نوشتن انواع مقاله ها 

اگه میخواهید بدونید که طرز نوشتن مقاله های داستانی، تشویقی و توصیفی چه جوری هستش این متن را از ندهید .

بخش اول : نوشتن یک مقاله ی تشویقی

مقاله تونو با یه هدف واضح بنویسید.

۱-مقاله تونو با یه هدف واضح بنویسید.

مقاله های تشویقی برای این نوشته میشن که خواننده رو تحت تاثیر قرار بدن و منظور اونو درک کنن. در پایین نمونه هایی از عنوان های مقالات تشویقی رو می بینید:

آیا درست است که دولت کشت سلول های بنیادی را اخلاقی اعلام کند..

آیا عشق نوعی صفت نیکوست یا نوعی عیب است

چرا “سیتیزن کین” بهترین فیلم قرن بیستم انتخاب شد

چرا شهروندان امریکایی مجبورند رای دهند.

۲-مقاله تونو طوری بنویسید که انگار تو یه مباحثه شرکت کردید.

شما وقتی تو یه مباحثه هستین اول عنوان و موضوعتونو معرفی می کنین، شواهد و مثال هایی رو مطرح می کنین و در نهایت به یه نتیجه گیری می رسین. مقاله های تشویقی هم همچین ساختاری دارن.

۳-حقیقت ها رو از منابع مناسب بگیرید که بتونین نظرات خودتونو توجیه کنید.

هر چیزی که میگید باید دلیل منطقی و مدرک مشخص داشته باشه. مقاله ای که خوب نوشته شده باشه عالیه اما مقاله ای که روی اون خوب بحث شده باشه فوق العاده س.

علاوه بر انجام تحقیقات شما می تونید کار های تجربی رو خودتون انجام بدید.این کار ها می تونن شامل مصاحبه با افراد هم باشن. این گونه کارا می تونن نقطه ی شروع خیلی خوبی برای نوشتن مقاله تون باشن.

یه داستان درباره ی حقیقت ها بسازید. فقط حقایق رو روزنامه وار لیست نکنید، یه داستان بگید. مثلا:

“بعد از اینکه قانون اعدام کردن مورد تجدید نظر قرار گرفت بیش از ۱۴۰ نفر از کسانی که در صف اعدام بودند، بی گناهی شان ثابت شد و از زندان آزاد شدند. آیا بهتر نیست از خودمان بپرسیم چطور با عذاب وجدان حاصل از اعدام ۱۴۰ بی گناه قرار بود کنار بیاییم؟”

۴-در مورد نظرات مخالف بحث کنید.

روی دیگه ی حقایق رو هم نشون بدید و از منطق استفاده کنید که نشون بدید چرا فلان نظر صحیحه و فلان نظر نه. مثلا:

“برخی مردم عقیده دارند که اعدام کردن یک عامل پیشگیری کننده از جرم و جنایت است. اما با گذشت زمان شواهد نشان داد که این تئوری غلط است. در واقع اعدام عاملی برای پیشگیری از جنایت نیست. ایالت های جنوبی امریکا ۸۰ درصد از اعدام های کل را انجام می دهند ولی هم چنان بالاترین آمار جرم و جنایت مربوط به این ایالت هاست.”

۵-همه ی ایده ها رو تو نتیجه گیری به هم متصل کنید. مطمئن شید که درست در مورد اینکه با اون نظر موافقید یا مخالف موضعتونو مشخص کردید. برای این کار از اطلاعاتی که به دست آوردید یا داستان هایی که ساختید استفاده کنید.

بخش دوم : نوشتن یک مقاله ی توصیفی

برای مقاله تون موضوع انتخاب کنید.

۱-برای مقاله تون موضوع انتخاب کنید.

شما باید بر اساس شواهد موجود در مورد یه موضوع خاص تحقیق کنید و اونو ارائه بدید.

به عنوان مثال شما می تونید مقاله ای در مورد اثرات درمانی سلول های بنیادی رویانی بر روی آسیب های نخاعی یا بیماری هایی مثل پارکینسون و دیابت بنویسید.

مقاله های توصیفی با مقاله های تشویقی فرق هایی دارن، چون اینجا دیگه شما نظر شخصی خودتونو دخیل نمی دونید. اینجا باید بر اساس حقایقی که از تحقیقاتتون پشتیبانی کنن بنویسید.

۲-استراتژی و ساختارتونو انتخاب کنید.

بعضی از ساختار های موجود برای نوشتن این مقاله ها :

شرح و معنی: معنی اصطلاحات یا مفهیم رو توضیح میدن

طبقه بندی: یه موضوع رو به بخش خای مختلف تقسیم بندی می کنن و تو هر شاخه با توضیحات بیشتر به زیر شاخه ی مربوطه میرن.

مقایسه ای: تو این نوع مقاله به تفاوت ها و شباهت های بین مفاهیم و ایده ها می پردازن.

علت و اثر: این مقاله ها به بررسی علت به وجود اومدن و چرایی یه معلول می پردازن.

چگونگی: این نوع مقاله ها به بررسی چگونه شکل گرفتن یک چیز و تمام مراحلی که قراره به یه هدف معین منجر شه می پردازن.

۳-دیدگاه ها رو بدون اشتباه نگه دارید.

نظرات شخصی تو مقاله های توصیفی جایی ندارن. تو این مقالات بر اساس شواهد معتبر به نتیجه گیری میرسن. این یعنی در مورد این مقالات نظر شخصی تونو دخیل نکنید و بر اساس شواهد معتبر بنویسید.

حتی شاید متوجه شید که بر اساس اطلاعات جدیدی که بهدست اومده شما هم باید مقاله تونو بازبینی کنید. مثلا اگه زمانی با کمبود اطلاعات مقاله ای در مورد گرمایش زمین نوشتید و الان اطلاعات جدید به دست اومده حداقل کاری که شما باید انجام بدید اینه که مقاله تون یه بار دیگه بازبینی کنید.

۴-از حقایق استفاده کنید و داستان بگید.

اگه به حقایق با دقت گوش بدید خودشون داستا هاشونو میگن. برای نوشتن مقاله های توصیفی شبیه روزنامه نگارا فکر کنید. اگه بتونید همه ی حقایق رو مثل یه گزارشگر کنار هم بذارید خودشون به شکل داستان در میان.

در این نوع مقاله ها با ساختار دادن به داستان اونو به هم ریخته نکنید. تو مقاله های داستانی با پیچوندن و تغییر شکل دادن ساختار داستان میشه اونو جالب تر کرد اما تو مقاله های توصیفی نه. مطمئن شید که ساختار مقاله ی توصیفی تون کاملا خطی و منظمه.

بخش سوم : نوشتن یک مقاله ی داستانی

داستانتون رو روشن و دقیق بیان کنید.

۱-داستانتون رو روشن و دقیق بیان کنید.

مقاله های داستانی اون چیزی که شما یا دیگران تجربه کردن رو دوباره بیان می کنه. مثلا می تونه داستان تجربه ی درمان موفق با سلول های بنیادی برای بیماری ای که خودتون داشتید یا یکی از نزدیکانتون داشتن، باشه.

۲-همه ی عواملی رو که باعث میشن داستان گویی تون جالب شه رو دخیل کنید.

برای این منظور نیاز به معرفی، صحنه، نقشه، شخصیت ها، نقطه عطف و نتیجه گیری دارید.

معرفی: شروع داستانه. اینکه داستان چطور در حال شکل گرفتنه. آیا نکته ی مهمی هست که باید بعدا به او در طی داستان اشاره کنید؟

صحنه: جاییه که اتفاقا درون اون میفته. اون صحنه شبیه چیه؟ چه عبارت هایی می تونید به کار بگیرید که خواننده حس کنه تو اون صحنه حضور داره؟

نقشه: اون چیزیه که اتفاق میفته. در واقع بدنه ی اصلی داستانه. و اینکه چرا این داستان ارزش گفتن داشته.

شخصیت ها: افرادی هستن که تو داستان حضور دارن. داستان در مورد شخصیت چه چیزی رو به ما میگه؟ شخصیت ها چه چیزی رو از داستان به ما میگن؟

نقطه عطف: اون بخشی از داستانه که مخاطب رو معلق نگه می داره. آیا قراره مخاطب بدونه بعد از یه نقطه ی حساس داستان چه اتفاقی قراره بیفته؟

نتیجه گیری: اون بخشی از داستانه که داستان به نتیجه میرسه. در پایان داستان قراره به کجا برسه؟ الان که به آخر داستان رسیدیم شخصیت ها و اتفاقات چطور تغییر کرده؟

۳-دیدگاه واضح داشته باشید.

بیشتر مقاله های داستانی بر گرفته از دیدگاه دیگران هستن اما شما می تونید تو مقاله تون دیدگاه خودتونو داشته باشید. اگه گوینده داستان خودتونید، از ضمیر “من” استفاده کنید. توی مقاله های داستانی میشه از اول شخص استفاده کرد. البته مراقب باشید که در این مورد زیاده روی نکنید. تو بیشتر مقاله ها اگه از سوم شخص تو نقل داستان استفاده شه، در ظاهر معتبر تر به نظر میرسه.

۴-منظورتونو برسونید.

شما در واقع دارید یه داستان میگید، و هدف هر داستانی رسوندن منظور اونه. برای مقاله یه فرضیه ی اولیه در نظر بگیرید و تموم محتویات داستان رو بر اساس همون فرضیه جلو ببرید.

چه چیزی یاد گرفتید؟ مقاله چطور نشون دهنده ی اون چیزیه که شما در طول داستان یاد گرفتید؟

چطور تغییر پیدا کردید؟ زمانی که داستان رو شروع کردید با الان که داستان تموم شده چه تحولاتی در شما ایجاد شده؟

۵-زبان داستانو با دقت انتخاب کنید.

شما از کلمات برای برانگیختن احساسات خواننده استفاده می کنید. بنابراین خوب روی کلمات و عباراتی که برای نوشتن انتخاب می کنید فکر کنید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *