نوجوانها خیلی روی  بزرگسالان تکیه نکنن

در این زمان،  مدارس دوست دارن یه سری چیزهای معینی را توی سر بچه ها بکنن، چیزهایی مثل  حل معادلات ، جدول تناوبی، نوشتن برنامه‌های رایانه‌ای به زبان ++C، صحبت به زبان خارجی. از طرفی هر چی بیشتر مطالب مختلف را توی سر بچه ها کنن از طرف والدین بچه ها بیشتر تشویق میشن. ولی چون هیچ تصوری نداریم که دنیا و بازار شغل در سال ۲۰۵۰ چه شکلی میشه ، واقعاً نمی‌دانیم بچه ها به  کدام مهارت‌های خاص را لازم خواهند داشت.

جنگ ها هم طی 100 سال گذشته خیلی تغییر کرده اند، امروزه هواپیماهای بدون سرنشین اهداف دشمن را هدف قرار می دهند

جنگ ها هم طی ۱۰۰ سال گذشته خیلی تغییر کرده اند، امروزه هواپیماهای بدون سرنشین اهداف دشمن را هدف قرار می دهند

شاید تلاش زیادی کنیم که بچه‌هایمان یاد بگیرند به ++C بنویسند یا چینی حرف بزنند، اما کار که به ۲۰۵۰ رسید شاید بفهمیم هوش‌مصنوعی میتونه  به مراتب بهتر از انسان‌ها کدنویسی کنه و یا حتی یک نرم‌افزار جدید ترجمۀ گوگل به شما امکان بده که تقریباً بی هیچ ایرادی به هر زبونی که خواستید حرف بزنید.

پس چی یاد بگیریم؟

بسیاری از کارشناسان آموزش میگن ، مدارس باید به سمت آموزش به‌اصطلاح «چهار C»بروند: تفکر انتقادی، ارتباط، همکاری، خلاقیت. یعنی، مدارس باید از آموزش مهارت‌های فنی و معمول دست بکشن و بجاش روی مهارت‌های کلی زندگی تمرکز کنن. مهم‌ترین این موارد شامل ، توانایی کنار آمدن با تغییر، یادگیری چیزهای جدید و حفظ توازن روانی در وضعیت‌های ناآشنا است. برای آنکه پابه‌پای دنیای ۲۰۵۰ جلو بروید، آفریدن ایده‌ها و محصولات جدید کافی نیست.

تفاوت ذهن نوجوانها با بزرگسالان

تفاوت ذهن نوجوانها با بزرگسالان

پانزده‌ساله که هستید، زندگی‌تون سراسر تغییر است. بدن‌تان بزرگ می‌شود، ذهن‌تان رشد می‌کند، رابطه‌هایتان عمیق‌تر می‌شوند همه‌چیز در حال تغییره و همه‌چیز هم جدیده . سرگرمِ آفریدن خودتون بصورت کاملا جدید هستید. این وضعیت برای اکثر نوجوانان ترسناکه ، ولی در عین حال هیجان‌انگیزهست . درهای  جدیدی پیش چشمهاتون باز میشه، و  به نظرتون میرسه که کل دنیا نشسته است تا فتحش کنید. به پنجاه‌سالگی که برسید، تغییر نمی‌خواهید، و اکثر افراد بی‌خیال فتح دنیا شده‌اند. آرامش را بسیار بیشتر ترجیح می دهید در میان سالی دیگه  نمی‌خواهید دوباره از نو شروع کنید.
این قضیه، دلایل عصب‌شناختی دارد. مغز بزرگسالان انعطاف  پذیر و تغییرپذیرتر از آنی است که  قبلا فکر می‌شد، اما باز هم قابلیت تغییر اون کمتر از مغز نوجوانان است. متصل‌سازی دوبارۀ نورون‌ها و سیم‌پیچی دوبارۀ سیناپس‌ها، بسیار پرزحمت است. اما در قرن بیست‌ویکم، ثبات و آرامش برایتان به‌صرفه نیست. اگر سعی کنید به یک هویت، شغل ثابت بچسبید، ممکنه که عقب بیفتید چون دنیا سوت‌زنان از شما جلو می‌زند.

نقطه ضعف معلمان

یک نکته مهم دیگه اینه که خود معلم ها  هم معمولاً آمادگی لازم برای آموزش توی قرن بیست‌ویکم  را ندارن چونکه اونها   در سیستم آموزشی قدیمی تحصیل کردن.

نوجوانها خیلی روی  بزرگسالان تکیه نکنن

بهترین نصیحتم برای نوجوان پانزده‌ساله‌ای که در یک مدرسۀ قدیمی گیر کرده است اینه : زیاد به بزرگسالان تکیه نکن. اکثراً نیّت خیر دارند، اما دنیا را نمی‌فهمن. قدیم، پیروی از بزرگسالان تصمیم درستی بود چون دنیا را تقریبا خوب می‌شناختن و از همه مهمتر تغییرات دنیا کُند بود. اما قرن بیست‌ویکم قرار است متفاوت باشه. به‌خاطر سرعت بسیار بالای تغییرات، هیچ‌وقت نمی‌فهمید که حرف بزرگسالان در آینده چقدر درست بوده  و راهنمایی اونها برای شما مفید بوده یا نه.

چیزی شگفت انگیز در مورد بازوهای بیونیک این است آنها توسط مغز کنترل میشن

چیزی شگفت انگیز در مورد بازوهای بیونیک این است آنها توسط مغز کنترل میشن

آیا تکنولوژی ما را نجات میده؟

پس به‌جای آن روی چی می تونید  تکیه کنید؟ فناوری؟ این قمار حتی از آن قبلی هم خطرناک‌تر است. فناوری می تونه  کمک زیادی به شما بکند، اما اگه  قدرت زیادی روی زندگی‌تان پیدا کند شاید گروگان برنامه‌اش بشید. انسان‌ها هزاران سال پیش کشاورزی را ابداع کردند، اما این فناوری فقط یک طبقه  کوچک سرآمدان را به ثروت رسوند  در حالی که اکثریت آدمها  را تبدیل به برده کرد. اکثر مردم می‌دیدند که از طلوع تا غروب مشغول چیدن محصولات، حمل سطل‌های آب و برداشت ذرت زیر تابش سوزان خورشیدند. این اتفاق می تونه  برای شما هم پیش بیاد ولی با ظاهری متفاوت.

نمایی از فیلم چارلی چاپلین : فناوری به سادگی می تونه اهدافتون را شکل بده و کنترل زندگی‌تان را به دست بگیره

نمایی از فیلم چارلی چاپلین : فناوری به سادگی می تونه اهدافتون را شکل بده و کنترل زندگی‌تان را به دست بگیره

فناوری بد نیست. اگه  بدونید  در زندگی دنبال چی  هستید، فناوری می تونه  به شما کمک کند تا به آن برسید. ولی اگه  ندونید   در زندگی دنبال چی  هستید، فناوری به سادگی می تونه  اهدافتون را شکل بده    و کنترل زندگی‌تان را به دست بگیره . به خصوص حالا که فناوری در فهم انسان‌ها هوشمند تر میشه  ، شاید روزبه‌روز شما بیشتر در خدمت اون در بیاید،  به‌جای آنکه فناوری در خدمت شما باشه. شاید زامبی‌هایی را دیده باشید که سرشون تو گوشی‌های هوشمندشون هست و تو خیابان‌ها پرسه می‌زنن؟ به نظرتون اون‌ها فناوری را کنترل می‌کنن یا فناوری آن‌ها را کنترل می‌کنه؟

در زمانهای گذشته استاندارد زیبایی توسط تعداد محدودی از افرادی که در کنار شما زندگی می کردند تعیین میشد. امروز رسانه ها و صنعت مد به ما یک استاندارد کاملا زیبایی غیر واقعی ایجاد کردن. آنها زیباترین افراد سراسر جهان را پیدا میکنن و مدام در تبلیغات جلوی چشم ما می آورند، پس تعجبی ندارد که امروزه با دیدن این تصاویر احساس خوشبختی کمتری نسبت به گذشته داریم

در زمانهای گذشته استاندارد زیبایی توسط تعداد محدودی از افرادی که در کنار شما زندگی می کردند تعیین میشد. امروز رسانه ها و صنعت مد به ما یک استاندارد کاملا زیبایی غیر واقعی ایجاد کردن. آنها
زیباترین افراد سراسر جهان را پیدا میکنن و مدام در تبلیغات جلوی چشم ما می آورند، پس تعجبی ندارد که امروزه با دیدن این تصاویر احساس خوشبختی کمتری نسبت به گذشته داریم

این صدای منه یا تبلیغات

خُب، آیا باید به خودتان تکیه کنید؟. صدایی که در سرمون می‌شنویم هرگز قابل‌اعتماد نیست ،  چون همیشه تحت تاثیر تبلیغات و  ذهن‌شویی ایدئولوژیک و تبلیغات تجاری است؛ و حالا که بدتر هم شده و پای دستکاری‌های زیست‌شیمیایی هم به مغزهامون باز شده.

هرچی  زیست‌فناوری و یادگیری ماشین پیشرفت می کنه ، دستکاری عمیق‌ترین هیجانات و امیال مردم ساده‌تر می‌شود، و دنبالِ دل رفتن خطرناک‌تر می‌شود

خودتون را بشناسید

خودتون را بشناسید

برای موفقیت در چنین کار مهیبی، باید سخت تلاش کنید تا خودتون را بهتر بشناسید. تا بفهمید چی  کسی هستید و از زندگی چی  می‌خواهید. البته این قدیمی‌ترین نصیحت تاریخ است: خودشناسی. فلاسفه و پیامبران هزاران سال مردم را به خودشناسی ترغیب کرده‌اند. ولی این نصیحت هیچ‌گاه به اندازه الان یعنی قرن بیست‌ویکم مهم و کلیدی نبوده، چون برخلاف زمان گذشته ، الان رقیبهای  جدی دارید. کوکاکولا، اپل،سامسونگ … همگی دنبال هک‌کردن شما هستن . نه گوشی هوشمندتون، نه رایانه‌تون، و نه حساب بانکی‌تون؛ اونها مسابقه گذاشته‌اند تا خود شما، و سیستم‌عامل ارگانیک‌تون را هک کنند.

موش هایی که دانشمندان پشت آنها "گوش" را از سلول های غضروف گاو ساخته اند. این عجیب و غریب است

موش هایی که دانشمندان پشت آنها “گوش” را از سلول های غضروف گاو ساخته اند. این عجیب و غریب است

هک کردن انسان‌ها

شاید شنیده باشید که در عصر هک کردن رایانه‌ها هستیم، اما این حرف حتی نصف حقیقت هم نیست. واقعیت اینه که  ما در عصر هک کردن انسان‌هاییم.

الگوریتم‌ها همین الآن هم مراقب شما هستن . اونها  مراقبند که کجا می‌رید، چی  می‌خرید، با کی ملاقات می‌کنید. به زودی تک‌تک قدم‌ها، نفس‌ها و ضربان‌های قلب‌تان را هم می شمرن. اونها با استفاده از اطلاعات زیادی که از گوشی و سایر وسایل شما از شما بدست میارن و همین طور  یادگیریِ ماشین، شما را روزبه‌روز بهتر می‌شناسن. و به زودی زمانی میرسه که  این الگوریتم‌ها بهتر از خودتون شما را میشناسن ، و حتی می‌تونن شما را کنترل و دست‌کاری کنند، و دیگر کار چندانی از دست‌تان برنمی‌آید.

ماشین ساخت گوگل که نیازی به راننده نداره

ماشین ساخت گوگل که نیازی به راننده نداره

اسیر دست الگوریتم ها

البته شاید با کمال میل خودتون را تسلیم الگوریتم‌ها کنید و به اون‌ها اعتماد کنید تا برای شما و مابقی دنیا تصمیم بگیرند. اگه اینطوری فکر میکنید ، راحت باشید و خوش بگذرانید. لازم نیست کاری بکنید. الگوریتم‌ها ترتیب همه‌چیز را خواهند داد. ولی اگه  می‌خواهید قدری کنترل روی وجود شخصی‌تان و آیندۀ زندگی‌تان داشته باشید، باید سریع‌تر از الگوریتم‌ها بدوید، سریع‌تر از آمازون و حکومت، و پیش از آن‌ها به خودشناسی برسید. برای آنکه سریع بدوید، بار و بُنۀ چندانی برندارید. همۀ خیال‌های باطل را رها کنید چون بار سنگینی روی شونه هاتون هستن.

برگرفته از کتاب : ۲۱ درس برای قرن ۲۱ – نویسنده : نوح هراری- تخلیص شده

 

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *