میخوام درس بخونم ولی نمی تونم

یادگیری این‌که چگونه، موثرتر درس بخونی، به تو کمک می‌کنه که از جلسات درس بیشتر و بهتر استفاده کنی. برای این که خودت رو برای موفقیت آماده کنی، یک برنامه‌ی خوب و باحالی ایجاد کن که شامل تمام منابعی که از آن‌ها برای درس خواندن استفاده می‌کنی باشد. خودت رو تشویق به این کن که موقع درس خواندن فکر‌های مثبت در سرت داشته باشی و اطمینان حاصل کن که در یک محیط آرام و به دور از عوامل حواس پرتی حضور داشته باشی. بعد از این موارد می‌توانی از استراتژی‌های هوشمندانه‌تری استفاده کنی، برای مثال از خودت امتحان بگیری، نوشته‌های خودت رو دوباره یادداشت کنی و باید طی این مراحل و بینشون استراحت متوالی و کافی داشته باشی.

روش اول: خودت رو برای موفقیت تنظیم و آماده کن.

شناسایی منابع رو انجام بده.

 • ۱- شناسایی منابع رو انجام بده.

یک جا بشین و لیستی از موارد و مباحثی که فکر می‌کنی در امتحان خواهد آمد را تهیه کن. سپس اسامی تمام منابع و روش‌هایی رو که برای یادگیری اطلاعات بهت کمک می‌کنند و در دسترسشون داری، رو روی کاغذ بنویس.بریا مثال از خودت یه امتحان بگیری و یا این‌که به یک گروهی برای درس خوندن ملحق بشی.

یک برنامه مطالعاتی ایجاد کن.

 • ۲- یک برنامه مطالعاتی ایجاد کن.

مشخص کن که چه چیز‌هایی را نیاز داری که بخوانی و از چه منابع و روش‌هایی که در دسترس داری می‌توانی استفاده کنی. بشین و یک برنامه مطالعاتی رو برای خودت ایجاد کن. در برنامه برخی از واحد های زمانی رو خالی بذار تا بعدا مجبور نشی که برنامه رو رعایت نکنی و پیوستگی به برنامه رو از دست ندی.

 • اطمینان حاصل کن که در برنامه مدت زمان بیشتری از آن‌چه که برای درس خواندن احتیاج داری، اختصاص بدهی.
 • ذهنیت مثبتی داشته باش.
 • ۳-ذهنیت مثبتی داشته باش.

زمانی که تصمیم به درس خواندن داری و مینشینی که درس بخوانی، باید ذهنیت مثبتی داشته باشی. اگر از نظر روحی و روانی آشفته هستی، کارایی کمی  برای یادگیری و به خاطر سپردن اطلاعات خواهی داشت. هنگامی که درس می‌خوانی، مثبت اندیش باش و خودت رو با دیگران مقایسه نکن.

 • قبل از این‌که درس خواندن رو شروع کنی، جملات مثبتی به خودت بگو. برای مثال: ” من این امتحان رو قبول خواهم شد.”.
 • هر موقع متوجه شدی که داری فکر‌های منفی در سرت می‌پرورانی، مثلا” من این امتحان را مردود خواهم شد.” سریعا این افکار را متوقف کن.و با یک تفکر مثبت جایگزینش کن. مثلا: من در این موضوع استاد می‌شوم و امتحان را با موفقیت پشت سر خواهم گذاشت.”
 • برای درس خواندن، یک محیط آرام با کمترین عوامل حواس‌پرتی پیدا کن.
 • ۴- برای درس خواندن، یک محیط آرام با کمترین عوامل حواس‌پرتی پیدا کن.

مکانی که در آن درس می‌خوانی بر روی عملکردت تاثیر‌گذار خواهد بود. اگر توسط تلویزیون، اینترنت، هم اتاقی حواست پرت شود، درس خواندنت به میزان وقتی که در یک محیط آرام درس می‌خوانی موثر و با کیفیت نخواهد بود.

 • از مزایای کتابخانه استفاده کن. یک محل دلپذیر با روشنایی مناسب پیدا کن و درس‌خواندنت را شروع کن.
 • می توانی بعد از ظهرت را با مطالعه کردن در یک کافی‌شاپ بگذرانی.
 • زمانی که هم‌اتاقی‌ات در کلاس و یا سر کار است و اتاق در اختیار تو استریا، از فرصت استفاده کن و درس بخوان.

 

روش دوم: مطالعه دقیق‌تر

با فاصله زمانی مشخص مطالعه کن.

 • ۱- با فاصله زمانی مشخص مطالعه کن.

درس خواندن طولانی و بدون استراحت به شما کمک نخواهد کرد که اطلاعات را به صورت موثر یاد بگیری. برای این که مطالعه موثر و بهتری داشته باشی، باید در حین کارت، استراحت‌های منظم و مداومی داشته باشی. به مدت ۳۰ دقیقه مطالعه کن و سپس بین ۵ تا ۱۰ دقیقه استراحت کن.

 از خودت امتحان بگیر.

 • ۲- از خودت امتحان بگیر.

از فلش‌کارت‌ها استفاده کن و از خودت امتحان کوچکی بگیر تا بدین طریق اطلاعات را به صورت موثرتری یاد بگیری. امتحان گرفتن از خودت باعث میشه که اطلاعات رو بهتر از وقتی که به صورت ساده فقط متن رو داری میخونی یاد بگیری. فلش‌کارت‌هایی رو برای امتحان گرفتن از خودت درست کن. تو میتونی خودت اونا رو برای خودت درست کنی و یا از معلم خصوصیت بخوای که اون یه امتحان کوچک ازت بگیره.

تا جایی که امکان داره از حواس چندگانه استفاده کن.

 • ۳- تا جایی که امکان داره از حواس چندگانه استفاده کن.

برخی از افراد، زمانی که از چندین حس در طی فرآیند مطالعه استفاده می‌کنند، اطلاعات را بهتر درک می‌کنند. یکی از روش‌هایی که می‌توانی چندین حس رو در حین مطالعه درگیر کنی، اینه که زمانی که داری یادداشت‌های خودت رو دوباره می‌نویسی و یا می‌خونی اونا رو با صدای بلند بخونی. این کار از حواس چندگانه استفاده می‌کند و ممکن است برای یادگیری بهتر و موثرتر مطالب به تو کمک کند.

بازی حافظه انجام بده.

 • ۴- بازی حافظه انجام بده.

از آهنگ و یا  مخفف لغات و یا دستگاه منوموژیک(روشی برای یادآوری مطالب) برای یادآوری اطلاعات استفاده کن. برای مثال: وقتی که می‌خواهی یک نام طولانی و یا جمله ی طولانی را حفظ کنی، حرف اول هر کلمه را به هم وصل کن و یک کلمه‌ی مخفف به وجود بیار تا بتونی اون جمله را به خاطرت بسپاری.

 

روش سوم: از یادداشت‌ها برای مطالعه استفاده کن.

یادداشت‌های خودت رو دوباره بنویس.

 • ۱- یادداشت‌های خودت رو دوباره بنویس.

زمانی که نوشته‌های خودت رو دوباره می‌نویسی، اطلاعاتی که قبلا با آن‌ها آشنا بودی را دوباره برای خودت تکرار می‌کنی. این تکرار به تو کمک می‌کنه که اطلاعات رو به صورت موثر به یاد بیاوری و بهتر از قبل توی ذهنت حک می‌شه. برای یادآوری مطالب بهتره که قبل از امتحان یا کوییز، مطالب مهم رو دوباره بنویسی.

نوشته‌های دیگران و یا نوشته‌های کتاب رو با زبان خودت بنویس.

 • ۲- نوشته‌های دیگران و یا نوشته‌های کتاب رو با زبان خودت بنویس.

ایرادی نداره که بعضی وقت‌ها ، جملات و یادداشت‌های دیگران رو  کپی کنیم. ولی باید اون جملات رو با کلمات و عبارات خودمون بیان کنیم. نوشتن اطلاعات با عبارات و کلمات مخصوص به خودت، باعث می‌شه که بطن اصلی و موضوع مهم آن نوشته رو بعد‌ها هم در خاطرت داشته باشی.

رئوس مطالب و اطلاعاتی که برای یادگیری بهشون احتیاج داری رو علامت‌گذاری کن.

 

 • ۳-رئوس مطالب و اطلاعاتی که برای یادگیری بهشون احتیاج داری رو علامت‌گذاری کن.

ایجاد یک طرح کلی و علامت‌گذاری یادداشت‌های کلاسی خودت و هم‌کلاسی‌ها، یک روش موثر برای درس‌خوندن به حساب می‌آد. سعی کن هر جلسه سر کلاس یادداشت برداری کنی و سپس هنگامی که آن مطالب را می‌خوانی، نکته‌های مهم و کلیدی را علامت‌گذاری کنی. همچنین می‌توانی، زمانی که کتاب درسی را می‌خوانی، مطالب مهم آن را نیز علامت‌گذاری کنی.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. kai my love گفت:

  من ۱۵ سال دارم عاشق کره جنوبی فرهنگ و لباس و قیافه مخصوصا خواننده هاشون هستم خیلی دوست دارم درس بخونم و بتونم به کشورهای دیگه سفر کنم و علایقم اصلا مانع درس خوندم نیس نمی دونم چرا وقتی کتاب رو باز میکنم واقعا حوصلم سر میبره و همش خوابم میبرهه من چی کار کنمممممممممممم???

 1. بهمن ۱, ۱۳۹۶

  […] میخوام درس بخونم ولی نمی تونم […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *