معما : دروغگو کیه؟

معمای فنجان

کدام فنجان؟

۱-در یک فنجان ۵ قاشق چایی و در فنجان دیگر ۵ قاشق شیر وجود داره. یک قاشق شیر از فنجان دوم بر می داریم و در فنجان اول میریزیم، سپس کاملا فنجان اول را هم می زنیم و یک قاشق چای مخلوط با شیر به فنجان دوم بر می گردانیم، کدام بیشتر خواهد بود: چایی که در فنجان شیر است، یا شیری که در فنجان چای است؟


 بهم بگو دروغگو کیه؟

به فکر گزینه های دیگه شغلی هم باشید.

۲– سه نفر به نام های براون، جون و اسمیت مرتکب اشتباهی می شوند. ضمن سوال و جواب هریک از آنها دو جمله به این ترتیب بیان کرده اند:

براون:

-من این اشتباه را نکرده ام.

-جون هم  مرتکب این اشتباه نشده است.

جون :

-براون این کار را نکرده است.

-اسمیت مقصر بوده است.

اسمیت :

-من خلافی نکرده ام

-براون اشتباه کرده است

معلوم شد یکی از این سه نفر هر دو سوال را اشتباه جواب داده است. دیگری هر دو سوال را درست جواب داده و سومی یکی از جواب ها را درست و دیگری را نادرست جواب داده است. کار اشتباه را کی کرده است؟


معمای تاریخ

تاریخ یادت نره!

۳- در هشتم ، آبان سال ۱۳۸۸ میتوان تاریخ را تنها یک رقم نشان داد به این صورت :

۸۸/۸/۸

به نظر شما طی یک قرن، چند بار میشه تاریخ را با یک عدد نشون داد؟ در جواب دادن عجله نکنید، فکر کنید!


معمای بازی شطرنج

معمای بازی شطرنج

 

۴- در یک دور بازی شطرنج، ۸ نفر بازی کردند (هر دو نفر با هم یکبار) و امتیاز های مختلفی بدست آوردند. تعداد امتیازهای نفر دوم ، برابر شد با مجموع امتیاز نفرات پنجم تا هشتم. به نظر شما در بازی نفر پنجم و سوم کدام یک بازی را برده است؟

 


معمای ریاضی

معمای ریاضی

۵- در یک جعبه ۱۰۰ گلوله با رنگ های مختلف وجود دارد. ۲۸ گلوله قرمز، ۲۰ گلوله سبز، ۱۲ زرد ، ۲۰ آبی ، ۱۰ سفید، ۱۰ تا سیاه. حداقل چند گلوله باید از جعبه خارج کرد (بدون آنکه به آنها نگاه کنیم) تا مطمئن باشیم بین آنها ۱۵ گلوله همرنگ وجود داره؟

 


معمای کشتی

معمای کشتی

۶- ساعت ۱۲و۳۰ دقیقه خانم اسمیت به اتاق کاپیتان کشتی تفریحی ، که به طرف بالای رودخانه می رفت پرید :

  • جواهرات مرا از اتاقم در کشتی به سرقت برده اند!
  • -بیشتر توضیح بفرمایید!
  • -در ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه مستخدم ، بعد از آنکه چند دقیقه در اتاق دوم من که جواهرات من در آنجاست ماند، برای من قهوه آورد، سپس در همان اتاق تا چند دقیقه به ۱۲ باقی ماند.
  • -در اتاق شما دیگر چه کسی بود؟
  • -دوست من خانم بروان که برای پیانو زدن آمده بود. ولی من به او مطمئن هستم. در ساعت ۱۲ و ۵ دقیقه مهماندار تمرین او را قطع کرد و از اوخواهش کرد که از اتاق خارج شود تا بتواند چراغ رومیزی را درست کند. در ساعت ۱۲ و ۱۰ دقیقه من سرزده به اتاقم برگشتم و دیدم که مهماندار دارد اشیای من را جستجو می کند . من شروع به سرزنش او کردم و این کار تا ساعت ۱۲ و ۲۵ دقیقه طول کشید، در این موقع دوست من دوباره برگشت . همان موقع من متوجه سرقت شدم و پیش شما آمدم.

کاپیتان متوجه شد که مستخدم از ساعت ۱۲و۱۰ تا ۱۲و۲۰ دقیقه در پستوی لباس ها بوده است. اما هیچ کس نتوانست بگوید که او از ساعت ۱۲ تا ۱۲و ۱۰  دقیقه و از ساعت ۱۲و۲۰ تا ۱۲و۳۰ دقیقه کجا بوده است؟

از آنجا که کاپیتان نتوانست به هیچ نتیجه مشخصی برسد، در ساعت ۱۳و ۳۰ دقیقه کشتی را به عقب برگرداند، در ساعت ۱۴و ۴۵ دقیقه کشتی در مقابل جعبه ای قرار گرفت که روی آب شناور بود و خانم اسمیت قوطی جواهرات خود را در داخل آن شناخت. دیگر برای کاپیتان مشخص شده بود که چه کسی جواهرات را به سرقت برده است؟ به نظر شما او چه کسی بود؟


 

به سوالات جواب بده

جواب معماها:

۱- معما به هیچ فکری احتیاج نداره! معلومه که هر قدر چایی از یک فنجان کم شود، به همون اندازه شیر به اون اضافه شده است.پس بنابراین همیشه مقدار چای در فنجان شیر ، به همان اندازه شیر در فنجان چای خواهد بود، و این امر هیچگونه ربطی به تعداد جابجا کردن نداره.

۲- برای حل این معما باید ۳ حالت را بررسی کنید ، فرض کنید که اسمیت اشتباه کرده باشه ، در این صورت هر دوجمله براون و هر دو جمله جون درست از آّب در میاد و  فرض معما به هم می خوره. با فرض اینکه جون  اشتباه کرده باشه نتیجه میشه که باز هم هر دوجمله براون و هر دو جمله جون درست از آّب در میاد و  فرض معما به هم می خوره. پس بروان اشتباه را مرتکب شده و به این ترتیب هر دو جمله جون اشتباه از آب درمیاد، یک جمله براون درست و یکی غلط میشه و هر دوجمله اسمیت درست از آب درمیاد.

۳- جواب: ۱۳ بار میشه با یک عدد تاریخ را نشون داد

۱۱/۱/۱ ، ۲۲/۲/۲ ، ۳۳/۳/۳ ، ۴۴/۴/۴، ۵۵/۵/۵ ، ۶۶/۶/۶ ، ۷/ ۷۷/۷، ۸۸/۸/۸ ، ۹۹/۹/۹ و ۱۱/۱۱/۱۱ ، ۱۱/۱۱/۱ ، ۱۱/۱/۱۱ ، ۲۲/۲/۲۲

 

۴- نفر سوم برده ، حساب کنید که حداکثر امتیازی که نفر دوم می تونه بدست بیاره و حداقل امتیازی که نفرات پنجم تا هشتم روی هم می تونن داشته باشن چقدر است. میشه به راحتی متوجه شد که شطرنج بازهایی که در ردیف های پنجم تا هشتم قرار دارن، همگی از ۴ شطرنج باز ردیف های اول تا چهارم باخته اند.

۵- باید حداقل ۷۵ گلوله دربیاریم تا مطمئن بشیم که ۱۵ گلوله حتما همرنگ خواهند بود.

۶- جواب: در این مسئله جریان آب هیچ نقشی ندارد. از لحظه ای که جعبه به آب انداخته شد، کشتی از آن دور شده است.از ساعت ۱۳و ۳۰ دقیقه تا ۱۴و ۴۵ دقیقه ، یک ساعت و ۱۵ دقیقه طول کشید تا به جعبه برخورد. پس ۱و ۱۵ دقیقه قبل یعنی ساعت  ۱۲و ۱۵ دقیقه به آب انداخته شده است و در این لحظه چون  خانم بروان غایب بوده ، پس کار او بوده است.

شاید دوست داشته باشید مقالات زیر را بخونید:

معما: چه کسی پیرمرد را به قتل رساند؟

منبع کتاب : مسئله های ریاضی، نویسنده پرویز شهریاری

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *