آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی شیمی

 

مهندسی شیمی، صنعت فناوری پیشرفته ای است که با صنایع دیگر و همین طور  اقتصاد بازار ارتباط داره و با سرعت هم در حال گسترش هست. به همین دلیل فرصت های شغلی برای مهندسان مهندسی شیمی هر روز بیشتر میشه. این رشته یکی از بهترین رشته های گروه مهندسی هست. با توجه به سرعت زیاد پیشرفت این علم ، مهندسان شیمی، باید همیشه خودشون را به طور کامل در دانش تخصصی، زبان های خارجی، مهارت های کاری به روز کنند.

رشته مهندسی شیمی بسیار جذاب است

مهندسی شیمی یکی از شاخه های علوم مهندسی هست و کار اون طراحی، ساخت و بهره برداری از فرایندهای شیمیایی در صنایع شیمیایی مختلف جهت تبدیل مواد اولیه به فراورده های با ارزش صنعتیه. دانشگاه آدلاید استرالیا مهندس شیمی را کسی می دونه که اکتشافات دانش شیمی را جهت بهبود زندگی بشر بکار می بره. در واقع مهندس شیمی فردیه که دانش شیمیدان ها رو به حالت عملی و کاربردی در میاره و در صنایع مختلف اونها رو به کار میگیره. مهندسی شیمی گستره ی کار بسیار وسیعی داره و حوزه های مختلفی رو شامل میشه. تنوع در گرایش های مختلف و فرصت داشتن شغل های مختلف باعث شده که افراد زیادی به این رشته علاقه مند بشن. در ادامه مقاله با ما باشین تا بیشتر با این رشته جذاب آشنا بشیم.

مهندسی شیمی

مهندسی شیمی علمی ساختن محصولات از مواد اولیه بصورت عمده در صنعت است. این محصولات می تونه لاستیک، بنزین، محصولات پتروشیمی ، دارو، بسته بندی مواد غذایی یا چیزهای دیگه باشه. علم مهندسی شیمی با استفاده از دانش طراحی فرایند و  قرار دادن دستگاههای لازم، مواد مورد نیاز روزانه را از ماده اولیه مثل نفت خام استخراج می کنه.

مهندسی شیمی

مهندسان شیمی همچنین برنامه های کنترل کیفیت و برنامه های ایمنی را برای افرادی که با مواد شیمیایی خطرناک کار می کنن، تهیه می کنن تا مطمئن بشن که هم محصولات با استاندارد های کافی تولید میشن و هم ایمنی لازم برای انجام کار رعایت میشه

این رشته ترکیبی از علوم مختلف مثل شیمی، ریاضی و فیزیک هست که با در نظر گرفتن عوامل اقتصادی، طراحی و رهبری فرایندهای شیمیایی رو برای تولید یک فراورده به مقدار زیاد در صنایع مختلف بر عهده داره.

طراحی و کنترل فرایندهای شیمیایی کار مهندس شیمی هست

تفاوت رشته مهندسی شیمی با رشته شیمی

آیا رشته مهندسی شیمی همون رشته شیمی هست؟ نه!! رشته شیمی در شاخه علوم تجربی هست و رشته مهندسی شیمی در شاخه علوم ریاضی قرار داره. میدونین فرقشون چیه؟ شیمی شاخه ایه که در اون شیمیدان­ ها در آزمایشگاه کار میکنن و مواد مفیدی رو در اندازه کم و محدودی تولید میکنن و یا ماده مفیدی رو از ترکیبی از مواد مختلف جداسازی میکنن. در حالیکه مهندس شیمی از دانش و مهارت خاص خودش استفاده میکنه و فرایند یا واکنشی رو طراحی میکنه که بتونه مواد رو در مقیاس زیاد در صنعت تولید کنه. این طراحی علاوه بر کل فرایند شامل تجهیزات مانند پمپ ها ، کمپرسورها، سانتریفیوژها، مبدل های حرارتی برج ها رآکتورها، مخازن تبخیر کننده ها، چگالنده ها و غیره هم هستن. به خاطر همین رشته مهندسی شیمی در حوزه های مختلف با رشته های شیمی، ریاضی، فیزیک و مهندسی مکانیک اشتراک و هم پوشانی داره. و همچنین با رشته های دیگه مهندسی ارتباط داره به عنوان مثال در تولید مواد لازم برای ساخت دستگاه ها و تجهیزات پزشکی با مهندسی پزشکی و در ساخت و تولید مواد نانو کامپوزیت با مهندسی متالورژی در ارتباط است.

 

انواع گرایش­های مهندسی شیمی

رشته مهندسی شیمی گرایش های مختلفی داره. از سال ۹۵ رشته کارشناسی مهندسی شیمی در کنکور سراسری بدون گرایش دانشجو می پذیره و این خیلی خوبه چون دانشجوها میتونن بعد از گذروندن چند واحد درسی در دانشکده علاقه­مندی خودشون رو به هر یک از گرایش­ها بسنجن و بعد از اون تصمیم­ بگیرن که به چه گرایشی برن تا بیشتر موفق بشن. در زیر بعضی از گرایش های رشته مهندسی شیمی رو توضیح دادیم:

گرایش صنایع غذایی مهندسی شیمی

  • گرایش صنایع غذایی

علم مهندسی شیمی برای توسعه سلامت و افزایش  سطح زندگی جامعه از طریق ایجاد فرایندهای  تولید، بسته بندی و توزیع محصولات بهداشتی و غذایی نقش  بسیار مهمی داره.   مثلاً برای حفظ اصول ایمنی و بهداشتی مواد غذایی که به صورت کنسرو در سوپرمارکت ها و فروشگاه ها وجود داره نیاز به فرایندهایی هست توسط یه مهندس شیمی صنایع غذایی طراحی اون انجام میگیره. از طرفی  وظایفی مثل کنترل کیفی غذا، میکروبیولوژی غذا و شیمی غذا و همچنین طراحی دستگاه هایی مثل استریلیزه‌، پاستوریزه‌ و منجمدکننده‌ بر عهده مهندس شیمی صنایع غذای هست. در صنایع دارویی هم یه مهندس شیمی باید، فرایندهایی را که در دستگاههای مختلف بر روی مواد تشکیل دهنده دارو انجام میشه را طراحی و تحت کنترل داشته باشن.

  • گرایش صنایع شیمیایی معدنی

گرایش صنایع شیمیایی معدنی، به بررسی فرایندی می پردازه که باید روی یک ماده اولیه مثل مواد استخراج شده از معدن انجام بشه تا به محصولات معدنی مثل گچ ، سیمان و غیره برسه. هر کارخانه تولید مواد غیرآلی (معدنی) مثل سیمان، گچ، شیشه نسوز و دیرگداز، دارای یک فرآیند خاصی هست که طراحی این فرایند بر عهده یک مهندس شیمی گرایش صنایع شیمیایی معدنی هست.

گرایش صنایع پتروشیمی

  • گرایش صنایع پتروشیمی

گرایش صنایع پتروشیمی دانشی هست که از اون برای تبدیل فراورده های نفتی به فراورده های غیرنفتی بهره میگیرن. در واقع یک مهندس پتروشیمی دستگاه ها و فرایندهایی رو طراحی میکنه که بتونه مواد نفتی رو به مواد با اررزش مختلفی مثل کودهای شیمیایی، شوینده ها، فرآورده های پلیمری (مواد اولیه پلاستیک ها، لاستیک ها و الیاف مصنوعی) و مواد شیمیایی (اسیدها و حلال ها) تبدیل کنه.

  • گرایش صنایع گاز

گرایش گاز دانشی هست که به بررسی چگونگی تبدیل گاز طبیعی به گاز مصرفی می پردازه. یک مهندس شیمی گرایش صنایع گاز عمق چاهی که برای استخراج گاز زده میشه، قطر لوله ای که گاز را از چاه به پالایشگاه یا از پالایشگاه به شبکه های شهری منتقل می کنه، شیوه انتقال گاز از چاه به پالایشگاه و … رو مورد بررسی و مطالعه قرار میده.

مهندس های شیمی بطور گسترده در پالایشگاهها به کار گرفته میشن

  • گرایش صنایع پالایش

گرایش صنایع پالایش دانشی هست که به بررسی چگونگی تبدیل نفت خام به فرآورده های نفتی می پردازه. دانشجویان این گرایش در دانشگاه یاد میگیرن که چطور دستگاه هایی مثل برج های تقطیر دستگاه های جدا کننده مایعات از مایعات و گازها از مایعات رو طراحی کنن.

  • گرایش محیط زیست

مسائل زیست محیطی صنایع از موضوعاتی هست که جدیدا توجه بیشتری بهش شده. همانطور که میدونین کارخانجات صنایع شیمیایی تاثیر زیادی روی محیط زیست ما دارن. به همین دلیل گرایش محیط زیست در مهندسی شیمی اهمیت ویژه ای پیدا کرده. در این گرایش به آموزش مباحث تصفیه آب و فاضلاب و ضایعات جامد، تصفیه بی هوازی و کنترل آلودگی هوا می پردازن.

وظایف مهندس شیمی

وظایف مهندس شیمی

مهندس شیمی میتونه در بخش تولید، تحقیق و توسعه فرایندهای شیمیایی و تجهیزات، بهینه سازی و کنترل عملیات  صنعتی، مدیریت کارخانه، تحقیقات بنیادی و کاربردی از سطح مولکولی به مقیاس کامل صنعتی، مدیریت محیط زیست، نظارت و کنترل آلودگی مشغول به فعالیت بشه. بنابراین وظایفش بسته به کار در هر یک از این بخش ها کمی با هم فرق داره. از مهمترین وظایف مهندس شیمی در بخش تولید میشه به موارد زیر اشاره کرد:

وظایف مهندس شیمی در بخش تولید

اما اگه مهندس شیمی در بخش تحقیق و توسعه بخواد فعالیت بکنه وظایفش به صورت زیر هست:

وظایف مهندس شیمی در بخش تحقیق و توسعه

برای اینکه به رشته مهندسی شیمی بریم چه ویژگی ها و مهارت هایی باید داشته باشم؟

اگه شما هم مثل خیلیای دیگه دوست دارین به رشته جذاب مهندسی شیمی برین باید یه سری ویژگی ها و مهارت های خاصی داشته باشین تا بتونین در این رشته موفق بشین. از جمله این ویژگی ها اینه که باید به دروسی مثل ریاضی، فیزیک و شیمی علاقه داشته باشین چون در دانشگاه خیلی زیاد با این دروس سر وکار خواهین داشت. باید بتونین با کمک منطق و استدلالو مهارت هایی که دارین مسائل مختلف رو حل کنین. باید توانایی تجزیه و تحلیل در کارها و همچنین دقت کافی روی جزئیات مسائل مختلف داشته باشین. باید بتونین کارهاتون رو طبق یه سری استانداردهای خاص پیش ببرین و صلاحیت فنی و عملی داشته باشین. نباید از اون شخصیت هایی باشین که از کارهای سخت فرار میکنن و همیشه دنبال راحتی و خوشین. اگه میخواین یه مهندس شیمی موفق بشین اونقدر باید اشتیاق داشته باشین که کارهای سخت رو با جون و دل بپذیرین و با علاقه و پشتکار به موفقیت برسین.

ویژگی ها و مهارت های لازم برای رشته مهندسی شیمی

ظرفیت رشته مهندسی شیمی در دانشگاه های مختلف به چه صورت هست؟

در حال حاضر پذیرش دانشجوی مهندسی شیمی از طریق کنکور سراسری حدود ۵۵۹۶ نفر هست. از این تعداد حدود ۵۹ درصد در دانشگاه های دولتی( روزانه و شبانه)، حدود ۲۱ درصد در دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی، حدود ۱۷ درصد در دانشگاه پیام نور و حدود ۳ درصد هم در پردیس خودگردان و مجازی پذیرفته میشن. این تعداد دانشجو در ۵۳ دانشگاه دولتی (روزانه و شبانه)، ۱۹ دانشگاه و موسسه غیرانتفاعی ۲۳ دانشگاه پیام نور و ۱ پردیس خودگردان و ۱ دانشگاه مجازی پذیرفته میشن و مشغول به تحصیل میشن. همچنین رشته مهندسی شیمی علاوه بر دانشگاه های ذکر شده در دانشگاه آزاد هم دانشجو می پذیره.

ظرفیت رشته مهندسی شیمی در دانشگاه های مختلف

رتبه لازم برای قبولی در رشته مهندسی شیمی چند هست؟

همونطور که میدونین رتبه قبولی در هر رشته در دانشگاه های مختلف فرق میکنه. ما در جدول زیر حدود رتبه لازم برای قبولی در رشته ی مهندسی شیمی در تعدادی از دانشگاه های برتر کشور رو آوردیم. به کمک این جدول میتونین بدونین که برای قبولی در دانشگاه مورد نظرتون چه رتبه ای باید بیارین!

رشته مهندسی شیمی
سهمیه منطقه ۱ منطقه ۲ منطقه ۳
دانشگاه پردیس صنعتی امیرکبیر رتبه زیر ۷۸۰۰ رتبه زیر ۲۳۴۰۰ رتبه زیر ۸۰۰۰
تبریز (شبانه) رتبه زیر ۹۸۰۰ رتبه زیر ۸۰۰۰ رتبه زیر ۲۵۰۰
فردوسی (شبانه) رتبه زیر ۶۰۰۰ رتبه زیر ۴۰۰۰ رتبه زیر ۲۰۰۰
فردوسی رتبه زیر ۵۵۰۰ رتبه زیر ۳۴۰۰ رتبه زیر ۱۴۰۰
دانشگاه تبریز (روزانه) رتبه زیر ۲۲۰۰ رتبه زیر ۴۰۰۰ رتبه زیر ۱۵۰۰
علم و صنعت رتبه زیر ۲۰۰۰ رتبه زیر ۱۳۰۰ رتبه زیر۴۰۰
صنعتی اصفهان رتبه زیر ۳۹۰۰ رتبه زیر ۲۳۰۰ رتبه زیر ۱۰۰۰
صنعتی خواجه نصیر
صنعتی امیرکبیر رتبه زیر ۱۴۰۰ رتبه زیر ۹۵۰ رتبه زیر ۴۰۰
تهران رتبه زیر ۱۴۰۰ رتبه زیر ۷۵۰ رتبه زیر ۳۰۰
صنعتی شریف رتبه زیر ۷۰۰ رتبه زیر ۵۰۰ رتبه زیر ۲۰۰

 

طول دوره تحصیل در دانشگاه در رشته مهندسی شیمی چقدره؟

طول دوره کارشناسی رشته مهندسی شیمی ۴ ساله که یک دوره کارآموزی هم داره. برنامه ریزی انجام شده در دانشگاه ها به صورتیه که دانشجویان میتونن همه ی واحدها رو در ۸ ترم (نیمسال تحصیلی) پاس کنن. علاوه بر دروس و کارگاه و پروژه، یک دوره دو ماهه هم به کارآموزی اختصاص پیدا میکنه، طول هر ترم ۱۶ هفته آموزش کامله. هر واحد درسی نظری به مدت ۱۶ ساعت و عملی به مدت ۴۸ یا ۲۴ ساعت و کارگاهی به مدت ۴۸ساعت در طول نیسمال (۱۶ هفته ) تدریس میشه.

 

تعداد واحدهای درسی رشته مهندسی شیمی چندتاست؟

برای اینکه بتونین در رشته مهندسی شیمی فارغ التحصیل بشین نیازه که حدود ۱۴۰ واحد درسی رو در طول ۴ سال بگذرونین این واحدهای درسی شامل دروس عمومی، پایه، تخصصی و تخصصی انتخابی میباشه که در جدول زیر تعداد واحدها رو به تفکیک نوع دروس آوردیم.

واحدهای درسی رشته مهندسی شیمی

 

 

     سرفصل دروس مهندسی شیمی چی هستن؟

برای اینکه بتونین شناخت بیشتری از این رشته داشته باشین بهتره بدونین که اگه در دانشگاه به رشته مهندسی شیمی رفتین چه دروسی رو باید بخونین. نکته جالبی که باید بدونین اینه که برخلاف اسم این رشته، که به نظر میرسه بیشتر واحدهاتون دروس شیمی هست اما اصلا هم اینطور نیست!! دانشجویان مهندسی شیمی نسبت به سایر مهندسی ها تنها ۹ واحد بیشتر درس شیمی دارن! و تقریبا حدود ۴۰ درصد دررس هاشون با سایر رشته های مهندسی یکسانه! لازمه این رو هم یادآوری کنیم که دروس ریاضی و فیزیک در این رشته بسیار مهم و پرکاربرد هستن. در ادامه برای آشنایی بیشتر برخی از دروس این رشته آورده شده. بهتره قبل از انتخاب رشته یه نگاهی بهش بندازیم!

این دروس در همه گرایش های مهندسی شیمی مشترکند : معادلات دیفرانسیل، فیزیک، آزمایشگاه فیزیک ۱و۲، برنامه نویسی کامپیوتر، ریاضی مهندسی، شیمی تجزیه، استاتیک و مقاومت مصالح، نقشه کشی صنعتی، مکانیک سیالات، ترمودینامیک مهندسی شیمی، انتقال حرارت و آزمایشگاه، کنترل فرایندها، پروژه، کارآموزی، انتقال جرم برخی از دروس تخصصی اختیاری (که با توجه به گرایشتون میتونین انتخاب کنین): فرایندهای پتروشیمی، فرایندهای صنایع گاز، صنایع غذایی، خواص مواد، مبانی صنایع شیمیایی معدنی، مهندسی مخازن و غیره.

ادامه تحصیل در رشته مهندسی شیمی

ادامه تحصیل در رشته مهندسی شیمی چطوره؟

دانشجویان رشته ی مهندسی شیمی بعد از پایان دوره کارشناسی که چهار سال هست می تونن تحصیلاتشون رو در هر یک از رشته های کارشناسی ارشد و سپس دکترای تخصصی مهندسی شیمی که دوست داشته باشن ادامه بدن. گرایش های کارشناسی ارشد مرتبط با رشته مهندسی شیمی در طرح زیر آورده شده.

ادامه تحصیل در رشته مهندسی شیمی

بازار کار رشته مهندسی شیمی چطوره؟

نکته ای که باید شما بدونید اینه که دانشگاه فقط آغاز تحصیلات شما هست. وقتی  که در اولین  کارخانه یا صنعت مشغول بکار میشید، یاد می گیرید که چگونه ” در دنیای واقعی” کار کنید. مهارت های فراوانی وجود داره، که مهندسان شیمی در محیط کارخانه شیمیایی یاد می گیرن. شما بسیاری از جنبه های دنیای کسب و کار، جزئیات تجهیزات و فرایندهایی را که با آن کار می کنید، و حتی دیگر مسائل “سیاسی” را در محل کار یاد خواهید گرفت. در حالی که آموزش هایی که در دانشگاه یاد می گیرید بسیار مهم است، می تونیم بگیم که آموزش در محل کار ، چیزی است که به شما مهارت های لازم برای تبدیل شدن به یه مهندس خوب را می ده. یادتون باشه وقتی که تحصیلاتتون توی دانشگاه به پایان رسید و خواستید به محیط کار وارد بشید، بدونید که هنوز خیلی چیزها هست که هنوز نمی دونید و به طور خلاصه، بسیاری از همکاراتون خیلی بیشتر از شما می دانند و بنابراین باید مطالعه تون را زمان ورود به محل کار چند برابر کنید.

وقتی سرکار رفتید خیلی چیزهای دیگه یاد می گیرید

یه فارغ التحصیل مهندسی شیمی میتونه از مهارتهای علمی خودش استفاده کنه و در بسیاری از صنایع مختلف کارهای مختلفی انجام بده. مهندسان شیمی در مکان هایی مانند آزمایشگاه های تحقیقاتی، کارخانه های شیمیایی، دفاتر شرکت های بزرگ و موسسات تحقیقاتی، پالایشگاه های نفت و در صنایع شیمیایی مختلفی از جمله آفت کش ها و علف کش ها، شیشه و مواد شیمیایی مخصوص، صنایع غذایی و نوشیدنی، صنایع بهداشتی، دارویی، نساجی، نفت و گاز و پتروشیمی، معدنی، انرژی و تقریبا در هر کارخانه تولیدی استخدام بشن. در سال های اخیر صنایعی مانند نانو هم شکل گرفته که مهندسین میتونن در این حوزه ها هم وارد بشن. مهندس شیمی به دلیل تنوع مهارت هایی که داره، انعطاف شغلی خوبی هم داره و میتونه چند سال در یه حوزه مثل دارویی و چند سال بعد در حوزه دیگه ای مثل پلاستیک، سرامیک، فلزات و شیشه یا صنایع دیگه فعالیت کنه.

یه مهندس شیمی با نقشه های فرایندی کار میکنه

مهندسان شیمی میتونن به عنوان مهندسان احتراق، مهندسان نفت، مهندسان ذوب، مهندسان آب، مهندسان تولید، مهندسان بیوشیمی، مهندسان فرآیند کنترل و مهندسان داروسازی کار کنن. یک مهندس شیمی همچنین با کسب تجربه و تخصص بیشتر میتونه به رده های نظارتی و مدیریتی مانند مهندس ناظر تولید و طراحی، مدیر بخش تحقیق و توسعه یا مدیر کارخانه برسه.

تقاضای زیادی برای مهندسان شیمی وجود داره. این تقاضا، خیلی وابسته اقتصاد و تعداد افرادی که هر ساله فارغ التحصیل می شوند، هست. به طور کلی، می توانم بگویم که همیشه فرصت شغلی برای مهندسان شیمی خوب وجود داره. مهندسان شیمی میتونند کارهای بسیار متنوعی  انجام بدن برای همین هم شانش اشتغال بیشتری نسبت به بقیه رشته های مهندسی دارن.

 

 

ترجمه و گرداوری : فاطمه حامد

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *