من مزاحم تلگرامی دارم

این روزها همه دیگه به اینترنت دسترسی دارن و باعث شده که ارتباطات خیلی راحتر از قبل بشه .یکی از اون برنامه ها که خیلی همه گیر شده تلگرام هستش که خیلی درست ازش استفاده میکنن و بعضی ها هم غلط . البته فکر کنم کاربرد اصلیش رو نمی دونن! و برای دیگران مزاحمت ایجاد میکنند . توی این مقاله ما به شما راههای مقابله با این مزاحمان را تو دنیای مجازی معرفی می کنیم

روش اول : برخورد با مزاحمان اینترنتی

 برخورد با مزاحمان اینترنتی

۱-به مزاحما جواب ندید.

مزاحما توی دنیای مجازی می تونن سمج تر از دنیای واقعی باشن. گرچه باید یادتون باشه که معمولاً انگیزه شون یه چیزه: اون ها منتظر یه واکنش از سمت شما هستن. خوشبختانه راه های زیادی برای بستن دهن مزاحمای اینترنتی وجود داره.

 • -مزاحم ها رو بلاک کنید. بیشتر سیستم عامل های آنلاین بهتون اجازه می دن که کاربرهای خاصی رو بلاک کنید. از این ویژگی استفاده کنید تا جلوی ارتباط آدم هایی که ازتون بدشون میاد رو بگیرید. خیلی جاها بلاک کردن باعث می شه که پست های عمومی اون فرد هم جلوی چشمتون نباشه و اینطوری روزتون خراب نشه.
 • -قوانین وبسایتی که درش هستید رو چک کنید و به جای این که به حمله همه آدمای مزاحم جواب بدید، اون ها رو به مدیریت سایت گزارش بدید.

۲-از حریم خصوصی تون محافظت کنید.

غیر از فیسبوک و وبسایت های حرفه ای، جای دیگه از اسم واقعی تون استفاده نکنید. بخصوص اگه یه اسم خاص و منحصربفرد دارید که به راحتی با سرچ کردن می شه پیداتون کرد. موقع بازی کردن و یا پست گذاشتن توی انجمن ها از اسم های مستعار استفاده کنید. برای این که فرد مزاحم نتونه شما رو توی وبسایت های مختلف دنبال کنید از اسامی مستعار مختلف استفاده کنید.

 • -همیشه یادتون باشه که هر چیزی که توی اینترنت قرار می دید می تونه تا ابد دیده بشه و دسترسی بهش ممکن باشه. حتی اگه انجمنی خصوصی باشه و یا بعضی چیزا رو پاک هم کنید، یه آدم مزاحم و دشمن می تونه به راحتی ازشون اسکرین شات بگیره و بعدها ازون ها استفاده کنه. پس قبل از این که چیزی رو پست کنید، فکر کنید.
 • -بخصوص اگه خردسال هستید، خیلی مراقب اطلاعاتی که در معرض دید قرار می دید باشید. اطلاعاتی پست نکنید که آدم مریض و مزاحمی بتونه آدرستون و برنامه زندگی تون رو پیدا کنه و بفهمه.

 ۳-اگه تهدید شدید، به یکی بگید.

اگه دشمنتون کارش از توهین به تهدید مستقیم رسید، اونوقت نادیده گرفتنش ممکنه کافی نباشه. اگه این اتفاق براتون افتاد، به کسی که بهش اعتماد دارید بگید. اگه سنتون کمه به والدینتون بگید.

 • -هیچی رو پاک نکنید. ممکنه وسوسه بشید که این جملات ناراحت کننده رو نابود کنید، ولی بهتره که نگهشون دارید. همه ایمیل ها، پیام ها و چت ها رو نگه دارید. بعضی از مزاحت های سایبری غیرقانونی ان. اگه کار به شکایت برسه اونوقت نیاز به مدارکی دارید تا حرفاتون رو اثبات کنید.

 ۴-موقرانه حرف ها رو بسنجید.

اگه کارتون تجارت باشه، احتمال این که بازخوردهای منفی ببینید زیاده. چون مردم می تونن توی اینترنت به صورت ناشناس نظر بذارن، افراد ناراضی خشن تر از دنیای واقعی حرف می زنن. اجازه ندید جملاتشون اعتمادبنفستون رو کم کنه، ولی با دقت نظراتشون رو بررسی کنید. دلیل نمی شه چون حرفی بد زده شده، حتماً غلط باشه. بهتره به این دسته از آدما به عنوان منتقدای خشن نگاه کنید. همین اتفاق می تونه برای نویسنده ها و یا هنرمندانی که آثارشون رو به صورت آنلاین عرضه می کنن هم اتفاق بیفته. نظرات تند و زننده با آزار و اذیت فرق می کنن و باید باهاشون به شکل متفاوتی برخورد کرد.

 • -بهتره جواب منتقدا رو شخصاً بدید. همدل، منطقی و مؤدب باشید. راه حل پیشنهاد بدید. سعی کنید که جواب هاتون با خشم و کلمات ضعیف بیان نشن.
 • -حواستون باشه که اصلاً درگیر نشید. سخته که همه رو راضی نگه دارید و سخته که از طریق کامنت با یکی ارتباط درست و معنی دار برقرار کنید. بخصوص وقتی که یک نفر عادت داشته باشه کامنت های نفرت انگیز بذاره. این مشکل ها به خاطر ذات آنلاین بودنه. بعضیا ممکنه از چیزهایی متنفر باشن که خیلیای دیگه عاشقشن.

 

روش دوم :مقاوم بودن و برخود مسلط بودن

مقاوم بودن و برخود مسلط بودن

۱-چشم انداز و دیدگاهتون رو حفظ کنید.

این آدمای مزاحم می تونن واقعاً اذیتتون کنن و می تونن همه زندگی تون رو نابود کنن، اما به این فکر کنید که واقعاً چقدر حرفاشون مهمه؟ شما می توید خیلی راحت فضای ذهنتی تون رو عوض کنید. ماهیت زندگی متغیره. اجازه ندید که آدمای مزاحم به زندگی تون مسلط بشن چون در واقع اون ها فقط یه تأثیر ناخوشایند خیلی کوچیک می تونن داشته باشن.

 

۲-یادتون باشه که این تجربه، موقتیه.

به این فکر کنید که شما برای چه مدتی مجبورید که با این افراد برخورد داشته باشید. ۵ سال بعدتون رو تصور کنید. به جایی فکر کنید که می خواید برید و به کاری که می خواید انجام بدید. از خودتون بپرسید که آیا هنوز این افراد بخشی از زندگی تون هستن؟ مثلاً اگه اون ها توی مدرسه تون باشن، چند سال دیگه هرگز اون ها رو نخواهید دید. تا اون وقت تحملشون کنید.

 • -اگه این آدمای کینه توز ۵ سال بعد هم همچنان توی زندگی تون بودن، از خودتون بپرسید که برای تغییر این وضعیت چی کار می تونید بکنید. آیا می تونید مدرسه تون رو عوض کنید؟ می تونید خودتون رو عوض کنید؟ می تونید باهاشون روبرو بشید و مشکل رو حل کنید؟
 • -اگه ۵ سال بعد این افراد جزئی از زندگی تون نبودن از خودتون بپرسید چرا. ممکنه تا اونوقت دانشگاه رفته باشید و یا کارتون رو عوض کرده باشید و یا آدمایی که باهاشون رابطه دارید رو عوض کرده باشید. آیا راهی هست که باعث بشه این اتفاق زودتر بیفته؟

 ۳-دشمناتون رو ببخشید.

منشأ نفرت کسی که اون رو پخش می کنه. این مردم احتمالاً به خاطر نادرستی و یا کمبودی در وجود شما ازتون متنفر نیستن. بلکه گاهی اون ها با شخصیت خودشون مشکل دارن. بعضی از مردم رفتار نفرت انگیز دارن چون حسودن و یا چون نمی تونن به این فکر کنن که حرفاشون چه تأثیر بدی روی بقیه می ذاره. سعی کنید مشکلشون رو درک کنید تا بتونید باهاشون همدردی کنید.

 • -اگه اونایی که ازتون متنفرن رو ببخشید، حرفاشون دیگه آزارتون نمی ده. سعی کنید دلیل کارهاشون رو بفهمید. آگاهی و شعورتون رو به قدری وسیع کنید که از تجربه هاتون فراتر بره.
 • -سعی نکنید کسی رو با کم ارزش کردن ببخشید. اینطور به خودتون نگید که دشمناتون آدمای احمق و حقیر و کم عقلی ان (حتی اگه این حرفا درست باشه). یادتون باشه که حتی دشمنای شما هم آدم هستن، منتها با افکار و احساسات مختص به خودشون.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *