معرفی رشته علوم اقتصادی

ما آدم­ها نیازهای متعددی ازجمله غذا، مسکن،ماشین و…. داریم و همیشه تلاش کردیم که بتونیم این نیازها رو به بهترین حالت با توانایی که داریم به دست بیاریم مثلا یکی زمین داره کشاورزی میکنه یکی مغازه­داری یکی دیگه کارمند و…. . حالا ما آدمها باید بتونیم بین این توانایی­ها ومنابعی که داریم و نیازهامون یه ارتباطی برقرار کنیم که این پل ارتباط چیزی به اسم اقتصاد هسش. درواقع علم اقتصاد میاد بین منابع که داریم و نیازهامون به صرفه ترین راه رو برای رسیدن به این نیازها ارایه میده. ما آدم­ها منابع وتوانایی هامون نسبتا محدود هسش ولی نیازامون ماشالله زیادن، خوب پس باید بیایم درست و اقتصادی رفتارکنیم براساس منابعی که داریم نیازامون رو دسته بندی کنیم خوب در اینجا ما انتخاب کردیم به معنای دیگه نا تو این حالت اقتصادی هم برخورد کردیم پس میتونیم بگیم علم اقتصاد علم انتخاب هم هسش.

تو این علم میان تمام احتمالات رو بررسی می­کنند تا بتونن معضلات و راه­ها رو شناسایی کنن و یه راه بصرفه رو به جامعه ارایه بدن. این علم در واقع علمی هسش با یه جامعه شناسی خوب و ریاضی و آمار عالی هسش.

رشته علوم اقتصادی تو دنیا زیاد بهش توجه میشه حتی تو زندگی روزانه ما آدمها و درنهایت وضعیت یه کشور اهمیت داره وهمیشه تو کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه افراد مستعدی رو به خودش جذب کرده وهمیشه مورد توجه نظام­های آموزشی دنیا بیشتر از سایر رشته ها قرار گرفته. البته هنوز در کشور ما این رشته به اندازه کافی بهش توجه نکردن ومورد کم لطفی قرارش دادن.

 

قبولی در رشته علوم اقتصادی

پذیرش تواین رشته در کشور عزیزما از طریق کنکورسراسری هسش و یه رشته مشترکی بین رشته های علوم انسانی وریاضی وتجربی هسش البته در این بین  رشته انسانی بیشتر ازهمه محبوبیت داره. و در اغلب دانشگاههای کشورمون پذیرش داره. در نمودارهای پایین براتون آخرین رتبه های قبولی را در این رشته در هریک از مناطق براتون آوردیم.

قبولی در رشته علوم اقتصادی منطقه 1

قبولی در رشته علوم اقتصادی منطقه 2

قبولی در رشته علوم اقتصادی منطقه 3

گرایش های رشته علوم اقتصادی

۱- اقتصاد نظری: این گرایش از اقتصاد همونطور که از اسمشم می­بینیم بیشر جنبه نظری داره وبه مطالعه تئوری­ها و نظریات ریاضی می­پردازن. این شاخه از اقتصاد کمتر به بررسی تجارت می­پردازه و بیشتر جنبه تحقیق وپژوهشی داره و برای اون دسته از دانش آموزان خوبه که بیشتر علاقمند به ریاضیات و پژوهش هسش.

اقتصاد بازرگانی

۲- اقتصاد بازرگانی:  این شاخه از اقتصاد خیلی بین دانش آموزان محبوب هسش ویکی از پرطرفدارترین گرایش­هاست. بیشتر به این دلیل هم هسش که این شاخه کاربرد اقتصاد هسش. که تو این شاخه  دانشجو با جنبه‌های توصیفی و تحلیلی مدیریت تولید, مدیریت بازاریابی و کاربردهای آن، قوانین و مقررات مالیات در ایران, انواع حسابرسی و اصول حسابداری آشنا می‌شه و یه جورایی واسه آقا مدیر شدن آماده میشه  و برای یه مدیر خوب شدن آمادش میکنن.

اقتصاد صنعتی

۳- اقتصاد صنعتی: این گرایش بیشتر دنبال ارتباط صنعت با اقتصاد جامعه هسش و بیشتر دانشجویان این رشته با ساختار بازار صنعت ومنافع مصرف کننده و هزینه ها وهمچنین ارتباط بین کارگران کارفرمایان و… آشنا میشن.

اقتصاد پول وبانکداری

۴ – اقتصاد پول وبانکداری: خوب همونطوری که میدونین بیشتر معادلات اقتصادی برپایه پول ارز هسش وبیشتر روابط سیاسی کشورها هم بر پایه همین ارز هسش که صورت میگیره و همین ها باعث میشن که نقش بانک وبانکداری روز به روز بیشتر بشه. و تو کشورمون هم این گرایش نوپا هسش و انتظار داریم به سرعت پیشرفت کنه.

 اقتصاد حمل ونقل

۵- اقتصاد حمل ونقل :  این گرایش بیشتر دنبال بررسی نقش حمل ونقل بر روی اقتصاد کشورهسش. و میخوان بدونن چجوری میشه حمل ونقل کشور را با کمترین هزینه توسعه داد و بیشترین سود را برد.در واقع این شاخه از اقتصاد بیشتر دنبال تحلیل نقش کلیدی حمل ونقل رو در اقتصاد جامعه بررسی می­کنه.

 اقتصاد کشاورزی

۶- اقتصاد کشاورزی: همونطور که میدونیم در اغلب کشورها کشاورزی یکی از مهم ترین پایه های اقتصاد جامعه هسش. این شاخه از اقتصاد باید علاوه بر این که دانشجویان پایه های اقتصادی رو یاد بگیرن باید با مسایل کشاورزی ازجمله تولیدات کشاورزی وبازارهای مصرف محصولات کشاورزی آشنا باشن.

 

توانایی های لازم برای تحصیل در این رشته:

توانایی هایی که برای تحصیل در این رشته نیاز هست دانشجو باید علاقمند به مباحث جامعه شناسی، سیاسی و روانشناسی باشه همچنین پایه ریاضیاتی قوی هم داشته باشه اگه این توانایی ها رو داشته باشین تو این رشته میتونین موفق بشین.

 

آینده کاری در ایران:

فارغ التحصیلان این رشته در مقطع کارشناسی نباید انتظار داشته باشن که سریعا در شغلی مرتبط با رشته خودشون بتونن برن سرکار مگر اینکه خودشون با علاقه بیشتر بر تخصص هاشون اضافه کن البته این بدین معنا نیستش که این دانشجویان بازار کار ندارن بلکه با آموزشهایی که دیدن میتونن سریعا خود را باشرایط جامعه وفق بدن و باذهن اقتصادی خودشون در جاهایی همچون موسسات مالی وصنایع و… به اقتصاد اونها کمک کنن.

نویسنده : حسین برازنده

 

 

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. امیر گفت:

    چقدر کامل بود ممنونم از همگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *