معرفی رشته داروسازی و زیست شناسی از زبان دانشجویان !

با توجه به نزدیک شدن به اعلام پاسخ مرحله اول کنکور سال ۹۶ و داغ شدن انتخاب رشته تحصیلی ، جهت آشنایی شما عزیزان با چندین رشته دانشگاهی، تجربیات دانشجویانی که این رشته‌ها را خوانده‌اند در ادامه می‌آید، امید است که برای خوانندگان مفید باشد 🙂

رشته داروسازی

رشته داروسازی

 

  • داروسازی:

سلام رشته ی من داروسازی هست .معمولا اونایی  داروسازیو انتخاب می کنن که  به دلیل محدودیت رتبه ی کنکور ومعمولا با چشمی اشک و چشمی خون به ناچار از عشقشون پزشکی یا دندان گذشتن و به این رشته اومدن ( تجربه ی خودم 😮 ) ولی بهتون اطمینان میدم بعد از گذشت یه مدت این رشته توانایی اینو داره که شما رو عاشق خودش بکنه (تجربه ی خودم D:) .

دارو ۱۱ ترمه ۲۰ واحدیه و ۵.۵ ساله تموم میشه ، مدرکشم به صورت دکتری حرفه ای ارائه میشه. ۴ ترم اول دروس پایه ای مثل انواع شیمی ها ( تجزیه ،آلی ،عمومی) ، فیزیولوژی ،بیوشیمی ،..و ۷ ترم بعدی دروس تخصصی مثل فارماکولوژی ، فارماسیوتیکس، گیاهان دارویی، درمان شناسی و.. است تا شما رو آماده ی  عهده دار شدن  وظیفه ی خطیر یک داروساز  بکنه . امکان ادامه ی تحصیل به صورت داروساز متخصص در ایران وجود دارد. همچنین باور عامه به اینصورته که امکان مهاجرت و بورسیه تحصیلی تو داروسازی بیشتر از سایر رشته هاست (به شرطی که بهش به صورت یک رشته ی علمی نگاه بشه نه اینکه بعد از اخذ مدرک فرد فقط نقش داروفروش رو به عهده بگیره ).

شما به عنوان یک داروساز عمومی می تونید در داروخانه (به صورت موسس یا مسئول فنی ) ، شرکت های داروسازی به عنوان مسئول کنترل کیفی  فعالیت کنید ولی مسلما برای یک داروساز متخصص فرصت های شغلی بیشتری وجود داره مثل داروخانه یا تدریس در دانشگاه یا کنترل کیفی در کارخانه ها و شرکت های داروسازی  و ….. .

ولی به صورت کلی موفقیت تو هر رشته ای به اراده (یا به اصلاح عامه جنم و جربزه !!!)ی فرد بستگی داره و رشته لزوما نشانه ی موفقیت یا عدم موفقیت فرد در آینده نخواهد بود .

پس بعد از انتخاب رشته با امید دوباره تمام تلاشتون رو برای به بهترین شکل رقم دادن آیندتون بکنید.

 

رشته زیست شناسی

رشته زیست شناسی

۲-زیست شناسی

سلام

رشته ی من زیست شناسی است که از تجربی میشه رفت.

رشته ی زیست شناسی در گروه علوم پایه قرار می گیره و توی مقطع کارشناسی چهار تا گرایش داره؛ زیست شناسی سلولی مولکولی، جانوری، گیاهی و دریا.

از میان گرایش های زیست شناسی می شه گفت که سلولی مولکولی و جانوری بستر باز تری برای ادامه تحصیل دارن. مثلا اینکه از دو گرایش مذکور راحت تر می شه در آزمون های وزارت بهداشت شرکت کرد و برای ارشد در رشته هایی شبیه هماتولوژی و ژنتیک که احتمال اشتغال بیشتری دارن تحصیل کرد. در شرایط کنونی کشور خیلی کم امکان داره کسی با کارشناسی زیست شناسی یا حتی کارشناسی سایر علوم پایه به شغلی مرتبط با رشته اش دست پیدا کنه اما در مقاطع کارشناسی به بعد چرا. اصولا رشته ی زیست شناسی نمی تونه لذت و آینده ای برای شما داشته باشه الا به یک شرط: علاقه ی واقعی به این رشته و انگیزه برای انجام کار تحقیقاتی. پیشنهاد می شه که اگه علاقه ای به زیست شناسی ندارید دنبالش نرید اما اگه علاقه دارید می تونید در هر کدام از گرایش هاش تحصیل کنید و واقعا باید بگم یکی از جذاب ترین رشته ها در مبحث شناخت آناتومی بدن انسان، جانوران و گیاهانه.

گرایش دریا برای شهر های شمالی و جنوبی که در ارتباط مستقیم با دریا هستن بسیار می تونه مفید به فایده باشه و چه بسا با مدرک کارشناسی بشه مشغول به کار شد. البته گرایش دریا معمولا هم در شهر های نزدیک به دریا تدریس می شه.

لازم به ذکره که دروس همه ی گرایش ها با هم مشابهه الا ۱۷ واحد متفاوتی که مختص به همون گرایشه و در گرایش های دیگه آموزش داده نمی شه.

همچنین دروسی مثل فیزیولوژی و جانور شناسی که برای همه ی گرایش ها تدریس می شه شبیه کتاب های پزشکیه ولی با نسخه های متفاوت.

در کل اگه به زیست شناسی علاقه داشته باشید و انگیزه ی انجام کار تحقیقاتی و آزمایشگاهی رو داشته باشید می تونید توی این رشته موفق بشید. اگرچه گاهی صبر لازم داره.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *