معرفی رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال کاردانش

یکی از هیجان انگیزترین کارهایی که میشه انجام داد اینه که بتونی لحظه های خوب و خوش زندگی رو ثبت کنی و بعدها به عنوان خاطره ازش یاد کنی. برای این کار به یه دوربین عکاسی لازم داری که بتونی باهاش عکس بگیری. اما همین عکاسی ساده هم یه هنر حساب میشه که بایستی اصولش رو یاد بگیری. میشه گفت که هنر عکاسی، یه وسیله مهمی برای ثبت لحظه های حساس تاریخی، اجتماعی و… است. برای آشنایی بیشتر لازمه بدونی که دو تا رشته متفاوت و جذاب توی کاردانش وجود داره که یکی به اسم رشته عکاسی و دیگری به اسم عکاسی دیجیتال است و علاقمندان زیادی هم داره. در ادامه بیشتر توضیح داده میشه تا تفاوتها و شباهتها رو بیشتر متوجه بشی.

رشته عکاسی : توی این رشته یاد داد میشه که چجوری نور و رنگها رو ترکیب بندی کنی و به کار ببری تا یه عکس خاص و تک ازش در بیاری. همینطور در مورد رنگ شناسی و هنرهای تجسمی اطلاعاتی داده میشه تا بتونی با دید آشکاری، یه سوژه رو اتخاب کنی و مراحل عکاسی رو انجام بدی. حتی به خودت هم آموزش داده میشه که چجوری فیلم رو ظهور کنی و به صورت عکس چاپ کنی. پس مهارتهای زیادی بهت یاد داده میشه تا توی این رشته به طور حرفه ای عمل کنی.

رشته عکاسی دیجیتال: توی این رشته هم به نحوه بکارگیری دوربین های آنالوگ اشاره میشه تا بتونی با ترکیب رنگ و نور از دوربین دیجیتال استفاده کنی و تصاویرش رو به رایانه منتقل کنی. همچنین میتونی یاد بگیری که چطور از اسکنر استفاده کنی تا بتونی تصاویر آنالوگ رو دیجیتال تبدیل کنی و اونها رو چاپ کنی. البته در مورد ویرایش تصاویر با نرم افزارهای ویژه و نحوه کار با فتوشاپ هم بحث میشه. توی این رشته علاوه بر این آموزشها، توی فضاز باز هم اصولی بهت یاد داده میشه تا بتونی یه عکس حرفه ای داشته باشی و لحظه ها رو شکار کنی.

چه ویژگی های برای ورود به رشته عکاسی باید داشته باشیم

چه ویژگی های برای ورود به رشته عکاسی باید داشته باشیم

برای ورود به رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال چه ویژگی هایی لازم داری؟

برای اینکه وارد هر رشته ای بشی، یه سری ویژگی های لازمه که داشته باشی مثل علاقمند و مشتاق بودن به رشته مورد نظرت. در مورد رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال هم به همین صورت است. چون اگه به عکاسی علاقه ای نداشته باشی، دیر یا زود زده میشی و از کارت خسته میشی. پس باید دقت کنی تا بفهمی چقد به عکاسی کردن و یادگیری اصول و روشهای اون علاقه داری و میتونی با لذت انجامش بدی! در کنار اینها هم ببین که برای این رشته استعداد کافی رو داری و انگیزه ات در چه حدی است؟ یعنی طوری هست که بتونی به عنوان شغل توی آینده ات بهش نگاه کنی؟ بایستی جواب این سوالها رو با خودت حل کنی. یادت هم باشه که صبر و حوصلت زیاد باشه و تمرکز هم داشته باشی. چون برای رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال، صبور بودن اولویته و متمرکز شدن فکر روی نحوه ترکیب بندی رنگها و نور مهمه. به این نکته هم توجه داشته باش که خیلی از خانواده ها در مورد این رشته اطلاعات کافی ندارن و نمیتونن به عنوان یه رشته قبولش کنن و ممکنه باهات ساز مخالف بزنن. پس لازمه که براشون در مورد این رشته و آینده اش توضیح بدی و قانعشون کنی. امروزه بیشتر مردم با عکاسی آشنایی دارن و با وسایل شخصی خودشون این کار رو انجام میدن. اما نمیدونن که این هنر دارای اصولی مهمی است که به عنوان یه رشته در موردش مطالعه میشه. ذوق و شوق هنری داشتن هم میتونه باعث ایجاد هیجان توی کارت بشه و تو رو مشتاق تر نشون بده.

 

توی رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال چه چیزی یاد میگیری؟

توی این دو رشته تو یاد میگیری که بتونی با استفاده از تکنیک هایی که بهت گفته میشه، از یه منظره یا رویدادی طوری عکس برداری کنی که واقعی تر به نظر برسه. یعنی باید حواست باشه که هر جسم رو در کجا قرار بدی و زاویه بین اونها رو رعایت کنی و همینطور ببینی که نور و رنگ با هم تناسب داشته باشه. میشه گفت که تو به طور عمیقی دیدت نسبت به هنر عکاسی باز میشه و میتونی به طور خلاقانه ای عکس های منحصر به فرد تهیه کنی و حتی با فتوشاپ هم میتونی تغییراتی در اون بوجود بیاری. در آخر هم میتونی که اون عکس رو چاپش کنی و به در و دیوار اتاقت بچسبونی و از دیدنش لذت ببری.

وسائل رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال کاردانش

وسائل رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال کاردانش

توی رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال به چه وسایلی نیاز داری؟

به یه سری وسایل هم توی این دو رشته لازم داری تا بتونی عکاسی کنی. وسایلی که لازم داری شامل: دوربین عکاسی، دوربین آتلیه ای، سه پایه دوربین، خشک کن فیلم، خشک کن عکس، میزکار، چهارپایه، داروهای ظهور و ثبوت، پروژکتورهای نورپردازی، منابع نورپردازی، انواع لنز، فیلم خام رنگی و سیاه سفید، فلاش، نگاتیو، نرم افزارهای عکاسی، اسکنر،نرم افزار فتوشاپ، پرینتر رنگی، دوربین عکاسی دیجیتالی و…  می باشد. بهتره که توی استفاده از وسایلت هم دقت داشته باشی. از وسایلت هم توی ترکیب رنگ و نور استفاده کن تا به عکست رنگ و رو بده و جلوه عکس رو بهتر نشون بده.

 

توی رشته عکاسی چه درسهایی میخونی؟

 

دروس تخصصی: طراحی گرافیکی سیاه و سفید، طراحی گرافیکی رنگی طراحی، عکاسی سیاه و سفید، عکاسی رنگی، عکاسی آتلیه ای، روتوش فیلم و عکس.

دروس عمومی: زبان فارسی، ادبیات فارسی، جغرافیای عمومی و استان، تاریخ معاصر،  آمادگی دفاعی، تربیت بدنی، دین و زندگی، کارآفرینی، قانون کار، کارورزی کارودانش، زبان انگلیسی، عربی.

 

توی رشته عکاسی دیجیتال چه درسهایی میخونی؟

 

دروس تخصصی: طراحی گرافیکی سیاه و سفید، طراحی گرافیکی رنگی، کاربر رایانه، تایپ رایانه ای، عکاسی دیجیتال، روتوش عکس رایانه ای.

دروس عمومی: زبان فارسی، ادبیات فارسی، جغرافیای عمومی و استان، تاریخ معاصر،  آمادگی دفاعی، تربیت بدنی، دین و زندگی، کارآفرینی، قانون کار، کارورزی کارودانش، زبان انگلیسی، عربی.

 

سطح آموزشی مهارتهای رشته عکاسی چجوریه؟

برای اینکه در مورد استاندارد سطح آموزشی این رشته آشنایی پیدا کنی، در اینجا برای نمونه سه تا از دروس رشته عکاسی آورده میشه و در مورد مهارتهاش هم به طور خلاصه توضیحی داده میشه.

 

عکاسی رنگی

عکاسی رنگی

عکاسی رنگی

تعریف مهارت: عکاس در عکاسی رنگی به کسی گفته میشه که علاوه بر عکاسی سیاه سفید، با استفاده از دوربین حرفه ای و با توجه به کادربندی و انتخاب زاویه دید مناسب از موضوعات مختلف عکسبرداری میکنه و در نهایت هم عکس های رنگی توی ابعاد مناسبی چاپ میکنه.

شرایط هنرجو: دوره متوسطه اول را تموم کرده  باشه، از لحاظ جسمانی و دست و چشمها سالم باشه. علاقه و استعداد کافی هم توی این زمینه داشته باشه.

شرایط هنرآموز: حداقل مدرک فوق دیپلم رو توی رشته هنرهای تجسمی با گرایش عکاسی و تصویربرداری داشته باشه.

وسایل مورد نیاز: انواع مقوای رنگی، دوربین عکاسی، فیلم رنگی، منظره یاب، فیلترها، تجهیزات نورپردازی، لنز، فلاش، سه پایه، خشک کن فیلم، کاغذ نگاتیو رنگی و….

 

مختصری از توانایی های لازم: توانایی رعایت اصول بهداشتی و ایمنی در کار، توانایی کادربندی و انتخاب زاویه دید مناسب در عکسبرداری، توانایی استفاده از فیلترهای مختلف ، توانایی استفاده از تجهیزات نورپردازی، توانایی ظهور فیلم رنگی و چاپ عکس رنگی و …

مختصری از دانش و معلومات مورد نیاز: آشنایی با تاریخچه عکاسی رنگی ، آشنایی با جذابیت رنگها و تاثیر آنها در انتخاب زاویه دید و کادربندی مناسب، آشنایی با مفهوم نورپردازی، شناخت تجهیزات مورد استفاده و…

روتوش فیلم و عکس

روتوش فیلم و عکس

رتوش فیلم و عکس

تعریف مهارت: رتوشگر به کسی میگن که ضمن رعایت اصول ایمنی و بهداشتی  و آماده سازی مواد بتونه معایب رو توی نگاتیو مشخص کنه و به اصلاح اون بپردازه بدون اینکه به ماهیت سوژه لطمه ای وارد کنه.

شرایط هنرجو: دوره متوسطه اول را تموم کرده  باشه، از لحاظ جسمانی و دست و چشمها سالم باشه و قدرت بینایی کافی داشته باشه.

شرایط هنرآموز: حداقل مدرک فوق دیپلم رو توی رشته هنرهای تجسمی و ترجیحا عکاسی داشته باشه و دو سال هم سابقه کار تجربی داشته باشه.

وسایل مورد نیاز: دوربین عکاسی، جعبه رتوش، نمونه های مختلف نگاتیو، قلم مو، سمباده، رنگ رتوش، رنگ روغن نقاشی، فیلم خام، نگاتیو و….

مختصری از توانایی های لازم: توانایی رعایت اصول بهداشتی و ایمنی در کار، توانایی آماده سازی ابزار و مواد و تجهیزات، توانایی تشخیص معایب نگاتیو، توانایی رتوش نگاتیو، توانایی رنگ کردن عکسهای سیاه و سفید و….

مختصری از دانش و معلومات مورد نیاز: آشنایی با مفهوم رتوش و کاربرد آن در عکاسی، آشنایی با روشهای رتوش در عکاسی، شناخت روش و اصول رتوش، آشنایی با مفهوم رنگ آمیزی عکس و….

 

عکاسی آتلیه ای

عکاسی آتلیه ای

عکاسی آتلیه ای

تعریف مهارت: عکاس آتلیه ای به کسی گفته میشه که ضمن رعایت اصول ایمنی و بهداشتی و بعد از آماده کردن آتلیه و تجهیزات عکاسی، بتونه به تهیه عکسهای تبلیغاتی و پوسترسازی مشغول بشه و اونها رو به صورت رنگی و سیاه و سفید چاپ کنه.

شرایط هنرجو: دوره متوسطه اول را تموم کرده  باشه، از لحاظ جسمانی و دست و چشمها سالم باشه و قدرت بینایی کافی داشته باشه.

شرایط هنرآموز: حداقل مدرک فوق دیپلم رو توی رشته هنرهای تجسمی و ترجیحا عکاسی داشته باشه و دو سال هم سابقه کار تجربی داشته باشه.

وسایل مورد نیاز: دوربین آتلیه ای، خشک کن فیلم و عکس، پروژکتورهای نورپردازی، سه پایه دوربین، فیلم خام رنگی و سیاه و سفید، فلاش، آتلیه عکاسی، تجهیزات نورپردازی آتلیه ای و….

مختصری از توانایی های لازم: توانایی رعایت اصول بهداشتی و ایمنی در کار، توانایی آماده سازی ابزار و مواد و تجهیزات، توانایی استفاده از تکنیکهای ویژه در عکسبرداری، توانایی عکسبرداری استودیویی و……

مختصری از دانش و معلومات مورد نیاز: آشنایی با مفهوم و تعریف عکاسی آتلیه ای، آشنایی با مفهوم تکنیکهای ویژه در عکاسی، آشنایی با مفهوم عکسبرداری استودیویی، تجهیزات نورپردازی و عکسبرداری و…..

 

 

سطح آموزشی مهارتهای رشته عکاسی دیجیتال چجوریه؟

عکاسی دیجیتال

عکاسی دیجیتال

عکاسی دیجیتال

تعریف مهارت: عکاس دیجیتال به کسی گفته میشه که با استفاده از دوربین های دیجیتالی بتونه با انتخاب زاویه دید و کادربندی مناسب، از مناظر مختلف عکسبرداری کنه و اطلاعات ذخیره شده توی دوربین رو به رایانه منتقل کنه و با دستگاه چاپگر عکسها رو تهیه کنه.

شرایط هنرجو: دوره متوسطه اول را تموم کرده  باشه، از لحاظ جسمانی و دست و چشمها سالم باشه و قدرت بینایی کافی داشته باشه.

شرایط هنرآموز: حداقل مدرک فوق دیپلم رو توی رشته هنرهای تجسمی با گرایش عکاسی و تصویربرداری داشته باشه.

وسایل مورد نیاز: دوربین عکاسی دیجیتالی، سه پایه عکاسی، رایانه، پرینتر رنگی، کاغذ مخصوص پرینت، تجهیزات نورپردازی، محیط عکاسی مناسب و….

مختصری از توانایی های لازم: توانایی رعایت اصول بهداشتی و ایمنی در کار، توانایی آماده سازی ابزار و مواد و تجهیزات، توانایی عکسبرداری با دوربین دیجیتال، توانایی نورپردازی، توانایی استفاده از رایانه و چاپگر برای چاپ عکسهای دیجیتالی و…

مختصری از دانش و معلومات مورد نیاز: آشنایی با مفهوم و تعریف عکاسی دیجیتالی، آشنایی با مفهوم نورپردازی و عکسبرداری، شناخت انواع پرینترهای رنگی و….

 

طراحی گرافیکی رنگی

طراحی گرافیکی رنگی

 

طراحی گرافیکی رنگی

تعریف مهارت: طراح گرافیک رنگی کسی هست که با استفاده از دانش و توانایی اش توی زمینه ترکیب رنگها و استفاده از هارمونی رنگها به خلق اثر گرافیکی میپردازه.

شرایط هنرجو: دوره متوسطه اول را تموم کرده  باشه، از لحاظ جسمانی و دست و چشمها سالم باشه و قدرت بینایی کافی داشته باشه.

شرایط هنرآموز: حداقل مدرک فوق دیپلم رو توی رشته هنرهای تجسمی و ترجیحا گرافیک داشته باشه و دو سال هم سابقه کار تجربی داشته باشه.

وسایل مورد نیاز: میز طراحی و ترسیم، مقواهای رنگی مختلف، گواش و قلم مو، آبرنگ، مرکب، مداد طراحی، قلم فلزی، منابع تصویری مناسب و….

مختصری از توانایی های لازم: توانایی رعایت اصول بهداشتی و ایمنی در کار، توانایی آماده سازی ابزار و مواد و تجهیزات، توانایی تجزیه و تحلیل رنگهای نوری و تاثیر آنها، توانایی بکارگیر رنگها در آثار گرافیکی و…

مختصری از دانش و معلومات مورد نیاز: آشنایی با مفهوم طراحی گرافیک رنگی، آشنایی با مفهوم رنگهای نوری، آشنایی با تاثیر رنگ در اثر و…

 

 

طراحی امور گرافیکی

طراحی امور گرافیکی

 

 

طراحی امور گرافیکی با رایانه

تعریف مهارت: طراح امور گرافیکی با رایانه کسی هست که بعد از گذراندن دوره های آموزش بتونه در بخشهای مختلف از جمله استفاده از فتوشاپ فعالیت کنه و تکنیکها رو رعایت کنه.

شرایط هنرجو: دوره متوسطه اول را تموم کرده  باشه، از لحاظ جسمانی و دست و چشمها سالم باشه و قدرت بینایی کافی داشته باشه.

شرایط هنرآموز: دارای مدرک لیسانس توی زیر گروه گرافیک باشه و حداقل هم دو سال سابقه کار داشته باشه.

وسایل مورد نیاز: کاغذ، میزکار، راپید و گراف، شابلون، میز نور، قلم فلزی و مرکب، کاغذ پوستی، سیستم کامل رایانه، نرم افزار فتوشاپ، منایع تصویری مناسب و…

مختصری از توانایی های لازم: توانایی رعایت اصول بهداشتی و ایمنی در کار، توانایی آماده سازی ابزار و مواد و تجهیزات، توانایی کار با محیط نرم افزار فتوشاپ و….

مختصری از دانش و معلومات مورد نیاز: آشنایی با وسایل و ابزار ارتباط تصویری، آشنایی با مفهوم ترکیب بندی،  شناخت اصول ترکیب بندی در اجرای آثار گرافیکی، آشنایی با نرم افزار فتوشاپ و….

 

آینده تحصیلی  رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال چیه؟

کسی که وارد رشته عکاسی یا عکاسی دیجیتال کاردانش میشه، دو سال رو توی هنرستان در مورد این رشته میخونه، ولی بعد از هنرستان و کسب دیپلم حرفه ای، اگه علاقه داشته باشه میتونه که ادامه تحصیل بده و اگر معدل بالایی داشته باشه میتونه توی مراکز آموزش عالی مشغول بشه و یا توی کنکور دانشگاه علمی کاربردی شرکت کنه و بعد از قبولی توی مرکز علمی کابردی مشغول به تحصیل بشه. این رشته ها رو توی ایران میشه تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه داد . پس از لحاظ تحصیلی، آینده خوبی داره و میتونی به آینده علمیت خوشبین باشی. رشته هایی که میتونی اونها رو در ادامه انتخاب کنی این موارد هستند: رشته‌های عکاسی، گرافیک عکاسی، کارشناسی حرفه‌ای عکاسی خبری، کارشناسی حرفه‌ای عکاسی تبلیغات، کارشناسی حرفه‌ای سینما و تصویربرداری.

آینده شغلی رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال

آینده شغلی رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال

آینده  شغلی و بازار کار رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال چیه؟

اگه توی رشته عکاسی و عکاسی دیجیتالی، فارغ التحصیل بشی؛ با توجه به قابلیت هایی که بدست میاری میتونی توی استودیوها و مراکز دولتی مشغول به کار بشی. همچنین از اونجایی که امروزه مطبوعات نقش مهمی رو ایفا میکنن و به عکاسهای تازه نفس احتیاج دارن، میتونی در این بخش هم فعالیت کنی. از طرفی میتونی نمایشگاههای متنوعی از عکس برگزاری کنی. البته میتونی با توجه به افزایش تعداد مجلات به عکاسی تجاری و خبری مشغول بشی و حتی سفارش عکس های دیجیتالی از طریق اینترنت هم قبول کنی. اگه خلاقیتت بیشتر باشه این کار برات راحت تره که سفارش کار داشته باشی. در ادامه هم چند مورد دیگر از بازار کار این رشته ها آمده است.

 • کار کردن توی نهادهایی که عهده دار تبلیغات و ارتباط جمعی هستن.
 • کار کردن توی مراکز علمی و هنری و صنعتی.
 • کار کردن توی کارگاهها و آتلیه های خصوصی.
 • کار کردن توی شرکتهای فیلمسازی مراکز تصویربرداری.
 • کار کردن توی لابراتورهای چاپ عکس و آتلیه عکس.
 • متخصص بودن توی زمین عکس و تصویربرداری به صورت حرفه ای

لیست هنرستان های رشته عکاسی دیجیتال کاردانش

عکاسی دیجیتال

نام هنرستان

نوع منطقه آدرس شماره تماس
مطهره دولتی ۲ شهرک ژاندارمری- خ بیژن ابراهیمی- الوند ۷ ۴۴۲۶۸۹۷۹
زینب (س) دولتی ۳ خ شریعتی روبه روی دولت- کوچه امامزاده- پ ۸ ۲۲۶۱۶۶۶۸
پیامبر دولتی ۵ بلوار آیت اله کاشانی- بلوار اباذر بعد از پیامبر ۴۴۰۵۹۹۸۴
فراگیران مرزی غیر دولتی ( استثنائی) ۶ خ ولیعصر- بعد از تقاطع طالقانی -کوچه فیروزه- پ  ۱ ۸۸۹۴۷۶۷۰
امیدان امام دولتی ۷ میدان هفت تیر- کوچه گوهر درخشان- پلاک ۲ ۸۸۸۲۰۱۵۳
فراگیران مرزی غیر دولتی ( استثنائی) ۷ طالقانی بهار شمالی- روبه روی خ جواد کارگر – پ ۱۸۶ ۸۸۸۲۵۸۷۹
امام مهدی دولتی ۸ نارمک – خ دردشت – خ شهید ثابتی – پلاک ۶۸ ۷۷۹۰۱۰۰۹

 

محمد مردانی دولتی ۱۰ خ شهید نواب صفوی خ بریانک ۵۵۷۳۳۲۰۵
کوثر دولتی ۱۲ میدان قیام اول خیابان ری پلاک ۶۰۹ ۳۳۵۰۴۴۱۰
خوارزمی دولتی ۱۳ خ دماوند – خ بلال حبشی – خ بهار پ ۲ ۷۷۴۱۸۶۰۱
نور دولتی ۱۴

 

بلوار ابوذر- بعد از پل سوم- بهشت سوم ۳۳۱۴۴۸۷۴
ابرار دولتی ۱۵ خ خاوران- بلوار شاهد- ک نصر

۳۳۰۱۷۲۴۶

لیست هنرستان های رشته عکاسی کاردانش

عکاسی

نام هنرستان

نوع منطقه آدرس

شماره تماس

لاجوردی شاهد ۱ میدان نیاوران- خ شهید احمد جبلی – نبش کوچه اسلام ۲۲۲۸۲۵۶۹
امیدان امام دولتی ۷ میدان هفت تیر- کوچه گوهر درخشان- پلاک ۲ ۸۸۸۲۰۱۵۳
امام مهدی دولتی ۸ نارمک – خ دردشت – خ شهید ثابتی – پلاک ۶۸ ۷۷۹۰۱۰۰۹
هفده شهریور ۸ نارمک- خ ۴۶ متری- سه راه گلستان- میدان ۹۴ پ ۱۲۳ ۷۷۸۲۵۲۳۲
شهید مبصری دولتی ۱۰ انتهای خ جیحون – نهر فیروز آبادی – نرسیده به خ پهلوانی – کوی بهاران بهاران ۵۵۷۳۹۳۱۱
خوارزمی دولتی ۱۳ خ دماوند – خ بلال حبشی – خ بهار پ ۲ ۷۷۴۱۸۶۰۱
نور دولتی ۱۴ بلوار ابوذر- بعد از پل سوم- بهشت سوم ۳۳۱۴۴۸۷۴
ابرار دولتی ۱۵ خ خاوران- بلوار شاهد- ک نصر ۳۳۰۱۷۲۴۶

چطور میشه در این رشته موفق شد ؟

دوست شدن با عکاس حرفه ای

دوست شدن با عکاس حرفه ای

روش اول: با یه عکاس حرفه ای دوست شو و از تجربیاتش استفاده کن

اگه یه عکاس غیر حرفه ای هستی و تازه شروع به کار کردی، بهتره که از تجربیات یه عکاس حرفه ای برای یاد گرفتن بیشتر استفاده کنی. این کار اولا بهت کمک میکنه تا از تجربیات اون شخص نهایت استفاده رو بکنی، ثانیا بهت یه دید کلی راجع به دنیای عکاسی و شغل عکاسی میده.

این واضحه که ممکنه در همه چیز با نظریات اون عکاس حرفه ای موافق نباشی و در رابطه با یه موضوع خاص نظر خاص خودت رو داشته باشی، اما یادت نره که این شخص و تجربیاتش میتونن بهت کمک کنن که یه دید جامع و کلی در رابطه با شغل عکاسی بدست بیاری.

اگه با یه عکاس حرفه ای در ارتباط هستی نهایت استفاده رو برای یاد گرفتن تجربیاتش بکن تا موفق تر بشی.

 

روش دوم:  از مهارت استفاده از مشتری استفاده کن

هیچ وقت یادت نره که اگه میخوای از طریق عکاسی پول بدست بیاری این کار فقط با مشتریان و مردم اطرافت امکان پذیر هستن،.

زمانیکه عکسی رو گرفتی و مشتریهات از اون عکس راضی نیستن و یا نا امید شدن، باید مهارت چگونگی حرف زدن با مشتری رو بلد باشی و طوری راجع به نکات و ویژگی های اون عکس صحبت کنی که بتونی مشتری رو آرومش کنی. این یه نقطه قوت میتونه در کارت باشه و مشتریها همیشه به خاطر اخلاق و رفتار خوبت ازت راضی خواهند بود. این امر کلا یک امر مهم در تمام حرفه ها هستش و فقط اختصاص به حرفه ی عکاسی نداره.

 

روش سوم: اهدافت رو مشخص کن

یه سری اهداف بلند مدت برای خودت انتخاب کن. سپس یه سری هم اهداف کوتاه مدت برای خودت انتخاب کن که در نهایت این اهداف کوتاه مدت بهت کمک میکنن که به اهداف بلند مدت برسی.

باید برای اهداف کوتاه مدت زمان تعیین کنی. مثلا بگی که من در عرض یه ماه باید به فلان هدفم برسم، همینطور چند تا هدف دیگه، که این اهداف کوچیک رو همدیگه جمع میشن و در نهایت تورو به هدف اصلیت میرسونن. برای مثال یه هدف کوتاه مدت میتونه اینجوری باشه که به خودت بگی، من در طول سه ماه آینده باید پنج تا مشتری جدید پیدا کنم، این بهت میتونه کمک کنه که به هدف بلند مدت که داشتن مقدار زیادی مشتری در طول یه سال هستش برسی.

* اطمینان حاصل کن که همه اهدافت رو روی کاغذ نوشته باشی،و راه های رسیدن بهشون رو هم تعیین کرده باشی.

مطالعات مشخص کرده که هرکسی که اهدافش رو روی کاغذ بنویسه و در راستای رسیدن به اونا قدم برداره موفق تره.

 

 

 

جدول کاری برای خودت تنظیم کن

جدول کاری برای خودت تنظیم کن

 

روش چهام: یه جدول کاری برای خودت تنظیم کن

این جدول به مقدار زیادی به تعداد مشتریهات و نیازهای اونا بستگی داره، که تو بر حسب نیاز مشتریت و سفارشاتت جدولت رو سازماندهی میکنی، زمانی که داری جدولت رو مرتب میکنی برای هر سفارش در نظر داشته باش که گرفتن یه عکس و اصلا یا ادیت کردنش چقدر زمان میبره قبل از اینکه بخوای عکسهارو به مشتری تحویل بدی. به یاد داشته باش که عکسهای خاص جدول بندی زمانی خاص خودشون رو لازم دارن، برای مثال به ساعتها و روزها زمان برای گرفتن و اصلاح عکسهای عروسی نیاز خواهی داشت.

* یه عکس نیازمند زمان برای آماده شدن، گرفتن، ادیت یا اصلاح کردن، زمان ملاقات و… هستش. پس یه عکس فقط یه زمان چتد ثانیه ای نیستش و به مدت زمان زیادی لازم داره برای اینکه آماده شه. اگه همه ی اینارو در خاطرت داشته باشی و مدیریت کننده زمانت باشی، موفق تر خواهی بود.

 

روش پنجم:  کارت رو تبلیغ کن

برای اینکه عکسهات و کارت رو بتونی به همه نشون بدی، یه وبسایت درست کن، کارتهای مخصوص خودت و استودیوت رو داشته باش تا اینکه به افرادی که دوست دارن بیشتر کارت رو ببینن بدی. و حتما با هرکسی که آشنا میشی درباره حرفه عکاسیت صحبت کن.

فعال بودن در فضای مجازی و اینترنت بیشتر کمکت میکنه که مشهور بشی و یه اسم و رسمی برای خودت درست کنی.  برای مثال اینستاگرام یه راه خیلی خوب برای نشون دادن عکسهات و مشهور شدن هستش.

*  یه مارک خوب برای عکسهات انتخاب کن و بصورت آنلاین و از طریق اینترنت عکسهات رو تبلیغ کن. همچنین به مشتریهات این اجازه رو بده که از عکسهات در کارهای خودشون استفاده کنن ، با این کار تعداد زیادی از مردم با کارهات آشنا میشن و مشهورتر میشی.

میبینی، اینترنت عالیه و میتونی بهترین استفاده رو از اینترنت برای مشهور شدن بکنی و پولدار بشی.

 

 

 

به هر فرصتی بله بگو

به هر فرصتی بله بگو

 

روش ششم: به هر فرصت جدید شغلی که واست پیش میاد بله بگو

اگه مثلا در یه شاخه خاص از عکاسی مهارت داری و بهش علاقه مندی، به فرصتهای دیگه ای که از شاخه های دیگه برات پیش میاد نه نگو، بلکه سعی کن بهترین استفاده رو بکنی و علاوه بر پول بدست آوردن در اون شاخه جدید هم اطلاعات بدست بیاری. ممکنه که بعد از کار کردن در موضوع جدید متوجه بشی که چقد به این موضوع جدید علاقمندی و استعداد توش داری.

هرچند نباید خودتم تحت فشار بزاری بخاطر کار، اگه دیدی واقعا از اون کار خوشت نمیاد مجبور نیستی انجامش بدی

 

روش هفتم: با هرکسی ارتباط برقرار کن و دوست شو

باید از هر فرصتی برای پیدا کردن مشتری استفاده کنی. اگه مثلا به یه عروسی واسه گرفتن عکسهای عروسی رفتی سعی کن با همه افرادی که مربوط به عروسی هستن ارتباط برقرار کنی. این بهت کمک میکنه که مشتریهای زیادتری بدست بیاری،  باهاشون حرف بزن و سعی کن لبخند بزنی و کارتت رو به اون افراد بده تا اونا هم سهمی در تبلیغ کارت و حرفه ت داشته باشن، مثلا میتونی این کارت رو به مزون لباس عروس؛ فیلمبردار جشن عروسی، مغازه ای که کیک عروسی رو پخته و حتی آدمها تو عروسی بدی.

* همیشه آماده باش تا با مردم در مناسبتهای مختلف ارتباط برقرار کنی.

مثلا اگه دعوت شدی تا از عروسی عکس بگیری، از غذاها عکس بگیر و اونا روبه آشپزها بده، اونا ممکنه این عکسها رو برای تبلیغ غذاهاشون مورد استفاده قرار بدن. و بعدا اگه کسی ازشون پرسید این عکسها رو کی گرفته آدرس تو رو میدن و به این ترتیب حرفه ت گسترده تر میشه و مشتریهای زیادتری جذب خواهی کرد.

* زمانیکه تو صف چیزی وایسادی یا زمانیکه در اتوبوسی؛ یا زمانیکه در کافی شاپ نشستی، زمانهای خوبی هستن که کارت رو برای مردمی که اطرافت هستن تبلیغ کنی.

 

از مشتریات بخواه که تبلیغت کنن

از مشتریات بخواه که تبلیغت کنن

 

 

روش هشتم: از مشتریهات بخواه که تبلیغت کنن

زمانیکه یه مشتری از کارت راضیه و از عکسی که گرفتی خوشش اومده ازش بخواه که کارت رو برای دوستهای دیگه ش هم تبلیغ کنه و به این ترتیب مشتری های زیادتری جذب کنی.

خودت هم سعی کن پیگیر مشتریهات باشی، مثلا وقتی از یه نوزاد شش ماهه عکس میگیری، چهار پنج ماه دیگه زنگ بزن به پدر و مادرش و بگو که چقد خوب میشه از بچه تون حالا که بزرگتر شده دوباره عکسهای یادگاری بگیرین.

همه چیز بستگی به خلاقیت خودت داره و با روش های مختلف خیلی زود میتونی مشهور بشی.

 

زمان بر بودن

زمان بر بودن

زمان بر بودن: همه این چیزا زمان بر خواهد بود و با چند کار ساده میتونی تجربه و پول لازم رو برای شروع کارت پیدا کنی. بخاطر همین از ابتدا بعنوان یه منبع پول به این حرفه نگاه نکن، ممکنه که ابتدا لازم داشته باشی که از یه منبع دیگه نم درآمد داشته باشی و نتونی از اول پول کافی رو از عکاسی بدست بیاری. پس باید آرام و صبور باشی تا چیزهای مورد نیاز برای شروع حرفه ای کارت رو بدست بیاری.

*  برای یه مدت زندگیتو ممکنه سخت تر کنه. اما رفته رفته وضعیت بهتر میشه و بیشتر شناخته میشی و در نهایت از این حرفه میتونی بعنوان منبع درآمد استفاده کنی. برای مثال خیلی از خانواده ها آخر هفته ها که بچه هاشون خونه هستش عکسهای دسته جمعی میگیرت، پس این کارهارو توی جدولت برای آخر هفته برار و کارهای دیگه ت رو اول هفته انجام بده، زمان بندی خودش خیلی مهمه و یه قدم خیلی مهم در راستای رسیدن به هدفت هستش. پس همیشه جدول زمان بندیت رو مرور کن و سعی کن که همه کارهارو در زمان مخصوص و مناسب خودش انجام بدی تا بتونی به همه کارهات برسی و به مشکل برنخوری.

 

 

روش دوم: اسناد و مدارکت رو سازماندهی کن

قبل از اینکه کارت رو به عنوان عکاس حرفه ای شروع کنی حتما باید مدرک مربوط به عکاسی رو بگیری و در استودیوت نگه داری تا مشتریهات ببینن که ماهر هستی و دوره ی لازم رو برای این کار گذروندی.

مراحل قانونی و مورد نیاز خاص کشورت رو برای گرفتن مدرک عکاسی انجام بده تا کاری که میخوای شروع کنی کاملا قانونی باشه و بعدا به مشکل برنخوری.

* با یه مرکز قانونی برای بهتر انجام شدن کارها صحبت کن و ازشون بخواه که در ز مینه های مختلف راهنماییت کنن.

برای مثال زمانیکه میخوای یه کارو تنهایی شروع کنی اطمینان حاصل کن که بیمه همه جنبه های کارت رو پوشش بده، این بیمه شامل بیمه سلامت و بیمه دستگاه ها میشه که در صورت آسیب بتونی هزینه ش رو از بیمه  دریافت کنی.

* همه چیز از جمله فایلها و اطلاعات مشتریها و ایمیل اونا رو در جای مناسب ذخیره کن تا اینکه در زمان مورد نیاز بتونی بهشون دسترسی داشته باشی.

دقت کن که اون اسنادی که خیلی واست مهم هستن هر دو فرم الکترونیکی و کاغذیش رو داشته باشی.

فک کن که چطور میتونی از پولت بهتر استفاده کنی

فک کن که چطور میتونی از پولت بهتر استفاده کنی

 

روش سوم: فک کن که چطور میتونی از پولت بهتر استفاده کنی

یه حساب بانکی مخصوص کارت باز کن، و حساب کامل پولی که تو بانک داری رو داشته باش،هر هفته بشین و حساب کتاب کن و ببین چقدر پول بدست آوردی و چقدر پول بابت کارهای استودیوت خرج کردی.

* حتما دقت کن که اونقدری پول پس انداز کرده باشی که حتی اگه یه سالم کار نکنی با اون پولت بتونی مغازه ت رو سر پا نگه داری. یا وقتی که در حرفه عکاسی ورشکست شدی مطمئن شو اونقدری پول داری که هزینه های زندگیت رو تا زمان پیدا کردن یه شغل جدید پوشش بدی.

* مطمئن  شو که همه رسیدهایی که برای کار استودیوت و کارت خرج کردی رو داری و دور ننداختیشون، حسابدارت میتونه از این رسیدها برای سازماندهی کردن شغلت استفاده کنه و موفق تر بشی.

* مطمئن شو مالیاتی که میدی مخصوص مالیاتی باشه که شرکت های خصوصی میدن، یعنی افرادی که خودشون کارمند خودشون هستن و هیچ وابستگی به دولت از نظر کاری ندارن، همه مخارجت رو برای یه سال حساب کن و فکر کن ببین برای هر کاری چقدر پول نیاز خواهی داشت.

 

روش چهارم: یه قرار داد درست کن

قبل از این که وارد کاری با کسی بشی؛ مطمئن شو که اونا قراردد کاری با تو رو امضا کرده باشن.

تو این قرارداد باید مقدار دقیق پولی که بهت پرداخت میشه ذکر شده باشه، همچنین چیزهایی که تو موظف به انجام دادنشون هستی باید ذکر بشن تو قرارداد.

برای مثال میتونی تو قرارداد عنوان کنی که من مسول عکسهایی هستم که به طور ناگهانی توسط مشتری حذف شدن اما در عوض ده درصد بیشتر از پولی که قراره پرداخت کنن ازشون پول خواهی گرفت در ازائ این کار.

* اگه میخوای کارهات خیلی قانونی پیش برن از یه مرکز قانونی بخواه که این قرارداد رو واست تنظیم کنن تا بعدا ب دردسر نیفتی.

* پیوستن به یه تیم عکاسی هم برات ی فرصت خوب در جهت استفاده از تجربیات اونا  هستش.

مطالب مرتبط

۱۰ دیدگاه‌

 1. هدی گفت:

  سلام .. مطلب مفیدی بود .. اطلاع دارین این رشته چند واحد ؟ و چقد تحصیل در این رشته زمان میبره ؟؟؟

 2. فاطی گفت:

  مگه داریم بهتر از عکاسی^.^

 3. هانیه گفت:

  سلام ببخشید یه سوال داشتم اوناییم که عینکی هستن میتونن برن رشته عکاسی دیجیتال؟

 4. روناک گفت:

  عکاسی بهتره یا عکاسی دیجیتال؟من باید امسال انتخاب رشته کنم.کمکم کنید لطفا.

 5. D: گفت:

  سلام خواهشا جواب بدید
  من امسال انتخاب رشته دارم و میخوام عکاسی بخونم، شنیدم که رشته پر هزینه ای هست. حدودا چقدر باید هزینه کنیم؟ وضع مالی ما انچنان خوب نیست

 1. مرداد ۲۷, ۱۳۹۶

  […] معرفی رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال کاردانش […]

 2. شهریور ۹, ۱۳۹۶

  […] معرفی رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال کاردانش […]

 3. بهمن ۱۰, ۱۳۹۶

  […] در صورتی که میخواهید بیشتر در مورد رشته عکاسی بدانید این مقاله را هم مطالعه نمایید: معرفی رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال کاردانش […]

 4. مهر ۲۹, ۱۳۹۷

  معرفی رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال کاردانش | نوجوان شاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *