من بلد نیستم نوت برداری کنیم

اگه میخوای تو مدرسه یه آدم موفق باشی و توی رشته ت و حرفه ت جلوتر از بقیه باشی باید بدونی که یه نوت برداری یا خلاصه برداری خوب تو این زمینه خیلی میتونه بهت کمک کنه. نوت برداری خوب بهت در یادآوری  و بخاطر سپردن مطالب مهم خیلی کمک میکنه، اگه چند تا روشی که بهت در ادامه میخوام یاد بدم رو مرور کنی و سعی کنی که بخاطر بسپاریشون نه تنها راه های نوت برداری رو یاد خواهی گرفت بلکه خواهی فهمید که چگونه عالی ترین نوت هارو برداری. این روش ها بهت کمک میکنن که هرچیزی رو با نوت برداری به بهترین شکل ممکن یاد بگیری و مطالب مهم رو در ذهنت برای همیشه نگه داری.

وسایل مورد نیاز برای نوت برداری رو آماده کن

 

 ۱-وسایل مورد نیاز برای نوت برداری رو آماده کن

این مورد ممکنه واست خیلی ساده و ابتدایی به نظر بیاد، اما خیلی مهمه که وسایل مورد نیاز برای نوت برداری رو آماده کنی، و قبل از شروع هر کلاسی یا سمیناری اونا رو آماده داشته باشی.

*اگه عادت داری که نوت هارو در کاغذ یا دفتر یادداشت کنی حتما اطمینان حاصل کن که همیشه تو کیفت برگ A4 داشته باشی، در کنار اون حتما باید حداقل دو رنگ خودکار با رنگهای متفاوت داشته باشی تا بتونی مطالب مهم ر با رنگهای مختلف برای بهتر یادگیری یادداشت کنی. اگه برای نوت برداری از لپ تاپ استفاده میکنی حتما دقت کن که قبل کلاس لپ تاپت رو کاملا شارژ کرده باشی یا اگه شارژ نداری حتما نزدیک به پریز برق بشین تا اگه شارژ لپ تاپت تموم شد زود بتونی شارژش کنی. البته دفترهای مخصوص نوت برداری هم وجود دارن که همه خط کشی های مورد نیاز روشون انجام شده و  حاشیه های مورد نیاز برای اضافه کردن مطالب رو دارن.

* اگه از عینک مطالعه استفاده میکنی حتما باید دقت کنی که همراهت داشته باشی تا اگه معلمت یه چیز مهم رو پای تخته ریز مینویسه یا مجبوره پایین تخته بنویسه بتونی با دقت لازم ببینی و نوتهای درست برداری تا بعدا تو مشکل نیفتی

حتما بخاطر داشته باش که که همراه عینکت یه پارچه هم تو کیفت داشته باشی تا بتونی در مواقع مورد نیاز اون رو برای دیدن بهتر پاکش کنی، همچنین اگه چشمهات ضعیفن حتما باید بخاطر داشته باشی که جایی بشینی که بهترین دید رو نسبت به تخته سیاه داشته باشی. در این صورت در نوت برداری کمتر دچار مشکل میشی.

 

آمادگی قبل از کلاس

 

۲-آمادگی قبل از کلاس

قبل از اینکه بخوای وارد کلاس درس یا سمینار بشی حتما یه نگاه به نوت هایی که از جلسه قبل برداشتی بنداز، این امر بهت کمک میکنه که یه دید کلی راجع به بحث داشته باشی و از طرف دیگه باعث میشه که سریعتر نوت برداری کنی.

*اگه معلمت بهت گفته که واسه جلسه آماده باشی و بعضی جاهای خاص رو مطالعه کنی حتما این کار رو انجام بده چون بهت کمک میکنه که سریعتر یاد بگیری و نوتهای بهتری برداری. هم چنین این کار در بهتر فهمیدن موضوع خیلی کمکت میکنه. بهترین ایده این هستش که عناوین مهم رو در بیاری و قبل از کلاس همراهت داشته باشی. نکات مهم رو در یک گوشه از کاغذ یادداشت کن و در حین اینکه معلم درس میده نکات جدید رو بهشون اضافه کن. با این کار علاوه بر چیزهایی که با مرور قبل از کلاس یاد گرفتی مطالب جدید هم به مطالب قبلیت اضافه میشه و به این ترتیب درس اون جلسه رو کامل یاد میگیری.

* این ضرب المثل رو همیشه یادت داشته باش که: اگه تو آماده شدن  دیر کنی همیشه عقب میمونی.

 

شنونده ی خوبی باش

 

۳-شنونده ی خوبی باش

یه اشتباه عمده که خیلی از افراد انجام میدن این هستش که هر کلمه ای که از معلم میشنون رو مینویسن، بدون اینکه حتی بدونن معلم واقعا داره چی میگه.

* این یه اشتباهه، اگه واقعا تلاش نکنی که بفهمی تو کلاس دارن راجع به چی صحبت میکنن، وقت با ارزش یادگیری رو از دست خواهی داد و نوتهات هیچ ارزشی نخواحند داشت.

* بنابراین باید تلاش کنی که همه ی اون نکاتی رو که معلمت یادت میده رو یاد بگیری و بعد بنویسیشون، چون در این صورت هستش که نوت هات واست قابل فهم میشن، در غیر اینصورت اگه درست گوش نکنی، بعدا وقتی داری دفتر یادداشتتو میخونی گیج میشی و نمیفهمی که چی به چیه!

نوتهاتو سعی کن بنویسی به جای اینکه تایپ کنی

۴-نوت هات رو سعی کن بنویسی به جای اینکه تایپ کنی

هرچند که نوت برداری با لپ تاپ هم یه راه خیلی خوبی هستش اما مطالعات اخیر نشون داده که هرچی بیشتر نوت ها رو بنویسیم به جای اینکه تایپ کنیم قدرت یادگیریمون بالاتر میره و مطالب بعدا برامون قابل فهم تر میشن. از طرف دیگه زیاد نگاه کردن به لپ تاپ و صفحه مانیتور در جلسه های طولانی باعث خستگی چشم ها میشه و این روش در جلسات طولانی تر پیشنهاد نمیشه.

* چون این امر ثابت شده، اونایی که رو لپتاپشون تایپ میکنن کلمه به کلمه چیزایی که معلمشون میگه رو مینویسن بدون این که بفهمن موضوع اصلی درسشون چیه که این موضوع جالب نیست و سطح یادگیری رو پایین میاره.

* نوتهای طولانی و بلند بالا هم همچنین روش مناسبی نیستن، هم چنین اونایی که دستشون تو نوت برداری هم کنده و سریع نیست تو نوت برداری دچار مشکل میشن و به جای اینکه به اصل درس دقت کنن فکرشون پیش نوت برداری و کلماتی که یادشون رفته بنویسن میمونه، که اینم یه ضعف حساب میشه

*پس نتیجه میگیریم که بنتره نوت هارو دستی برداری، سریع باشی و از طرف دیگه با دقت نوت برداری

از سوال پرسیدن نترس

۵-از سوال پرسیدن نترس

اگه واقعا چیزی رو سر کلاس متوجه نشدی، به خودت نگو که ولش کن، حالا بعدا میپرسی یا یاد میگیری، این یه روش خیلی بده که فرصت سوال پرسیدن و یادگیری رو ازت میگیره، برای اینکه مطلب واست واضح تر بشه حتما هر سوالی داری سر کلاس یا سمینار از معلمت یا سخنران سوالات رو بپرس. تجربه و تحقیقات نشون داده دانش آموزانی که سر کلاس سوال میپرسن موفق ترن، چون این نشون میده که دارن گوش میدن و میخوان یاد بگیرن. سوال پرسیدن به این مفهوم نیست که دانش آموز تنبلی هستی بلکه این کار نشان دهنده ی اینه که داری گوش میکنی و معلم رو به بیشتر و خوب درس دادن ترغیب میکنی. از طرف دیگه ممکنه با سوال پرسیدن معلم رو متوجه اشتباهش بکنی. پس تا میتونی سوال بپرس.

* بهش فکر کن، اگه الان سر کلاس چیزی واست واضح نیست فردا که میخوای نوتهارو بخونی واست گیج کننده تر خواهد شد.پس بهترین راه اینه که هر سوالی که داری سر کلاس بپرسی.

*از اینکه از معلمت سوالی داری نترس و حتی اگه چندین بار متوجه نشدی بازم سوالت رو بپرس تا همه چیز واست واضح باشه.

 

مقالات مرتبط:

چطوری جزوه نویسی و یادداشت برداری کنیم

روش یادداشت برداری کرنل

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. بهمن ۱, ۱۳۹۶

    […] من بلد نیستم نوت برداری کنیم […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *