چطور یک موتور سیکلت بخریم ؟

موارد بسیاری باید حین خرید موتورسیکلت در نظر گرفته شود. به خصوص برای افرادی که برای اولین بار قصد خرید آن را دارند. پس از خرید اول بیشتر با فرآیند خرید موتور سیکلت آشنا خواهید شد.

خرید موتور سیکلت

قدم اول : خرید موتور سیکلت

سوالات زیادی زمان خرید موتور سیکلت مطرح خواهد شد :

-آیا شما واقعا به موتورسیکلت نیاز دارید؟

-محدوده قیمت مورد نظر شما چقدر است؟

-موتورسیکلت مناسب با توجه به مهارت شما از نظر وزن و مدل موتور چگونه است؟

-موتورسیکلتی که میخرید باید نو یا دسته دوم باشد؟

-در صورت دسته دوم بودن در چه وضعیتی باشد؟

-آیا از خرید خود راضی خواهید بود؟

-بهترین مکان برای خرید موتورسیکلت مورد نیاز شما کجاست؟

-چگونه هزینه آن را پرداخت خواهید کرد؟

آیا من واقعا به موتورسیکلت احتیاج دارم؟

قدم دوم : آیا من واقعا به موتورسیکلت احتیاج دارم؟

موتورسیکت وسیله خاصی از انواع وسایل حمل و نقل است که برای هر کسی مناسب نخواهد بود. سوال اول این است که آیا شما واقعا میخواهید از موتورسیکلت استفاده کنید؟ دلیل شما چیست؟ این شمایید که باید به این پرسش پاسخ دهید. یکی از بهترین راه ها برای رسیدن به جواب این سوال تحقیق کردن است.

-بهتر است به کتابخانه مراجعه کرده و نگاهی به کتاب “موتورسواری سودمند” اثر دیوید هیو بیندازید. با چند موتور سوار حرفه ای تر صحبت کرده واز تجربیات آنها بهره مند شوید. خواه تجربیات مثبت و یا منفی.

-مستند هایی در رابطه با موتور سواری مانند “هر یکشنبه” را مشاهده کنید.

-همچنین با خانواده و دوستان خود راجب این تصمیم خود صحبت کرده و از نظرات آنها بهره مند شوید. بهرحال این تصمیم شما بر آنها بی تاثیر نخواهد بود.

اگر بعد از طی این این مراحل به این نتیجه رسیدید که موتورسواری برای شما مناسب است، قدم بعدی این است که ببینید تا چه مقدار میتوانید برای این امر هزینه کنید.

محدوده قیمت مورد نظر شما چقدر است؟

قدم سوم : محدوده قیمت مورد نظر شما چقدر است؟

میزان دارایی فعلی خود را در نظر بگیرید.

میزان درآمد ها و خرج های روزمره خود را یادداشت کنید. هزینه ها و خرج های خود را از میزان درآمد خود کسر کرده. این میزان پولی است که شما قادر به پرداخت در هر ماه هستید.این پول را در تعداد ماه های که قصد پرداخت قسط موتورسیکلت را دارید ضرب کنید.اگر مبلغ نهایی بیشتر از هزینه موتورسیکلت مورد نظر شد شما قادر به خرید آن هستید.بهتر است مبلغی هم به عنوان حاشیه ایمنی در نظر گرفته تا توانایی پرداخت برای هزینه هایی همچون سوخت، بیمه، خرابی های احتمالی و سایر هزینه های احتمالی را داشته باشید.

موتورسیکلت مناسب از لحاظ اندازه و مدل

قدم چهارم : تعیین موتورسیکلت مناسب از لحاظ اندازه و مدل برای شما

موتورسیکلت ها در ابعاد و اندازه ها و شکل های مختفی ساخته میشوند و وزن ها کاربری متفاوتی دارند. انتخاب بهترین موتورسیکلت مناسب با مقصود شما از موتورسواری بسیار مهم است. به نکات زیر نوجه کنید :

-آیا من یک موتور سوار تازه کار یا ماهر هستم؟

-آیا من موتور سیکلت را برای ورزش، گشت زنی، مسافت طولانی، رفت و آمد و یا استفاده بیرون شهری میخواهم؟

-فیزیک بدنی فرد موتور سوار هم بهتر است در هنگام انتخاب موتور در نظر گرفته شود.

-اگر موتور سیکلت را برای طی کردن مسیر های طولانی میخواهید بهتر است موتور سیکلت این قابلیت را دارا باشد. بهتر است قسمتی مخصوص حمل بار و حتی حفاظت در برابر باد و طوفان نیز دارا باشد.

-اگر موتور سیکلتی میخواهد فقط برای گشت زنی بهتر است موتور سیکلتی با برنه و صندلی کوچک و موتوری مناسب با این بدنه باشد.

-برای رفت و آمد یک موتور سیکلت معمولی یا حتی اسپورت جوابگو خواهد بود.

-برای ورزش موتور سواری هم که مسلما بهتر است از از موتور های اسپورت و ورزشی استفاده کنید.

-برای رفت آمد برون شهری بهتر است از موتور سیکلت های درت، عندورو ها و یا موتارد ها استفاده کنید.

موتور سواران تازه کار بهتر است از موتور سیکلت هایی کمتر از وزن ۵۰۰ پوند و ۷۰ اسب بخار استفاده کنند. همچنین بهتر است از موتور سیکلت های اسپورت دوری کنند چرا که آنها قدرت بالا و وزن کمی دارند و کنترل کردن آنها کمی حساس تر از دیگر موتور سیکلت هاست و وسیله مناسبی برای یادگیری موتور سواری نیستند. بهتر است از یک موتور سیکلت استاندارد تا زمان کسب تجربه کافی استفاده کنید.

جدید یا کارکرده؟

قدم پنجم : جدید یا کارکرده؟

اگر تازه شروع به سوار کاری کرده اید بهتر است از یک وسیله کارکرده استفاده کنید. اینگونه اگر اتفاقی موتور سیکلت صدمه دید یا بعد از مدتی نیاز به موتور سیکلتی با قدرت بیشتر پیدا کردید، ضرر زیادی از نظر تعمیرات و استهلاک متحمل نشده باشید. در بسیاری از موارد شما قادر خواهید بود موتور سیکلت شروع به کار خود را با قیمتی نزدیک به همان قیمت خریداری کرده بفروشید.

اگر شما یک موتور سوار با تجربه هستید بهتر است از خود سوال کنید : آیا شما از انجام تعمیرات لذت میبرید و در این زمینه اطلاعاتی دارید؟ اگر اینطور است یک موتور سیکلت در حد نو انتخاب خوبی خواهد بود، که از نظر مالی بسیار به صرفه خواهد بود. یا حتی ممکن است از یک موتور سیکلت قدیمی و کلاسیک لذت ببرید.

اما اگر در زمینه تعمیرات چندان ماهر نبوده و یا علاقه ای به این کار ندارید و فقط میخواهید برای حمل و نقل روزانه خود از موتور سیکلت استفاده کنید، یک موتور سیکلت نو بهترین گزینه خواهد بود.

خریدن هر وسیله کارکرده ای همواره درصدی ریسک را به همراه خواهد داشت

قدم ششم : در صورت کاربرده بودن، موتور سیکلت باید در چه وضعیتی باشد؟

خریدن هر وسیله کارکرده ای همواره درصدی ریسک را به همراه خواهد داشت. نگهداری و تعمیر موتور سیکلت، میزان کار شدگی موتور سیکلت و تعداد و شدت تصادفات موتور سیکلت کمی سخت خواهد بود. چند راهکار برای پی بردن به این مسائل :

از صاحب موتور سیکلت سوالات زیاد و متنوعی در این زمینه بپرسید.نباید تنها به حرف صاحب موتور سیکلت اعتماد کرد و بهتر است برای حاصل کردن اطمینان یک دور سوار آن شویم. البته اگر موتور سوار با تجربه ای نیستید و یا گواهینامه موتور سواری و بیمه ندارید بهتر است از این امر صرفه نظر کنید.

-از او درخواست برگه مربوط به تعمیر و نگهداری و یا رسید بکنید.

-سوال کنید که آیا مسافت پیموده شده دقیق است یا خیر.

-مدارک موتور سیکلت را دقیق بررسی کنید و به مالکان گذشته موتور سیکلت، پلاک، مدل موتور سیکلت، سال ساخت و غیره دقت کنید و در صورت وجود اشکال از خرید آن صرفه نظر کنید.

-قسمت های مختلف موتور سیکلت را مانند زنجیر، چرخ دنده، چرخ، سیستم اگزوز، فرمان، هندل، بدنه و … را برای مشاهده هرگونه زدگی، خراش، تعویض قطعه و هر گونه کاستی مورد بررسی قرار دهید. این فرآیند تصادفات م.ت.ر سیکلت را برایتان آشکار کرده و موتور سیکلت کار کرده تر به نظر خواهد دسید.

-به دقت دنبال نشانه های زدگی بگردید.

-نشت روغن یا مایع خنک کننده را بررسی کنید.

-به صدای استارت و راه افتارن موتور سیکلت توجه کنید. موتور سیکلت باید در زمان گرم شدن به راحتی بکار بیفتد.

-بررسی کنید که آیا ترمز، کلاچ، دریچه گاز و تجهیزات الکتریکی به خوبی کار میکنند یا خیر.

 آیا نهایتا از خرید موتور خود راضی خواهید بود؟

قدم هفتم : آیا نهایتا از خرید خود راضی خواهید بود؟

مثل هر خرید بزرگ دیگری باید از خرید موتور سیکلت خود هم رضایت کافی داشته باشید.چرا که قرار است سال ها از آن استفاده کنید. جواب شما به تمامی سوالات زیر باید مثبت باشد :

-آیا به موتور سیکلت خود افتخار خواهید کرد؟

-آیا میتوانید آن را در سال های آتی درون گاراژ خود متصور شوید؟

-آیا این موتور سیکلتی است که شما شما دوست دارید با آن همراه دوستانتان به گردش بروید؟

-آیا حس میکنید که در ۵ سال آینده نیز همچنان این موتور سیکلت برا شما ایده آل باشد؟

-بعد از انجام تحقیق های لازم آیا قانع شده اید که این موتور سیکلت با استاندارد های شما هماهنگ است؟

-آیا این موتور سیکلت نیاز های شما را برطرف خواهد کرد؟

مکان مناسب برای پیدا کردن موتور سیکلت

قدم هشتم : مکان مناسب برای پیدا کردن موتور سیکلت مورد نظر شما کجاست؟

اگر به دنبال موتور سیکلتی استفاده شده میگردید، در روزنامه ها قسمتی مخصوص و طبقه بندی شده در این زمینه وجود دارد. همچنین منابع آنلاین بسیاری هستند که میتوانید از آنها نیز در این زمینه بهره ببرید. اما اگر به دنبال موتور سیکلت نو هستید، مراجعه به فروشندگان موتور سیکلت و یا جستجوی برند یا مدل موتور سیکلت در اینترنت به شما کمک خواهد کرد. راهکار هایی در این زمینه :

بهتر است معامله را در یک جای عمومی انجام داده و هرگز تنها به محل قرار نروید. خطر کلاه برداری همیشه در این نوع معاملات وجود دارد. همیشه در هنگام انجام این نوع معاملات، یک نفر را از مکان دقیق خود مطلع کنید. هرگز به طرف قرارداد چک شخصی خود را ندهید چرا که شماره حساب بانک شما روی آن نوشته شده است. یا پول نقد همراه خود ببرید و از طرف قرارداد درخواست رسید کنید و یا از چک هایی که بانک مسئولیت آن را بر عهده میگیرد استفاده کنید.

اگر قرار است از حراج ها موتور سیکلت را خریداری کنید، در هنگام مزایده بیشتر از سقف قابل پرداخت خود پیشنهاد ندهید. حتی اگر موتور سیکلت حراج بسیار مناسب باشد.

همیشه قبل از خرید موتور سیکلت قیمت آن را چک کنید. سایت هایی معتبر بسیاری وجود دارند و شما میتوانید به صورت آنلاین، قیمت روز آن را ارزیابی کنید.

در هنگام امتحان کردن موتور سیکلت، با دقت به آن نگاه کرده و تمامی اشکالات را به یاد داشته باشید. اگر تفاوت های موتور سیکلت بیشتر از حد معقول بود، معامله نکنید. زمانی که با صاحب موتور سیکلت معامله میکنید هیچوقت از چانه زدن بر سر قیمت نترسید. به امتحان آن برای کمتر شدن هزینه می ارزد.

همیشه آماده باشید تا فورا برای خرید موتور سیکلت دسته دوم پرداخت را انجام دهید. فراموش نکنید که رسید بگیرید و موتور سیکلت را نیز همانجا همراه خود ببرید. سر صفحه امضا شده، قبض فروش امضا شده، بیانیه ای از مسافت دقیق طی شده، کلید، کتابچه راهنما و دیگر وسایل یدکی و جانبی اگر موتور سیکلت دارای آنها است.

یک فروشنده خوشنام را برای خرید موتور سیکلت خود پیدا کنید

قدم نهم : اگر میخواهید موتور سیکلتی نو تهیه کنید، به این موارد توجه کنید :

-یک فروشنده خوشنام را برای خرید موتور سیکلت خود پیدا کنید. از طریق صفحات آنلاین امتیازدهی مردم به موتور سیکلت مورد نظرتان را بررسی کرده و نظرات دیگران را راجب آن بخوانید.

-از سر زدن به چند فروشنده برای بررسی محصول خجالت نکشید.

-بغیر از مواردی نادر، همیشه بهتر است موتور سیکلت خریداری شده تان ضمانت نامه کامل داشته باشد. در کوارد غیر از آن، فروشنده سود زیادی از بابت فروش آن به دست خواهد آورد که اگر آن را آنلاین سفارش دهید، هزینه هایتان کمتر خواهد شد.

-بحث هایی مانند “در ماه چقدر میتوانم پرداخت کنم” را با فروشنده آغاز نکنید. قیمت نهایی را اول با او حل و فصل بکنید و بعدا راجب شرایط پرداخت مالی صحبت کنید. همیشه قرارداد را با دقت کامل بخوانید قبل از اینکه چیزی را امضا بکنید، بخصوص توافقنامه خرید.

-حرف های فروشنده راجب اینکه “باید خدمات موتور سیکلتتان را فروشنده آن انجام دهد تا گارانتی آن معتبر باقی بماند” باور نکنید. طبق قوانین شما حق دارید خودتان موتور سیکلت خود را تعمیر کرده و یا آن را برای تعمیر نزد تعمیر گاه برده بدون اینکه گارانتی آن باطل شود.

بهترین راه خرید موتور همیشه پرداخت کل هزینه به صورت نقدی است

قدم دهم : چگونه هزینه آن را پرداخت خواهید کرد؟

بهترین راه پرداخت همیشه پرداخت کل هزینه به صورت نقدی است چرا که تمامی دنگ و فنگ های مالی و متغیر مختلف را از بین خواهد برد. هرچند که قسط بندی هم میتواند به صرفه باشد. یک سری راهنمایی :

-هرچقدر میتوانید رقم پیش پرداخت را بالا ببرید تا قسط آن کمتر شود.

-مدت اتمام قسط را بیشتر از ۵ سال تعیین نکنید. چرا که در خیلی از موارد موتور سیکلت تحت استهلاک بیش از دو سال دوام نیاورده و به این ترتیب این قسط بندی زیان بار خواهد شد. با تعیین زمان کمتر در قسط بندی این ریسک را کاهش خواهید داد.

-به قسطی که بیشتر از مبلغ درآمد ماهیانه شماست تن ندهید.

-مطمئن شوید که مبلغ قسط ثابت خواهید بود و تغییر نخواهد کرد.

-مطمئن شوید که مبلغ قرار داد دقیقا همانی باشد که فروشنده به شما گفته بود.

-همیشه از تمامی مدارک خرید امضا شده کپی بگیرید و تا وقتی که صاحب آن وسیله هستید این مدارک را حفظ کنید.

موتور سیکلت خود را بیمه کنید

قدم یازدهم : نکات آخر

موتور سیکلت خود را بیمه کنید. بیمه موتور سیکلت بسیار ارزان است و اکثر موتور سواران توانایی پرداخت آن را دارند پس بهتر است این امر مهم را به وقفه نیندازید.

-کار های به نام زدن موتور سیکلت را در اسرع وقت انجام داده تا به مشکلی برنخورید.

-مالیات موتور سیکلت را دقیقا به همان مبلغ معین پرداخت کرده و از تفره رفتن در این امر و یا دست بردن در عدد قرار داد برای پرداخت مالیات کمتر بپرهیزید.

-اگر موتور سوار تازه کاری هستید بهتر است یک دوره آموزش موتور سواری بگذرانید. مسافر سوار نکنید و کاملا مراقب باشید.

 

قدم دوازدهم : از موتور سیکلت خود لذت ببرید.

عشق من موتور

 

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. اردیبهشت ۳, ۱۳۹۶

    […] چطور یک موتور سیکلت بخریم ؟ […]

  2. مهر ۲۸, ۱۳۹۷

    […] چطور یک موتور سیکلت بخریم ؟ | نوجوان شاد […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *