معرفی رشته صنایع شیمیایی

صنایعی که در اونها واکنش‌های شیمیایی انجام میشه صنایع شیمیایی نامیده میشه. بنابراین بسیاری از صنایع رو شامل میشه مثل صنایع غذایی، صنایع تولید لوازم خانگی، داروسازی، پتروشیمی، الیاف مصنوعی، مواد بهداشتی و آرایشی. در صنایع شیمیایی فرایندهایی مثل برهمکنش ماده و انرژی و نیز تغییرات و تبدیل های حاصل در مواد انجام میشه.

صنایع شیمیایی به چه درد میخوره؟

همانطور که میدونین کشور عزیزمون منابع انرژی خدادادی با ارزشی مثل نفت، گاز و مواد معدنی مختلفی داره اما فقط داشتن اونها کافی نیس و کشوری میتونه نسبت به بقیه کشورها ثروت و قدرت بیشتری بدست بیاره که بتونه بر پایه دانش کافی از این منابع بهره برداری کنه.      

در حقیقت برای اینکه به فراورده های نفتی مختلف دست پیدا کنیم مثل تولید فلزات و آلیاژهای مختلف، تهیه محصولات متنوع شیمی مانند اسیدها و بازها و نمکها، سنتز ترکیبات آلی مختلف، تهیه کودهای شیمیایی متنوع، انواع رنگها، لعابها و سرامیکها، تولید انواع پودرهای شوینده، صابونها و شامپوها و دیگر مواد بهداشتی و آرایشی، تهیه روغنهای نباتی، داروهای پزشکی و محصولات غذایی انواع پلاستیک ، لاستیک ، کائوچو، پلیمر، چسب، الیاف مصنوعی ، سوخت های اتومبیل و هواپیما و هزاران هزار ماده شیمیایی متنوع دیگه نیاز به این داریم که کار رو روی مواد اولیه با موفقیت انجام بدیم و برای این کار باید از ساختار و کیفیت ذرات تشکیل دهنده یا همون اتم ها و مولکول های آن ها اطلاعات کافی در دست داشته باشیم. بنابراین وجود دانش صنایع شیمیایی برای به دست آوردن این اطلاعات بسیار با اهمیته.

صنایع شیمیایی میتونه نقش مهمی در تولید زمینه های لازم برای پیشرفت های بزرگ داشته باشه و به سبب گستردگیش میتونه یکی از منابع مهم اشتغال تو کشورمون باشه. به همین دلیل وزارت آموزش و پرورش رشته صنایع شیمیایی رو تاسیس کرده و با توجه به صنایع بسیار عظیم شیمیایی که در کشور وجود داره میشه فهمید که آینده شغلی هنرجویان این رشته بسیار روشنه.

هدایت تحصیلی رشته صنایع شیمیایی

شرایط ورود به رشته صنایع شیمیایی چیه؟

دانش آموزان بعد از تموم کردن دوران تحصیل سال نهم و برای ورود به سال دهم باید انتخاب رشته کنن و اگه رشته صنایع شیمیایی رو دوس داشته باشن و بخوان به این رشته وارد بشن  باید از شاخه فنی و حرفه ای و رشته های زمینه صنعت وارد بشن و از بین این رشته ها صنایع شیمیایی رو انتخاب کنن و همچنین باید به هنرستانی برن که این رشته تحصیلی رو داشته باشه.

ویژگی های دانش آموزانی که میخواهند رشته صنایع شیمایی بخوانند

دانش آموزانی که میخوان به رشته صنایع شیمیایی برن چه ویژگی هایی باید داشته باشن؟

از اونجایی که رشته ی صنایع شیمیایی مجموعه ای از علوم شیمی و مهندسی شیمیه و دانش آموزان این رشته در کنار دروس نظری باید آزمایشگاه های مربوط به شیمی رو هم بگذرونن بنابراین این دانش آموزان باید به تحصیل در رشته فناوری فرایندهای شیمیایی علاقه داشته باشن یعنی کلا از شیمی خوششون بیاد و از کار در آزمایشگاه های شیمی لذت ببرن و توانایی های شناختی و ادراکی و حرکتی فیزیکی و حسی داشته باشن. همچنین باید مهارت های پایه مثل صحبت کردن و نوشتن و گوش دادن فعال و درک مطلب رو داشته باشن. پس اگه مجموعه این ویژگیها رو داشته باشین میتونین تو رشته صنایع شیمیایی خیلی موفق ظاهر بشین.

دروس رشته صنایع شیمیایی در پایه دهم، یازدهم و دوازدهم چی هستن؟

دانش آموزان رشته صنایع شیمیایی علاوه بر دروس عمومی باید در پایه دهم دروس تخصصی عملیات آزمایشگاهی در صنایع شیمیایی، عملیات دستگاه ها در صنایع شیمیایی، دانش فنی پایه (صنایع شیمیایی) و نقشه کشی فنی رایانه ای( مواد و فرآوری) رو بگذرونن و در پایه یازدهم دروس تخصصی کنترل فرآیندهای شیمیایی سرویس و نگهداری تجهیزات صنایع شیمیایی و در پایه دوازدهم نیز دروس تخصصی عملیات کنترل کیفیت در صنایع شیمیایی، عملیات در سایت کارخانه های صنایع شیمیایی و دانش فنی تخصصی (صنایع شیمیایی) رو بگذرونن. در طرحهای زیر به طور کامل دروس پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم رشته صنایع شیمیایی رو آوردیم.

دروس پایه دهم رشته صنایع شیمیایی

 

دروس یازدهم رشته صنایع شیمیایی

دروس دوازدهم رشته صنایع شیمیایی

گفتیم که کتاب عملیات آزمایشگاهی در صنایع شیمیایی یکی از کتب تخصصی پایه دهم رشته صنایع شیمیایی هست در زیر سرفصل این کتاب رو آوردیم.

کتاب عملیات آزمایشگاهی رشته صنایع شیمیایی

کتاب عملیات آزمایشگاهی رشته صنایع شیمیایی

بازار کار رشته صنایع شیمیایی چطوره؟

رشته صنایع شیمیایی زمینه های شغلی متعددی داره که از آن جمله میشه کارخانجات پالایش گاز، صنایع پلیمر، پتروشیمی، متصدی آزمایشگاه های شیمی، متصدی خط تولید مواد پاک کننده، آبکاری فلزات به روش های مختلف، تصفیه آب مورد نیاز صنایع شیمیایی و کارخانجات تولید کننده مواد شوینده و پاک کننده و سرپرستی آزمایشگاه های شیمی رو نام برد.

صنایع شیمیایی

شغل های رشته صنایع شیمیایی به طور مشخص چی هستن؟

رشته صنایع شیمیایی طیف وسیعی از شغل ها رو در دو بخش نیروی ماهر عمومی صنایع شیمیایی و همچنین اپراتور کارخانجات و ماشین آلات محصولات شیمیایی به خودش اختصاص میده که این شغل ها رو در طرح های زیر آوردیم.

 شغل های رشته صنایع شیمیایی

شغل های رشته صنایع شیمیایی

 

 

چه چیزی باعث توسعه فناوری فرایندهای شیمیایی میشه؟

به طور کلی چهار عامل اصلی بر توسعه فناوری فرایندهای شیمیایی بسیار موثره که عبارتند از: ۱) منابع انسانی ۲) منابع فناوری ۳) منابع طبیعی ۴) منابع مالی و سرمایه ای.

نیروی انسانی آموزش دیده و کاربلد بر روی تولید و انتقال و جذب فناوری در صنایع شیمیایی تاثیر زیادی میتونه داشته باشه. وقتی نیروی انسانی آموزش دیده و با تجربه نباشه کارهای طراحی و مهندسی، تولید، تعمیر و نگهداری، تحقیق و توسعه به خوبی انجام نمیشه و همیشه با مشکل همراهه.

مسیرهای توسعه حرفه ای رشته صنایع

مسیرهای توسعه حرفه ای رشته صنایع

مسیرهای توسعه  حرفه ای رشته صنایع شیمیایی چیه؟

 همانطور که میدونین هدف اصلی رشته های فنی و حرفه ای ورود فارغ التحصیلان به بازار کار هستش. اما همه دانش آموزان شاخه فنی و حرفه ای از جمله دانش آموزان رشته صنایع شیمیایی میتونن از طریق ورود به دانشگاه و طی مراحلی که در طرح زیر اومده در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل بدن. با کسب دانش بیشتر تو دانشگاه ها میشه نیروهای انسانی ماهرتری تربیت کرد تا به وسیله اونها در آینده فناوری های شیمیایی رو در کشورمون توسعه و بهبود ببخشیم.

صنایع

کتابهای رشته صنایع شیمیایی را میتونید از لینک زیر دانلود کنید .

لینک دانلود کتابهای درسی رشته صنایع شیمیایی

 

لیست هنرستان های رشته صنایع شیمیایی :

صنایع شیمیایی
ردیف نام مدرسه آدرس منطقه شماره تماس نوع جنسیت
۱ فنی دختران پیچ شمیران- خﺷﻬﯿﺪﻧﻮرﻣﺤﻤﺪیﮐﻮﭼﻪ اﺻﺎﻧﻠﻮ پ ۲۷ ۱۲ ۷۷۶۵۲۸۲ دولتی دخترانه
۲ جابربن حیان خیابان ولی عصر نرسیده به چهارراه طالقانی – کوچه رحیم زاده پلاک ۱۳ ۶ ۶۶۹۵۲۴۳۴ دولتی پسرانه

 

برای آشنایی با سایر رشته های هنرستان فنی حرفه ای روی لینک زیر کلیک کنید:

آشنایی با رشته های فنی حرفه ای

 

مطالب مرتبط

۱۳ دیدگاه‌

 1. saeid zarepour گفت:

  سلام
  بنده سال ۸۷ دیپلم رشته صنایع شیمیایی را گرفته ام و سال ۹۷ میخواهم کنکور همین رشته را بدهم ایا امکان دارد

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   بله ، فقط توجه کنید که :
   بر اساس قانون سنجش ، پذیرش دانشجو در برخی از رشته های امتحانی، صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کل دیپلم) انجام پذیرد. این رشته ها شامل: – صنایع شیمیایی نیز می باشد. یعنی شما دیگه آزمون نخواهید داد بلکه با ثبت نام در زمان پذیرش سازمان سنجش برای دوره کاردانی ،براساس سوابق تحصیلی به یکی از رشته هایی که انتخاب کردید هدایت خواهید شد. رشته های که شما می تونید انتخاب کنید عبارت است از :
   -صنایع شیمیایی صنایع شیمیایی – – * * * * *
   -شیمی آزمایشگاهی (گرایش آرایشی بهداشتی) – – * * – – * *
   -شیمی آزمایشگاهی (گرایش صنعتی) – – * * – – – – *
   -بهره برداری پالایش گاز
   برای اطلاع بیشتر لینک زیر را دانلود کنید و مطالعه بفرمایید:
   http://dl.sanjesh.org/NOETDownload/DownloadHandler.ashx?id=823

 2. saeid zarepour گفت:

  سلام خیلی ممنونم ازجوابتون
  ایابا این شرایط درصد قبولی ها نسبت به قبل بهتر شده”
  وشامل دولتی هم میشه متشکرم

 3. ali گفت:

  سلام..مرسی از سایت خوبتون من ۱۸ سالمه نظام قدیم تحصیل کردم..در این رشته دیپلم گرفتم و الان هم دانشگا هستم خواستم بگم این رشته عالیه واقعا از اینکه اومدم این رشته خوشحالم و پشیمون نیستم

 4. فروزان گفت:

  سلام.خسته نباشید.
  بنده در رشته شیمی کاربردی تا مقطع فوق دردانشگاه تحصیل کردم.دیپلم تجربی داشتم.آیا الان میتونم برای دیپلم رشته صنایع شیمیایی در فنی و حرفه ای اقدام کنم؟آیا از نظر سنی و اینکه دیپلم رشته ی دیگری رو دارم به مشکل نمیخورم؟

 5. faez گفت:

  سلام من دانش اموز این رشته در مقطع ۱۲دهم هستم و قرار بود این رتبه با معدل باشه ولی به تازگی اعلام کردن این رشته کنکور داره ایا این خبر درسته؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   تمامی رشته های فنی
   بر اساس مصوبه دهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ ۳۰/۱۱/۱۳۹۶ پذیرش دانشجو در تمامی رشتههای
   دورههای کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفهای و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال ۱۳۹۷
   صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کل دیپلم) صورت خواهد گرفت و برای هیچیک از رشته های امتحانی، آزمون برگزار نخواهد شد.

 6. دانیال گفت:

  سلام من دانش اموز سال نهم هستم میخواستم بدونم که ایا درامدو بازارکا خوبی دارد یاخیر

 7. الهام گفت:

  سلام
  خواستم تشکر کنم .من شناخت زیاد نداشتم .مطالب مفید و روشن بود .بسیار روان وکامل .ممنون وتشکر از شما

 1. مرداد ۲, ۱۳۹۶

  […] معرفی رشته صنایع شیمایی […]

 2. مرداد ۵, ۱۳۹۶

  […] معرفی رشته صنایع شیمیایی […]

 3. دی ۶, ۱۳۹۶

  […] صنایع شیمیایی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *