معرفی کتاب : جاناتان مرغ دریایی

باید یک نوجوان ایده آلیست آرمان گرای پر انرژی باشید تا خواندن جانان مرغ دریایی به تان بچسبد. منظورم سن و سال نیست ، باید روحیه نوجوانی را در خودتان حفظ کرده باشید . وقتی دیگر افتادید توی روزهای روزمرگی دنیای بزرگسالی، وقتی مهمترین دغدغه هنگام بیدار شدن از خوابتان ناهار امروز باشد و بلیط مترو و ترافیک بزرگراههای تهران ، آن وقت دیگر جاناتان خواندن فایده ای ندارد. آن موقع دیگر شده ای یکی از همان مرغ های دریایی که جاناتان را سرزنش می کنند چرا به جای اینکه دنبال ماهی باشد ، هی می پرد هوا. چه فایده که هی بالاتر و بالاتر بروی ؟ ناهار امروز را بچسب که کباب ترش است با زیتون و اگر بخواهی باید کارتت را شارژ کنی و زندگی همین است . فقط همین . قرار هم نیست که همه جاناتان باشند . مگر توی آن گله بزرگ مرغ های دریایی در آن همه سال چند تا جاناتان بود ؟ فقط یکی . اما فقط همان یکی هم داستان شد . آدمه های معمولی که چیز جالبی برای داستان شدن ندارند .باید جاناتان باشی و به جای گیر کردن توی روزمرگی ها هی بلندتر و بلندتر بپری تا ارزش تبدیل شدن به یک داستان را پیدا کنی هر چند ، ممکن است جوانمرگ شوی مثل جاناتان مرغ دریایی!

 

معرفی کتاب : جاناتان مرغ دریایی

درباره کتاب بیشتر بدانید :

جاناتان اسطوره مقاومت و تفاوت با بقیه است ، چیزی مثل ماهی سیاه کوچولو که آن هم یادمان نیست آخرش به دریات رسید یا نه. جانان کتاب کوچکی است ، نه از آن هزار و اندی صفحه ای ها که خواندنش همت بلندی میخواهد و اراده قوی . کافی است بگیری دستت و توی اتوبوس بنشینی و آخر خط تمامش کنی .کار سختی نیست . اما خاطره خوبی دارد. خاطره ای که فقط یک خلبان می توانسته آن را بسازد چون خودش جز معدود کسانی در این دنیاست که می داند اوج گرفتن و بلند تر و بلندتر پریدن چه لذتی دارد .

درباره نویسنده:

-ریچارد باخ هم خلبان بوده و هم نویسنده و سال ۱۹۳۶ در آمریکا به دنیا آمده .

-از نوادگان یوهان سباستین باخ ، آهنگساز بزرگ و مشهور آلمانی است .

-از سال ۱۹۵۹ عقایدی در مورد یک پرنده که می خواهد محدودیت را بشکند داشت ، اما جاناتان مرغ دریایی را در ۱۹۷۰ نوشت.

-موسس آیین پرواز است و برای خودش مریدانی هم دارد .

معرفی کتاب : جاناتان مرغ دریایی

جملات بیاد ماندنی کتاب :

-چرا دشوارترین کار در جهان این است که پرنده ای را متقاعد کنی که آزاد است؟

– بهشت یک مکان نیست . یک زمان هم نیست. بهشت یعنی کامل شدن …

– برای بسیاری از مرغان تنها خوردن غذا مهم است و پرواز اهمیتی ندارد، اما برای این مرغ دریایی آنچه که ارزشمند بود پرواز بود نه غذا. بیش از هر چیزی دیگری ، جاناتان لیونگستون عشق به  پریدن داشت .

نسخه فیلم :

فیلم “جاناتان مرغ دریایی” را هال بار تلت سال ۱۹۷۳ ساخت . فیلمنامه را خودش از روی رمان نوشت. فیلم نامزد دوجایزه اسکار بهترین فیلم برداری و تدوین و برنده جایزه گلدن گلوب بهترین موسیقی متن ( نیل رایموند ) شد .

 

لینک دانلود کتاب :

http://p30download.com/fa/entry/49983/

 

 

 

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *