دختری که پس از نجات از مرگ دانشمند شد

نشان «فیلدز» که به عنوان بالاترین جایزه علمی رشته ریاضیات شناخته می‌شود، هر چهار سال یک بار به یکی از برترین ریاضیدانان جوان (زیر ۴۰ سال) داده می‌شود.

میرزاخانی استاد ۳۷ ساله دانشگاه استنفورد که متولد تهران است، به دلیل تحقیقاتش در حوزه هندسه توانست این جایزه را دریافت کند.

میرزاخانی استاد ۳۷ ساله دانشگاه استنفورد ، به دلیل تحقیقاتش در حوزه هندسه توانست این جایزه را دریافت کند.

 

مریم میرزاخانی، جایزه خود را در مراسم افتتاحیه کنفرانس جهانی ریاضیات از دستان خانم پارک گئون های، رییس‌جمهور کره جنوبی دریافت کرد. دکتر میرزاخانی، نخستین بانوی تاریخ ریاضیات و نخستین ریاضی‌دان ایرانی است که این جایزه ۷۶ ساله را برنده می‌شود.

او اکنون استاد دانشگاه استندفورد است

او اکنون استاد دانشگاه استندفورد است

 

شاید ندانید که در سال اول دبیرستان وضعیت ریاضی میرزاخانی چندان جالب نبود، طوری که معلم ریاضیش  او را استعداد خاصی نمی دانست. میرزاخانی به همین خاطر علاقه‌اش را به ریاضی از دست داد.

سال بعد او معلمی داشت که او در ریاضیات تشویق کرد، پس از آن عملکرد او در ریاضی به شیوه چشمگیری بهتر شد. در سال دوم دبیرستان دیگر او مبدل به یک ستاره شده بود.

میزاخانی و پدر و مادرش

میرزاخانی و پدر و مادرش

در مقطع دبیرستان او میرزاخانی و دوستش به دبیرستان فرزانگان رفتند و در آنجا بود که آن دو زمانی تصمیم گرفتند که مسئله‌های المپیاد انفورماتیک را با هم حل کنند، آنها می‌خواستند ببینند که چقدر توانایی حل این دست مسائل را دارند، برای همین به صورت مشترک روی آنها کار کردند و توانستند سه مسئله از شش مسئله را ظرف چند روز حل کنند، البته در آزمون واقعی، هر شرکت‌کننده تنها ۳ ساعت وقت برای حل کردن مسائل داشت.

با هدف کشف توانایی‌های خودشان در رقابت‌های مشابه، آن دو پیش مسئولان دبیرستان رفتند و خواستند که کلاس‌هایی برای حل مسائل المپیادها در دبیرستان تشکیل شود، مثل همان‌هایی که در دبیرستان‌های پسرانه برگزار می‌شد. خوشبختانه مدیر دبیرستان شخصیت بسیار قوی‌ای داشت، او به میرزاخانی اطمینان داد که با وجود اینکه تا آن زمان هیچ دختری نتوانسته بود وارد تیم المپیاد ریاضی ایران شود، میرزاخانی شایستگی مبدل شدن ورود به این تیم را دارد.
1
در سال ۱۹۹۴، میرزاخانی و بهشتی در ۱۷ سالگی وارد تیم المپیاد ریاضی ایران شدند. میرزاخانی در نهایت مدل طلای المپیاد را دریافت کرد. او پس از پایان دوره کارشناسی خود، کارشناسی ارشدش را نیز در دانشگاه شریف گرفت و برای ادامه تحصیلاتش به ایالات متحده رفت و در دانشگاه هاروارد تحصیلات خود در زمینه ریاضیات را تکمیل کرد.

در اسفندماه ۱۳۷۶ اتوبوس حامل دانشجویان ریاضی شرکت‌کننده در بیست و دومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی که از اهواز راهی تهران بود (مسابقات ریاضی دانشجویی) به دره سقوط کرد و طی آن شش تن از دانشجوی نخبه ریاضی دانشگاه صنعتی شریف که اغلب از برگزیدگان المپیادهای ملی و بین‌المللی ریاضی بودند جان باختند و مریم میرزاخانی از جمله دانش‌آموزان بازماندگان این سانحه بود.

میزاخانی با همسر و فرزندش

میزاخانی با همسر و فرزندش

امروز، میرزاخانی یک استاد ۳۷ ساله ریاضیات در دانشگاه استنفورد است. جان وندراک -همسر میرزاخانی که دانشمند علوم کامپیوتر در سن خوزه است. آنها اکنون یک دختر بنام آناهیتا دارند.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *