معرفی رشته هندبال

شاید تو هم جزو طرفدارای بازی هندبال باشی یا حداقلش دوست داری که در مورد این بازی اطلاعاتی داشته باشی. اینجا قراره برات در مورد بازی هیجان انگیز هندبال توضیحاتی داده بشه تا تو هم بتونی مسیر ورزشیت رو به درستی انتخاب کنی.

 

در مورد رشته هندبال چی میدونی؟

کلمه “هند” همونطور که میدونی به معنی “دست” است، در واقع هندبال “بازی توپ با دست” رو میگن. این بازی به صورت گروهی و تیمی انجام میشه. در واقع دو تا تیم که بازیکن های هر کدوم میتونن توپ رو با دست بگیرن و با پاس کاری سمت دروازه حریف پرتابش کنن. اما نکته اینجاست که نباید توپ به پای اونا بخوره. فقط با دست قراره بازی انجام بشه. در نهایت هم هر تیمی که گل بیشتری بزنه، برنده محسوب میشه. توی این بازی سرعت عمل داشتن خیلی مهمه چون عین جت باید در حال دویدن به این طرف و اون طرف باشی. پس نباید وسط بازی دراز به دراز بیفتی و بگی وای خسته شدم!! که اینجوری اخراجت میکنن.

تاریخچه بازی هندبال برمیگرده به سال ۶۰۰ قبل از میلاد که روی یکی از دیوارهای قدیمی آتن یونان، شکل و شمایل این بازی نقاشی شده و در سال ۱۹۲۶ هم کشفش کردن. بعدها در سال ۱۳۴۴ شمسی، دکتر امیرتاش با پیگیری هایی که داشت، تونست که فرهنگ بازی هندبال رو توی ایران رواج بده و این ورزش از اون موقع توسعه پیدا کرد.

برای ورزش هندبال چه ویژگی هایی لازمه؟

برای ورزش هندبال چه ویژگی هایی لازمه؟

به نظرت میتونی توی این رشته موفق بشی؟ اصلا میدونی چه ویژگی هایی برای ورود به این رشته لازم داری؟ پس با دقت ادامه مطلب رو بخون..

توی ورزش هندبال چون قراره کار تیمی انجام بشه، پس بایستی روحیه کار گروهی رو داشته باشی. یعنی دیگه فقط خودت رییس خودت نیستی و قراره یکی دیگه بهت دستور بده که چیکار کنی و اینکه باید همکاری کنی وقتی هم تیمیت میگه توپ رو پاس بده باید این کار رو انجام بدی، نباید بگی نه! خودم میخوام گل بزنم! پس مهمه که روحیه کار دسته جمعی رو داشته باشی. ملاک بعدی اینه که فرز و سریع باشی نه اینکه مثه لاک پشت بخوای راه بری وسط بازی که میبازی. قدرت بدنیت هم باید بالا باشه و اینجور نباشه که با یه ضربه توپ پخش زمین بشی! چشماتم باید تیز باشه و حواست رو دقیق جمع کنی و مسیر توپ رو دنبال کنی که کجا میره.

با کل اعضای گروه باید هماهنگ باشی و بدونی که چه زمانی به چه کسی باید توپ رو پاس بدی تا بازی رو ببری. مهمتر اینکه باید علاقمند به این بازی پر شور و هیجان باشی.

این بازی توی دو زمان ۳۰ دقیقه ای انجام میشه. زمان استراحت بین دو نیمه هم ۱۵ دقیقه است. هر کدوم از تیم ها هم بعد از تموم شدن نیمه اول، زمین و نیمکتشون رو با هم عوض میکنن. به قولی آسیاب به نوبته. مثلا توی دلت نباید بگی حیف که زمین اونا بهتر از ما بود و برای همین ما باختیم! این ها فقط توجیه بی دلیله. برای همین هر دو زمین و نیمکت رو تجربه میکنی که این خیال بافی ها نباشه. به طور کلی توی بازی هندبال باید تمرکز و حواست بالا باشه و یهو نری توی عالم هپروت! که ای دل غافل میبینی توپ از بیخ گوشت رد شد و رفت توی دروازه..

چه وسایلی برای بازی هندبال نیاز داری؟

چه وسایلی برای بازی هندبال نیاز داری؟

وسایلی که نیاز داری اولین چیز داشتن توپ هندبال است. اگه توپ نباشه که بازی معنی نداره مثه این میمونه که بخوای سر و کله هم گروهیت بزنی و بازی رو انجام بدی! یه زمین بازی هم لازم داری و لباس و کفش مناسب مثل شلوارک، تی شرت و کفش ورزشی مخصوص این رشته هم باید داشته باشی.

 

چند نوع هندبال وجود داره؟

فک میکنی چند نوع بازی هندبال وجود داره؟ شایدم توی تلویزیون دیده باشی که توی ساحل هم این بازی رو انجام میدن. درست حدس زدی. در کل چهار نوع بازی هندبال وجود داره. هندبال تیمی، هندبال ساحلی، هندبال چهاردیواری و هندبال با ویلچر. توی این مطالب هدف ما همون هندبال تیمی است.

چه مهارت هایی توی این بازی یاد میگیری؟

چه مهارت هایی توی این بازی یاد میگیری؟

مهم ترین مهارت توی این بازی نحوه دریافت توپ است. باید یاد بگیری که توی وضعیت های مختلف چجور میتونی که توپ رو از هر طرف دریافت کنی. مرحله بعدی باید بلد باشی که چجوری توپ رو پاس بدی. ممکنه توی حالت های مختلفی مثل دویدن یا در حال راه رفتن باشی، متناسب با هر وضعیتی باید پاس دادن رو آموزش ببینی. تکنیک های متنوعی برای پاس دادن هم یاد داده میشه. علاوه بر این ها شاید جالبه که بدونی توی این بازی هم شوت کردن لازمه. اما این شوت مثه بازی فوتبال نیست که با پا سمت دروازه شلیک کنی! توی این بازی باید با دست شوت کنی اونم با سرعت نور!! که چشم حریفت سرگردان بمونه که توپ رو کدوم سمتی پرتابش کردی. انواع شوت ها هم توی این بازی آموزش داده میشه. از مهارتهای دیگه میشه به تاکتیک های دفاعی اشاره کرد که به صورت اصولی این تاکتیک ها رو هم یاد میگیری. اگه توی این بازی میخوای جزو دروازه بان های این گروه باشی. اون وقت اونم اصول خاص خودش رو داره که چطور میتونی توپ رو بگیری و نذاری گل بشه و یه سری تاکتیک هایی که میشه یاد گرفت. با این بازی جذاب و پر طرفدار میتونی خیلی از مهارت ها و تکنیک ها رو یاد بگیری.

 

در رشته تربیت بدنی ارزشیابی شایستگی هندبال چجوریه؟

شایستگی های این رشته از ورزش به دو قسمت تقسیم میشه. یکی بخش فنی و یکی بخش غیر فنی. بخش فنی شامل: کار با توپ، تکنیک پایه مقدماتی، تکنیک های پیشرفته، تاکتیک های فردی، تاکتیک های تیمی. بخش غیر فنی هم شامل: ایمنی، بهداشت، توجهات زیست محیطی و نگرش است. توی هر کدوم از این ها بایستی که حداقل نمره ۲ رو از ۳ نمره کسب کنی. این حداقل نمره برای قبولی توی هر کدوم از این بخش ها است. موفقیت توی هر کدوم از اینها نشون دهنده تواناییت توی این بازی است.

حالا که تا حدودی با نحوه انجام این بازی و مهارت هاش آشنا شدی. میتونی دو دو تا چهارتا کنی و ببینی تو تواناییش رو داری که بخوای به این ورزش روی بیاری و یه هندبالیست با قدرت بشی…

 

مقالات مرتبط :

در رابطه با ورزش هندبال چه می دانید

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *