معرفی رشته متالوژی و سرامیک کاردانش

 رشته متالوژی چیه؟

اگه علاقمند هستی تا در رشته متالوژی به ادامه تحصیل مشغول بشی پس با ادامه این مطلب همراه باش. متالوژی یا همون ریخته گری درواقع به معنای روشی برای ساخت و تولید قطعات صنعتی است. در حالت کلی میشه گفت که متالوژی یعنی علم کار با فلزات هستش. یعنی اینکه در مورد فلزات و روش ساخت قطعات تحقیق و بررسی میکنن. برای مثال به نظرت چجوری به فلز شکل و شمایل داد؟ درسته که رشته متالوژی بیشتر برای فلزات کاربرد داره ولی توی بخش های دیگه جامدات هم مثل سرامیک ها، پلیمرها و … استفاده میشه. مزیت هایی که این رشته داره خیلی زیاده به طوری که علم متالوژی رو میگن مادر صنعت! در این رشته میتونی با ساخت قطعات در شکل های پیچیده آشنا بشی، همچنین تولید قطعات بزرگ و کوچک در این رشته بررسی میشه. در نهایت متوجه میشی که سهولت در تولید، سرعت بالا، شکل پذیری بعضی از فلزات از مزیت های این رشته جالب است.

رشته متالوژی

درسهای رشته متالوژی

مثل بقیه رشته های هنرستان، این رشته هم شاخه های مختلف درسی داره. درس های یه قسمتش مربوط به دروس عمومی مثل (تعلیمات دینی۱و۲و۳، عربی ۱و۲و۳، ادبیات فارسی ۱و۲و۳ و زبان خارجی ۱و۲) است. یه قسمتش هم تخصصیه. مثلا در سال یازدهم در مورد: عملیات ذوب و ریخته گری، تکمیل کاری و مونتاژ قطعات فلزی یاد میگیری. در سال دوازدهم هم در مورد: آلیاژسازی، تغییر خواص مکانیکی فلزات و آلیاژها یاد میگیری. البته یه دوره کارورزی ۲۴۰ ساعته هم باید در کارخانجات بگذرونی تا فوت و فن کار در این رشته دستت بیاد.

شغل های رشته متالوژی

تا اینجا حتما متوجه شدی که این رشته در مورد چیه و چه درسهایی باید یاد بگیری. اما حتما با خودت میگی که بعد از تموم شدن دوره هنرستان آیا ادامه تحصیل بدم یا یه شغلی پیدا کنم؟ اینجا دیگه تصمیم با خودته! میتونی تا همینجا از علمت استفاده کنی و وارد بازار کار بشی. اما اگه میخوای بطور حرفه ای کاربلد بشی پس نیاز به ادامه تحصیل داری. یعنی تو میتونی از طریق آزمون ورود به دانشگاه به مقطع بالاتری بری و حتی تا مقطع دکتری هم ادامه بدی.

به عنوان هنرجوی رشته متالوژی بعد از گذروندن درس های تئوری و عملی میتونی در زمینه های زیر فعالیت کنی و وارد بازار کار بشی:

کارخانجات تولید فولاد، کارخانجات تولید قطعات صنعتی، کارخانجات تولید خودرو،  کارگاه ریخته گری فلزات رنگین، کارگاه ریخته گری قطعات آلیاژی، کارخانجات تولید ماشین آلات صنعتی، کارخانجات تولید قطعات فولادی و چدنی، کارخانجات ذوب آهن و….

متالوژی توی مقاطع بالاتر

برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر میتونی گرایش های مختلفی رو انتخاب کنی. برای مقطع کارشناسی میتونی گرایش های: متالوژی ذوب فلزات، متالوژی صنعتی، متالوژی استخراجی رو انتخاب کنی. در مقطع کارشناسی ارشد میتونی گرایش های: جوشکاری، ریخته گری، بیو مواد، نانو مواد، سرامیک، خوردگی، شکل دهی فلزات، شناسایی و انتخاب مواد مهندسی رو برای ادامه تحصیل انتخاب کنی. در نهایت در مقطع دکترا هم میتونی گرایش نانو مواد، بیو مواد و مهندسی مواد رو انتخاب کنی.

 

رشته سرامیک

 

رشته سرامیک چیه؟

رشته سرامیک هم یکی از رشته های جدید در هنرستان است که به مورد علم وصنعت سرامیک مربوط میشه. وقتی اسم سرامیک رو میشنوی حتما با خودت میگی که ظروف سفالین، کاشی، ظروف چینی، سیمان و شیشه جزو سرامیک ها هستن. درسته! اما این رشته فقط محدود به این موارد نمیشه. توی این رشته یاد میگیری که موادی به نرمی گرانیت، به سختی الماس، به سفیدی گچ، به سیاهی کربن، به صافی شیشه، به زبری سنباده وجود داره که میتونی ازشون بهترین عایق های الکتریکی و حرارتی و همچنین تراشه های الکترونیکی گران قیمت رو تهیه کنی. پس این رشته در نوع خودش جذابیت خاصی داره که باید بتونی ازش به بهترین نحو استفاده کنی.

 

 

درسهای رشته سرامیک

مدت تحصیل در این رشته هم سه ساله است و در هر پایه هم یه سری دروس تخصصی داره. مثلا به طور عملی در کارگاه هایی مثل: کارگاه تولید سرامیک به روش دستی، کارگاه تولید سرامیک به روش ریخته گری و مواد فعالیت میکنی. از نظر تئوری هم دروسی مثل:  شناخت ماشین آلات و شناخت مواد اولیه و محاسبات مواد رو میگذرونی.

همچنین از دیگر دروس تخصصی می توان به دانش فنی، الزامات محیط کار، شیمی، محاسبات در سرامیک، تولید سرامیک به روش پلاستیک، ماشین آلات، مواد اولیه سرامیک اشاره کرد.

 

 بازار کار رشته سرامیک

 

شغل های رشته سرامیک

به عنوان هنرجوی رشته سرامیک بعد از تموم شدن درس میتونی به عنوان یه نیروی متخصص در صنعت وارد بازار کار بشی. میتونی در کارخانجات چینی سازی، کاشی و سرامیک سازی، سیمان و شیشه سازی مشغول به کار بشی.

سرامیک توی مقاطع بالاتر

اگه هم علاقمند هستی تا در رشته سرامیک برای خودت حرفه ای بشی، میتونی به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر فکر کنی. برای مقطع کاردانی پیوسته میتونی بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی در آزمون سراسری شرکت کنی و در مقطع کاردانی پیوسته ادامه تحصیل بدی. البته در آموزشکده هایی مثل علمی کاربردی یا دانشگاه آزاد هم میتونی ادامه تحصیل بدی. برای رفتن به مقطع کارشناسی ناپیوسته هم نیاز داری که بعد از تموم شدن کاردانی پیوسته در آزمون ورودی دانشگاه های دولتی، آزاد یا علمی کاربردی شرکت کنی. در نهایت میتونی مثل بقیه دانشجوهای رشته فنی و مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هم ادامه تحصیل بدی.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *