نوت برداری لازمه بهتر درس خووندنه

نوت برداری لازمه بهتر درس خووندنه اینو من نمیگم همه ی اونهایی که این کار را انجام دادن خیلی بهتر درس خووندن و موفقتر بودن. خب حالا بعد از نوت برداری باید این اطلاعات را چیکارشون کنیم؟

حتما همون روز نوتهات رو بخون

۱-حتما همون روز نوت هات رو بخون

خوندن نوت ها بعد کلاس باعث میشه که مطالب راحت حفظت بشن و بعدا یادت نره، حتی میتونی همون روز اشکالاتت رو از معلم بپرسی و به این ترتیب درس رو بهتر یاد بگیری، لازم  نیست که بشینی و با دقت نوت هات رو بخونی، همین که پونزده تا بیست دقیقه روشون وقت بزاری کافیه، بعد دیگه هرشب میتونی نوت هات رو مرور کنی و به این ترتیب هر دفعه وقت کمتری برای خوندن نوت هات خواهی گذاشت. اگه نوت هات رو همون روز، بعد از کلاس یا آخر روز بخونی احتمال اینکه مطالب رو فراموش کنی خیلی کم میشه. یا حتی برای بهتر فهمیدن درس بعد کلاس میتونین با دوستاتون دور همدیگه جمع بشین و راجع به کلاسی که داشتین با هم بحث کنین تا بفهمین که چقدر درس یاد گرفتین. با این کار وقتی دوستهات دارن توضیح میدن میتونی مطالبی رو که وقت نکردی سر کلاس نوت برداری کنی به نوتهات اضافه کنی.

*از زمانی که برای مرور میذاری استفاده کن و هر اطلاعات جدیدی رو از کتاب در آوردی به نوت هات یا خلاصه هات اضافه کن. یا حتی ممکنه مطالبی از سر کلاس یادت بیاد و اون رو به نوت هات اضافه کنی.

* خلاصه نوت هات رو بنویس

یه روش خیلی موثر دیگه برای یادگیری سریع و موثر اینه که خلاصه ی نوت هات رو به زبان ساده بنویسی، این خلاصه یه چیزی در حدود چند خط هستش که مطالب عمده و کلی رو راجع به نوتی که برداشتی بهت میده و به این ترتیب به خاطر سپردن اون رو برات راحت تر میکنه. با خلاصه نوشتن یه دید کلی راجع به بحث به دست میاری و با خوندنش میفهمی که بحث کتاب راجع به چی هستش. حالا که خلاصه رو خوندی و کامل فهمیدی میتونی بری و جزییات زیاد رو از کتاب بخونی و به این ترتیب اطلاعاتت رو راجع به اون مطلب درسی کامل کنی.

از خودت امتحان بگیر

۲-از خودت امتحان بگیر

بشین و با خودت مرور کن و ببین که از نوت هات چی یاد گرفتی، اصلا یه نوت هات نگاه نکن و سعی کن با صدای بلند برای خودت توضیح بدی که از خلاصه هات چی یاد گرفتی.

* ببین گه چقد از اطلاعات مهم رو میتونی حفظ کنی، سپس دوباره نوتهات رو بخون و جاهایی که یادت رفته رو سعی کن حفظ کنی.

* حتی میتونی این چیزارو برای یه دوست توضیح بدی، یاد دادن یا توضیح دادن درس برای یه دوست برات در بهتر فهمیدن درس کمک میکنه، این کار باعث میشه که علاوه بر نوت هات جزئیاتی که تو کتاب آورده شده هم یاد بگیری. به این ترتیب هم به دوستت کمک کردی که درس مورد نظر رو یاد بگیره هم خودت تونستی که درست رو در مدت زمان کوتاهی یاد بگیری بدون اینکه وقت زیادی براش صرف کنی. اگه این کار رو برای چند تا از دوستهات تکرار کنی آخر ترم لازم نخواهی داشت تا وقت بزاری و کتابت رو بخونی چون با این روش کاملا اونو یاد گرفتی و کلمات و فرمول ها برای مدت زمان زیادی یا برای همیشه تو ذهنت موندگار شدن.

خلاصه هات رو حفظ کن

۳-خلاصه هات رو نگه دار

خواهی دید که موقع امتحانات این نوت هات چقدر به دردت میخورن و چقدر تاثیر گزار هستن. اگه هر شب بیست تا سی دقیقه برای نوت هات وقت بزاری خواهی دید که همه چی چقدر خوب پیش میره و بعدا مشکلی برای حفظ کردن نخواهی داشت و تازه روز قبل امتحان لازم نخواهی داشت که زیاد وقت واسه خوندن و حفظ کردن بزاری به این ترتیب میتونی وقتت رو برای خوندن درسهای دیگه ت هم اختصاص بدی. این روش نه تنها یه روش خیلی خوب برای یاد گرفتن درسهای حفظی هستاش بلکه میتونی برای درسهایی مثل ریاضی که فرمول زیاد دارن هم استفاده کنی اونوقت میبینی که چه راحت فرمول ها رو حفظ میکنی و برای همیشه تو ذهنت موندگار میشن.  حالا بریم که باهم چند تا روش ساده و پرکاربرد حفظ کردن رو باهم یاد بگیریم.

* روش خط به خط

اگه مجبوری که یه قسمت خیلی عمده از یه متن رو یاد بگیری و حفظ کنی، بهترین روش اینه که خط اول رو بخونی و اونو با صدای بلند تکرار کنی بدون اینکه به خط بعد نگاه کنی. خط دوم رو هم همچنین چندین بار بخون. حالا که خط دو رو حفظ کردی، برگرد و خط یک و دو رو باهم بخون بدون اینکه به صفحه ی بعد نگاه کنی. اگه این روش رو پشت سر هم تکرار کنی میبینی که جایی رو که قرار بود حفظ کنی به سادگی حفظ کردی.

*روش داستانی

این روش روشیه که متن رو بخونی و بعد به صورت داستانی برای خودت توضیح بدی، برای مثال اگه میخوای سه تا عنصر جدول تناوبی رو حفظ کنی(هیدروژن، هلیم و لیتیم) میتونی از داستان روبرو استفاده کنی، حامد و همایون لباس خریدند، که حرف اول هر اسم نشان دهنده ی حرف اول عناصر هستش، خنده داره ولی خوب اینم یه راهشه که مطمئنم قبلا از این روش ها استفاده کردی.

لازم نیست که مطلبو پیچیده ش کنی یا حتما جملات معنی دار بسازی، هرچی ساده تر، بهتر.

* وسایل حفظ کردن

وسایل حفظ کردنم مثل جعبه لایتینر که حتما باهاش آشنایی داری در حفظ کردن راحت تر میتوننن خیلی بهت کمک کنن. حتی میتونی برای جملا خیلی طولانی تر برای خودت علایم جدیدی کشف کنی و یادت نگه داری، مثلا میتونی جدول تناوبی روبا گذاشتن حرف اول هر عنصر کنار هم یاد بگیری و حفظ کنی

*پس همونطور که دیدی راه های زیادی برای نوت برداری وجود داره که با استفاده از اونا میتونی بهترین و موثرترین نوتهارو برداری و باهاشون نمره های خوبی بگیری، علاوه بر اینها، مقالات زیادی در اینترنت میتونی سرچ کنی که بهت راه های حفظ مطالب و نوت برداریمیا خلاصه برداری رو میتونن بهت یاد بدن.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. بهمن ۱, ۱۳۹۶

    […] نوت برداری لازمه بهتر درس خووندنه […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *