من میخوام نابغه بشم

راه­های زیادی برای این وجود داره که یک نفر رو نابغه بنامیم. اما اگر به شخصیت­های تاریخی­ای که مردم اون­ها رو نابغه می­دونن نگاهی بندازید (مثل انیشتین، لئوناردو داوینچی و بتهوون) می­تونید یه ویژگی مشترک برای همه­شون پیدا کنید و این ویژگی مشترک اینه که همه­شون به شکل کاملاً متفاوت­تری از سایر مردم فکر می­کردن و همین باعث می­شد کارهایی انجام بدن که هیچ­کس دیگه­ای انجام نداده بود. براساس این الگو، این مقاله بهتون راه­هایی رو یاد می­ده تا بتونید مثل یه نابغه فکر کنید.

 

گام­ها

عاشق یاد گرفتن باشید.

۱-عاشق یاد گرفتن باشید.

نوابغ عاشق کارهایی هستن که انجام می­دن. پس اگه می­خواید مث یه نابغه فکر کنید، چیزی که عاشقش هستید رو پیدا کنید و توش غرق بشید.

 • -بفهمید که سبک یادگیری­تون چیه و ازش استفاده کنید. سبک­های اصلی شنیداری، بصری-فضایی، کلامی-زبانی و حرکتی هستن. برای این­که بفهمید کدوم سبک مناسب شماست، تکنیک­های مختلف رو امتحان کنید و ببینید کدومش بهتر برای شما جواب می­ده.
 • -یاد بگیرید که چطور خودآموز باشید. منابع مختلفی توی اینترنت و جاهایی مثل کتابخونه­ها و دانشگاه­ها وجود دارن که می­تونن اطلاعات جالب زیادی رو دراختیارتون قرار بدن.
 • -فعال باشید و سؤال بپرسید. شما هر روز با آدمای زیادی ملاقات می­کنید که اطلاعات مختلفی دارن و مهارت­های زیادی دارن که می­تونید ازشون یاد بگیرید. به عنوان یه نابغه، به همه چی علاقمند باشید.
 • -به صورت کامل و جامع مطالعه کنید. هر چیزی که لازمه بدونید رو یاد بگیرید.
 • -همون­طور که چیزای مختلف رو یاد می­گیرید به این فکر کنید که چطور این اطلاعات مختلف می­تونن با هم ارتباط داشته باشن.

 

۲-پروژه­ های بلندپروازانه برای خودتون در نظر بگیرید و از اول تا آخرش رو تصور کنید.

پروژه­های بلندپروازانه برای خودتون در نظر بگیرید و از اول تا آخرش رو تصور کنید.

ایده­ های نابغه­ ها اغلب برای رسیدن به چیزیه که خیلی از اطرافیان اون رو دیوانگی محض می­دونن. این شانس رو به خودتون بدید که پا در مسیرهایی بذارید که هیچ­کس قبلاً پا در اون نذاشته تا بتونید چیزای جدید کشف کنید.

با روی باز از شک، عدم اطمینان و تغییر استقبال کنید.

۳-با روی باز از شک، عدم اطمینان و تغییر استقبال کنید.

توی اکتشافات و نوآوری­ها اینجور احساسات عادی­ان. از این­که درباره بدیهیات و چیزای عادی سؤال بپرسید نترسید، چون نوابغ اغلب کسایی هستن که بدیهیات رو زیر و رو می­کنن.

پرکار باشید.

۴-پرکار باشید.

قبل از کیفیت به کمیت فکر کنید. برای این­که بتونید یه کار خیلی فوق­العاده انجام بدید باید قبلش اون کار رو بارها انجام بدید. این­طوری قبل از رسیدن به هدف تمرین زیادی خواهید داشت و درنتیجه شانستون برای موفقیت بیشتر خواهد شد. این کار استرستون رو هم کمتر می­کنه و می­فهمید که اگر تلاش کردید و موفق نشدید باز هم می­تونید امتحان کنید. بیشتر نوابغ در تاریخ، کارهای خیلی زیادی انجام دادن که همه­شون به نبوغ منجر نشد!

 • -نظریه­ای وجود داره که می­گه برای این­که توی موضوعی (استاد) بشید باید ۱۰۰۰۰ ساعت تمرین کنید. اگه نگاهی به زندگی نوازندگان حرفه­ای ارکستر و برنامه نویسای کامپیوتر بندازید هم درستی این نظریه اثبات می­شه.

 طبقه ­بندی بلوم رو یاد بگیرید.

۵-طبقه ­بندی بلوم رو یاد بگیرید.

این طبقه بندی فکر کردن رو به ۶ سطح می­شکونه که می­تونید ازش برای عمیق­تر فکر کردن کمک بگیرید.

 • -به یاد سپردن به معنی قبول کردن و باور کردن یک واقعیته. دونستن این که ۲+۲ می­شه ۴، به این معنی نیست که شما می­دونید۲+۲=۴ یعنی چی.
 • -کاربرد به این معنیه که چطوری از حقیقتی که یاد گرفتید استفاده کنید. شما می­تونید بگید که ۲ تا گربه به علاوه ۲ تا گربه می­شه ۴ تا گربه. ولی هنوز نمی­دونید ۲+۲=۴ چه معنی­ای داره.
 • -درک، فهمیدن واقعیته: یعنی مثلاً شما مفهوم جمع و چگونگی این­که ۲+۲=۴ می­شه رو یاد گرفتید.
 • -تجزیه و تحلیل، به معنی شکستن اطلاعات به بخش­های تشکیل­دهنده­شه. مثلاً شکستن ۲+۲=۴به (۱+۱)+(۱+۱)=۲+۲=۴٫
 • -ترکیب، درست کردن یه چیز جدیده. مثلاً (۲+۲)+(۲+۲)=۴+۴٫
 • -ارزیابی، بحث درباره مزیت­های ۲+۲=۴
 • متفاوت فکر کنید.
 • ۶-متفاوت فکر کنید.
 • شما متفاوت و منحصربفردید. پس متفاوت فکر کنید. هر آدم نابغه­ای برای خودش متفاوت و منحصربفرده. هر ایده و نظری، یه سری قسمتای درست داره و همچنین یه سری قسمتا داره که می­تونید ازش چیزهایی یاد بگیرید.
 • -یادتون باشه که ایده­های مختلف از لحاظ تاریخی، خوب پذیرفته نشدن و شما هم از این قاعده مستثنی نیستید. ولی نابغه­ها در طول تاریخ نذاشتن این امر جلوشون رو بگیره، شما هم نباید بذارید.

 

متافورمینگ: روش رسمی­تر (مثل یه نابغه فکر کنید)

روش رسمی­تر

۱-این روش توی کارگاه­ها تدریس می­شه و توی کتاب (مثل یه نابغه فکر کنیم) نوشته دکتر تاد سیلر هم اومده. و شامل اتصال و تبدیل اطلاعات (داده، دانش، مفاهیم، تجربه­ها و…) از طریق راه­های بامفهوم، شخصی، هدفمند و مفید هستش. یک تصویر و ایده برای خودتون تصور کنید و اون رو به زندگی­تون ربط بدید.

 -از ارتباطی که به این تصویر ایجاد کردید یه مثال بزنید.

۲-از ارتباطی که به این تصویر ایجاد کردید یه مثال بزنید.

 به این فکر کنید که این تصویر درباره زندگی و کار چی می­خواد بگه.

۳-به این فکر کنید که این تصویر درباره زندگی و کار چی می­خواد بگه.

حالا برنامه ریزی کنید تا تغییری ایجاد کنید.

۴-حالا برنامه ریزی کنید تا تغییری ایجاد کنید.

 این تغییر رو توی زندگی و کارتون پیاده کنید.

۵-این تغییر رو توی زندگی و کارتون پیاده کنید.

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *