کن .»

آثار هانس کریستین اندرسن

 

از آندرسن قریب ۳۵ جلد کتاب باقی مونده که میشه  «مجموعه قصه» و «داستان»، «افسانه های کوتاه»،و کتاب دلکش و عمیقی به نام «زندگی من» و «تصاویر بی تصویر» رو نام برد.

این کتاب مشهورترین اثر این نویسنده ست که در اون تجسمی لطیف از «کپنهاک» تا رود «گنگ» و از «گروئنلند تا صحرای آفریقا» نقاشی شده و در این نقاشی نهایت استادی رو میشه به چشم دید.

محتواش هم خیلی عمیق و گیراست و بیشتر از بقیه ی آثار اندرسون لطف و زیبایی  داره . همچنین  عمق فلسفی و طنز و انتقاد از نابسامانی ها هم در این اثر نویسنده ی بزرگ دیده میشه . قهرمانای آثار افسانه های  اون زیبا، پرحرکت و خیلی مقتدر اند، ولی از این اقتدار و قدرت خودشون برای رشد ویژگی های خوب و پاک استفاده می کنن .

«ژراردو نروال» نابغه ی بزرگ ادبیات معاصر درباره اندرسن می گه : «همه چیز در آثار او زنده است و محسوس» و واقعاً هم همین طوره ..

زندگی هانس کریستین آندرسن

این هم بعضی دیگه از آثار اندرسون :

پری دریایی کوچولو

جوجه اردک زشت

ملکه برفی

دختر کبریت فروش

و نکته ی مهم این که :

 روز تولد هانس کریستین اندرسن « روز جهانی کتاب کودک» نام گذاری شده .

جالبه که بدونین در دنیای ادبیات کودک و نوجوان جایزه یی داریم با نام این نویسنده ! یعنی جایزه ی هانس کریستین اندرسن یا نوبل کوچک .

جایزه هانس کریستین اندرسن یا نوبل کوچک معتبرترین جایزه ادبی و هنری در حوزه ادبیات کودکانه که از طرف دفتربین المللی کتاب برای نسل جوان برای  بالا بردن سطح ادبی و هنری کتاب های کودکان هر دو سال یه بار، به مجموعه آثار یه نویسنده و یه تصویرگر داده می شه.

نکته ی مهم بعدی اینکه : تنها برنده ی ایرانی این جایزه ی معتبر جهانی ،  کسی نیست جز ! فرشید مثقالی ، تصویرگر مشهور ِ حوزه ی کودک و نوجوان . و البته کسان دیگری هم مثل آقای مرادی کرمانی از سوی هیئت داوران این جایزه مورد تشویق قرار گرفتن .

در آخر امیدوارم با این معرفی کوتاه از این نویسنده ی بزرگ ، تشویق شده باشین که در اولین فرصت کتاب هاشون رو بخونین .

گردآوری :

زهرا یاسر

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *