نمی تونم موقع درس خوندن تمرکز کنم …

نوجوانان عزیر در مقالات قبلی در مورد اهمیت تمرکز کردن به شما توضیحاتی دادیم حالا میخواهیم راههای تمرکز کردن را به شما یاد بدهیم ….

 

۱- راههای ساده

به صدای بدن خودتون گوش کنید .

۱-به صدای بدن خودتون گوش کنید

یک موضوع و حقیقتی وجود داره و آن اینه که همه ی ما در یک قسمت از روز در خودمون انرژی خیلی زیادی را حس می کنیم و در بعضی زمان های دیگه واقعا حس می کنیم که خالی از انرژی هستیم . چه موقع از روز پر انرژی هستید ؟ اگر امکان داره زمان های درس خوندن تون در طول روز در زمانی که پر انرژی هستید قرار بدید، به این صورت که در زمان هایی که پر انرژی هستید از این انرژی برای درس خوندن استفاده بکنید ، در این صورته که می تونید بهتر تمرکز کنید و مغزتون را آماده ی پذیرش  مطالب درسی  کنید . در زمان های دیگه تمرکز کردن شاید به راحتی این زماونها نباشه .

 • -برای بعضی از افراد ، این زمانها اول صبح هست. زمانی که آفتاب در ابتدای تابش خودشه، این افراد در خودشون انرژی خیلی زیادی را حس می کنن. اما برای بعضی دیگه وقت بعد از ظهر که از ورزش برمی گردند این چنین انرژی را درخودشون حس  می کنن. به هر حال این خودتون هستید که باید به خودتون رجوع کرده و ببینید که در چه زمانی پر انرژی هستید . به صدای بدن خودتون گوش بدید اون به شما میگه  که چه زمانی می تونه بهترین زمان برای درس خوندن تون باشه به طوری که تون بهترین نتیجه را از مطالعه تون بگیرید .
 • به اندازه ی کافی بخوابید .
 • ۲-به اندازه ی کافی بخوابید

 • مزیت های خواب کافی داشتن بر هیچ کس پوشیده نیست. نه تنها هورمون های ترشحی تون تولید می شه ،بلکه مثل یک بمب انرژی در بدن تون به کار می افتند و باعث می شه در طی روز بعد انرژی کافی برای کار ها و درس خوندن داشته باشید. در حقیقت تلاش برای تمرکز کردن زمانی که دچار یک ضعف و خستگی هستید نمی تونه خیلی خوب شکل بگیره. اگر نتونید تمرکز کنید یکی از علت هایش می تونه همین خستگی ناشی از کم خوابی باشه.
 • اغلب افراد نیاز دارند که در طول شب ۷-۹ ساعت بخوابند. حالا بعضی افراد نیاز دارن زیاد تر بخوابند و عده ای دیگه کمتر بخوابند ، این کاملا به خصوصیات شخصی مربوط می شه. خودتون چند ساعت دوست دارید که بخوابید؟ چه مواقعی دوست ندارید که برای بیدار شدن ساعتتون را کوک کنید؟ سعی کنید که اگر نیاز می بینید آن مواقع زود تر از معمول به رخت خواب رفته و بخوابید تا انرژی لازم را بدست بیارید .
 • غذا های سالمی بخورید .
 • ۳-غذا های سالمی بخورید

 • شما شبیه غذاهایی می شید که می خورید! پس اگر غذاهای سالمی بخورید مغز تون نیز سالم می مونه. با خوردن میوه های مورد علاقه تون و میوه ها و سبزی های رنگارنگ و سالم ، حبوبات ، گوشت و لبنیات ، مغزها ( مانند گردو ، پسته ، بادام زمینی و … ) استفاده از روغن زیتون و … به خودتونتون کمک بزرگی کرده اید . اگر رژیم غذایی سالم و مناسبی داشته باشید این باعث می شه که در طول روز انرژی خیلی بیشتری در خودتون حس کرده و باعث بشه بهتر و راحت تر با درس و یادگیری کنار بیاید و بهترین نتیجه را بگیرید.
 • ز خوردن غذاهای سفید پرهیز کنید و یا استفاده از آنها را به حداقل برسونید. غذا های سفید شامل : نان های سفید، سیب زمینی، آرد، شکر می باشند. این غذاها فقط نقش مزاحم را بازی می کنن. نوشیدنی های شیرین که با شکر درست می شه،  علت حواس پرتی و حس ناراحتی در وقت درس خوندن و یا در کلاس درس هستند.
 • افکارتون را کنترل کنید .
 • ۴-افکارتون را کنترل کنید

 • وقتی که حوصله ندارید و یا حواستون پرت می شه ،باید محرک خودتون باشید. اگر خودتون را بررسی کنید و منتقد خودتون باشید می تونید راحت تر تمرکز کنید. با استفاده از تفکرات مثبت مغز خودتونتون را در گیر و متمرکز نگه دارید: به این فکر کنید که می تونیدآن کار را انجام بدید و مطمئنن هم انجام خواهید داد. هیچ چیز جلودار رسیدن تون به خواسته ها تون نیست مگر خودتون.
 • قانون ” ۵ تا بیشتر ” را امتحان کنید. به خودتونتون بگید که فقط ۵ کار بیشتر انجام می دهم یا ۵ دقیقه بیشتر درس می خوانم یا ۵ صفحه بیشتر درس می خوانم هر روز. وقتی ۵ کار را انجام دادید و تموم شد و هنوز هم وقت به اندازه ی کافی دارید ۵ کار بیشتری را انجام بدید و تا موقعی که آن ۵ کار تون تموم نشده دست از تلاش کردن و یاد گرفتن بر نمی دارید. یا مثلا کار هایی را که انجام می دید را به قسمت های کوچیک ۵ تایی تقسیم کنید و هر موقع که می خواهید اونها را انجام بدید تا ۵ مورد تموم نشده دست از انجام دادن و خوندنش نکشید.تقسیم وظایف به قسمت های کوچیک تر باعث آسان تر انجام دادن اونها می شه و با تمرکز کردن در قسمت ها زمان های کمتر ، تمرکز کردن راحت تره و باعث می شه که درس ها و مطالبی را که در این مواقع یاد گرفته اید به حافظه بلند مدت تون منتقل بشه.
 • کاری را که خوشتون نمی آید در اول انجام بدید .
 • ۵-کاری را که خوشتون نمی آید در اول انجام بدید

 • زمانی که حوصله دارید و می تونید به راحتی درس بخونید با آن قسمتی که برایتون مشکل تره یا خوندنش سخت تره و یا به تمرکز بیشتری نیاز داره ، کار یاد گیری خودتون را شروع کنید . اگر کار خودتون را با قسمت های آسون تر شروع کنید همیشه قسمتی از ذهنتون درگیر این می شه که قسمت سخت را چطوری باید بخونید ؟ اصلا می تونید یاد بگیریدش یا نه ؟  و این در تموم مدتی که در حال یادگیری هستید ، به شما تا حدودی استرس وارد می کنه و  قدرت خلاقیت و یادگیری و تمرکزتون را کم می کنه
 • همانطور که قبلا گفته شد وقتی مطلبی را یاد نمی گیرید یا درگیر مشکلاتی هستید هیچ وقت خودتون را سرزنش نکنید. بعضی اوقات قسمت های ناخوشایند درسی که اکثر ما ترجیح می دیم برای زمان های پایانی درس خوندن محول کنیم نیاز به زمان زیادی برای یاد گیری دارند و اگر آن ها را در ابتدا مطالعه کنیم تموم وقت ما را می گیرند . در این گونه مواقع زمان خودتون را به قسمت های کوچیکتری تقسیم کنید یا در ابتدا با توجه به مشکل بودن و مهمی و آسان بودن هر مطلبی که داره برای آن زمانی را مشخص کرده و سعی کنید که در آن زمان مقرر درس سهمیه ی اون را هم تموم کرده باشید . این طوری می تونید کار را برای خودتون راحت تر و آسان تر کرده و به تمومی برنامه ریزی خودتون برسید.

از امواج آلفا و صدا ها کمک بگیرید و با گوش کردن تمرکز و حافظه ی خودتون را برای کار و یا سایر فعالیت های خودتون سود ببرید

۲- استفاده از تکنولوژی 

 • ۱-از امواج آلفا و صدا ها کمک بگیرید و با گوش کردن تمرکز و حافظه ی خودتون را برای کار و یا سایر فعالیت های خودتون سود ببرید .

 • در اینترنت در باره ی صدا های طبیعی افزایش دهنده تمرکز جست و جویی انجام بدید. اگر کار کردن با موسیقی و صدا ها برای شما هم اثر بخشه پس می تونید با گوش کردن به این آهنگ ها به درس خوندن رویایی خودتون دست پیدا کنید.

وقتی که مطالعه می کنید به موسیقی  گوش کنید. اگر می خواهید که بهترین نتایج را در کار های خودتون بگیرید بهتره موسیقی را با صدای کم و یا متوسط گوش کنید، بخصوص اگر در طول زمان درس خوندن بخواهید آهنگ گوش کنید. اگر با صدای کم به آهنگ گش کنید در طولانی مدت به گوش تون هم صدمه ای نخواهد زد و خسته هم نخواهید شد.

همه ی قسمت های گفته شده در قدم تمرکز کردن را به خوبی انجام بدید

 • ۲-همه ی قسمت های گفته شده در قدم تمرکز کردن را به خوبی انجام بدید

 • اگر یک جدول زمان بندی خوبی داشته باشید ، به اندازه کافی غذای خوبی بخورید و استراحت کافی داشته باشید به عبارت دیگه این گام های گفته شده را با هم بکار ببرید، قدرت یاد گیری و توان مغزیتون  زیاد میشه.  مطالعه کردن یک قسمت مهمی از زندگیه و باید یاد بگیرید که در طی این زمان تمرکز کافی داشته باشید و این مهارت تمرکز کردن  را در جنبه های دیگه زندگی هم به کار ببرید.
 • صدا های محیطی را به کار ببرید
 • ۳-صدا های محیطی را به کار ببرید
 • اگر بعد از چند ساعت گوش کردن به این صدا ها و آهنگ ها گوش تون اذیت شد ، نگران نباشید این کاملا عادیه.
 • -بعد از ۱۰-۲۵ دقیقه سردرد گرفتن عادیه، این کار مغز تونه. اگر بعد از ۳۰ دقیقه سردرد تون فروکش نکرد ، بهتره که این روش را از برنامه های روزمره ی درس خوندن تون کنار بگذارید و از آن استفاده نکنید .

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. فروردین ۲۷, ۱۳۹۶

  […] تمرکز کردن میتونه کمک کنه تا هرکاری رو انجام بدین از درس خوندن واسه امتحان گرفته تا تموم کردن کارتون یک ساعت زودتر. تمرکز میتونه کمک کنه تو زندگی کاری تون پیشرفت کنین بهتر به دیگران گوش بدین و سریعتر واسه مشکلات راه حل پیدا کنید. اگه میخواین بدونین چطور میتونین دست وردارین از اینکه هر یک ربع فیس بوک یا گوشیتون رو چک کنین و توی کاری که انجام میدین تمرکز داشته باشین مراحل پایین رو دنبال کنین . […]

 2. اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۶

  […] یه آدم حواس پرتی هستین اما هر کسی میتونه با کمی انگیزه تمرکز خودش رو بالا ببره. تنها کاری  که باید انجام بدین اینه […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *