معرفی مکان‌های دیدنی استان‌ها – آذربایجان غربی

معرفی مکان‌های دیدنی استان‌ها – آذربایجان غربی

بخش اول استان

ما در مجموعه مقالاتی می‌خواهیم مکان‌های دیدنی استان‌های مختلف ایران را به شما معرفی کنیم. در بخش اول به دیدنی‌های استان آذربایجان غربی می‌پردازیم:

استان آذربایجان غربی، در شمال‌غرب ایران قرار دارد و استان مرزی است. مرکز آن شهر ارومیه است و شهرهای مهم آن خوی، میاندوآب، بوکان، پیرانشهر، مهاباد و تکاب است. ۷۶درصد مردم استان ترک و ۲۱درصد آن‌ها کرد هستند.
از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی این استان «دریاچه ارومیه» است که اسم قبلی آن «دریاچه رضاییه» بوده. دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه ایران و دومین دریاچه آب شور دنیاست و بخاطر شوری زیاد تقریباً هیچ موجود زنده‌ای نمی‌تواند در آن زندگی کند و آب دریاچه هیچ‌وقت یخ نمی‌زند.

دریاچه رضاییه


مکان دیدنی بعدی «تخت سلیمان» یا «آتشکده‌ی آذرگُشنَسب» در نزدیکی شهر تکاب است که مجموعه‌ای از بناهای دوره اشکانی، ساسانی و ایلخانی است اما مهم‌ترینِ آن‌ها ساختمان همین آتشکده است که به احتمال زیاد یکی از سه آتشکده‌ی مشهور در دوره ساسانی بوده و بعداً به دست رومیان خراب شده.

تخت سلیمان

سومین مکان دیدنی در استان آذربایجان شرقی، «کلیسای ننه مریم» در شهر ارومیه است که تاریخ ساخت آن سال ۳۲میلادی است. بخاطر همین بعضی‌ها می‌گویند قدیمی‌ترین کلیسای جهان است و بعضی‌ها می‌گویند دومین کلیسا بعد از کلیسای بیت‌لحم فلسطین است. اما داستان ساخت این کلیسا هم خیلی جالب است. می‌گویند قبل از ساختن کلیسا، آن‌جا یک آتشکده زردشتی بوده. در شب تولد حضرت عیسی(ع) موبدان این آتشکده ستاره‌ای درخشان را در آسمان می‌بینند که به طرف شرق حرکت می‌کند و آن‌را نشانه می‌بینند و به طرف محل تولد حضرت عیسی رفتند. بعد ازاین‌که برگشتند، آتشکده را تبدیل به کلیسا کردند و دین مسیحی را تبلیغ کردند.

کلیسای ننه مریم

یکی دیگر از کلیساهای خیلی زیبای ایران، «کلیسای تادئوس یا طاطاووس یا قره کلیسا» که در نزدیکی شهر چالدران است که بعضی‌ها می‌گویند قدیمی‌ترین بنای مسیحی است و هرسال مراسمات مذهبی خاصی در آن برگزار می‌شود.

کلیسای تادئوس یا طاطاووس یا قره کلیسا

یکی از مناطق زیبای استان آذربایجان غربی، «آبشار شلماش» در شهر سردشت است که قسمتی از رودخانه زاب کوچک است که در درّه‌ای سرسبز، سه آبشار پشت‌سر‌هم را به‌وجودآورده و به منطقه‌ای زیبا و خوش‌آب‌و‌هوا تبدیل شده.

آبشار شلماش

در پایان یکی از مکان‌های دیدنی طبیعی استان آذربایجان غربی یعنی «غار آبی سهولان» را معرفی می‌کنیم. این غار در بین راه مهاباد و بوکان قرار گرفته و بخاطر ارتفاع زیاد سقف و عمق زیاد آب، بسیار سرد است.

غار آبی سهولان

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *